Gazette van 'f arroiKtissèraeiit Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 146. 27e Jaar. Zondag 1411 October 1888. Politiek. 8lads-, fkonst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten, Bekendmakingen. BERICHT. BnreelDlxmndeslraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RFCLIHEN «5 ccuticmeu den regel BrieveD en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Selgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen liet mian aai er Men schrijft in op ai de postbureelen. De personen dia begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-5Ö fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. Van heden af: 5 centiemen het nummer. Onze lezers zullen bovenstaande berichten met vreugde lezen en het zal bijdragen om ons blad nog meer te verspreiden. De werklieden zelve zullen het zich zoo gemakkelijk kun nen aanschaffen. Het valt gemakkelijk te bemerken dat de centen-bladen meer en meer lezers vinden en, om zoo te zeggen, overal binnen dringen. Dat bewijst dat het publiek de lezing en het nieuws zeer lief heeft, als het weinig of niets moet kosten. Om het lezend publiek aangenaam te zijn, willen wij onzen prijs wat verlagen, ten einde ons schrijven nog meer te doen vrucht dragen, en onze lezers, zooveel als het mogelijk is, al het nieuws mede te deelen dat wij ons kunnen aanschaffen en dat niet van alle belang ontbloot is. Dat men ons edelmoedig streven wat ondersteune en ons overal helpe verspreiden De dagbladen van Frankrijk bespreken nog altijd de kwestie van onzijdigheid van Belgie, waarover Mev. Adam een artikel heeft geschreven en dat door de heer de Laveleye is wederlegd geworden Men vreest altijd eenen inval, in geval van oor log tusschen Frankrijk en Duitschland, van een dezer twee strijdende legers in Belgie. De Patrie van Parijs is van gevoelen dat de mobilisatie van het fransch leger veel spoediger kan geschieden als in Duitschland. Het is zeker, voegt hel blad er bij, dat men in den duilschen staf eene aanval van Frankrijk langs Belgie voor ziet. Het is niet waar, zegt dat zelfde blad, dat koning Leopold een bondstrakiaak gesloten heeft met Duitschland,daar dit in strijd zou zijn met de politiek van de bel gische natie, die eene volledige onzijdig heid wil. De parijsche drukpers houdt zich veel bezig met de kwestie der herziening en vooral met de taal door den voorzitter Carnot, te Lyon, gevoerd. De dagbladen doen opmerken dal M. Carnot buiten zijne grondwettelijke rol is getreden, door zijn persoonlijk gevoelen in die veel besproken kwestie te doen kennen. Het schijnt evenwel dat de voorslaan- ders der herziening sinds eenigen tijd veel grond verhezen. De heer Clémenceau is bezig met eene politieke omreis te doen in het departe ment van den Var, waarvan hij afgevaar digde is. Hij heeft te La Seyne, een der voorge borchte van Lyon, eene eerste redevoe ring uitgesproken. In die redevoering zegde hij, dat de achteruitkruipers zich gereed nu ken om de republiek hevig aan te vallen, hij heeft vastgesteld dat de oud conservateurs Bou langislen zijn geworden en dat eenige ver dwaalde republiekeinen met hen gemeene zaak maken. Om dien aanval afleslagen rekent M. Clémenceau op de eendracht van al de republiekeinen. ÜÏT BRUSSEL. Een onverwacht nieuws is in omloop gebracht: De heer Edmond Picard zal den tegenstrever zijn van M. Graux in den aanstaanden kiesstrijd. Toen dit nieuws werd verspreid vroeg men zich af onder wiens bescherming die onvoorziene kandidatuur zich zou plaat sen? Het ware mogelijk dat zijne kandida tuur in de Liberale Associatie zou worden, aangeboden en men zich verzekerd had van de aanneming van den kandidaat. Wat de independenlen betreft, die heb ben beslist zich te onthouden eenen kan didaat voor te sfellen, maar... de stem van het rneerendeel hunner is voorop ver zekerd voor den man die reeds zoovele bewijzen van onafhankelijkheid heeft ge geven. Niet dat M. Picard lot hunne partij be hoort, of dal men kan zeggen dat het een vermomden klerikaal is, neen; maar hij behoort toch ook tot de liberale partij niet; het is geen partij-man; hij heeft de verwaandheid te beweren dat hij boven alle partijschap slaat; men zou moeten zeggen dat hij zich in 't midden bevindt. Hij kan lot de doktrinaire partij niet behooren, want hij heeft ze hevig bestre den en vindt er geene genegenheid; hij is een voorstaander geweest van de voor- uitstrevers, in den strijd dien hij heeft ge streden in de Liberale Associatie voor 1884; sinds dien is hij kandidaat van de werkerspartij geweest en zijne beminne lijkheden, met de mannen van het tegen woordig klerikaal gouvernement,, hebben een oogenblik doen gelooven, dat bij de collega van de heeren Beernaert en Le- jeune ging worden, die ook tot allo