'Gazelle van 't arrondissement Yperen. stadsnieuws! POLITIEKE BERICHTEN. Nr 154. 27e Jaar. Zondag 9n December 1888. Politiek. ötads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Bua»eclDixiBtideslpaat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. HECLAMEN 25 centiemen «lei» regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's janrs voor de stad ft». 4-50 voor gebecï België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 ccnlieinen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. De personen dia begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Re kl a men: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. FRANKRIJK. De fransche Kamer heeft de begrooting van schoone kunsten gestemd, alsook de vijf eerste artikels van het budget der eerediensten, na de verwerping van een amendement strekkende om het getal bis dommen te verminderen. De minister van juslicie heeft verklaard dat het gouvernement voorstaandpr is van de scheiding van kerk en Staat; maar zoolang het korkordaal bestaat moet men liet uitvoeren. Op het ministerie der Quai d'Orsay- wordt ten stelligste het bericht tegenge sproken, meegedeeld door de Loudon Standard, als zou het gouvernement van Frankrijk aan Leo XIII eene residentie hebben aangeboden in het land, indien de Paus Rome zou verlaten. Te Fontaine-le-Bourg is de spinderij Papiflon in minder dan een uur totaal in asch gelegd. De brand onslond door de wrijving van eene koord, nu zijn er nog enkel de vier muren over, Er zijn 80 personen zonder werk, de schade is 400,000 frank. ITALIË. De buitengewone begrooting voor oor log bedraagt in Italië 109 miljoen, do buitengewone begrooting voor marine 36.830.000. De minister vroeg de drin gendheid en verzending aan de commissie voor het budget, wat door de Kamer werd toegestaan. In dezolfde zitting diende de minister vap financiën een voorstel in tot verhooging der gewone ontvangsten. Ook voor dit ontwerp werd de dringendheid voorgesteld en dooi' de Kamer aangeno men. OOSTENRIJK. De gemeente van Buda Peslh in Oosten rijk heeft' aan de Ilongaarsche journalis ten vereen lying een stuk grond ter waarde van 600,000 florijnen ten geschenke ge geven, om daarop eene instelling voor be hoeftige schrijvers, die niet meer tot wer ken in slaat zijn, op te richten. Te Weenen, hebben ongeveer 1400 let terzetters" en drukkersgezellen het werk gestaakt. In 20 drukkerijen wordt nog gewerkt omdat de bazen de voorwaarden hunner werklieden hebben aangenomen. EERST KLERIKAAL, DAS VLAMIKG. Wij vinden in het klerikaal blad het Land, van Brussel, een bewijs hoe bij de klerikalen de vlaamsche zaak moet onderdoen voor degenen der klerikale kwestie. Het behouden van het katholiek bestuur aan het bewind overheerscht alles, in den volsten zin van het woord; noch de belangen van het vaderland, noch liet handhaven onzer onafhankelijk heid, niets kan in aanmerking ko men, als er kwestie is het ministerie en de meerderheid afbreuk te doen. Dat liever het land verga dan het ministerie, dat is de leus der kleri kalen. Ziehier wat wij in dat kleri kaal blad vinden: Indien Het Land niet met den grootsten eerbied was bezield ten opzichte van het katho liek ministerie dat wij thans bezitten; indien het niet vurig wenschte dit ministerie en de katho lieke meerderheid te behouden, zouden wij onze kolommen dagelijks kunnen opvullen met de hevige brieven, vol bedreigingen die ons van onze partij- en landgenoten aan het adres van ministers en katholieke volksvertegenwoordigers worden gezonden. Met verkropte spijt en den weedom in het hart, lezen wij al die brieven, die toch niets dan waarheid bevatten en de uitdrukking zijn van de onwankelbare overtuiging der Vlaamsche gemoederen... En dan, naze te hebben'gele zen, wat moeten wij doen?... Ze openbaar maken zooals men het van ons eischt en daardoor zelfs het katholiek ministerie verzwakken, misschien zijnen val bewerken? 't Is onze plicht; doch wij .aarzelen; omdat wij katholiek zijn en de Uitgestrektheid beseffen van de rampen, die voor ons Vaderland uit dien val zouden voortspruiten. a Wij aarzelen!... Het is nochtans ook eene plicht voor ons de heiligste rechten van het Vlaamsche volk, legen wie ook, te verdedigen en met de liberale Vlamingen hand in hand vooruit te rukken om op den gemeenzamen vijand onzer billijkste rechten storm te loopen.» Het blad aarzeltmaar het zal blijven aarzelen en in tijden van kie- zin®-, men zal het zien, zal het wer ken0 om de klerikale volksvertegen woordigers die tegen het viaamsch zijn te doen herkiezen. Wat er te Kortrijk met de heeren Lammens en Vandenpeereboom ge beurd is, heeft ons het bewijs gege ven, wat staat men op de beginselen der klerikalen kan maken als er kies- belang in 't spel is. LEO XSIï EK ZIJME PLAKS. Personen uit de omgeving van koning Hubert hebben eenige ingewijde uil het Vatikaan ondervraagd