Gazelle van 'I arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. 27" Jaar. /.alula" 9" September 1888. Politiek. Stads-, Kranst- en Letternieuws. Verschillij Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Ni' 141. Bni'eel Blxmwdeslt'aat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAMEN 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's gaars tooi» dc stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnnimcr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 '10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 -9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 ilouthem, 5-30 8-20 1-16 5-20. Comen, 5-30 7-1.5 8-209-58 10-03 H-16 2-41 2-54 -5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2.54 3-2O 8-53. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langeinarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 5-36 6-21. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 —2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 3-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 -11-16 —2-41 5-20 7-50. SCHETSEN DIT VLAANDEREN. Stellig zeker beleeft de liberale partij de moeilijkste lijden. Ziehier eene nieuwe schels uit het leven in het verkwezeld Vlaanderen dat wij in hel Weekblad van Oostende aantreffen. De waarheid moge soms bilterblinken, maar derhalve mag en moet/ze gezegd worden, tollesenieer. Zie hier de hardo waarheden die het Oostend- sche blad laat hooren: In de zitting van 3 Mei laatst, sprak de heer De Ivonmck.de volgende woorden uit in den Senaat: Overigens, al de belgische kloosters hebben nog wat. beters, veel beters dan de ondersteuning der kalholijke senators van hun arrondissement: zij hebben de hulp en den onderstand van watopdeze wereld het edelmoedigst,het medelijdensl, het beslis, namelijk de huismoeders, de belgische vrouwen. En wanneer ik zeg belgische vrou wendan bedoel ik zoowel de uwe, heeren liberalen, als de onze, want als er zaak is van de opvoeding der jonge meisjes, dan verslaan zich de moeders, of zij katholiek zijn of liberaal,kristinnen, jodinnen ofpro- testanten, even als de vrijmetsers, om het doel te bereiken dat zij beoogen, zonder zich veel le bekommeren met de politieke denkwijze harer echtgenooten. Wat heb ben zij toch gelijk! Geene huismoeder.aan welke geloofsbelijdenis zij ook behoore, kan eene opvoeding,een onderwijs zonder godsdienst aannemen. En gij zelf, mijne achtbare vrienden der linkerzijde, niet alleenlijk zendt gij voor het grootste deel uwer dochters naar de kloosterschool, maar na den winter, ondervindt gij, aan de ledige ruimten in uwe zakken voor welk deel gij bijgedragen hebt aan de fancy fairs, aan die geldomhalingen, aan die liefdadig- heidsconcerten, die de wonderbare uit vindingen zijn der belgische vrouwen. Of dat alles waar is! Zien wij rond ons en wij zullen ons overtuigen. In de hoogo liberale wereld, hier zoowel als elders, houdt men veel meer aan den chic dan aan zijne politieke denkwijze. Het is de bon ton zijne dochters naar 't een of 't anderSacré Cceur pensionnaat te zenden naar een Pensionnat du F al de Grace een Pensionnat du Chant d'Oi- cenen Ailaar of eenen Tiberghien te seaux voor de juistheid der namen sta ik niet ten volle in waar zij zich lief lijk neigen en buigen, wat fransch grasëe- ren, een half dozijn verschillige catechis mussen en nog 'nen hoop complimenten zullen leeren. Als echte kwezelkens zullen die heeren liberalen hunne dochters terug krijgen,maar daar is niets aan te doen-Jes tcsages du monde avant tout! 't Ware te gemeen après tont, hunne dochters naar een wereldlijk pensionnaat le zenden, hoe degelijk liet onderwijs er ook zij, hoe wonderwel ook er de opvoeding aan alle vereischlen van de hooge wereld moge be antwoorden. Hunne zonen, ja, die zullen ze wel dan nog niet alien naar een Athe neum of naar eene Hoogeschool van den Slaat te zenden;daar zullen die jongens de liberale princiepen welke zij van den vader hebben opgedaan en de moeder nog den tijd niet gehad heeft hen te ontfutselen, wel ongeschonden bewaren. Maar wan neer zij tol de mannenjaren zullen opge- groeit zijn, zal hunne moeder hen aan een kloosterjuffertje weien le verbinden en eenige jaren