Omtreksnieuws. N00IÏ| ALTIJD VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. tichting vna 1KS9, Tabel, aankondigende de dagen en uren op welke de lichting zal plaats hebben der verschillige militiekanton3 van 't arrondisse ment Yperen. 430 kanton. Yperen, Vrijdag, 25 Ja nuari, om negon uren 's morgens; 44® kanton. Poperingke, Maandag, 28 Januari, om 12 1/2 ure; 45° kanton. Proven, Maandag, 28 Ja nuari, om 9 1/2 ure 's morgens; 46" kanton. Elverdinghe, Donderdag, 24 Januari, om 1 ure 's namiddags; 47° kanton. Langemarck, Donderdag, 24 Januari, om 9 1/2 ure 's morgens; 48e kanton. Gheluvelt, Donderdag, 31 Januari, om 9 ure 's morgens; 49® kanton. Nieuwkerke, Zaterdag, 26 Januari, om 2 1/2 ure 's namiddags; 50® kanton. Waasten, Dinsdag, 29 Ja nuari, om 12 1/2 ure; 51® kanton. Wervick, Donderdag, 31 Januari, om 12 1/2 ure. Gemeenteraad van Yperen. In de zitting van 24 November 1.1. was de bespreking van 't budget onzer stad zeer merkwaardig, daar er verschillige punten waren die voor eenieder van't hoogste belang zijn. In zaken waar er min of meer politiek onder was, volgens M. Colaert, was de dis cussie hevig. Al de andere voorgestelde za ken, zijn zonder bespreking afgelapt. Wij hebben eerst de groote bespreking ge had van de uitgaven voor het openbaar onderwijs, waarvan wij een klein staaltje verleden Zondag hebben gegeven. M. Colaert bleef onderstaan dat de stad 111,000-00 fr. uitgaf voor het onderwijs, en M. Bossaert, met be stukken in d'hand, zeide dat het 92,875-00 fr. was. Is dat niet om van zijn zeiven te vallen van lachen. Ge moet toch stout zijn, om de cijfers die niet kunnen gelochen worden, te durven veranderen en dat zonder twijfel om de gun sten te verwerven van zijne langgerokte vrienden. 't Is misschien zijne zending het volk voor de waarheid te blinddoeken en alles ten hun nen profijte op flesschen te trekken. De tweede groote bespreking liep over eene subsidie aan het Willems-Fonds. M. Colaert beweerde dat het eene politieke maatschappij was, en dat deze niet door de stad boven andere maatschappijen mogte be- voordeeligd zijn. M. Vermeulen, den achtbaren voorzitter van 't Willems-Fonds,der afdeeling Y'peren, heeft onmiddellijk op de gezegdens van M. Colaert geantwoord dat bovengenoemde maatschappij geen politieke strekking had, maar wel degelijk eene nuttige instelling die het vlaamsch aanmoedigd on doet liefhebben. M. Vermeulen heeft art. 1 van de statuten voorgelezen, om zooveel te meer te bewijzen welk verheven doel deze afdeeling tracht le bereiken. Nagenoeg dees: Het Willems-Fonds is gesticht tot aan moediging der studie en het gebruik der nederlandsche taal, alsook ter aanmoediging voor al wat kan nuttig zijn voor het vlaam- scbe volk, ten einde de nationale volksgeest in Belgie meer en meer onder het volk te versterken. Natuurlijk kwam M. Colaert alsdan voor de pinnen met het Davids-Fonds, die uitslui- telijk eene politieke maatschappij is. Meh kan genoeg begrijpen, dat de kaloten in 't geheel niet houden aan de bereiking van het doel doorliet Willems-Fonds beoogd, omdat het eene instelling is, waarin mannen werkzaam zijn, die weten wat de beschaving van 't menschdom zijn moet. Men heeft gestemd voor het bekomen of afschaffen van deze subsidie, en er was,maar ééne stem tegen, deze van M. Colaert. Onder andere, sprekende van het Willems- Fond, is de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen deze maatschappij zoo vijandig, dat zij nooit geene subsidie geeft, en dat ze het Davids-Fonds, eene echte verkwezelde maatschappij, met hopen gelds ondersteunt. Waarom deze onwettigheid 't Is dat de kaloten niets anders willen