par tijen hebben behoord. In wezenlijkheid behoort M. Picard enkel lot de partij der Picardisten. Indien hij moest gekozen worden, geen enkel ministerie zou op zijne modewerking mo gen rekenen, ten ware M. Picard kabi- netshoofd werd en dan is men er nog niet zeker van. De heer Picard is noch een volks-kan- didaat, noch een kandidaat die de gene genheid, van welke partij ook, bezit. Maar M. Graux, ook een man van ta lent, is ook niet populair, en bel werkda dig deel dat hij uitgeoefend heeft op het politiek bestuur der brusselsche liberale partij, heeft hem de genegenheid niet doen winnen van degenen, die over de politiek van liet laatste ministerie ontevreden zijn geweest. Het is mogelijks behendig een kandi daat aan te bieden waarop zich al de slem- men der tegenstrevers van de Ligue kun nen vereenigen; maar dat voordeel heeft ook zijn ongemak; als men op geene en kele partij steunt, dan loopt men gevaar alles te verliezen. Ook denk ik dat M. Graux zal gekozen worden; maar men moet zien wat de kies strijd zal voort brengen die belooft hevig te zijn. De lieer Paul Janson zou wenschen dat de Liberale Associatie zich onthield en aan de doktrinairen toeliet don zetel te nemen om later het recht te hebben een vooruit strevend kandidaat aan te bieden. Men heeft gesproken van eene nieuwe vereeniging, Alliance libéralewaarde mannen, die het vooruitstrevend program aannemen en de Associatie hebben verla ten, zich zouden aansluiten. Dat kan alle maal niet helpen. De wensch der brusselsche liberalen is, dat zij hunne vrijheid zouden hernemen; de toestand is voor hen zoo verward, dat zij het recht willen hebben te handelen en te stemmen volgens de ingeving van het oogenblik; er zijn van weerskanten niet .anders meer dat slaven (étals-majors). Het eenigsle middel om een waar libe raal leger le vereenigen, zou zijn, do be staande associatien, waar er nóg geene oneenigheden bestaan, in eenen bond le vereenigen. Het is moeilijk maar niet on mogelijk. In alle geval mogen wij voor het oogen blik zeggen, dat wij meer verdeeld zijn dan ooit en al de pogingen om zich te ver eenigen zouden liet kwaad nog verergeren. het besturend bureel der Nijverheids school van Florennes, Eenige woorden uitlegging zullen niet overbodig zijn om deze milde ondersteu ning te verklaren: 1° M. De Bras is de pastoor-deken van Florennes eene bijzonderheid welke het Staatsblad bescheiden verzwegen houdt. c 2" De nijverheidsschool, voorwerp der gunsten en leedere belangstelling onzer meesters, is degene der broederkens; 't is dezelfde waar de al te beruchte broeder Minique destijds zijne heldendaden ver richtte. 3° Deze school, door broederkens be stuurd, is de mededingster der Staats middelbare school. 't Is te zeggen dat de Slaat zich van 't geld van den Staat bedient om te trach ten het onderwijs van den Slaat ten on der te brengen. Gaat dit niet over zijn hout? Met de kerels die ons besturen zal het officieel onderwijs weldra opgehou den hebben van le bestaan. Reeds had de gemeenteraad van Flo rennes eene subsidie verleend aan de con- greganisle school waarmede wij ons bezig houden. Dezelfde raad is den 5 dezer bij eengekomen en heeft eene der drie onder wijzeressen van de meisjesschool in be schikbaarheid gesteld. Men ziet dat de besturen elkander goed verstaan om zui ver plaats te maken voor 't kwezelsonder- wijs. Een koninklijk besluit van 2 October verle«nt eene toelage van twee duizend franks aan M. De Bras, voorzitter van Yperen, 13 October 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,841-46 Uittrek der jaarlij ksche inschrij- vlngslijst, 705-00 Omhaling in den Sultan, 1-50 Busse van den Zalm, 15-26 Busse van den Monark, 14-18 Toia?], fr. "59^57740 Uitgaven tot heden, fr. 56.291-92 Blijft in kas, fr. 3,285-48 WsISesiïfti-FoEsd®. Het Bestuur der stedelijke afdeeling van het WMems-Fonds heeft de eer ter kennis van het publiek te brengen dat van Zondag af, 14 October, de boekerij der afdeeling alle Zondagen zal open zijn van 11 1/2 tot 12 ure 's voormiddags, in het lokaal Gouden Arend. Katalogen der boeken zijn in de Boekerij te bekomen. Ingang langs het Gouden Violonstraatje. X. Exaaaaeeas. Wij komen met de grootste voldoening te vernemen dat M. Georges LERNOULD, oud-leerling onzer gemcente-kollegie, zijn diploma als Toeziener der Burgerlijke bouwkunst, komt te ontvangen, voor de Jury der Hoogeschool van Gent. Hij zal zich in Yperen plaatsen.Wij wenschen hem groot geluk in zijn levensloop. M. Cvrille JANSSENS, oud-leerling onzer gemeeute-kollegie, komt zijn eerste exaam in de sektie der Toezieners van bruggen en wegen, af te leggen, voorde Jury der Hoogeschool van Gent.Hij bekleed de tweede plaats. DE TOEKOMST I

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1