Gazette van 't arrondissement Yperen. stadsnieuws. POLITIEKE BERICHTEN' Nr 152. 27e Jaar. Zondag 2511 November 1888. Politiek. 8tads~, ILunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BERICHT. Bureel Dlxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's |aars voor de stad fr. 4-50 voor gelieel Belglc. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. Depersonen die begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieu wjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. DUITSCHL AND Men is niet zeker dat prins von Bis marck naar Berlijn zal kunnen komen om de opening van den Reichstag bij te wo nen; hij is ziek en zijne genée'sheeren heb ben hem zelfs het rooken verboden. In Elzas zijn onlusten uitgeborsten. De lotelingen hebben hunne geleiders aange tast, onder de kreten: Leve Frankrijk! Twee honderd zijn over de Zwitser- sche grenzen gevlucht.Een pruisische offi cier werd erg gekwetst. Talrijke aanhou dingen zijn gedaan. ITALIË. De llaliaansche Kamer heeft met 164 stemmen tegen 58, het ontwerp van her vorming de wet op de openbare veiligheid gestemd. Deze wet is bijzonderlijk legen de vreemdelingen in Italië gericht. FRANKRIJK. Woensdag avond, tijdens de vertooning van Si fétait lioi, in den Théalre Lyri- que, te Parijs, is een luster gevallen in de stallen en heeft den schedel gebroken van eene toeschouwer, een jongen inge nieur, die op den slag gedood is. HOLLAND. De heer J. Lorette, te Utrecht (Hol land), viert Donderdag zijn 102 verjaar dag. Hij beweegt zich gaarne en gemak kelijk, wandelt bij goed weder de straat nog geregeld op en neer, en nog voor en kele dagen heelt hij in het tuintje achter zijne woning de boompjes gesnoeid, waar op hij met zekeren trots wees. AMERIKA. Al de stoombooten uit Europa zijn op gehouden door stormen. Hel dek de Elruria werd op 12 November schoon gevaagd door eene hoogezee, waarbij de matroos Wambold werd gedood. Op de reis zijn nog 5 andere matrozen gekwetst. Een hevige aardschok is in 't begin dezer week gevoeld op verschillende plaat sen in Californie. KAMER. Hel nazicht der kiezingen is Dinsdag in de Kamer voortgezet. De heer Van Gleemputte, die nog maar weinig de gele genheid heeft gehad, zijn redenaars talent te laten hooren en te bewijzen dat hij met, recht professor van welsprekendheid is, is gelast geweest met het verslag op te maken over de kiezingen van Nijvel en besluit tot de geldigheid. M. Woeste heeft voorbehoudingen ge maakt, omdat men bij de eerste stemming veronachtzaamd heeft, twee meerderheden vast te stellen, de eene voor de volksver tegenwoordigers en de andere voor de senateurs. M. Woeste heeft nogtans de goedkeuring der kiezing gestemt. M.Bara heeft zich onthouden,want moest hij de voorbeliouding van M. Woeste aan nemen, hij zou de vernietiging der kie zing moeten vragen. Eindelijk worden de kiezingen van Nij vel goedgekeurd en de gekozenen leg gen den eed af. Het bureel is alsdan gekozen: M. De Lantsheere als voorzitter en de heeren Tack en Van Wambeke, onder-voorzitters. De lieer Beernaerl, voorzitter van den ministerraad, heeft zooals hij gewoonlijk doet, eene reklaam gemaakt ten voordeele van zijn bestuur.De fmanciëele toestand is zeer voorspoedig; hij spreekt van zoo en zoo vele miljoenen,die er over zijn.Maar... hij vergeet er altijd bij te voegen, dat liet dank aan de belastingen is, door het liberaal ministerie ingevoerd, welke hij beloofd had of te schaffen en niet gedaan heeft, dat hij dien boni te danken heeft. De minister heeft wederom voorgesteld iets voor den landbouw te doen. 't Is altijd 't zelfde liedje; wat niet belet dat de boeren langsom armer worden, de pacht hoeven worden verlaten en de werklieden op den buiten sterven van honger. Indien de boeren van beloften en van aflaten konden leven, zij zouden zoo dik zijn als mollen, en nu hoort men niet dan klagen over de groote ellende welke op don builen heerscht. Yperen, 24 November 1888. Onisiag. Wij komen te vernemen dat de heer Bur gemeester Vankeule zijn ontslag aan den Koning ingezonden beeft. Het is om gezond heidsredenen dat hij dat besluit genomen heeft. De heer Vanheule heeft gedurende lange jaren zich aan de openbare zaak toegewijd. Hij wist immer de algeineene belangen boven de bijzondere te stellen en de welvaart der stad in 't algemeen van eiken Yperling in 't bijzonder, lagen hem nauw aan 't harte. Hij beeft aan de stad en zelfs aan 't gansche arrondissement onschatbare diensten bewe zen. Het zal dus met een zekeren spijt zijn dat alle menschön, die het hart op de rechte plaats dragen, deze nieuwsmare vernemen zullen. Zeggen wij hem, in naam van allen, die zijne diensten weten te waardeeren, on zen besten dank en dat onze beste wenscken hem in zijne terugtrekking vergezellen. Liberale vcreeuigiug. Verleden Zondag, om 4 ure, waren de le den der liberale vereeniging onzer stad, in den Arend, bijeengeroepen, om te beslissen over de zaken die op het dagorde voorkwa men. De uittredende leden van den bestuur raad