dan het volk, hunne slaven, onder hunne dwin gelandij te houden en de vrijheid onder de voeten te treden. Wij lezen in Het Laatste Nieuws: Eenige poetsenbakkers hebben Zaterdag hier den kluchtige willen uithangen, met overal rond te strooien dat de heer Alf. Ra- bau, die langs de steenwegen bezig was de wegwijzers te herschilderen, eensklaps stok- kedood van zijne ladder gevallen was. Gij ziet van hier hoe de vrouw en de kinderen van Rabau den dood in 't lijf kregen, bij 't vernemen van die rampvolle nieuwsmare. De oudste zoon liep bij eenen huurhouder, huurde een rijtuig en vloog pijlsnel naar zijnen vader. Oordeelt zijne vreugde, toen hij zijnen vader van verre aan het schilderen zag. En dat deze verbaasd stond te kijken wanneer hij zijnen zoon per rijtuig zag aan komen, hoef ik niet te zeggen. Een paar woorden uitleg klaarden de zaak op en de zoon keerde pijlsnel stedewaarts om zijne angstige moeder gerust te stellen. Men moet toch van alle duivels bezeten zijn om zulke poetsen uit te steken. Er wordt hier veel gezwansd op de reke ning van den vlaamschgezinden!? Colaert die in de Kamer tegen de vlaamsche wetten stemt. Het zijn de Davidsfonders, die nu lachen als een uil met cayennepeper in de keel; zij, die in de laatste kiezingen gesper- teld hebben als mondjepek in de heilige olie om hunnen kandidaat, den Vlaamschen Colaert op 't stadhuis te krijgen. Men zegt dat vele Vlamingen, die dan ook mosselen geroepen hebben voor dat deze aan 't strand waren, de Vlaamschgezinden van Colaert's slach naar de maan wenschen en dat het nog lang duren zal, vooraleer zij zich nog zulk eenen wassen neus zullen laten opdraaien. Als 't maar waar is! Een klerikaal heerschap, goed in God en vol van compassie voor de arme menschen, heeft een zijner hourlingen die hem echter gaed betaalde, met vrouw en kinderen op straat gezet. Onnoodig te zeggen dat zulke klerikale handelwijze eenieder tegen de borst stoot. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.10. Huwelijken: Vandenberghe,Eraiel,daglooner, en Tytgat, Maria, kantwerkster. De Witte, Désiré, dienstknecht, en Candeel, Eveline, breister. Sterfgevallen: Timmermans, Maria, zonder beroep, 66 jaar, echtgenote van Ferdinandus Yander Haegen, St-Janstraat. Casier, Julius, koordedraaier, 22 jaar, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Grison, Lodewijk, koei- houder, 58 jaar, weduwaar van Eugenia Hugebaert, Boterstraat. Daens, Maria, zonder beroep, 62 jaar, echtgenote van Wil lem Belley, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 4. Een koninklijk besluit bemachtigd de kerkfabriek van Dickebusch een obligatie van 1000 fr. der openbare 'schuld te verkoopen, aan den hoogsten prijs van den dag, ten ein de de onkosten der herstellings werken aan deze kerk te doen, te betalen. Deu 29 dezer, is er een brand ontstaan in de woonst en de stallingen van J. Mylle, landbouwer te Rousbrugge-Haringhe. Bijna als de meubels on het huisgerief zijn de prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. geneest eene enkele doos Pastilten Em.Pon celet, in 2 dagen, verkoudheid, bronchiten, benauwdheid. 