brüwisselingI? VERSCHILLIG NIEUWS. ïiadden wel pen schooner feest gehad, maar wacht maar tot bij twee jaren, als al de ka tholieken zullen gekozen en meester zijn, toen zullen wij schoone feesten hebben in Yperen. Het geld gaat dan meer rollen; toen «al Yperen al met eens rijke zijn! Siska. Ha! ha!! ha!!! Gij doet mij lachen, Trien. Gij zijt ook naar 't kontro- leurkens sermoen geweest, geloof ik. Ja, 't geld zou dan rollen naar den zak der pastoors, kerken en kloosters, die nu al leren lijk God in Frankrijk. Trien. Ja, ja, we zullen dan groote feesten hebben; ziet nu, het is nog maar de wijding van eenen drapeau en geheel Yperen was te been, en 's avonds dan? was het niet leutig? Men hoorde schoone en treffelijke liedjes zingen van jongmans en jonge meisjes en wat weet ik al. Siska. Ja, zij zongen zoodanig wel, dat zij tot 's anderendaags 's morgens vroeg in de greppe zongen!!! Trien. Maar dit waren van die men- schen niet die mede waren met den drapeau. Maar ze waren ook geweid en tegen satans listen en lagen beveiligd. Siska. Ik heb het gemeend, dat het geen waar zou zijn, mijn man heeft den Maandag morgend vroeg, toen hij om 4 ure, naar zijn werk vertrok,gij weet wel hij werkt te W., drie uren van hier, hewel, hij heeft een gewijden man, met de kokarde nog aan het knopgat vinden liggen in eene gewijde greppe. Trien. 't Zijn al leugens, 't en is geen waar, en ten kan geen waar zijn, want die katholieke mannen zijn verstandiger dan dat; den heiligen Geest daalt te dikwijls over hun hoofd, en ze lezen dat hunne lippen daveren, om niet in bekoring te vallen. Siska. 't Is wel kurieus, Trien, dat al het slecht door do katholieken gedaan, geen waar is, 't waren zeker liberalen die eene kokarde afgepakt hadden van een gewijden volgeling van St-Morits. Trien. Tut! tut! gij zijt ook eene, die zegt dat al de brave menscherbedriegers, kaloten zijn. Siska. Ja, al wat de kalote» doen is wel gedaan; pronria" gaat maar bij dat goedje; ik voor mij, ik blijf er van af en 'k zal mij in talrijk gezelschap bevinden. Elk zen goeste, gij de uwe, en ik de mijne. Tot later Trien. Tot later, Siska! Opslag. De briefdragers van den buiten hebben eene -petitie naar de Kamer gezonden om te klagen over het stelsel, waardoor de jaar- lijksche Nieuwjaargift bij hunne jaarwedde gerekend wordt. Zij vragen een minimum van jaarwedde van 1000 fr., en na 10 jaren dienst, 1200 frank. Dat is waarlijk niet te veel eischen, inte gendeel, voor bet werk dat die lieden afleg gen zou men hunne jaarwedde trapsgewijze tot 1500 fr. mogen brengen, op die wijze zouden zij dan een pensioen bekomen, die wel gering, maar in alle geval, hooger dan tegenwoordig zou wezen. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Rotiers, Jules, gediplomeerde bloemist, en Eaey, Rosaüa. zonder beroep. Matthu, Joannes, wever, en Deleu, Maria, breister. Withofs, Willem, herbergier, en Deman Leonia, dienstmeid. Durnez, Emiel, bestuurder der messagerie Van Gend' en Ci0, en Merlevede,Rosalia, zonder beroep. Sterfgevallen Demeulenaere, Gudula, zonder beroep, 87 jaren, ongehuwd, Wenninckstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 2. PORERÏNGHE, 20 November'1888. Wat was -er géworden, Woensdag laatst, van M. de schepene gelast met den Burger stand? Kond 9 ure zocht men overal naar tem en bij was nergens te vinden; nogtans had M. Vanden Berghe zelf het uur vastge steld om twee jonge koppels te huwen, die ongeduldig, maar vruchteloos, in het Stad huis stonden te wachten, om door de huwe lijksbanden vereenigd te worden. Zij blonken daar reeds hij de twee uren en zij zagen niemand opkomen! Zij keeken vruchteloos overal rond, niets daagde aan den gezichteinder op. T'einden hun geduld namen zij een uiterst besluit en de bijzonderste personen der twee bruiloften begaven zich bij M. den Burge meester en legden hem het geval voor. De achtbaren magistraat, de verdwijning van zijnen schepene vernemende,scheen hem in groote gramschap te stellen en verhaaste zich naar