Gazelle van 't arroudissement Yperen. stadsnieuws! Nr 155 27e Jaar. Zondag 16" December 1888. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiiiige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. BureelDixmudesfraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER! 25 centiemen deu regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de slad fr. 4-50 voor geheel Belgle Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het uuusmer Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. VOORUITSTREVEND COMGrl&ES- Het bureel van het Vooruitstrevend Congres zendt aan de dagbladen de vol gende modedeeling. de beslissingen sa menvallende door liet komiteit in zijne zitting van Zondag genomen: «Het inrichtings-komiteit beslist dat er reden bestaal om het liberaal Vooruitstre vend Congres bijeen te roepen. Het stelt vast, dat in gevolge het pro ces-verbaal der vergadering van 30 Mei 1887, de afgevaardigden, die deel geno men hebben aan den eersten zittijd van het Congres, met hun mandaat blijven bekleed. Het bureel is gelast ze bekend te maken met de aanstaande vereeniging van het Congres. De dagteekening van deze ver eeniging zal door het inrichtings-komiteit in den loop der maand Januari worden vastgesteld. Het Komiteit heeft reeds beslist, aan de dagorde van het Congres, de voorstel len van MM. Demeur en Paul Janson te brengen, behalve het definitief opstel in eene latere zitting te bepalen. Een nieuw voorstel is ook op de dag orde van bet Congres gebracht. Het werd gedaan door den heer Janson en is als volgt opgesteld: Het Congres beslist, dat er reden beslaat voor het belgisch Vooruitstrevend Congres, zich aan te slui ten tot het vieren van den honderdsten verjaardag der Fransche omwenteling gelast het inrichtings-komiteit en het bureel daarvoor de noodige maatregelen te nemen. Ziehier de veranderingen welke aan het roglemenl der Ligue zouden worden gebracht. a) Bij den titel van Ligue liberale, een onder-titel voegen van: Associatie der Vereenigde liberalen. b) Artikel 2, le der statuten opstellen als volgt 1° Het toekennen van het stemrecht, in alle graden, zonder cijns-voorwaaiden, aan de burgers de bekwaamheid bezitten de, door de wet bepaald (door hel eind- paragraaf af te schaffen: en namelijk het behoud en de toepassing van dit princiep in de provinliale en gemeentekiezingen.)» Artikel 2 van liet tegenwoordig regle ment der Ligue is als volgt opgesteld. Zij heeft tot doel hel program van het liberaal Congres te doen zegenpralen en de ontwikkeling er van na le zitten, door de verwezenlijking van de volgende grond regels: 1" Het toekennen van het stemrecht, zonder cijns-voorwaarden, aan de bur gers, een graad van onderwijs bezittende door de wet bepaald en namelijk de hand having der toepassing van dit princiep in de provintiale en gemeentekiezingen. Hel princiep van herziening der grond wet bevindt zich dus in het program, dat is eene voldoening; maar zullen de kop stukken der Ligue daarmede instemmen? Zij hebben reeds zoovele bewijzen van on verdraagzaamheid gegeven, dat men er eenigzins aan twijfelt. VIiAAMSCH MINISTERIE- Wij hoorden vroeger de klerikale dag bladen gestadig schreeuwen, nu hebben wij een vlaamschgezind ministerie, nu zullen de rechten der Vlamingen niet meer miskende worden en zal het mini sterie, te zamen met de vlaamsch gezinde meerderheid, weldra de grieven herstellen waarover de Vlamingen te klagen hebben. Maar dat vlaamschgezind ministerie stelt eenen neus opzijn.... Bernaert'saan de Vlamingen; ziehier wat een klerikaal blad van Brussel daarover schrijft; Opmerkelijk is het, dat gedurende de behan deling van het wetsvoorstel Goremans, onze mi- ster Vandenpeereboom geen enkel maal in de Kamer is verschenen. Sommigen beweerden, dat onze minister ziek was, anderen, en dit waren kwade tongen, durf den zeggen dat Vandenpeereboom geene ware Vlaming is en het voorstel van Coremans ver foeit... Noch het een noch het ander schijnt waar te zijn. Wij vernemen echter van vertrouwbare zijde, dat het ministerie zich vroeger reeds in eene geheime vergadering tegen het wetvoorstel van Coremans verklaard heeft; als minister moest hij dus tegen dit ontwerp stemmen doch als volksvertegenwoordiger en ware laming kon hij dit niet van zich verkrijgen, en besloot lie ver afwezig le zijn, dan iets tegen zijn hart te moeten doen De katholieke ministers zijn moedige kerels; zij offeren alles op om hunne por tefeuille te behouden en treden hunne aan gegane verbintenissen met de voeten. Zij beloven alles te doen voor de vlaamsche zaak, maar als er kwestie is van hunne potefeuille in gevaar te brengen, dan zijn zij moedig genoeg naar de Kamer niet le komen. Ware bet geen klerikaal blad die hel zegde, men zou het niet willen gelooven. Van zulke bestuurders vindt men er 23 in eene dozijn. DE WERKSTAKINGEN. De werkstakingen in de koolmijnen verminderen niet; talrijke aanhoudingen zijn gedaan en daardoor wordt de wer kers-bevolking nog opgehitst. Van alle kanten worden troepen en gendarmen naar het Walenland gezonden en in de groote steden worden