BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. handschriften aangeboden hebbende, heeft men voorgssteld hem titelvoerend lid te be noemen. Bij geheime stemming heeft men hem met eenparigheid benoomd. Onze beste gelukwenschingen aan den jeudigen doctor. Tcntooiislellittjf. Ziehier eenige namen der tentoonstellers ▼an ons arrondissement die wij vinden in het Staatsblad van Vrijdag. Er zijn nog prijs kampen waarvan de uitslagen nog niet ge kend zijn. Doch wij zullen nu do reeds ge kende namen aanhalen: 49 Prijskamp. Gouden medalje, MM. Mounaert, van Meeson (t\v6e) en Verhille, van Nieuwkerke. Prijs van vooruitgang. M. Brutsaert, van Watou. Prijs van uitmuntendheid. M. Verhille, van Nieuwkerke. 2-1* Prijskamp. Prijs van vooruitgang, M. Verhille, van Nieuwkerke. Aanmoedigings-diploma. MM. Morel, van Houthem; Toorelboom.van Noordschote, Mmo D'IIaseleire, van Yperen. 12" Prijskamp. Aanmoedigingsprijs: M. Coffyn, van Yperen. 49 Prijskamp. Zilveren medalje: M. Bouquet-Van Dromme, van Yperen. 20 Prijskamp. Eere diploma: M. Bege- rem, van Yperen. Zilveren medalje: koninklijk gesticht van Meesen. 23e Prijskamp. Zilveren medalje: M. Brutsaert, van Watou. 49° Prijskamp.Diploma en zilveren me dalje: katholieke ziekentroost van Yperen. Gemeenteraad. Zitting van 10 November 1888. De heer schepen Bossaert, doet den dienst van Burgemeester-Voorzitter. Eenige brieven zijn medegedeeld aangaan de het verplaatsen der schuifschieting onzer stad. Reeds sedert lang wordt er van gesproken om deze schuifschieting te plaatsen langs den noordkant onzer stad, (oostkant van het kanaal van Yperen naar den Yzer). Het gouvernement wil die plaats niet om dat ze geene veiligheid genoeg aanbiedt. ^Het gemeentebestuur is verzocht een andera té zoeken, vooraleer eene hulpsom te beko men. Verder zijn or ook eenige brieven gewisseld tusschen den heer Gouverneur en ons ge meentebestuur, tot het vergrooten van onze statie. Vele besprekingen zullen er nog noo- dig zijn om tot eene overeenkomst te komen. Den Staat wil dit niet, de Maatschappij wil dat niet, en zoo zal het moeilijk zijn om nuttige werken in onze stad uit te voeren, want beiden hebben liever op te strijken dan te leggen. De heer voorzitter deelt alsdan mede dat het collegie kortelings het rapport ontvangen heeft van M. Swarts, scheikundige leeraar in de hoogeschool van Gent, sprekende over de kwestie van 't drinkwater. Dit verslag is neergelegd in het sekreta- riaat, waar de heeren raadsleden er kennis kunnen van nemen. Gemeente-schatkist De heer Voorzitter laat weten aan den raad dat er den 11 October laatst overgegaan is tot het onderzoeken der stadskas. Proces-verbaal is ervan opgemaakt ge weest. Deinkas zijnde som beloopttot fr .33,840-36 Akademie. De budgetten Yoor 18S9 zijn aangenomen ■geweest op de hiernavolgende cijfers, behou dens eenige verbeteringen van tractementen die in geheime zitting zijn voorgesteld ge weest. Akademie. Ontvangsten en uitgaven fr. 4,583-00 Nijverheidsschool. Ontvangsten en uit gaven Ir. 6,099-. 4 Boomvenditién. Het collegie stelt het verkoopen voor van eenige boomen, zich bevindende op de wan delingen. Deze boomen zijn reeds gemerkt geweest om de verledene winter te worden verkocht: maar, rekening houdende van de wenschon van eenige leden van den raad, het collegie heeft de verkooping uitgesteld. Sedert dien is er een groot getal boomen, die noodig zijn verkocht te worden. M. Vandaele komt er tegen op en verzoekt hot collegie daarvan af te zien, uit reden dat deze gevelde boomen het wonderschoon ge zicht onzer stad, van buiten gezien, zouden benadeeligen volgens M. Füclis, den zoo we- reldberoemden hovings-architecte. Na eenige opmerkingen onder de leden, is er besloten dat er niets zal gedaan worden, zonder dat de raad zelve het inzicht heeft orders te geven tot het verkoopen der gemal de boomen. Slachthuis. Do raad beslist, zonder discussie, van aan het gouvernement de bemachtiging te vragen voor het ontvangen, gedurende