VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. met tot huishoudelijke monsterachtigheden zijnen toevlucht te nemen, als de belasting Op het kooru en het vee, ware tijd, groote- lijks tijd, om te zorgen dat de landbouwer het aandeel krijge, dat hem wettiglijk toe komt van de opbrengst zijns werks en zijns verstands. Het ware voldoende om er toe te geraken, van in de wet te schrijven dat de verpachting der landelijke goederen voor vele jaren moet gedaan zijn, voor 30 of 40 jaren b. v., het recht van pachtbraak in korteren tijd aan den pachter alleen toebehoorende. O! dan zal de pachter niet meer aarzelen om al zijne spaarpenningen in de bebouwing der gepachte landerijen te steken, want hij zal verzekerd zijn dat de intrest van zijn ka pitaal zonder bedinging aan hem zijn zal. Dan ook zal hij tot het landbouw-krediet zijnen toevlucht nemen zonder dat men hem er toe aanzetten hij zal uit al zijne krachten medewerken om het te ontwikkelen; want liet is ten zijnen voordeele en niet ten profijte van den eigenaar dat dit krediet dienst doen zal. Het is daar eene hervorming, die de voor uitstrevende partij zal moeten ondernemen. Het belang der landbouwnijverheid waarvan do wei vaart op de andere nijverheden veel invloed heeft, is er aan verbonden. En met zich, op den landdag van Mei 1887 aanhangers te verklaren van de werkregeling in den zin der bescherming van de werklie den, hebben de vooruitstrevende liberalen de zaak der landwerkers op denzelfden titel en voor dezelfde redens van rechtveerdigheid en van maatschappelijk belang, als deze der stedelijke werkers willen verdedigen. BURGERSTAND VAN DEN 14 TOT DEN 21 SEPTEMBER 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 7. Huwelijken: Segers, Amandus, brouwersknecht, en Ryckeghem, Maria, dagh o ^ster. Sterfgevallen Pinte, Joseph, pe.isionneerde soldaat, 70 jaar, echtgenoot van Angeba Clinckemaiile, Meenenstraat.'Vangeluwe,Edouard, koei- houder, 59 jaar, echtgenoot van Melania "Wyckaert, Tegeistraat. Jarrett, Maria, kloosterlinge, 88 jaar, St-Jacobsstraat. Vandenbulcke,Maria, zonder beroep,91 jaar, echtgenoot van Antoon Vanhollebeke, Zaal hof. Kinderen beneden de 7 jaren; Mann<lijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., a. Ter afspanning De Nieuwe Statie te Meulenbeek, bood zich dezer dagen een zon derlinge gast aan; hij vroeg aan de bazin om te noenmalen; aan tafel gezeten, begon de kalant zoo overspoedig te eten, dat bijna alles wat in huis zich bevond, verslonden werd, en wat baas en bazin achterdochtig maakte, was dat hij vroeg om een paar uren later wat kaas opgediend te worden; hij had rèjds den nacht te voren daar gelogeerd en sprak van geen betalen. Hij gaf zich uit voor een reiziger in fluweel van een groot handel huis van Gent, en zijne pakken moesten met den trein medekomen, wat natuurlijk niet gebeurde. De politie werd ontboden eri het bleek weldra dat men met eenen gemeenen kerel te doen had, die geeneu cent op zak had. Proces-verbaal is te zijnen laste opge maakt en de herbergier zit met eene goede rekening aan zijne vingers.Dus tafelhouders opgepast voor zulke lekkerbekken. Weder, zegt. de Gazette van Eecloo, h.prneemt de lust tot uitwijken hier en in den omtrek. Eenige personen zijn laatst naar Noord-Amerika uitgeweken, nu zijn er ver scheidene anderen op bat punt naar Brazilië over te verhuizen. Den 29 dezer vertrekken een aantal inge zetenen onzer stad, waaronder gehuwden met jonge kinderen, naar Minae-Geraes in Bra zilië. La marque de champagne S- Vmyas cle Reims, justement appréciée des connais- seurs, produit des effets remarquables sur les convalescents et les personnes épuisées. Dégustatioo aux expositions. S'adresser A l'agent génétvd Félix' Huygens, Bruxelles. On demands des agents pour la province: forte remise. Een zonderling ongeluk heeft Donder dag avond, rond 10 1/2 ure, plaats gehad op den spoorweg van Brugge naar Oostende. Honderden iioornbeesten werden in vrijheid in de beemden langsheen de spoorbaan. Een zestal koeien waren nu op den spoorweg geloopen en wandelden er rustig rond, toen de trein van 8 ure 13 uit Brussel met