het stadhuis te begeven om M. Vanden Berghe, die nog altoos nergens te vinden was, in zijne bediening te vervangen. Wij vragen nu, aangezien die heer zich zoo hard toont wanneer, zelfs voor ernstige zaken, er medeburgers zijn die hem smeeken het gewone uur voor te trouwen te willen veranderen, met welk recht hij zich veroor- loft zich op zulk eene onbetamelijke wijze te gedragen tegenover het publiek dat op het gestelde uur ten stadhuize komt? M. Vandeu Berghe is betaald voor zijn ambt dat hij bekleedt en het Budjet staat hem daarvoor jaarlijks 600 franken toe zon der de kleine profijtjes die het schepenschap medebrengt. Wij vinden dus dat onder dit opzicht het publiek, gelijk van welken stand in de sa menleving, het recht heelt te eischen dat Purgos, zich -op zijn bureel bevinde op de dagen en uren door hem zelf vastgesteld. Ter gelegenheid dezer twee huwelijken, zullen wij ons veroorloven aan M. Vanden Berghe te vragen dat hij ons zou willen zeg gen indien, volgens zijns dunkens, het de wet toelaat de oningevulde registers te doen teekenen door de personen die in den echt treden, hetgeen, volgens men ons heeft ver zekert, hier in onze stad nogal dikwijls ge schiedt? Wij kunnen aan deze vertelsels geen ge loof hechten en wij zouden gelukkig zijn te vernemen dat het anders is, maar iu geval vau geen antwoord, wij denken dat het mis schien zeer nuttig zou zijn, in het belang des publieks,de aandacht der bevoegde over heid te vestigen op deze grove wets inbreu ken, die soms de noodlottigste gevolgen zou den kunnen hebben. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand. (bijvoegsel aan den K. K.) (Vervolg.) M. George Lebbe en den gekenden Elias die hem vergezelt, en gelijk de fameuzen Sancho de regenscherm zijns meesters draagt, doorloopen nog altoos de stad op zoek naar aanhangers der nieuwe kongrega- tie. Men zou waarlijk kompassie hebben als men ziet hoe zij het moeten aanleggen om de personen welke zij bezoeken te doen ge- looven dat de politiek uit hun aandringen gebannen is. De hemel, zeggen zij, is niet zuiverder dan hunne inzichten; zij hebben maar één doel, het is met de gratie van den Goeden God, te kunnen hulpe bieden aan de ougelukkigen. Zij hebben zich aan het hoofd dezer zaak gesteld, zonder de medewerking, zij zeggen het zelf, in te roepen der onafhankelijke per sonen der stad, maar zij meenden dat hunne ijvervolle metgenooten zooals Dankenheer- tjede deugdzame M. Weens en de muilen maker M. Van Wutberghe, genoeg aanzien lijke personen waren en dat hunne namen bij het publiek toereikend waren om hunne on dernemingen te doen welgeiukken.Dan,wan neer de woorden van M. Lebbe niet machtig genoeg zijn om degenen,aanwie hij ze stuurt, te overtuigen, dan komt er Elias tusschen. Alsdan, als een klown zijne armen bewegen de, herhaalt hij onveranderlijk de zelfde woorden die hij van buiten geleerd heeft: ikke zeggen, geen pohetieke. 01 edaan voor icelzijn van kerk en pasters-, ikke zeggen en gijder moeten g'loven. Ongelukkiglijk de welsprekendheid van den handlanger des voorzitters doet gewoon lijk geen grooten indruk op de personen tot wien zij gericht i3, en het onthaal dat zij tot heden bij het onafhankelijk publiek ont vangen heeft is verre van aanmoedigend te zijn. Wij kennen zelfs verscheidene personen, waarvan wij den naam zouden kunnen noe men,die,om zich van deze vragers te ontma ken eene opoffering van 5 of 6 frank gedaan hebben, en die daarna zich gehaast hebben te zeggen, aan wie het hooren wilde, dat het goed was voor één jaar en dat een ander maal zij deze rondhalers zullen zenden wan delen. Poperinghe, 21 Novenber 1888. Ter gelegenheid barer patronale feest, zal de Philharmonie, Zondag 25 November, na een bezoek afgelegd bij hare Overheden en de voornaamste straten der stad door kruist te hebben, tusschen 11 1/2 en 12 ure, een schitterend volks-Concert geven op de Groote Markt. De heeren Eereleden worden bericht dat, afwijkende van het op het programma aan geduide uur, de