BRIEFWISSELINGEN. van den 31 Oogst tot den 7 Sept. 1888. ■^Oög (ie daden der menschheid gadeslaat, Mi u het loon uwer deugden schenken. Wij gaan u verlaten, voortreffelijke mede broeder, maar uwe gedachtenis blijft in onze gemoederen voort leven. Slaap zacht in uw te vroeg gedolven rustbed. Vaarwel. De Vlaamsche Ster reikt u eene laatste hand toe. Uw naam zal in gulden letters in de harten harer leden geschreven blijven. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Devaux, Aimé, schoenmaker, en Parmen- 'tier, Juliana, naaister. Sterfgevallen Cljnckemaille, Ludovicus, scholier, 11 ja ren, St-Pieters-buiten. Fauvarcque, So phia, zonder beroep, 66 jaren, echtgenote van Ludovicus Roscamp, Meenenstraat. Buyse, Maria, zonder beroep, 27 jaren, ■ongehuwd, Lange ïhouroutstraat. Dob- belaere, Catharina, z. beroep, 89 j.,weduwe van Petrus Baratto, Wenninkstraat. De- -clercq, Fideel, daglooner, 76 jaren, echtge noot van Rosalia Noterdame, St-Jacobs-bui- ten. Samyn, Petrus, vleeschhouwer, 72 jaren, echtgenoot van Juliana Elorame, Dix- mudestraat, Verbrugghe, Karei, meubel maker, 65 jaren, echtgenoot van Nathalia Devroede, Boterstraat. Vanhoucke, Pau lina, zonder beroep, 78 jaren, weduwe van Joannes Wouts, Rijke Clarenstraat. Kinderen heneden de 7 j-rrn: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 2, POPERINGIÏE. Het spijt ons dat wij Zondag 11. onze lezers het volledig verslag niet hebben kunnen me- dedeelen der reize welke de leden de Phil harmonie naar Dunkerke en Oostende ko men te doen. Heden verhaasten wij ons om de nieuws gierigheid der talrijke vrienden van dezen Muziekkring te voldoen door de mededeeling de artikels van de verschillige nieuwsbladen die gesproken hebben om de reis onzer mu ziekanten en die allen er met veel lof over handelen. Doch wij zullen maar alleenlijk de uittrek sels- geven van le Nord Maritimela Flandre, VEcho d'Ostende en l'Organe de Mons. Nord Maritime. De ontvangst van piet Muziek van Poperinghe. Reeds van 9 ure stond er eene groote massa volk rond de statie de plezier treinen af te wachten, die nogal verachterd waren ter oorzaak van het groot getal reizigers in al de statiën van den doordocht. Te 10 en kwart, brachten vier totaal op gepropte treinen te Dunkerke 4000 reizigers aan van de lijnen van Rijsel, Roubaix en Tourcoing. Vele reizigers waren reeds met de morgendtreinen aangekomen. Het Muziek van Poperinghe was van dit getal. Bij de aankomst bevonden zich verscbillige afgevaardigden, waaronder wij bemerkten: M. Marchand, ondervoorzitter van de Jeune France, met zijn Comiteit; M. Coutelier, ondervoorzitter van de Union ChoraleM. Jouvenot, Muziekmeester der stadsmuziek, enz. enz. Al deze afvaardigingen hebben bloemtui len aan de Voorzitter en Bestierder der Mu ziek van Poperinghe overhandigd. Welhaast onder het spelen van een leven dige Pasredoublé, richt de stoet zich naar het stadhuis. Boven aan den trap bevonden zich de hee- ren Durnont en Deman,"schepenen, die MM. Van Merris, voorzitter, en Van Elslande, muziekmeester, omvangen en hun verzoeken hunne Muziekanten de feestzaal te doen bin nen treden. M. Van Merris is een oud Volksvertegen woordiger der Belgische Kamers, gedeco reerd van het Eere-Legioen, van het Leo poldsorde en van het Groot-Kruis in briljan ten van het orde van den Nieham. Toen de Muziekanten de zaal waren bin nen getreden deed M. Dumont de volgende toespraak: Mijnheeren, In 1875, uw waarde Voorzitter, de acht bare heer Van Merris, kwam mij vinden en deelde mij het