vollen stoom op de kudde kwam aangereden. Eene koe, die niet bij tijds uit den weg kon loopen, werd verpletterd. Men was verplicht den trein stil te houden, om de andere koeien van de spoorbaan te jagen, ten einde nieuwe ongevallen te voorkomen.Elet duurde meer dan een uur eer men de koeien naar het naburig dorp gebracht had, en ondertus- schen moesten de reizigers blijven wachten te midden van den duisteren nacht. Alweer wat nieuws. Het blad le Fumeur bevat het volgende bijna ongeloof lijk nieuw. Een processie van een honderdtal bede vaartgangers gevolgd door eenen trein van eenige karren, stapten biddend door de ge meente Neerpelt, op weg naar Scherpenheu- vel. De bevolking van Neerpelt ontblootte eer biedig het hoofd en de douanen zelf groetten de godvruchtige groep. De beevaartgangers waren, volgens men later vernam, stoutmoedige smokkelaars.Elk hunner was beladen met 1500 cigaren, en de karren bevatteden 6000 kil. tabak. Wij laten het verhaal voor rekening van le Fumeur. Onlangs vroeg men aan eenen minister aan welke bron hij zijne krachtdadigheid en zijne welsprekendheid putte. Ziehier zijne antwoord: Om in het openbaar te spreken is het noodig dat men voorzien zij van eene groote mate wilskracht en tegenwoordigheid van geest. Daarom, als ik mij in die gelegen heid bevind, voed ik mij den ganschen dag met Peptone m wijn van Peptone van den heer Defresne, in plaats van mijne spijsver tering af te wachten aan een gewoon maal. Ik voel mij dan volle in mijn schik en mees ter van mij zeiven. Kapitein Van Gele, wiens aankomst te Lissabon Vrijdag per telegram gemeld werd, is Zaterdag avond uit den Congo te Brussel teruggekeerd. Hij is bij den koning te Oostende ontboden, aan wien hij een omstandig verhaal zal ge ven over zijne navorschingen in Afrika. Maandag morgend zijn de 29 negers van den Grand Concoursvan Brussel, langs de Zuidstatie te Antwerpen aangeko men, en onder geleide van 14 gendarmen in de wachtzaal der stoombooten van de linie Antwerpen-Harwicb, opgesloten lot op het oogenblik hunner ins heping aan boord van de stoomboot Lualaba, kap. Bales, die "'s middags naar den Congo vertrokken is. Met hetzelfde stoomschip is insgelijks ver trokken, den heer Gerome Becker, luitenant der artillerie, die terug naar den Congo keert. Talrijke officiers en vrienden van den heer Becker bevonden zich aan de kaai om hem de hand te drukken en vaarwel te zeg gen. Ook de heeren Roget en Dupont, bevinden zich aan boord van den Lualaba. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Brand door eene kat gesticht. Op eenen avond der verleden week, rond 8 1/2 ure, gingen de echtgenooten Jan Hostyn-De Nolf, werklieden te Tourout, le samen uit, de lamp latende branden. Toen zij nauwelijks een kwart uurs ver trokken waren kwamen de geburen hen ver wittigen dat er in hunne woning een brand uitgeborsten was. Na onderzoek bleek het dat eene kat de brandende petrollamp omver geworpen en het vocht, de tafel waarop de lamp stond, in lichte laaie vlam gezet had. Gelukkig werd het gevaar bij tijds bemerkt. Men sloeg aan stonds eenige ruiten in en de brand werd uitgedoofd. De parijsche dagblad-vereeniging, le Cri du Peuple is in failliet verklaard. De Duitsche keizer wordt tegenwoordig bij de manoeuvers vergezeld door een gen darm, die een purperen standaard draagt, zooals op zijn paleis pleegt te waaien, doch in kleiner formaat. Hij wordt als een lans in een schoen aan den stijgbeugel gedragen. De schacht is hol en kan in elkander worden ge schoven, terwijl de opgerolde lap er in wordt geborgen. Voortaan zullen de commandee- rende generaals ook standaarden en de divi sie-commandanten wimpels naast zich heb- i ben. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, beeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstoping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 4 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Cristiaens, Lobrie, Bau- vvens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.; 2,10 eu fr. 1,10. De tentoonstelling Somzé. De zoo gezegde grand Concours van M. Somzé sterft al langer hoe meer uit. Ondanks het puike weder dat wij sedert eenige dagen ge nieten, wil het volk uit het binnenland maar niet afkomen. Zondag brachten de verschil- lige treinen niet meer reizigers aan dan naar gewoonte en vele bewoners van Brussel en der agglomeratie maakten van de goede ge legenheid gebruik om een buitenluchtje te gaan scheppen. Men kan nochtans voor half geld en zelfs voor niet de foor-Somzé bezoeken. De Retor- me meldt dat een handelaar der Nieuw- straat, te Brussel, een inkombiljet voor den grand-concours geeft aan al de personen die eenen aankoop in zijn magazijn doen van meer dan drij frank. Die biljetten zijn ver vaardigd in fraaien kleurdruk een zicht van Brussel voorstellende en het handteeken dragende van den heer Somzé. Doch wat nog zonderlinger voorkomt, is dat men, na eenen eersten aankoop, men bijgevoegde inkomkaar- ten kan verkrijgen aan den prijs van 50 cen tiemen; zulks geeft dus te veronderstellen dat die inkomkaarten aan den handelaar min der dan 50 centimen kosten, en daar de be lastingen van Brussel rechtstreeks in de zaak betrokken zijn, zouden zij wel het recht heb ben de neus er in te steken om te weten hoe die combinatie aaneenhangt. Wij zijn benieuwd om te weten hoe het ge meentebestuur van Brussel over dien staat van zaken zal zeggen. Pas zijn de afrikaansche negers van M. Somzé vertrokken of men begint last te krij gen met de Roodhuidigen die men daar voor geld te zien heeft. EeniEngelsman had Zaterdag twee der Rood huiden dronken gemaakt; een hunner trok zijnen revolver die geladen was en dreigde er mee kolonel Joe,onderwiensbevel zij staan te dooden. Vier politieagenten hebben slechts met groote moeite den indiaan kunnen over meesteren en hebben hem naar het bureel gebracht, waar procesverbaal ten zijnen las te is opgemaakt. Nu de zwarte vertrokken zijn is het de beurt van de Rooden. Genezing van teringlijders. In den laasten tijd komen herhaaldelijk mede- deelingen voorover de behandeling en gene zing van teringlijders, door inademing van heete droge lucht, die, naar men gelooft, den tuberculose-bacil doodt. In de jongste aflevering der Berliner Kli nische Wochenschrift, komt een belangrijk- artikel voor van den Westfaalschen genees heer doktor Louis Halter, over de onvat baarheid van kaikovenarbeiders voor long- tering. De schrijver deelt daarin op grond der er varing mede, dat neg nooit een arbeider van eenen kalkoven door tering is aangetast, het geen volgens hem niet aan de goede werking van de kalkovens moet worden toegeschreven doch aan de heete drooge lucht die er voort durend heerst, waardaar al de tering-bacil- len het leven verliezen. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 43 page.) Wedstrijd der schoonheid. Te Spa is eergisteren de Wedstrijd der Schoonheid voor het publiek geopend. Men weet dat hier onder verstaan wordt eene tentoonstelling van schoone vrouwen, aan eenige van welke door eene jury prijzen worden toegekend. Een zestigtal dames hadden zich aangemeld, op kosten van het tentoonstellingscomiteit de reisgedaan, en waren in een hotel op de zelfde voorwaarde onder het dak gebracht. Uit deze zestig heeft de jury er vijftien uitge kozen voor den wedstrijd; de overige vijf-en- veertig mogen zien troosten met kosteloos een reisje gemaakt en eenige dagen in de badplaats doorgebracht te hebben. De jury aan wie de taak van uitzoeken en beoordee- ien is opgedragen, bestaat uitmannen van het vak» en uit liefhebbers indien het ge oorloofd is deze uitdrukkingen zonder dub belzinnige bedoeling te gebruiken. Het zijn de heeren: Doctoren: Drion, Hieguet, professor, en Van den Bosch uit Luik; Droixhe uit Hoei; Grys uit Verviers; Lezaack en Poskin uit Spa, en Dechamps uit Luik; 8childers: Wouters en Herbo uit Brussel; Marcette uit Spa; Letterkundigen en dagbladschrijvers: G. Frederix van de IndépendanceHallaux van La Chronique;Bienvenu uit Parjjs; Rot- tiers uit Brussel; Herreboudt uit Brugge, Theor Hannon uit Brussel; Legros uit Ant werpen; de Fontones uit Nice; Body uit Spa; En verder: Ed. Picard, advokaat uit Brus sel; baron de Mesnil uit Spa; baron de He- rissen; graaf van Bylandt, baron de