gewoonlijke vergadering in de herberg de Balance, waarop al de leden uitgenoodigd worden, dit jaar maar plaats zal hebben te 11 uur, en dat het Banket welk eerst gesteld was op 1 uur, uitgesteld is tot 11/2 uur zeer stipt. Drie zoons.Zaterdag nuchtend heeft eene vrouw uit 't Klei Leiestraatje te Kor- trijk, drie zoons ter wereld gebracht. Moeder en kinders zijn frisch en gezond. Met zulke moeders zal de wereld nooit zonder menschan zijn. Extrait des annales vinicoles de Reims: Parmi les bonnes marques de champagne introduces en Belgique, nous citerons le v champagne sec S. Vinyas, fournisseur breveté de la cour d'Espagne et médaillé a plus'e irs expositions. Ce vin joint A des prix relativement modérés, une délicatesse et une finesse extremes, il est trés estimé des vrais gourmets et mérite tous nos élo- ges. Nos lecteurs apprendront avec plaisir que ce nectar divin sera exposé et dégusté aux expositions de Bruxelles et d'Osiende. Zaterdag namiddag omtrent drie pre, is in de post, in den Augustijnentempel te Brussel een stoutmoedig diefstal gepleegd. Twee personen hadden er zich aangeboden om een postmandaat naar Amerika te siu- ren. De bediende had hen verzocht de noo- dige formulen te willen aanvullen. Een der opzenders zette zich daartoe aan de tafel en legde het geld ongeveer 500 fr. nevens hem. Terwijl hij aan het schrijven was maakte zijn kame- aad zich meester van het geld, en nam er mede de vlucht. Men liep hem aan stonds achterna doch men heeft den stoul- moedigen dief niet meer kunnen achterhalen. Onlangs vroeg men aan eenen minister aan welke bron hij zijne krachtdadigheid en zijne welsprekendheid putte. Ziehier zijn ant woord: Om in het openbaar te spreken is het noodig dat men voorzien zij van eene groote mate wilskracht en tegenwoordigheid van geest. Daarom, als ik mij den ganschen dag met Peptone en wijn van Peptone van den heer Defresne, in plaats van mijne spijsver tering af te wachten na een gewoon maal. Ik voel mij dan ten volle in mijn schik en meester van mij zeiven. In 't land der Zon. Ziehier den oogenblik der jaarlijksche reizen naar de Zuiderzee en Italië. VExcursion kondigt zijne winterreizen aan met vertrekken voor Niza, Italië en Egypte. De eerste reis, gesteld op 6 December, be helst het bezoek van Parijs, Lyon, Avignon, Aries, Marseille, Caan en bet eiland Sinte- Marguerite, Niza, Monaco, Monte-Carlo, Cênes en Turijn. Deze zal 17 dagen duren en 500 fr. alle kosten inbegrepen. Het vertrek naar Italië zal plaats hebben den 11 December, deze schoone reis zal eene maand duren en behelst het bezoek der steden Milaan, Pavie, Verone, Padoue, Ye- nitië, Bologne, Horence, Romen, Napels, Pisa, Gênes, Monaco, Monte-Carlo, Niza, Cannes, Marseill, Parijs. De prijs dezer vol ledige reis is 825 fr. Eindelijk, eene reis van groote omgeving, gesteld op 19 December noodigt de reizigers uit den weg te nemen naar Egypte, de reis weg is samengesteld als volgtV Brussel, Pa rijs, Marseille, Alexandrie, Kairo, de Pyra- miden, de Nijl-boorden, Brindisi Napels, Romen, Florencië, Piza, Gênes, Turijn, Pa rijs, Brussel, met gemak van terugkeer op Smyrne, Athenen en Constantinopel. Prijs der reis: 1600 fr. Uitgebreide programmas dezer reizen worden kosteloos gestuurd aan de personen die er de aanvraagd van doen aan M. Ch. Parmentier, bestuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, te Brussel. Antwerpen heeft verleden Zaterdag een zijner uitstekendste en meest geëerde zonen, de liberale Vlaamsche Beweging ha ren hoofdman en leider, den beroemden dichter en letterkundige Jan Van Beers naar zijne laatste rustplaatst gevoerd, waar hij thans den eeuwigen slaap slaapt, tusschen twee mannen die eens zijne vrienden waren- Conscience en August Michiels. Dit was de wensch geweest van Jan Van Beers die wensch is nu, helaas! volbracht. Grootsch, indrukwekkend/waardig van den grooten dichter, was dan ook de droeve plechtigheid. Men zou gezegd hebben, een vorst die men ter aarde ging dragen, maar