brTefwïsselingen. NOOIT] JALTIJD VERSCHILLIG NIEUWS. Volgens wij vernemen is zjj tentoongesteld in het huis n° 21, Rijselstraat, (oud huis Mme w6 Joye) en ze zal in loterij gegeven worden. Men verzekerd ons dat het schepencollege toelaat van 2,000 biljetten, aan eenen fr. uit te geven. Wij kunnen niet nalaten onze medeburgers aan te raden op de lijsten in te schrijven, die zullen rondgestuurd worden ten einde aan iedereen de kans aan te bieden om zulk een meesterstuk te winnen en ook om den bekwamen werkman op dien weg aan te moedigen. Gevecht. Volgens men zegt, hebben twee kerels afkomstig van Reninghelst, Zondag nacht, soldalen nabij de statie van den ijzerenweg, onzer stad, aangevallen. Door de tusschen- komst van den nachtwaker der statie is het gevecht algauw geëindigd. Gemeenteraad van Yperen. Zitting van 8 December 1888. Zijn tegenwoordig: MM. Bossaert, schepe- ne, d.d. burgemeester, voorzitter; Cornette, schepene; ridder de Stuers, Soenen, Brun- f'aut, Beaucourt, Gravet, Gaimant, Poupart, Yerschaeve, Van Daele, Van Eeokhout, Colaert, raadsleden; Gorrissen, sekretaris. De leden in getal zijnde om 5 u. 10 m., verklaart de heer voorzitter de zitting open. Het publiek wordt in de zaal toegelaten. M. de schepene Bossaert laat aan den Raad kennen dat M. Vanheule, wiens ge zondheid sedert eenigen tijd te wenschen laat, zijn ontslag als Burgemeester onzer stad aan den koning gezonden heeft. Bij koninklijk besluit van 30 November 1.1., ingelijfd in het Staatsblad van 3 4 Decem ber, is zijn ontslag aanvaard. M. Vanheule heeft het geven zijns ontslags aan den Raad laten kennen door eenen brief, welken in den Raad gelezen is geweest. Mijn eerst gedacht, zeide M. Bossaert, was van te zamen in korps naar M. den Bur gemeester., te gaan om hem in naam van den gemeenteraad en in naam van gansch de bevolking, onzen dank uit te drukken over de diensten die hij aan de stad bewezen heeft. Ik heb mij onmiddellijk naar M. den Bur gemeester begeven om hem mijn inzicht bekend te maken; maar M. Vanheule, zeer ontroerd, heeft mij bedankt en tevens zijn verlangen uitgedrukt geene betooging van zulken aard te zien plaats hebben, om reden dat zulks eëne groote ontroering zoude kun nen verwekken, en zijn tegenwoordige ge zondheidstoestand kan nog geene groote ontroering dulden zonder ergere verwikke lingen te veroorzaken. Eu dat is ongelukkiglijk waar. Ik heb alsdan gedacht, vervolgde M. Bos saert, aan eene andere betooging, die,zonder dezelfde hindernis aan M. Vanheule te ver oorzaken; dit ware een dagorde in dien zin door den Raad te stemmen en naar den heer Vanheule te zenden. 't Is bij dit laatste gedacht dat ik blijf en ik stel dus deze oplossing voor. M. Bossaert maakt daarna den lof van M. den Burgemeester: Lid van den gemeenteraad sedert 1860, schepene van 1867 tot 1876, Burgemeester sedert dezen laatsten datum, M. Vanheule heeft zich opvolgentlijk met alle gemeente belangen bezig gehouden. Overal ontmoet men sporen van zijn be stuur. Hij heeft helpen het ouderwijs op goeden voet brengen; hij is stichter der keu- kenschool en der werkplaats voor jonge meisjes; het nieuw drinkwaterstelsel heeft hij opgevat en de werken ervan doen uitvoe ren; hij heeft de Halle hersteld; de overdekte markt ingericht; het goed der stad uitgebreid en den Staat gedwongen de militaire gronden af te staan, en de stad verfraaid met or ho vingen en parken aan te leggen. In een woord, er is niet een gemeente dienst waarmede hij zich niet bezig gehou den, die hij niet verbeterd en volmaakt heeft in het voordeel der stad, wier belangen hij gestadig bewaakte en 't is alzoo dat hij zich opgeofferd heeft tot liet verbeteren van een groot deel der stad. Ook zijn vertrek zal door iedereen betreurd worden. Allen, vrienden en politieke tegenstrevers, brengen hulde aan de schitterende hoedanig heden van die voorzichtigen en bekwamen bestuurder en allen zullen een dankbaar aandenken behouden voor al de weldaden welke de stad hem verschuldigd is. Daarenboven is