voorstel mede dat gij gedaan had van een Concert te Dunkerke te komen geven. Ik was eenigzins beducht als ik dacht aan den onkost door de stad Dunkerke af te dragen, want gij zijt talrijk, Mijnheeren. M. Van Merris verklaarde mij dat hij ten geenen prijze zou gewild hebben dat de stad de kleinste uitgave zou doen. Tijdens het tweede bezoek, in 1880, door het Muziek van Poperinghe vergde uw Voorzitter dezelfde voorwaarden en het zelfde geschiedt op heden. Wanneer het er op aankomt voor een milddadigheidswerk, M. Van Merris gij zijt een onverbeterbaren hêrvaller, en ik drink op uwe gezondheid en op deze van uw uitmuntend kunstgezelschap. Ik moet er bijvoegen dat al uwe moeite ge voegd bij deze van M. Van Elslande gestrekt heeft om van de Maatschappij Philharmo nie van Poperinghe, het sterkste muziek van Belgie en van het Noorden te maken. Gij hebt er in gelukt, want gij hebt geene tegenstrevers meer. Tijdens den laatsten In ternationalen Prijskamp bekwaamt gij den eersten prijs, en de menigte die u toejuichte bekrachtigde de beslissing van den Jury. Voor nu, het is onnoodig internationale eeredronken voor te stellen, maar zonder uit mijne strenge voorbehouding te treden, verklaar ik dat wij, Fransehen en Belgen, onze herten zoo vereenigd zijn als onze vaan dels in dit trop/iée. Leve Frankrijk! Leve Belgie! Een echte betooging viel aan M. Dumont, eerste scltepene, ten deele. M. Van Merris voert op zijne beurt het woord: M. de Schepene, over de goede woorden welke gij komt uit ie spreken, maar zij zijn een weinig overdreven, het Muziek van Po peringhe ontmoet in uw schoon Departement veel tegenstrevers,en de muzikale kennissen waardeerende der talrijke liefhebbers, ver zoek ik u eeniga toegeving voor het Concert van dezen avond. Den wijn van eer werd alsdan gedronken en het Muziek van Poperinghe werd terugge leid naar het Grand Hotel, in de Kapucij nenstraat. Het Concert van dezen avond zal dus een echt muziekaal feest wezen. Hiergeven wij het programma: 1Grande mar die militaire avec tam bours et clairons. X. 2. Ouverture de Guillaume-Tell. Rossini. 3. Double cinq, polka concertante, Van Elslande. 4. Une ftite a Aranjuez, fantaisie espa- gnole. De Mersseman, 5. Le Rossignol, solo de flute, Julien. par M. Van Elslande, lr prix au Concerva- toire de Bruxelles. 6. Caprice fantastique sur les Huguenots de Meyerbeer. Snel. 7. Rèvo sur l'Océan,valse célèbre, Gungl'. La Flandre. IIET CONCERT DER PHILHARMONIE VAN POPERINGHE. Een jammerlijke tegenslag kwam de aan vang van het Concert dwarsboomen. Hond 8 en half ure, toen het volk zieh naar het Park begaf heeft het beginnen ïegenen. Er was een oogenblik aarzeling, maar het aan genaam zicht der als bij toverslag verlichtte dreven, hebben de wandelaars, dhür den regen, hunnen weg voortgezet. Ook was onze eenige publieken hof aller volst, er meeten wel van 6 tot 7000 personen zijn. Daar elke toehoorder een regenscherm had, kan men zich geen gedacht vormen hoe moeilijk het was in de middenwegen te drin gen. De schaal bij den ingang geplaatst liep let terlijk over van het gestorte geld. Stipt te 8 en half ure begon liet Concert, met een Marche militaire,medeslepend uit gevoerd en met een brio dat algemeene toe juichingen uitlokten. De Maatschappij Philharmonie heeft er op geantwoord door het aanheffen van het Hymne Jean Bart. Men kan niet beleef der zijn. De Ouverture de Guillaume-Tell, dit schoon gewrocht van Rossini, dat op zijn eigen eèn meesterstuk is, heeft in hat Kunst gezelschap, dat