werden met algemeene stemmen her kozen en de heeren Marhem en Parpy, ontslaggevers, werden door de heeren Glorie van Nieuwkerke en Maeleveys, vervangen. De bond van al de liberale associaties van 't land zal heringericht worden en misschien er toe geraken wat orde in de zaken te Brus sel te brengen. Mochte de bond goed werk verrichten en den twist welhaast doen eindigen, dan zou den onze meesters allichte hunne matten mogen oprollen. Onnoodig te zeggen dat goede maatregelen zullen gebruikt worden, om de oneenigheden die te Brussel heersehen,te doen verdwijnen. Om tot zulken goeden uitslag te komen, be sluiten al de liberale vereenigingen van 't land, eenen afgevaardigde te .zenden naar het middenbestuur, dat te Brussel zetelen zal, om daar den wenscb uit te drukken tot eene volledige overeenkomst te geraken, opdat alle tinten van 't liberalism te zamen zouden werken om de klerikalen zoo zuur als eenen citroen te doen kijken. Ons liberaal komiteit, alsook de vereeni ging onzer stad, beeft den heer Voorzit ter der Associatie als afgevaardigde geko zen en wij twijfelen niet of die verkleefde verdediger van de vrijzinnige gezindheid zal koen en onversaagd op de bres zijn om de zaken t,ot goede orde te helpen brengen, Dat men zoo haast mogelijk gelukke Feest. Wij herinneren dat het avondfeest, gege ven door de maatschappij Oud-Onder-Offi- cieren, en aangeboden aan de_bescliermleden der genoemde maatschappij, gesteld is op morgen, Zondag, 25 November, om f ura 's avonds, in de Tooneelzaai, onzer stad. De aantrekkelijkheden die opliet program ma voorkomen, het talent der artiesten en leeraars die zullen optreden, dat alles belooft een schitterend feest te wezen. Van heden af kan men kaarten bekomen: Voor de voorbehoudene en eerste plaatsen, bij M. Deweerdt, Rijseistraat, nr 59, en voor de tweede plaats, in bet lokaal der maat schappij, Zwarten Leeuwalsook in het Parnassus-Hof. VlaamssSic Stïei». Verleden Zondag was de tooneelzaai eivol om de vertooning der maatschappij Vlaam se he Ster, bij te wonen. Wij geven geern verslag zooals het behoort te zijn; daarom ook willen wij geven aan Cesar wat hem toekomt. De stukken, Past op de meid en Napo leon en Bismarck, twee blijspelen met zang, elk in één bedrijf, door P. Kints, wer den volkomentlijk goed vertolkt, ook de rol len wierden gespeeld men kon niet beter. De klare uitspraak, de natuurlijke geba ren laten zien dat alle spelers volleerd zijn in het vak. Het stuk De Violier, blijspel met zang in één bedrijf, door H. Van Peene, moeten wij zeggen dat het ook goed vertoond werd, vooral voor wat de hoofdrollen betreft. Doch wij hebben bemerkt dat er jonge tooneelisten, met bijrollen gelast, zijn, die niet al te rolvast waren, en niet duidelijk met eene heldere stem spraken. Dat zij zich daarom niet ontmoedigen; zij moeten, integendeel, volherden en voor niets schroomen, om standvastig, na hunne kleine rollen goed bestuurd te hebben, het tooneel met hoofdrollen te beklimmen. Wij moeten hulde brengen aan al de too neelisten, en ook aan het klein meisje, dat, met vastheid en zonder vrees, zijne roerende rol zoo meesterlijk vertolkte. Da muziekafdeeling heeft de toehoorders wel doen genieten; het was goed aangenaam muziek. Den ganschen avond was eene aaneen schakeling van genot,vreugde en geestigheid. Wie zich te droevig gestemd gevoelt, moet maar het tooneel der Vlaamsche Ster bij wonen, om zich eeas goed op te vroolijken. Sameiispt'.iak, Trien. Wel, wel, Siska, wat schoon feest hebben do katholieken toch Zondag laatst gehouden! dat was de moeite weerd om zien, hé! Siska. Ja, 't was 'n schoon dingen, als het 3 ure was kwamen zij uit den A ppel en ze mieken toen nog no toer al de Dixmude- straat, en groote parade op de Markt, om te toonen dat ze met velen zijn, och heere! Ze gingen dan naar de Meenenstraat om den drapeau te halen naar Haïtje. Van daar trokken ze in stoet naar 't lof, in St-Nikolaas kerke, zonder een klein deuntje te durven spelen. Ze geleken goed op een hoop janha gel van St-Pieters, op eene bende wijwater- lekkers aan een oordje 't voer. Trien. 'k Hcor het al gij doet ook meê met de liberalen, 't is ook nooit wel wat onzo kristelijke lekkerbitjes van mannetjes doen. Mogen zij nu naar 't lof en 't sermoen niet meer gaan Siska. Wel, ja'ns, Trien, maar ik kan niet verstaan dat deze mannen zoo kristelijk willen schijnen, wanneer zij met hunnedaden ware barbaren doen verble'eken. Trien. Durft gij zeggen dat er een on- kristelijke, Zondag in den hoop was Siska. Ik zou geen één kunnen namen, want vóór zij ter kerk gingen, was er nie mand onder die pilaarbijters die bet hoofd dierf opheffen, uit vrees van verkend en be- lachen te worden. Trien. Het is ook jammer, Siska, dat ons stadsbestuur niet katholiek is, want ik heb hooren zeggen dat het carillon niet mocht spelen op het uur der wijding van den dra peau, maar na de plechtigheid, het air van Yperen, of den Vlaamschen Leeuw. Wij DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1