over de mogelijk heid van een vertrek des Pauzen en het gevolg van dit officieus onderzoek was. Het vertrek van den Paus is in grondbe- gin beslist maar het is nog niet geweten of hij zal wachten om Rome te verlaten tot dat er Europeesclie verwikkelingen zijn ont staan, of dat hij zijn vertrek zal stellen bij het afkondigen van het nieuwe strafwet boek. Figaro doet die inlichtingen vergezeld gaan van de volgende bemerkingen. Van daag zijn al de sluiers opgelicht. Katholie ken en Oostenrijkers kennen hel doel en de gevolgen van liet drijtnansverbond en juist daarom zou hel vertrek van den Paus eene vreeselijken slag toebrengen, niet al leen aan de politiek van M. Crispi, maar ook aan het diplomatisch werk van prins von Bismarck. De dag waarop Leo XI11 Ilalie zal ver laten, zal de roomsche kwestie noodzake lijk weer een internationale kwestie wor den. Het katholiek Europa zal ontwaken bij den oproep van zijn hoofd en zal aan de gouvernementen het samenroepen van een Congres opleggen. In Italië zelve, in dat land, hetwelk de faam heeft katholiek te wezen tot in de rangen zijner ergste revolutionairs, geloof men dat liet vertrek van den paus den val van het kabinet Crispi niet zal medebren gen om een andere politiek in levente roe oen. SUBSIDIE VOOR COFFRES-FORTS. Het is algemeen gekend dat er nie mand eenen coffre-fort of brandkast zal koopen of liet is dat hij waarden heeft, die hij zoowel legen de dieven als tegen brand wil waarborgen. Een coffie-fort koopen om er vuil linnen of er zijne ver sleten kleederen in te leggen zal niemand doen. Nu, de Monileur van 5 December meldt, dat er aan negen kerken toelating is gegeven om eenen cotlre-fort te koopen dat wil zeggen dat die kerken niet arm zijn en zij iets bezitten om in dien coffre- fort te leggen. Ehwel, men zal het misschien niet ge- iooven, maar de minister van justitie geeft aan die negen kerken eene subsidie, voor den aankoop van zoo een meubel, ge schonken. Wordt liet geld niet aan het hoofd der papen geworpen? DIE BRAVE SmOKDERKEMS- Daar komt geen einde aan met die schandalen door de broederkens verwekt en men zal weldra bijzondere gevangenis sen voor hen moeten maken als dit zoo voortgaat De volgende besehermiingen der kleri kalen zijn veroordeeld welke in de gestich ten van Citeaux en van Soissons verble ven 1° Smith, in religie broeder Alberick, is 'veroordeeld tot 6 jaren opsluiting; '2° Eugeen Lesieur, in religie broeder Eugeen,Tol 5 jaren gevangenis, en 3° Lodewyk Galland, in religie broeder Isidoor, met 6 jaren dwangarbeid. Eene nieuwe gelegenheid voor de kalo- lebladen om de goede deugden.de godvree- zendheid en het vernuft van die vuilaards te doen uitschijnen. Yperen, 8 December 1888. Ontslag. Het ontslag, aangeboden door M. Van- heule, van het ambt van Burgemeester'onzer stad, is aanvaard. Het ontslag van grade en ambt, die hij in den militairendienst bekleedde, aangeboden door den ï-egiments-veearts van l° klas, den heer Van Vyve, van het 3" lanciers, geëcht, aan de rijschool, is aanvaax'd. ©«gevat. Verleden Zondag, rond 3 1/2 ure namid dag, viel een kind in onze vestingsgrachten, bij St-Jans-wandeling, en was op het punt te verdrinken, toen eensklaps M. L. Doolaeghe in het water sprong en het kind van een gewissen dood redde. Deze moedige en menschlievende daad is zooveel te verdienstelijker daar het water op die plaats eene diepte heeft van 3 tot 4 me ters. Wcddlug. Twee beenhouwers onzer stad hebben eene wedding aangegaan om te rijden van Yperen naar Gent en terugkeer. De beenhouwer C. heeft de wedding ver loren die 100 fr. beliep, en misschien nog zijn paard erbij die niet min dan 800 frank weerd was; want in den terugkeer op Ghe- luvelt heeft het dier van vermoeinis gevallen en mot moeite nog kunnen tot zijne bestem ming geraken. Op beternis. Een onzer stadsgenoten, Moj.Baey, onder wijzeres te Doornik, die over een 5tal weken onvoorzichtiglijk door eenen revolverkogel in de linkere borst getroffen werd. is heden bijna gansch hersteld; de kogel is zonder deernis in de longen blijven zitten, en levert gelukkiglijk geen gevaar noch pijn meer op; enkelijk is de stem nog wat flauw. Concert. Wij vernemen dat, ter gelegenheid van St-Barbara, hot muziek van ons korps pom piers, zicli zal laten hooren in do Groots Halle-Zaal, morgen Zondag, van middag tot 1 uur. De muziekstukken zijn allerbest gekozen uit het repertorium en zullen aangenaam zijn aan de toehoorders. Een schaal zal geplaatst worden aan den ingang vau 't lokaal, om de jonsten te ont vangen tot ondersteuning der hulp-kas, kor telings gesticht ten voordeele van gezegd korps. PROGRAMMA 1Jubel-Ouverture, Chr. Bacli. 2. Fantaisie de «Lohengrin,Rich.Wagner. 3. Die Wacht parade koinmt, R. Eilenberg. 4. Pot pourriLa Fille du Ré giment, Donizetti. DE TOEKOMST, 3ss>iafi««nes«g«ia

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1