nadien tellen de klerikalen of indepenlenten wat nu toch 't zelfde is meer Dank aandedamen van de hooge libe rale wereld zal de liberale partij,misschien wel mei het eindigen dezer eeuw, slechts nog eene partij van burgers en werklieden zijn. Wat definanciëele kant zijner redevoering betreft, daar ook heeft de achbare sena tor voor Veurne-Dixmude ten volle gelijk. Och wie weet het niet hoe mild de libe rale damen uit do echtelijke kas putten ten voordeele van zoogezegde arme kerken en kloosters, voor i'ancyfairs en liefdadig heids concerLen, voor confreriën en broe derschappen! Zoo mild dat wanneer er bij hare mans eenen oproep gedaan wordt ten profijte van een liberale werk, die heeren of wel de bedelaars (?)gramstorig afwij zen ofwel, grommelend en met zichtbaren tegenzin, een aalmoes hunne hand laten ontvallen; liet krediet, dat de man opzijn budget voor dergelijke bestemming had gebracht, is door de vrouw nagenoeg gansch verspild! En daar is de reden waarom de libera le kringen, instellingen, maatschappijen, enz., doodelijk ziek zijn.» Yperen, 8 September 1888. De maatschappij Bekwaamheidskiezers heeft Maandag avond in haar nieuw lokaal, Zilveren Hoofd, eene vergadering gehou den. Een groot getal leden waren er tegen woordig Tien nieuwe leden hebben zich laten voor stellen en allen zijn met eenparigheid van stemmen aanvaard geweest. Ook doet bet aan alle leden goed te zien dat de gelederen dier moedige strijders immer talrijker wor den en, zich als een man scharen onder de banier van recht, vrijheid en vooruitgang. In 't korte zullen er nog voorstellingen van nieuwe leden gedaan zijn, en met nieuwjaar aanstaande zal het getal werkende leden tot ruim een honderdtal stijgenDat belooft Menig andere besprekingen hadden ook Elaats, onder andere over verbeteringen aan et reglement. Men is daarna overgegaan tot het stemmen van een bestuurlid. De gekozene man is waarlijk op zijne plaats; hij is een goede libe raal en een welsprekend man. Hij heeft be loofd van altijd wel te helpen zorgen voor den welstand des bonds en den vooruitgang der maatschappij. Het is voor mij eene heilige plicht, zegde hij in zijne dankrede, dat er eerst en vooral zorg gedragen wordt dat de maatschappij altijd goed van geld middelen voorzien iswant, zonder geld kan eene maatschappij moeilijk vooruit komen. Wij zijn het volkomen met hem eens, en zijn er hem dankbaar over. Het zijn uitge- lezeno wenken die hij daar gegeven heeft en wij wenschen de Bekwaamheidskiezers een gul proficiat over de goede keus die zij komen te doen. Dat is een lid die ook met lijf en ziel aan de maatschappij zal gehecht zijn. Met zulke mannen komt men goed vooruit. Dat zal wel niet goed bevallen aan hen, die zich onder de bescherming van eenen heilige willen stellen. A propos van heiligen.Is het waarheid wat een welweter ons komt te vertellen V De pastor van St-Nikolauskerk, ziende dat er te veel heiligen in zijne kerk zijn, is van gedacht er eenige als gemeene zatterikken aan de deur te gooien. Dat kwam aan de ooren van een lid der katholijke wacht, en seffens heeft hij de beenen van 't lijf geloopen om te weten waar mon deze heilige beelden ging plaatsen. De heilige Geest daalde neêr over het hoofd van den prior der genoemde wacht, en seffens beriep hij eene vergadering om over deze godvruchtige en zeer belangrijke zaak te spreken, (of beter te beslissen, want, vol gens men zegt, is er daar maar één die iets te zeggen heeft.) Er zijn geene maatschap- pijën, brulde de prior, die geenen heilige voor patroon hebben eh wei, wij willen er ook eenen. De heer pastor zal er uit zijne kerk verwijderen, en wij zullen er een van aanvaarden eu- ons onder zijne bescherming stellen.Deze groote heiligen heetSt-Morits.n Proficiat, katholijke wacht; dat zal u van eene groote moeite doen gespaard blijven. In plaats dat de leden zullen moeten wacht houden, 't zal de heilige Morits zijn, die met eene groote kramme in zijnen onderrug, op alles zal waken. Maar die St-Morits, waarvan wij zooeven komen te spreken, wat voor een heiligen is dat? Volgens men in oude boeken leest is het een veldheer van het einde der VIII0 eeuw. Omdat hij zoo wel en zoo geerne vocht en zoo veel