M. van Elslande bestiert, ware vertolkers gevonden buiten weergfL En indien wij deze woorden gebruiken, ten is niet, alhoewel het zou mogen zijn, om be leefd te zijn jegens onze gastvrienden, maar wel omdat ze geheel ons gedacht weêrgeven. De schitterende tweespraken welke de meester in de Ouverture ontrold heeft, met de verschillige aanheflingen geheel van fijn heid en gemoedsaandoening, da wonderbare marchedie al de muziekinstrumenten doet smelten in een geheel zoo sterk, dat de aan houder zich voelt huiveren van het hoofd tot de voeten, dit alles werd in de volmaaktheid uitgevoerd. De Double Cinq klinkt ons nos in de ooren, een polka concertante vervaardigd door M. Van Elslande, de Bestierder der Philhar monie. Het was onmogelijk niet verwonderd te zijn over de onberispelijke tonaliteit des sa- menhangs van 75 uitvoerders, der ineen- smelting van de koperen instrumenten die van het teederste pianissimo tot bet hoogst- luidendste fortissimo, zingen en schakeeren als één instrument. Het vierde nummer des Programmas, une Fêle a Aranjuez,is eene spaansche fantazie van schitterende wending, met den bolero die tusschen de solt valt, maar die terug komt voor de slotnoot. Ik heb voor de eerste maal bemerkt wat goede instrumentisten trekken kunnen uitde samengebonden overgangen. Het publiek, al een kind dat men een lek- kerkoek geeft, heeft het stuk hervraagd. De Rossignol, stuk voor fluit heeft stellig de menigte beiooverd. Het is eene reeks van gekadanseerde toon- loopen eener zoo uitgelezens fijnheid dat men een fluitist van eerste orde als M. Van Els lande moet zijn om die te maken, overigens die heer is een eerste prijs van het concerva- toir van Brussel. Het zacht gemompel van den medezang overheerschende die den toon herneemt wan neer de fluit dien verlaat, zong de leeuwerk die M. Van Elslande in zijne fluit verborgen houdt, met zulke betoovering dat eene drie dubbele toejuiching den finalen toonloop be groette. Driemaal reekswijs moest de Bestierder het publiek groeten. De plaats is ons afgeteekend, en wij moe ten ons bepalen bij de aanhaling van le Ca price fantastique sur les Huguenots, van Snel, en le Rève sur VOcéan, eene aan biddelijke walse van Gungl'. DePhilharmonie vangt de Marseillaise aan, de bravos breken los en van alle kanten vraagt het publiek met luide uitdrukkingen de Brabangonne. alen roept Leve de Philharmonie men juicht dolzinnig toel Niet tegenstaande den regen was dien avond geheel uitgezonderd. Wij «illen niet eindigen zonder ons ver langen uit te drukken dat de voortreffelijke Maatschappij Philharmonie geen vaarwel aan Dunkerke gezegd heeft. Noch hier noch elders vindt men niet dik wijls de gelegenheid zulke merkwaardige muziekanten ten kunnen hooren. W. S. DE MAATSCHAPPIJ PHILHARMONIE VAN POPERINGHE TE OOSTENDE. De Philharmonie van Poperinghe, voor gezeten door M. Van Merris, is Maandag van Dunkerke alhier aangekomen, in tramway en niet mat het vuurschip, zooals wij gezegd hadden. Men vreesde dat de muziekanten, weinig gewoon aan de scheepslingering, de zeeziekte ■zouden gehad hebben, en men heeft het vast land genomen om in Belgie terug te keeren. Te 11 ure en een kwart kwam de Philhar monie te Oostende aan. Na eenige minuten rustens ismen vertrokken Tambour-major, trommels en klaroenen voorop, naar het stadhuis. De ontvangst werd gedaan door M. de schepene Pieters. M. Montangie beeft in de volgende uitdruk kingen de Maatschappij Philharmonie ge complimenteerd: Mijnheeren, Ik ben gelukkig heden in naam