BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. Bij de liefdadige rijken, bij den drich en de godshuizen,die onderstand, kleedingstukken, «arming en geld aan iedereen, als naar gewoonte, hopen wij, mildelijk gaan uit- deelen. 't Is de plicht van den rijke, de beurs te openem, en de oude kleedingstukken uit de kas te zoeken, die nog kunnen dienen om den armen man tegen de koude te bevrijden. 't Is de plicht van den koophandelaar en den neringdoender van mannen werk te geven die in nood zijn. Maar 't is ook de plicht van den armen «erkman, overal en altijd te trachten iets te verdienen, hoe gering het ook zij, opdat'men van ham nooit zeggen kunne dat hij te lui is om het dagelijks brood voor hem en de zijnen eerlijk te verdienen. Want dan ook worden zij niet beklaagd, en het medelijden der rijken is gaan vliegen. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 2. Sterfgevallen Dhellin, Petrus, kleêrmaker, 81 jaren, echtgenoot van Maria Vansteenkiste, Padde- poelstraat. Ryckewaert, Benedictus, on derwijzer, 48 jaren, ongehuwd, StJan bij Yperen. Vallaeys, Aloïs, dienstknecht, 27 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Vanhoutte,Maria, zonder beroep, 70 jaren, echtgenote van Desiderius Yerfaillie, Elver- dingbestraat.Vandenbulcke,Justina, kant werkster, 61 jaren, echtgenote van Willem Payez, Mondstraat. Meirschaert, Etienne, gepensionneerde brigadier der douanen, 71 jaren, echtgenoot van Anna Vergeyle,St-Jan hij Yperen. Deconinck, Juliana, zonder beroep, 76 jaren, ongehuwd, Groote Markt. Fremout, Barbara, dieostmeid, 74 jaren, ongehuwd, Thouroutstraat. Warlop, Ed- mondus, schoenmaker, 22 jaren, ongehuwd, Meenenstraai. Cleenwerk, Helena, school kind, 8 jaren, Klaverstraat. Labaere, Rosalia, kleêrmaakster, 68 jaren, echtge note van Lodewijk Üezitter, Meenenstraat. Poperinghe, 2 November 1888. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. (bijvoegsels aan den K. K.) Zondag laatst, te 8 ure des avonds, heeft in den KATHOLIJKEN KRING, de inhul diging plaats gehad der Maatschappij gezegd van Onderlingen Bijstand. Sedert eenige dagen was deze Poperingh- sehe plechtigheid aangekondigd door een klein plakbriefken dat men hier en daar op eenen hoek der straat aantrof, en een 50tal nieuwsgierigen en gefopten zijn er naartoe geweest. Ziehier in welke bewoordingen dit stuk, walk geene onderteekening droeg, opgesteld was: Maatschappij van Onderlingen Bijstand te Poperinghe. Zondag aanstaande, 28 October, om 5 ure 's avonds, groote vergadering in den KATHOLIEKEN KRING. De werklieden van 18 tot 50 jaar zijn uit- genoodigd. De plakkaart door den winkel van den Iv. K. uitgegeven, was bijna onbemerkt ge bleven door de massa der inwoners. Wat aanging dezen die ze kunnen lezen hadden, zij waren dadelijk gewaar, dat zij maar in het senakel, waar M. Vanderheyde troont, geroepen waren dan om in eene of andere kongregatie ingelijfd te worden. Wij hebben reden te gelooven, ten minste te oordeelen naar de personen die Zondag laatst het Bureel uitmaakten, dat zij zich -niet bedrogen hadden. Ziehier de namen der personen die den -28 October op de estrade kroonhalsden: Te midden hunner, gezeten in een grooten leuningstoel, zetelde als voorzitter M. G. "L -bbe, zoon van don Achtbaren heer Ch. Lebbe, die, over eenige jaren, door die zelfde "Jtatholijken zoo schandelijk uit den Gemeen teraad werd weggejaagd. Aan zijne zijde waren gezeten, ais onder voorzitters, de hn Deken en de Principaal van het Kollegie; dan waren het M. M. Keu- kelinck, hoofdonderwijzer der Katholijke scholen, als schrijver; de gemiste advokaat Yaumerris en zijn broeder de vermaarde en zeer vernuftige Elias; Van Wtberge en do zeer deugdzame Ghysel gezegd de H. Lodewijk van Gonzaga der parochie van O. L. V. De beiden laatsten zijn te Po peringhe bovenal gekend alB testamentuit voerders der oude