de troepen geconsigneerd in de kazernen en moeten met pak en zak gereed slaan. Wij zien wel dat hel gouvernement militaire maatregelen neemt, maar het doet niets om te trachten door andere middels de werkstakers tot bevrediging te brengen. Ware het niet mogelijk de grieven der mijnwerkers te aonhooren en vervolgens te zien of er geen middel zou bestaan om de eigenaars der mijnen te doen besluiten, aan de grieven, die gegrond worden be vonden, voldoening le geven? Er is reeds zoo vele jare beloofd ge worden, wetten le maken ten voordeele der werkende klas en het gouvernement vergeet dit telkenmale. Dat het zich nu eens aan 't werk stelle en tracht de mijn werkers tot rust to brengen door hunne reklamatien le doen onderzoeken en ze te helpen als hel mogelijk is. Er is niemand die kan betwisten dat het mijnwerk geen lastigen arbeid is en als er aan die lieden eene billijke vergoe ding kan worden gegeven, zal dit alge meen goedgekeurd worden. De laatste tijdingen uit La Louvière melden dat twee bataljons van liet 13® linie en den staf te La Louvière zijn aan gekomen. De heer Warocqué heeft aan een huis van Luik, 50 Comblain-geweren gekocht, om de burgerwacht le wapenen. De socialist Malengré, die bij het con gres van Chatelet afgevaardigde was, is aangehouden. Het Staatsblad van Dinsdag bevatte maar vernietigingen van besluiten der Bestendige deputatie des Provincialen Raads van Brabant. En zeggen dat de Ijeefkens erop bogen de vrijheid en de gezindheid van eenieder te eerbiedigen. Ware vrijheidshelden! voorwaar. Yperen, 15 December 1888. Pompiers. Het korps Pompiers heeft verleden Zondag haar patroonfeest, Ste-Barbara gevierd. Te dezer gelegenheid was er revue op de Groote Markt, in de aanwezigheid van onze gemeenteraadsleden. Terzelfdertijd heeft de Kommandant, M. Brunfaut, als belooning van 25 jaren dienst, een verguld zilveren kruis ontvangen, uit de handen van den dienstdoenden burgemeester, M. Bossaert. Daarna heeft Leonardus Deceuninck, oud- bediende bij hetzelfde korps, de nijverheids- decoratie van eerste klas ontvangen. Na deze plechtigheden heeft het muziek, met het korps de straten onzer stad door kruist, terwijl het verscheidene pas-redoublés speelde. Om 12 ure, concert op do Hallo. Goed muziek dat daverende toejuichingen uitlokte. Veel volk was er op de Halle gedurende het concert en de plateel, voor de jonsten te ontvangen ten voordeele der hulpkas,onlangs opgericht ter ondersteuning der oud-gedien de pompiers, was goed voorzienmen zag dat deze instelling aan het harte ligt van alle ware volksvrienden. Om 2 ure was er banket, in de Tooneel- zaal. Voor het groot getal leden, omtrent de 170, is het moeilijk eene andere plaats ten hunnen beschikking te stallen. Ook deze plaats kon niet beter geschikt zijn, vooral voor de plechtigheid die daar onmiddellijk plaats nam. Nauwelijks was eenieder gerangschikt, M. de luitenaut Thiebault, begaf zich bij M. den kapitein Brunfaut, schetste in korte en welgepaste woorden de levensloop van den welbeminden Kommandant en zeide idat het n korps pompiers, willende de diensten er- kennen van hunnen oversten en hem hunne groote achting betuigen, met eenparigheid van al de leden, besloten hadden hem een aandenken te laten, van de goede overeen- komst die altoos bestond tusschen al da x> leden der pompiers en hunnen weerdigen Kommandant. Na deze woorden, ging de theatergordijn op en een overschoon portret,van den Kom mandant Brunfaut, schitterde voor aller oogen. Het portret was gehouden door twee pompiers, en omringd van levendig groen. Het is gemaakt door den welbekenden Yper- schen kunstschilder M. Theodoor Ceriez. Seffens na dit vertoog speelde het muziek de Brabangonne en Waar kan men beter zijn, en men riep: Leve de kapitein 1 Leve de Kommandanti 't "Was een oogenblik van de grootste aan doening welke -M. Brunfaut ooit beleefd heeft. Hij bedankte mét eene van ontroering bevende stem eenige woorden, die men spreekt als het hart overloopt. Alsdan deed iedereen eere aan het gast maal. Aan het nagerecht nam M. Brunfaut het woord om al zijne onderdanen nogmaals te bedanken over het geschenk dat zij hem aan geboden hebben en hij stelde voor op het heil der stadsoverheden te drinken. M. Bossaert, schepene, dronk op de ge zondheid van M. Brunfaut, M. Cornette dronk op de gezondheid der oud-gedienden en bijzonderlijk op de gezondheid van den ouderdomsdeken, den heer Wydooghe. Daarna werd er gezongen en vreugde ge maakt, tot dat men eindelijk scheiden moest. Zulk een feest verdient in gulden letteren geboekt le staan. Wij wenschen dat M. Brunfaut nog lange jaren aan het hoofd van ons model- pompiers korps moge staan, om het op de hoogte van zijne taak te houden. Loterij. In den Grooten Prijskamp die dees jaar te Brussel plaats had, heeft M. Emiel Coffyn eene schoone schouw-garnituur tentoonge steld, waarvoor hij slechts eene kleine be looning heeft ontvangen, hoewel meesters ze nochtaos bewonderd en hooggeschat hebben. Deze garnituur is uit ivoor en ebbenhout vervaardigd. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1