der stad de Maatschappij Philharmonie te mogen ver welkomen, die uit weldadigheid zich laat ko men hooren in het kursaal. Gisteren waart gij te Dunkerke, waar gij een Concert gaaft ten voordéele der wedu wen en weezen der schippers, die in Island verongelukt zijn; heden brengt gij ons uwe liefdadige medewerking tot de inrichting der Kribbe Louisa-Maria. In naam onzer stad,in naam onzer armen, dank, uit ter harte, dank. Deze woorden werden zeer toegejuicht; M. Van Merris, heeft er omtrent op deze wijze geantwoord: Mijnheeren, Ik bedank u hertelijk over uw goed ont haal van heden. Wij zijn gelukkig onzen doortocht in uwe stad te kunnen benuttigen, om onze nederige medewerking te kunnen leenen aan eene iioogstmaatschappelijke instelling, deze der Kribben Het is de eerste maal dat wij naar Oostende komen, en het onthaal dat wij er genieten zal ons aanmoedigen om er terug te komen. De maatschappij Philharmonie, waarvan ik Voorzitter ben, is gelukkig zich heden voor het uitgelezen publiek welk zich te Oostende bevindt te laten hooren en zal al hare krachten inspannen om zich weerdig te toonen der eere welke haar ten deele valt in het Kursaal van Oostende te spelen. Nogmaals, Mijnheeren, dank voor uw goed onthaal. Na deze woorden heeft M. Montangie ge dronken op den bloei van don muziekalen kring, in de volgende uitdrukkingen: Mijnheeren, Ik bedank M.Van Merris over de woorden die hij komt uit te spreken het is wij die gelukkig zijn eene Maatschappij te ontvan gen welke hij zoo schitterend voorzit. En een eeredronk aan haren voorzitter bren gende, breng ik dien aan de Maatschappij Philharmonie van Poperinghe, en op haar sukces heden avond in 't Kursaal. De zitting werd daarna geheven, en de Yhilharmonie heeft het stadhuis verlaten om zich naar het HötelSt-Denis te begeven, onder weg voerde zij hare beste pas-redou- blés uit. Dit artistiek gezelschap telt 75 muziekan ten, goed geoefend door hunnen meester M. Van Elslande, en die in volmaaktheid spe len. Ook in het voorbijtrekken hoorde men niets dan loftuigingen. 's Avonds in 't concert te 7 ure en half,was er eene opeengepakte menigte men mag zeggen de menigte der groote dagen, want men had moeite zich eenen stoel te verschaf fen, hetgeen niet weinig beteekend, als men weet dat er ia de Kursaal 5000 zijn. En deze menige heeft aan het muziek van M. Van Merris het beste onthaal gedaan al de stukken werden op de warmste wijs toe gejuicht en gebisseert, en do leden der Phif harmonie zullen zekerlijk do avond va~ Maandag goed in hun geheugen houden. liet programma was goed samengesteld en werd volmaaktelijk uitgevoerd, waarover wii onze hulde bieden. Men heeft veel tooneigenschap ontwaard in dezen samenhang van 75 muziekanten Je ineensmelting der kopere instrumenten, 'die van de lichtste pianissimo tot de schitte rendste fortissimo, kleuren en zingen als één instrument. De Ouverture de Jubel, de Fantaisie Espagnole yan Demersman de Caprice fantastique sur les Huguenots, alsook de vermaarde wals Die Neurenbergerwerden volmaaktelijk uitgevoerd en langdurig toege juicht. De toehoorders hebben een warm onthaal gedaan aan do Gavotte A line, van M. Van Elslandede uitmuntende muziekmeester der Philharmonie, maar de bijval van den avond was voor de Rossignol, solo voor kleine fluit, uitgevoerd door M. Van Elslan de. Hij heeft een sukces genoten welk in het geheugen blijft: verscheiden malen door ge heel do zaal teruggeroepen, hij heefteen ge deelte van zijn stuk moeten herhalen onder de warmste