pastors en der verkwezel de rijken die in onze stad komen te overlij den. Te 8 ure opent M. Lebbe de zitting. Hij staat reoht, kucht verschillig maal en neemt het postuur als spreker aan. Eene groote stilte heerscht in geheel de zaal; iedereen verwacht zich aan eene rede voering die het doel der vergadering en de zaken aan het dagorde gaat uitleggen, zooals de beslissende benoeming des komiteits, de keus eens lokaals, enz. Maar, vreede teleurstelling! De heer voor zitter opent maar den mond om zijne toe hoorders aan te kondigen dat zijne zeere keel hem niet toelaat deze gelegenheid te kunnen te baat nemen om hun oen bewijs zijner wel sprekendheid te geven en verzoekt zijaen achtbaren schrijver lezing te geven van het Reglement, aan welk iedere persoon die wenscht deel te maken der Maatschappij van Ouderlingen Bijstand, genoodzaakt is zich te onderwerpen. Dit gezegd, de eerweerde heer Deken spreekt deze weigevoelde woorden uit dat 't boeksken welke de getrouwde personen den dag huns huwelijks ontvangen hebben, vol doende is om te bewijzen dat zij wel degelijk door dit sakrament vereenigd zijn en het bij gevolg overbodig ware zich van andere stuk ken uit den burgestand te voorzien; hij voegt er nog bij dat er jaarlijks eene gezongene mis zal gedaan worden voor de overlede Leden... en... de zitting werd onverwachts gesloten ter groote verbaasdheid van de nietinge wij den aan de geheimen van denK.K.,die,toen zij er naartoe gingen zich aan een geheel anderen uitval verwacht hadden. Eene andere vergadering, waarvan wij in onze naaste briefwisseling spreken zullen, heeft in den K. K. plaats gehad den 1 No vember, daags voor Allerzielendag...! Dinsdag laatst, omtrent acht ure en half des avonds, heeft men uit een huis der Gast huisstraat, bewoond door iemand waarmede het publiek in deze laatste dagen nogal is be zig geweest, een katholijke tripoteur zien komen. Op het oogenblik dat de deur op eene zeer voorzichtige wijze werd toegedaan, hoorde men eene geheimnisvolle stem zeggen: Wees gerustMijnheer de Kalles zal wel zijn, ik geef er u mijn woord op...?Wij hebben ons deze woorden herinnerd toen wij 's anderen daags de begraving van M. den pastor Van den Berghe bijwoonden, alhier over eenige dagen overleden, en wij geven die ter over weging van degenen die er misschien een bijzonder belang kunnen bij hebben. Poperinghe, 8 November. 1888. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. (bijvoegsel aan den K. K.) Vervolg) De verledene week 1 November, zijnde Allerheiligendag ,werd eene tweede vergade ring vastgesteld in den K.K., alwaar al de weldenkende personen uitgenoodigd waren om deel te maken eener nieuwe kongregatie. De tegenwoordigen, min in getal dan op de eerste vergadering, verwachteden zich, ho pende de genezing der keelkwaal van den voorzitter, die hem belet heeft op 28 October te spreken, van klare en duidelijke uitleg gingen te ontvangen op den inhoud des Reglements. Zij geloofden ook dat men hun ging raadplegen over den keus eener ver gaderingzaal en over de eindelijke benoe ming eens komiteits. Ook was de teleurstelling groot als men drooge weg aan de tegenwoordig zijnde per sonen liet weten dat, om deel te maken van den heiligen van Coppernolschen winkel, men maar het Reglement te teekenen had. Ten gevolge dezer uitnoodiging zag men een groot getal schijnheiligen en kwezelaars met hangende ooren het verhoog beklimmen en een papier onderteekenen dat zij zelf de gelegenheid niet hadden gehad te onderzoe ken. En alzoo eindigde de komedie. Bij het eindigen dezer schijnvergadering hebben wij verschillige personen onder- j vraagd, en allen waren eenstemmig om te verklaren dat zij niets van geheel deze zaak begrepen hadden. Maar, aangezien een groot getal eenvou dige lieden zich hebben laten misleiden aan deze grove bedriogerij en niets kennen der weerde hunner