monschen ten voordeele van 't ka tholiek geloof, vermoord heeft, dat hij heilig verklaard is geworden. Deze mannen, die nu een vechter voor patroon gekozen hebben, zullen zeker zijne waardige navolgers worden Men zegt nog dat deze heilige met veel lawaai en processiewijs naar 't lokaal den Appel zal gevoerd worden, en dat misschien op een grooten triomfwagen. We zullen nog geestige stonden beleven, als dat maar allemaal waar is. Doch wij, liberale Bekwaamheidskiezers, wij willen geenon heilige voor patroon, maar wel verkleefde, werkzame eu moedige man nen, die helpen zorgen voor 't welzijn onzer maatschappij. Mannen die onbeschroomd zijn, die voor niets achteruit wijken, wan neer het er op aankomt, voor 't welzijn van 't liberalism te zorgen mannen die, niet alleenlijk eenige dagen vóór de kiezingen aan de maatschappij een bezoek komen doen, ten einde men voor hen stemme, maar die gedurig en altijd in al de vergaderingen blij ken geven van hunne gehechtheid aan de vrije gedachte, aan de volkswelvaart en aan de zegepraal van het volksrecht. Sterfgeval. Verleden Maandag namiddag is te Eerne- ghem, bij Oostende, deu weledelen heer René de Florisone, in den ouderdom van 30 jaren, overleden. Zijne begraving heeft Donderdag morgend, om 10 ure, in St-Maartenskerk, te Yperen, onder het toeloop van een groot getal vrien den en. maatschappijen, plaats gehad. Het was een heer die, om gezondheids redenen, hem op zijn gemak moest houden. En toch was hij overal daar, waar het er op aankwam den werkman eenige vermakelijke uren te doen doorbrengen. Hij was cle ziel van bijna al onze volksfeesten en menigwerf deed hij opofferingen om deze te doen wel- gelukken. M. René de Florisone, is slechts sedert een 27tal maanden in echt getreden met een burgersmeisje. Het was eene echtverbintenis heelemaal uit liefde en ook een uitgelezen huisgezin; het was een voorbeeldig huwelijk. Zij hadden elkander oprecht lief, en nooit geene de minste twistwoorden kwamen hun geluk storen. Daarbij was de heer René de Florisone een oprecht openhartig karakter en een goede liberaal. Wij brengen hulde aan zulke mannen en deelen volop in de smart dier beproefde familje. Op het kerkhof is de volgende lijkrede uitgesproken geweest cloor M. Jules Ducor- ney, voorzitter der tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster Mijne Heeren, Dat het mij toegelaten zij, bij den boord van dit gapend graf, in naam der Tooneel- en Letterkundige maatschappij da Vlaam sche Ster, eene laatste hulde van vriend schap te bewijzen aan den diepbetreurden medebroeder René de Florisone, aan den man wiens deugden en goede hoedanighe den steeds naar waarde geschat wierden. Te vroeg, helaas is hij aan onze liefde ontrukt. Nauwelijks was zijne ziel vereenigd met die eener ontroosbare echtgenote, als de onverbiddelijke dood den band plotseling is komen verbreken. René was een gulden hert, goed en zacht van inborst zijne goedheid en zachtheid trokken alle harten tot zich. Wie hem na derde, was door hem vriendelijk onthaald. Men hoefde hem slechts eenen dienst te vragen wilde men hem gelukkig zien. Edel moedig en gevoelig van aard vergat hij nooit degenen die lijden. Doch, om naar waarde te kunnen schatten dengene wiens afsterven wij allen betreuren moest men hem van naderbij hebben leeren kennen, dan hadde men de broederlijkheid van zijnen omgang, de nederigheid van zijn gemoed en de ongeveinsdheid zijns harten kunnen waardeer en. En zeggen, dat een enkele stond genoeg zaam was om dit kostelijk bestaan te ver nietigen! Plotseling, bij verrassing werd hij ons in zijnen dertigjarigen leeftijd ontrukt, in de lente des levens, waarin zoo menige jongeling het ideaal zijner droombeelden zou willen zien verwezenlijken. Hij heeft ons verlaten, zonder een woord van vaarwel te hebben kunnen uitspreken, zonder eenen laatstan blik te mogen werpen op de gezellin zijns levens, op deze, die hij zooveel aanbad, als hij ervan aanbeden was. Goede makker, gij begreept dan plicht en de taak van den rijke, gij opendet uwe beurs voor kunst en vooruitgang en sloot die nooit voor armoede en ellende. Hem die van om- DE TOEKOMST Voi&svlajt.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1