een jaar, te beginnen van 1 Januari 1889, eener taks van eene centiem per kilogram vieesch voor elk dier die in het openbaar slachthuis gedood ls. Rapport over de stadszaken. De heer Voorzitter legt het verslag over de stadszaken van 1887 en het budget van 1889 neêr, en zegt dat de budgetten zullen verdeeld worden onder de leden van den raad. De raad beslist zich in sektien te vereeni gen op Maandag, 19 dezer, om over te gaan tot het onderzoeken van do budgetten door het collegie voorgesteld. Bureel van Weldadigheid. Het Bureel van Weldadigheid vraagt de toelating om M. den Markies d'Ennetières, van Elverdinghe, voor het gerecht te dagen. Het geldt hier eene terugeisching van een stuk Tand, gelegen te Vlamertinghe, en inge sloten in den eigendom van M. d'Ennetières. Die vraag wordt gunstig onthaald. De raad houdt daarna geheime zitting. Vlaamsche Siep. Morgen, Zondag, geeft de Vlaamsche Ster hare tweede vertooning van het too- neeljaar 1888-1889. Op het programma ko men drie blijspelen met zang en drie muziek stukken, door de muziekafdeeling uit te voeren. Wij hebben dus: DE VIOLIER, door Van Peene; NAPOLEON EN BISMARCK, door P. Kints, en PAST OP DE MEID, door P. Kints, Nog eene heel mooie vertooning, die veel volk zal uitlokken. Concept. Wij vernemen dat de koninklijke maat schappij van Oud-Onder-Officieren van het belgisch leger, ingerirht als onderlingenbij- stauds maatschappij, aan hare beschermle- den, een luisterlijk avondeeest aanbiedt,op ZONDAG 25 NOVEMBER aanstaande, om 7 ure 's avonds, in de Theaterzaal, alhier. Het publiek zal toegelaten zijn, mits beta ling. Dit avondfeest zal gegeven worden met de welwillende medewerking van het muziek onzer pompiers, van verscheidene uitmun tende artiesten en van vermaarde scherm meesters van 't land. Het zal bevatten: 1° Een muziekaal deel; 2° Schermoefeningen; 3° Een bal. Wij koesteren de hoop dat het Ypersch* publiek er eene bijzonder genegenheid voor dat buitengewoon avondfeest zal aan den dag leggen, gezien het loffelijk doel dei- inrichters. Iedereen zal dit feest met zijne tegenwoor digheid opluisteren en zoo eenen blijk van menschlievendheid goven. Te dier gelegenheid doen wij een warmon oproep aan de heeren oud-onder-officieren die Yperen en het arrondissement bewonen, en die nog geen deel maken van deze schoone inrichting, om ze aan te zetten hunne bijtre ding aan de maatschappij te gunnen. De prijzen der plaatsen voor de personen der maatschappij vreemd, zijn als volgt vast gesteld: Voorbehoudene plaatsen Persoonlijke kaart, 3 franks; Eamiljekaart, 10 franks. Eerste plaats Persoonlijke kaart, 2 franks; Familjekaart, 5 franks. Tweede plaats Persoonlijke kaart, 1 frank. BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Doolaeghe,Theophiel, bakker, enWullems, Leonia, naaister. Vereeoke, Theophiel, daglooner, enVandevenne,Virginia,naaister. Stockman, Gustavns, dienstknecht, en Verhelst, Helena, zonder beroep. Igodt, Prosper, glaswerker, en Mosdom, Maria, dienstmeid. Sterfgevallen Van Assche, Rosalia, zonder beroep, 63 jaren, ongehuwd, W^ninckstraat. Decao- steker, Carolina, zonder beroep, 79 jaren, weduwe van Leonardus Hoet, St-Jans-Hos- pitaalstraat. Princen, Jacobus, zonder beroep, 91 jaren,weduwaar van Julia Menu, Vleeschhouwerstraat. Van Egroo, Napo leon, muziekantbij het 8e ligne regiment, 24 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 3. POPERINGHE, Volgens het schijnt zal den winter te Po- peringhe geheel geestig zijn, want van alle kanten hoort men niet anders dan van fees ten spreken. 