dat was toch, Jan Van Beers, een vorst der letterkunde, die door zijno scheppingen zijne keurige gewrochten geregeerd heeft over duizenden harten en geesten. De lijkplechtigheden hadden te midden van een buitengewonen toeloop vrienden plaats, letterkundigen, vereerders van zijn hooggeschat talent. De lijkkist verdween letterlijk onder ber gen van kronen en bloemen. De rouw werd aangevoerd door den heer Jan Van Beers, zoon, kunstschilder, gevolgd door de heeren Ad. Kemna en Paul Busch- mans, schoonzonen van den overledene, en andere leden der familie. De hoeken van het baarkleed werden ge houden door de heeren De Wael, burge meester van Antwerpen, Delvaux, voorzit ter van de Liberale vereemgmg-, Malcbair, studieprefect bij het Atheneum; Potvin, af gevaardigde der Akademie, Sleeckx, De Geyier en Rogghe. vlaamsche letterkundigen en Reynder-Bisdom, voorzitter van den Hol- landschen Club. Aan het graf werden redevoeringen uit gesproken namens: De Stad, door den Burgemeester; De koninklijke Academie van Belgie, doer Potvin, in het Fransch; Het koninklijk Atheneum, door den pre fect Malchair, in het Fransch; De Rederijkkamer Jan Van Beers, uit Utrecht; De Letterkundigen, door Pol de Mont; Den Liberalen Vlaamschen Bond, door A. Cornette; Den Nederlandschen Schouwburg door Kettmann; De Leerlingen van het Atheneum. Toen ieder aan den boord van het graf plaats had genomen trad de heer Leopold De Wael, burgemeester, vooruit en opende de reeks der redevoeringen. Met heldere en ontroerde stem deed hij het eerste deel zij ner aanspraak, doch eensklaps begon hij met mooite te stamelen; de heer schepene Lefebvre, in den waan verkeerende dat de ontroering hem te diep aangreep, vroeg om de lezing voort te zetten; de heer Burge meester vermande zich en wilde voortspre ken. Te vergeefs; tong en mond weigerden en 't is alsdan dat nevens hem staanden be grepen, dat ,bem een begin van beroerde getroffen had. De hr. Possemier nam de redevoering en las die tot het einde, terwijl de heeren Le- vebvro en Delvaux den heer Burgemeester naar de woning brachten van den heer Gil- son, bestuurder der begraafplaats: de ge neesheer Pasquasy werd ontboden, die be- statigde, dat de heer De Wael inderdaad overvallen was door eene beroerte, die hem aan de rechter zijde met lamheid had gesla gen en tevens van de spraak beroofd. Men plaatste hem in een rijtuig, en voerde hem, vergezeld door MM. Lefebvre en Del- veaux naar zijne woning; waar hij eerst verzorgd werd door zijn geneesheer M. Van Campenhout, die later MM. de doktors Gits en Lambrechts deed ontbieden. Reeds in het laat van den avond ontstond eene lichte ver betering in den toestand van den lijder. Dit alles was zoo spoedig en stil gegaan, dat de menigte, denkende dat het slechts eene ontroering was, er bijna niets van be merkt had, heigeen dan ook voor gevolg had dat later de tijding van dit gebeurde op heel de bevolking een pijnlijken indruk maakie. Het lezen der redevoeringen werd niet onderbroken. De volgende mededeeling werd Maandag door den heer Lefebvre aan den Gemeente raad van Antwerpen gedaan en met genoe gen vernomen: Mijne Heeren, i> De Antwerpsche bevolking werd Zater dag avond diep getroffen door de onrustwek kende tijding van eene erge ongesteldheid van onzen dierbaren Burgemeester. Wij zijn gelukkig, aan den Gemeente raad en aan de bevolking te kunnen rnede- deelen dat zich, sedert gisteren, eene mer kelijke betering heeft verklaard in den ge zondheidstoestand van den heer Leopold De Wael. -Op ditoogenblik zelf duurt die beter schap voort eu alles laai vermoeden dat de herstelling van onzen geëerden magistraat niet zal achterwege blijven, en dat zijne tijdelijk onpasselijkheid geene gevolgen zal nalaten. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao eu Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheer en aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels VAN DEN 16 TOT DEN 23 NOVEMBER 1838.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2