toejuichingen van iedereen. Om kort te zijn, schoenen avond dien van Maandagde arme heeft er zijn voordeel in gevonden, aangezien de Bescherm-Damen der Kribbe Louise-Marie eene rondhaling gedaan hebben, die eene sehoone som zal op gebracht hebben, De leden der Philharmonie van Poperin ghe, hebben Maandag avond, ten '10 ure en half, per speciale trein onze stad verlaten zeer voldaan over hun doorgebrachten dag te Oostende. Op het oogenblik huns vertreks, dat het ons geoorlofd zij hun nogeeus te bedanken over hunne edelmoedige medewerking voor de instelling der Kribbe, en hun zeggen: tot wederziens, tot ten naasten jare. De Organe de Mons, in zijne briefwisse ling uit Oostende, zegt: De inrichtingszitting was gevolgd door een concert, gegeven door de Philharmonie van Poperinghe, waarin do Bescherming- Damen eene rondhali g gedaan hebben ten voordeele der Kinder kribben. Deze Maatschappij, is een kunstgezelschap waaraan M. Van Merris, oud liberale volks vertegenwoordiger van hot arrondissement Yperen, jaarlijks eene sehoone som, besteedt,, want M. Van Merris is een kunstbeschermer, 't is jammer dat deze soort uitsterft, en hij schopt vermaak van met zijne muziek maatschappij de Weldadigheidsfeesten te ondersteunen, en in zulke omstandigheden neemt hij geheel de onkosten der uitstappen op zich. Kunstgezelschap zegden wij. Wij over drijven niet. De Maatschappij Philharmonie van Poperinghe, gewezen harmonie der Sapeurs-Pompiers, telt 75 muziekanten zij is bestierd door M. Van Elslande, die den eersten prijs behaalde in het Conservatoir te Brussel, tijdens hij deel maakte van het mu ziek der Grenadiers, en die zeker een be stierder di primo Cartello zooals hij een uitmuntende kunstenaar is want hij be- tooverd wei op de kleine fluit. De Philhae monie heeft den volledigsten bijval genoten, en verschillig malen hebben de 6000 toehoor ders die zich in het Kursaal bevonden, haar toegejuicht. Wij stippen aan onder de gege ven stukken de Huguenots, waarin men niets aantreft van die alledaagsche bewer kingen van het Opera van Meyerbeer; in deze sehoone bladzijde heeft de Basse der Yhil harmonie, oprecht schoon van toon en juist heid, wondereu gedaan. De waalsche dominospelers, hebben aan gaande Poperinghe, zooals in het stuk Van Koppernole, een woord om te lachen dat iedereen kent. Ehwel, waarlijk, men mag naar Yoperinghe gaan, met zekerheid van er een kunstrijk tijdverdrijf te genieten wan neer de maatschappij Yhilharmonie speelt, welke niet moet onderdoen voor onze beste waalsche muziekkorpsen en waarover M. Van Merris alle recht heeft fier te zijn. E. D. Gister avond was de bevolking der Kin der kribben van zestien. Dit getal zal onge twijfeld binnen eenige dagen het dubbel bereiken. De goede uitslag van dit werk is voortaan verzekerd, want het nut er vau zal alle dagen meer en meor gewaardeerd worden; ook vloeien de giften dagelijks toe. De omhaling gedurende het concert der Philharmonie van Poperinghe,van Maandag, heeft rond de negen honderd fr. opgebracht. Onze lezers hebben zich kunnen overtuigen door de verslagen der verschill'ge dagbladen, dat de leden der Maatschappij Yhilharmo nie, in de twee steden welke zij bezocht hebben, het beste en gulhartigste onthaal gonoten en er een goed aandenken gelaten hebben. Zoowel te Dunkerke als te Oostende wach teden verschillige afgevaardigden hunne aan komst af in de statie om hun te verwelkomen en hun ten stadhuize te geleiden waar de

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2