't Is alzoo dat, na dat de Roeijsche Bar- baristen het Tooneelsaizoen geopend heb bende, het kunstgenootschap van St-Victoor op zijne beurt, ons komt te vergasten met twee vertooningen die den besten bijval go- noten hebben. Het programma was samengesteld uit een drama in zes bedrijven: Dertig jaren o/ hel leven van eenen dobbelaar, en een schoon blijspel van Van Peene: Forlunatus Beurze. Wij zijn gelukkig te mogen bestatigen dat al de rollen zeer wel zijn vertolkt geweest, en, niet tegenstaande de moeilijkheid van opvoering van het gewrocht der heeren Du- cange en Dindux, niets heeft te wenschen gelaten. Dat de artiesten-liefhebbers, waarvan w(J reeds de gelegenheid gehad hebben het ta lent toe te juichen, hier den innigste en hoogstverdiende gelukwenschingen ontvan gen, dergenen die Maandag en Dinsdag den schouwburg bezocht hebbeu. Wij moeten ook op eene buitengewone wijze onze erkentenis betuigen aan den be minden en toegedanen Voorzitter der maat schappij St-Victoor voor al de moeite welke hij aan den dag legt tot den vooruitgang der vlaamsche tooneeïkunde te Poperinghe, en voor den ievei- waarmede hij bezield is om zijne medeburgers aangename avondstonden te laten doorbrengen. Het orkest dat zich in de tusschenpozen liet hooren verdient ook den grootsten lof. Volgens gewoonte werd het bestier door den heer Emiel Duflou, en was samenge steld uit eenige artiesten der Philharmonie onder wien wij hat genoegen hebben M Ju lius Beheyt aan te stippen,die, alhoewel nog maar leerling zijnde, den grootsten bijval ge noten heeft voor de wijze op dewelke hij een Polka voor cornet a pistons heeft uitge voerd. Onze hartelijkste groetenissen aan den jongen kunstenaar. Door koninklijk besluit van 28 October werd de Burgermedailje van eerste klas toe gestaan aan M. Louis Sausen, als belooning der bewezene diensten gedurend meer dan 30jaren, als vrijwillig Pompier, waarop da delijk de Poperinghenaara zich bet hoofd hebben gebroken, om te ontdekken waarin deze uitstekende diensten bestonden. Na genomene inlichtingen, zijn wij er achter gekomen dat de eenigsto bewezen diensten aan het korps Pompiers door M. Louis Sansen, anders gezegd: Makke San- sen, bestaan in het slagen op den DOOVEN TROMMEL, zoowel onder de liberale Phil harmonie, als deelmakend lid der Muziek van den K. K. God beware ons het genoegen te willen stooren dat deze medalje aan M. Sansen heeft gebaard, maar wij gelooven dat onze lezers het met ons zullen eens zijn om te bekennen dat men de lanteern van Diogeen niet noo dig had om te Poperinghe een groot getal achtbare medeburgers te ontdekken, die zich anders hebben nuttig gemaakt aan hunnen evenmensch dan met op den dooven trom mel te slaan. Ware M. Sansen gedekoreerd geweest voor geheel zijn loven goede suikerbakker te zijn geweest, wij zouden de onderschei ding begrijpen en wij zouden met de twee handen er aantoejuiclïen, maar willen bewij zen dat eenen mensch diensten bewijst aan de samenleving alleenlijk door te slaan op den dooven trommel gedurende 35 jaar is om te barsten van lachen Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. {Bijvoegsel aan den K. K.) (Vervolg.) Sedert eenige dagen ziet men veel geweld bij do politieke menschenvrienden, die, om zich te gedragen volgens de bevelen welke zij van de geestelijkheid ontvangen hadden, eene nieuwe kongregatie komen in te richten onder den naam van Ouderlingen Bijstand. Die ongelukkigaars zijn gewaar, maar een beetje te Iaat; dat hun werk maar weinig bij val bij het publiek ontmoet, en nog veel min der vertrouwen bij de werkende klas zoodanig dat zij van deur tot deur loopan om aanhan gers te bekomen. Na alwie verdacht was van liberalism van kant gesteld te hebben, zwoeren zij bij hoog en bij laag dat hun nieuwen winkel opgetim merd was buiten alle politieke gezindheid, en dat hun eenigst beoogde doel, hij de stichting van den Onderligen Bijstand was het verzachten van het lot der werkende klas. Zoodus volgens u, uwe Maatschappij zou geen politiek genootschap zijn! En gij denkt ons simpel genoeg om geloof te echten aa„ uwe gezegdens! Maar indien dit uwe inziA. ten waren, waarom en hebt gij niet vo* sten af al de Poperinghenaara, zoowel libS' len als katholieken, uitgenoodigd om dige middelen te helpen beramon om tot doel te geraken? Uw Waarom begint gij met aan uwe ontwar pen een karakteristiek kleur te geven ZL" u in den K. K. te vestigen, toen gij