verbinding welke zij heb ben aangegaan en wat zij daardoor kun nen tegenkomen, zullen wij ons veroorloven een boeksken van den sluier op te lichten die het onderste der kaarten duikt. (Om voorgezet te worden). GROOT NIEUWS. Onaangename nieuwjaarsgiftten ge schenke gegeven aan de Poperinghe naars door hunne stadsheeren. Goede contributiebetalers opent uwen portemonnai! Later zal men u daarover inlichten. Wat is er in de kerk van Sint-Bertines voorgevallen binst den lijkdienst van Pastor Vanden Berghe, en wat mogen de gewichtige redenen toch zijn die eenen gekruinde aange vuurd hebben om binst de offerande een openbaar affront te doen aan eenen heer en twee damen, nare bloedverwanten van den overledene??... Antwoord a. u. b. Men schrijft uit Brussel aan de Meuse van Luik, dat de voltooiing en de bewape ning der forten aan de Maas, ten minsten een hondertal miljoen zullen kosten, terwijl er slechts 8 miljoen voor gestemd ziju. Men zegt dat binnen kort nieuwe kreuiet-aanvra- gen zullen gedaan worden. öenaeycr's Peptoacn company (Ltd), 118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 13, V'andeweyerstr. Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch, de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SÜIKERPIS, GEBREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. LandverhuizingTen gevolge van den oproep gedaan door de konsulaire in Beigie, hebben reeds een greot getal perso nen het land verlaten en anderen zullen ver trekken den 14 en 25 NovemherJ aanstaande uit Antwerpen naar de Argentijnsche Repu bliek (Zuid-Amerika.) De Vlamingen die naar Buenos-Ayris fortuin gaan zoeken, zijn in het konsulaat te Gent ingeschreven ge weest; van den 25 September tot den 27 October waren er 819, waaronder: 90 land bouwers en landbouw-werklieden; 10 hove niers; 5 pachthoefmeiden; 17 aardewerkers; 2 kasseiders; 80 meters en knapen; 18 pla- fonneerders; 10 loodgieters; 35 timmerlieden en schrijnwerkers; 15 smids en slotmakers; 5 houtdraaiers; 5 lederbereiders en zadel makers; 2 hoefsmeders; 2 steenkappers; 5 huisschilders; 126 huisvrouwen; 292 kinde ren beneden de 17 jaar. Het hoogste punt van gansch Beigie is de Barapue-Michel in de provincie Luik, na bij de Duitsche grens: 675 meters boven den zeespiegel; het leegste gelegen Is het dorp Moere, bij Veurne: 2 meters onder den zee spiegel. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.d/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. Hazenjacht met het geweer.Slui ting. Volgenseen ministerieel besluit van 6 november, zal de hazenjacht met het ge weer den 30 der loopende maand november ophouden toegelaten te zijn. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. s Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertee ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eere- meialen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar 1 fr. pet' doos van 50. Brussel Péierin, Fredrix, Delacre, Cristiaens, Lo- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. E'sene: Dayck, Bodson. —Men schrijft uit Charleroi, 5 November: Zondag namiddag waren de kinderen Cher- piaux, broeder en zuster, oud 8 en 9 jaar, aan 't spelen in de Nieuwstraat te Charleroi. Zij liepen over de riggels van den stoomtram, welke door die straat gelegd is. Eensklaps liet eene vrouw, die met een kind op den arm over het gaanpad kwam, een hartver scheurende kreet hooren. Zij had den kleinen Leon Cherpiaux gezien op slechts twee stap pen van een tram, die de straat afreed. De vrouw greep den knaap bij den arm doch belemmerd door het kind dat zij op den arm dr.oeg, was zij verplicht hem los te la ten, om zelf niet door den tram overreden te worden. De kleine Cherpiaux geraakte onder de locomotief en werd op den afstand van zeven meters onder de machien voort gerold. De ouders van het slachtoffer, van Gilly gekomen, woonden nog maar sedert dne dagen te Charleroi. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noydie, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt dooi' alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Het sluit feest der Tentoonstelling De uitreiking der belooningen in de feestzaal der Tentoonstelling zal plaats hebben op Zondag, il dezer, om 2 ure. De ordedienst zal gedaan worden door soldaten en de mili taire school. De graaf van Vlaanderen en prins Baude- wijn zullen door de ministers, het uitvoerend komiteit van den Grooten Wedstrijd en het algemeen kommissariaat van het gouverne ment ontvangen worden. MM. De Bruyn, minister van landbouw, nijverheid en openbare werken;d'Oultremont' algemeene kommissaris van het gouverne ment; Belpaire, internationale kommissaris, en Leo Somzé. voorzitter van het uitvoerend komiteit, zullen de ofliciëele redevoeringen uitspreken. Daarna wordt de kantate van M. Alfred Tilman uitgevoerd. Na de kantate, zal men overgaan tot de afkondiging der belooningen en benoemingen in de Leopoldsorde. Het feest zal worden gesloten door de uitvoering der kantate Van Arlevelde, van Gevaert. De raout, die M. Somzé wordt aangeboden, zal denzelfden dag, om 8 uren 's avonds, ia de feestzaal der Tentoonstelling plaats heb ben. De tering, de borstziekte, hebben verschillige oorsprongen erfelijkheid, afmatting, overdaat, bloedarmoede; men moet ze schouwen en vreezeu telkenmaal dat de daageltjksche verbruiking grooter is dan de spijsvertering opleveren karnde gebruikte middelen zijn zeer talrijk, maar het zijn slechts schijnmiddels,want zij geven dan eet lust niet terug en laten geenszins toe eenen toestand tot stand te brengen die de spie ren moetm versterken en op die wijze de ziekte onmeedoogend verdrijven. De versterkende Wijn Defresne (vin •toninutritif Defresne) na elk maaltijd per half wijnglhs genomen, depeptone Defresne met zooveel goed gevolg in de hospitalen van Parijs gebruikt, dagelijks twee lepels in een weinig vleeschsap(bouillon), vervullen dit doel, want deze wijn bevat de Peptone of vleeschachtige stof, welke de spieren voedt; de natuurlijke phosphoorzure kalkmelk, die de voeding prikkelt, en het bloedvor mend ijzerdatde zoode bloedparels vormt. Deze wijn is in de hospitalen der Fransche hoofdstad aangenomen en in Beigie zeer ge prezen, waar men hem in alle apothekerijen aantreft. La marqué de champagne S. Vinyas de Reimsjustement appréciée des connais- seurs produit des effets remarquables sur les convalescents et les personnes épuisées. Dégustation aux expositions. S'adresser h l'agent général Félix Huygens, Bruxelles. On demande des agents pour la province: forte remise. 7 Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastiljen Walthery overal aan 1 fr. is genoeg om verkoudheden, ontstekingen, kinkhoest, oppressiën, keel kwalen te gene zen. Argentijnsche Republiek. Ziehier eenige wetenswaardige bijzonderheden over denZuid-AmerikaanschenStaatbond, waar- heèn zich thans, uit alle streken van Beigie, zoo veel landverhuizers begeven: <i Het klimaat is in deze groote landstreek ver schillend, maar in het algemeen zeer gezond. In het noordelijk gedeelte heerscht het keerkrings klimaat, de regentijd duurt er van November tot April en Mei. In het westen heerscht er groote droogte. In het oosten, in de omstre ken van Buenos Ayres, valt in Juli, Augusti en September de meeste regen, en men onderscheidt er reeds 4 jaargetijden. Het sneeuwt er zelden, en als het er drie of vier dagen aaneen vriest, dan noemt men er de winter gestreng. De win den waaien er soms geweldig; en zuidoosten winden brengen er in de winter steeds regen,en zij doen er in den zomer stofwolken oprijzen, die het licht der zon verduisteren. De pamperos YAN DEN 2 TOT DEN 9 NOVEMBER 1888. Kinderen'beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2