1000 getuigschriften bevesti gen het geene brakingen noch vermoeidheid voor de maag. Kinderen vragen en verteeren ze als lekkernijen. Medaüén op Tentoonst. Overal 1 fr. 25 per doos van 100 pastillen. Gedurende de maand November, heb ben 1068 kerels in den amigo te Brussel ge zeten. Dat was dus geregeld 35 man per dag. Een agent der geheime politie te Brus sel heeft Zondag avond twee bengels van ongeveer vijftien jaar aangehouden,die bezig waren den geldzak eener dame te plunderen, die voor de magazijnen der beurs, Anspach- laan, standhield. De twee kleine schelmen zijn naar het po- litiebureel gebracht, alwaar men hen in het bezit heeft* gevonden van eenen anderen geldbeugel, inhoudende 9 fr. 42 centiemen. Wonderbaar. Benauwd, Galachtig en sinds 2 jaren hoestend, hebben uwe Pas tillen Em. Poncelet mij in 8 dagen genezen. Ik dank u; ik beveel ze iedereen aan.P.IvALz, Hastenrath (üuitschland). Overal 1 fr. 25 per doos van 100 pastillen. Een Fransch blad, de Semeur, meldt dat een scheikundige eene nieuwe soort van kanonballen heeft uitgevonden. Als deze hun doel treffen, vallen zij in stukken en wasemen dampen uit, die de omstaande soldaten in bezwijming doen vallen. Dan komen de vijanden aangerukt, de gevallene soldaten worden ontwapend en krijgsgevangen genomen; op die wijze is de oorlog zoo geene wilde en barbaarsche bloed storting meer. St-Nikolaas. Kerstdag. Nieuwjaar. Bébé Jumeau. (Zie ann.) Vierdubbele moord in Spanje. Eene schrikkelijke misdaad is gepleegd te Santa Cruz, nabij Mondaveda. Vier personen zijn vermoord: de pastoor van Santa Cruz, een dienstknecht en twee dienstmeiden. De pastoor en eene der meiden werden opgehangen; hunne lijken hingen aan eenen grooten balk in de pas'tonj; de twee andere slachtoffers werden de keel afgesneden. Diefte was de drijfveer der misdaad, want alles was opengebroken Jen ondereen gewor pen. Sedert eenige dagen wordt er veel te Antwerpen gesproken over belangrijke ont vreemdingen waarvan de gebroeders W..., handelaars in diamant, het slachtoffer zijn geweest. De ontvreemdingen, die 3 h 4 jaar reeds voortduren,bedragen in dit verloop de de belangrijke som van 150,000 fr. Daar de heeren W... slechts groven dia mant van het zuiverste water fabrikeeren, is bet te begrijpen dat de steenen die zij lie ten bewerken eene groote waarde hadden. Ondanks de kunde in het vak en de bedrij vigheid der heeren W...bestatigden zij sedert eenigen tijd dat hunne verdiensten niet overeenkwamen in evenredigheid der zaken die zij verhandelden. Niet wetende waaraan deze omstandigheid toe te schrijven, besloten zij hunne waakzaamheid te verdubbelen. Eenige dagen geleden ontdekten zij einde, lijk de oorzaak van dezen toestand. Zij be merkten dat een briljant, ter waarde van 2000 fr., vervangen was door eenen anderen die er nauwelijks 400 waard was. Hunne vermoedens vielen spoedig op een persoon die zij van dichtbij bewaakten Denzelfden avond van dendag dat deze steen varvangen was, ging zelf een der broe ders W.., onopgemerkt, den verdachten per soon achterna. Hij zag hem weldra in gesprek komen met een persoon die in den diamanthandel schijnt verdacht te zijn als verheeler. Beide perso nen gingen in eene kleine herberg der Van Wesenbekesiraat. De heer W... ging aanstonds zijn broeder verwittigen van hetgeen hij gezien had en beiden gingen naar de herberg in de Van Wesenbekestraat waar zij de twee personen nog aantroffen. Een der gebroeders W... legde de hand op den schouder van den verdachte, zeggende dat het onnoodig was nog te loochenen dat hij alles wist en dat hij aanstonds mede naar he^ bureel van policie moest gaan. Bij deze woor den verbleekte de aangesproken persoon, doch ging zonder tegenstand mede. Aan de deur stapten de twee broeders en de verdachte in een rijtuig, doch onder den weg, zagen zij dezen laatste de hand in een zijner zakken steken, en eensklaps eene be weging, makende alsom een voorwerp door de portel te werpen; doch een der broeders VY..., die zijne bewegingen had gade geslaan greep bem bij den pols en toen men zijne hand open trok vond men den vermisten steen er in. Op het policiebureel verklaarde hij dat het de eerste maal