met al, gemak uwe verbreidende bijeenkomsten ko det houden ten stadhuize, onder het voorzit" terschap van M. den Burgemeester? Zwijgt dus ons te komen vertellen ziend thans dat uwe inrichting algemeenh'jk ko?i wordt onthaald dat gij later de misse hm stellen zult welke gij begaan hebt Wij hechten geen geloof aan uwe protM tatien, want indien zij rechtzinnig waren" gij zoudt uw komiteit op eene ernstiger wiizÖ ingericht hebben. J Dus, in plaats van aan het hoofd der nieu we Maatschappij personen te stellen der soort van de Feliksen, de Eliasen, de Ghv seis en de VanWtberghen.die het eerst woord niet verstaan van wat de werkmanskwestie aangaat, had gij mannen genomen die aan het hoofd staan der bijzonderste nijverheden onzer stad, zooals de [heeren Emiel Valckp Etienne Lebbe, Philip Glorieus, Edouard Dupont, Pieter Roye, Charles Marant als ook de voornaamste schoenmakersbazen Meesters-timmermans en Metsers. Gij mocht er nog eenige uitgelezene werk lieden bijvoegen, die, volgons ons, in uw be stuur op hunne plaats zouden geweest zijn Waarom deedet gij dat niet? Omdat in deze zaak uw eenig doelpunt de politiek is geweest en altoos zijn zal. {Wordt voortgezet.) De heer B., van Schaarbeek, die met mej. X. verloofd is, ontving over eenige da gen een naamloozen brief, waarin hij voor het slecht gedracht van zijne aanstaande bruid gewaarschuwd werd. De brief raadde hem aan op aangeduide plaats en uur zich te komen overtuigen van de waarheid der beschuldiging. Hoewel de heer B. alle ver trouwen in de eerlijkheid en de achtbaarheid der juffer stelde, begaf hij zich naar de aan gewezen plaats, om te weten met welke soort van slechterik hij te doen had. Daar gekomen, bevond hij zich tegenover een grooten struischen kerel, die van hem eischte van Mej. X. af te zien, zoo niet, dan zou hij hem op staanden voet wurgen. De heer B. verzette zich tegen den kerel, maar eer hij zulks bemerkte, kwamen twee andere personen uit eenen schuilhoek te voorschijn gesprongen en waren er geene voorbijgan gers toegesneld,het zou slecht met het slacht offer afgeloopen zijn. De policie heeft de zaak in handen. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Aanhouding van een geneesheer. Dezer dagen is te Luik aangehouden den doctor S..., van wie over een paar jaren veel gesproken werd,ter gelegenheid eener moord poging waarvan hij van zekere juffer het slachtoffer was. Doctor S... is thans aangehouden en onder beschuldiging van vruchtafdrijving op eene dame, die van haren man gescheiden was, mev. X..., en die in het engelsch gasthuis aan de gevolgen dezer bewerking bezweken is. 'I Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastiljen Waltheryoveral aan 1 fr. is genoeg om verkoudheden, ontstekingen, kinkhoest, oppression, keel kwalen te gene zen. Werkstaking. De werklieden van •de putten 7 en 8 der koolmijnen van den Gouffre, Chatelineau, zijn in werkstaking. Zij vragen verhooging van loon, De gendar merie en twee compagnies van het l9 jagers zijn to Charleroi geconsigneerd. De ijzeren kiosk, die do Groote Markt van Brussel ontsierde, is verkocht aan de Btad Bergen voor 30,000 fr. ïïeaïaeyes>1s Peptoncn company (Ltd), 418, Bishopsgate Street,Within, London. Fabriek te Brussel, la, Vandeweyerstr. Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vieesch, de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SIÏIKERPIS, GERREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Over eenige dagen had zekere Benja min P... zich opgehangen in de kelderkeu ken van zijn huis, Maria Christinastraat te Laken. Die man heeft zijne erfgenamen eene groote verrassing bezorgd. Vrijdag heeft de vrederechter van het kanton, die de wette lijke bestatigingen in het huis van den over ledene moest doen, in het koffrefort en in A. PRIJSKAMPEN. B. TENTOONSTELLING. 1" Prijskamp.Bronzen medalje, konink lijk gesticht van Meeson. VAN DEN 9 TOT DEN 16 NOVEMBER 1888. Geboorten: rj

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2