Woel- mont, Mersch, le Maire en Lebrun. Acht-en-twintig manspersonen dus voor eene taak, die in den ouden tijd de drij be koorlijkste gedinnen van den Olymp aan éénen herder opdroegen. Volgens eene officieele mededeeling zijn te Berlijn geene onderstandbehoevende inva- lieden uit den oorlog van 1813-15 meer in leven. In April 1887 waren er nog twee, maar in Mei daaropvolgende zijn alle twee gestorven. Dcnneyer's Pcptoncn company (Ltd), 118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 13, V'andeweyerstr. Peptoi nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van'vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SUIKERPIS, GEBREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Wel geconserveerd. M. Broodzak wil zijne zoon niet huwen en beveelt hem aan een jong meisje, zeggende- hij is zoo goed geconser veerd. Hoe dat, wat wilt gij zeggen? Wel hij is 27 jaren oud en is nog niet kaal van hoofd. Werkt. De heer V..., die zeer dik is cn zijn leven doorbrengt m"t vermaken nale loopen kwam onlangs in zijn cercle en zegde; Non de tonneer, ik ben afgemat. Mijn beste, zegde een magcrefabriek»nt,gij hebt rust ooodig: gij moet werken... Dubbele prijs. In een hotel, is eene bad plaats, slaat op den spiegel te lezen: De kinderen betalen aan table-d'hóte dubbelen prijs. En waarom dubbelen prijs? vraagd een rei ziger. Omdat de kinderen de groote lieden van ta fel doen wegloopen. Niets gedaan. Mandhangel komt zijnen geneesheer tegen. Goeden dag, doktor, ik heb hooren zeggen dat gij acht dagen ziek zijt geweest. Ja, vriend,'k heb dezedde ziekte als gij ge had. die u zoo lang te bed heeft gehouden. En gij zijt nu genezen.....wat h bt gij ge daan Niets Zakdoeken voor erfgenamen. Eene slimme Gentenaar heeft, voor menschen, die van eenen rijken oom erven moeten en op de begra fenis niet weenen kunnen, omdat zij le blij zijn, eene nieuwe soort van zakdoeken uitgevonden, die men zakdoeken voor erfgenamennocmi. Het zijn dm ken, die een overgroot getal kleine blaasjes met welriekend water gevult, behelzen. Men drukt ze op zijne oogi n e i aansto.ids stroo men de tranen lijk heken over het aangezicht en de kb ederen. Achter die niuwe zakdoeken trekke men alle slach van aardige gezichten, men h kt en snikte dat hel deerlijk is om zien en iedereen denkt dat uwe droefheid grenzeloos is. En verre van het vooi komen le hebben van iemand die op heete kooien staat om hel geld van oom op zwier te gaan,is iedereen overtuigd dat het vroegtijdig af sterven van uwen rijken bloedverwant u hevig smerl. Men zegge het voort! LE GLOBE ILLUSTRÉ, 1 an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50 3 mois franco, fr. 3. Gravures: Giuseppe Verdi.Au Con go: Une rencontre entre des Européens et des indigènes. Un Gongolais. A Londres: Le père de familie au cabaret;' Les enfants de la misère. Le Nid de l'aigle. Le Vaudeville. Au Salon: Le premier pas; Le dernier soupir. La Tragédie.Rébus. La Réouverture des théètres a Bruxelles. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE. Nr 52. 2 jaar. Zalerdag, 22" Sept. INHOUD. Platen. De jiger in 't woud (Herfsttafereel). De dorpshorlo- giemaker, naar Hendrik Mosier. Jusiina Cornelia De Clercq,honderdjarige Zuster van liefde. Wat een lang paard! Tekst. Onze platen. Markgraaf Monselica. (Slot.) Het leger. Vlaamsche kronijk. De Minderbroeders. Over lang leven. Links en rechts. Een heldhaftig luitenant. Het verkorten van den staart. Julia Koolvhet. (Slot.) Ter overweging. Raadsel. [JPEREN 22. September15 September Tarwe 1V.000 20 25 12,000 20-25 Rogge 5,100 14-57 2,700 14-12 Haver 200 15-67 1,200 '14-00 Erweten 000 00-00 200 19-00 Boontjes 000 00-00 100 20-00 Aardap. 5,000 8-50 8,000 7-50 Beter 15,515 275-00 16,336 270-00 Eiers,25 2-40 2-30 GEHEELE GENEZING in o dagen van alle ziekten der piswegen. Geen bijzondere levensregel te volgen. Verzending op aanvraag. Eenig depot: apotheek Bergeys, DeKeizerlei, 27, Ant werpen. GRANEN verkcchttc middenprijs verkochtte middenprijs enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p. iüO kilo. BBBjagMgiCBPC——g————M——

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2