was dat hij zich aan zulke oneerlijke daad overleverde, maar dat er an deren waren, die hij aanduidde, die dit be drog reeds drij vier Jaren begingen. De zaak werd toen ieverig doordreven en reeds den volgenden dag hadden verscheide ne huiszoekingen plaats. Ook boden zich in de zaak betrokkene personen bij de gebroeders W... aan die hen zware sommen geld kwamen aanbieden a]s vergoeding voor het verlies dat zij geleden hadden. De zaak is thans in handen van 't gerecht en men hoopt weldra al de plichtigen in han den te krijgen. Eene goede spijsverteering is voor eene goede gezondheid onontbeerlijk. Eene goede spijsverteering opent den geest, geeft leven digheid en klaarheid aan de gedachten en bovendien lust tot den arbeid. Wilt gij eene gemakkelijke spijsverteering hebben en alle sombere gedachten van u verwijderen Neemt na iedere maal drie alvleeschbevat- tende pillen van Defresne. De maatschappij Cockerill heeft aan den Staat eene locomotief met grooten haard geleverd, welke 80 kilometers per uur kan afleggen met een langen trein. Bij de proef nemingen heeft zij zelf 90 kilometers per uur afgelegd. Wordt die locomotief aangenomen, en worden er van hetzelfde stelsel bijgemaakt dan zal weldra de reis van Brussel naar Luik in anderhalf uur tijds geschieden. Het bestuur der Staatsijzerenwegen heeft besloten de riggels 0,38 te vervangen door riggels 0,52 op aide banen die door snel treinen bereden worden. Al de bijhoorigheden der spoorbaan,zooals dwarsliggers, bouten, spalken, moeten ins gelijks vervangen worden. Twaalf duizend ton riggels van het nieuw model zijn tegen toekomende jaar besteld. Pour les grands vins secs de champa gne 5. Vinyas-Reims, les vins d'Espagne de la maison Federico Segundo h Ca'dix, et la grande fine champagne de Gabriel Du bois et C1® k Blanzac-Cognac, on doit s'a- dresser h Félix HuygensBruxelles. Dé- gustation aux expositions. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertee ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eere- meialen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar I fr. per doos van 30. Brussel Pélerin, Fredrix, Delacre, Cristiaens, La- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. Elsene: Dayck, Bodson. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. 'I Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastillen Waltheryoveral aan 1 fr. is genoeg om verkoudheden, ontstekingen, kinkhoest, oppressiën, keel kwalen te gene zen. In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door de Pastillen Walthery aan I fr. de doos, in al de apothekerijen te te koop. Historie van eens goed betaalde mis. Het feit had plaats niet verre van Yperen. Eene vrouw had den pastoor der parochie ver zocht den woensdag eene mis te lezen voor haren betreurden overleden echtgenoot. Toegestaan. Maar om vijf stuivers te sparen, werd er gesproken dat men de mis op den preek stoel niet zou afroepen. Eene tweede weduwe komt ook den pastoor vinden en vraagt dat hij eene mis zou willen lezen voorde ziel van haren armen man, onlangs overleden. Zij ook wil de vijf stuivers sparen, en de mis wordt niet aangekondigd. Eene derde weduwe doet dezelfde bestelling aan den pistoor, en deze zegt dat de mis den Woensdag zou gelezen worden, ter intentie van den beminden overledene. Dat was wel. Den woensdag komen de drij weduwen, in de rouw gekleed, in de kerk, eenjge minuten voor het vastgesteld uur. De drie ontroostbare weduwen elkander zien de, dacht elk van zijnen kant dat zij door een toeval te weten waren gekomen dat de mis van VAN DEN 30 NOV. TOT DEN 7 DEC. 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2