het de «tad Yperen alleen niet aan welke M. Vanheule dienst bewezen heeft. De achtbare Burgemeester heeft ge durende verscheidene jaren deel gemaakt van den provincialen raad, van den raad tot verbetering van 't lager onderwijs en hedeu nog is hij lid der provinciale commissie van de stichting der studiebeurzen. In deze verscheidene bedieningen heeft hij aan de openbare zaak diensten bewezen waarvan het aandenken nimmer zal verdwij nen. Eindelijk, stelt M. Bossaert aan den Raad voor van aan M. Vanheule een adrss of eene kopij der beraadslaging van dezen dag te zenden, de gevoelens van spijt uitdrukkende welke zijn aftreden bij de vergadering doet ontstaan. M. de raadsheer de Stuers stemt in met de gevoelens welke de heer Voorzitter komt uit te drukken en stelt voor dat het dagordev te sturen aan M. Vanheule, te doen onder teekenen door al de leden van den Raad. N Deze twee voorstellen zijn met eenparig heid van stemmen aanvaard. Na eene kleine opmerking door M. de Stuers, aangaande het aanleggen van den buurtspoorweg en het college zal er nota van houden, gaat de Raad uiteen om 5 1/2 u. Wij, redaktie van de Toekomst, wij wil len niet laten onzen spijt uit te drukken over het aftreden van M. Vanheule. Wij, zoowel als al onze stedebewoners, kennen hem te wel om zijne rechtschapen heid, voorzichtigheid, gespaarzaamheid en zorgvuldigheid in alles wat do belangen der stad betreft. Daarom is het nietnoodig eene lange reeks loftuigingen hem toe te zwaaienwant, indien hij de bovengenoemde hoedanigheden in zoo hooge mate niet bezat, zou Yperen op verre na zoo gelukkig niet zijn als het nu is. Men ziet in andere steden al die schoone volksinstellingen niet die men hier ontmoet en die door hem ingericht of' volmaakt zijn geweest. Sedert 1860 bijzonderlijk, en zooveel het in zijne macht was, heeft hij onophoudelijk gewrocht en gestreefd voor de welvaart van Y'peren. Het is aan hem dat het onderwijs den bloef en de verbeteringen te danken heeft, die de volkskinderen toelaten zich eeno schoone toekomst te openen. Het is aan hem te danken dat de militaire gronden aan de stad overgegeven zijn, en thans zulke uitgestrekte eigendommen bezit, die daarbij later eene onuitputbare bron van inkomsten zijn zullen. Het is aan hem te danken dat wij zulk ge zond en overvloedig drinkwater bezitten en dat wij zelfs tijdens de grootste droogte voor geen gebrek aan water meer vreezen moeten. Hij heeft voor onze stad nog vele andere groote en nuttige werken uitgevoerd, waar over Yperen fier mag zijn, temeer omdat hij daarvoor nooit noch openbare schuld noch lasten heeft hoeven te verzwaren, zooals zulks in alle andere steden en gemeenten gebeurd. EN DIT WIL AL IETS ZEGGEN, mee- nen wij; on daarom is het, en in 't algemeen, voor al de weldaden die hij aan onze stad bewezen heeft, dat wij hem eeuwiglij k zullen dankbaar zijn, en dat zijn aandenken in het geheugen van alle ware Yperlingen zal ge prent blijven. BURGERSTAND VAN DEN 7 TOT DEN 14 DeCEMBEE 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 6. Sterfgevallen Riquiere, Leopoldus, daglooner, 21 jaren, ongehuwd, Beurzestraat.Verdy, Andreas, dagloonei-, 51 jaren, ongehuwd, Lange Thou- rouistraat. Duriez, Ludovicus, landbou wers werkman, 38 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2. PoPERINGHE, 11 December 1888. Eenige mannen van den Xkring, met mede werking ecniger artiesten-liefhebbers, van twee lieve juffers en een twintigtal Philharmonis- ten onder het beslier van M. Van Elslande, heb ben Zondag laatst een schitterend avondfeest ge geven ten voordeele van den arme onzer stad. Het feest is bovenmate goed geluk en een uit gekozen en talrijk publiek heeft zich verhaast om door zijne tegenwoordigheid het weldadig werk te ondersteunen door deze jongelingen uit menschlievendheid ingericht. Wij waren gelukkig, onder de werkwaardige personen die het avondfeest met hunne tegen woordigheid vereerden, te kunnen aanstippen: M. Berten, Burgemeester; M. Dhondt, vrederech ter en M. Dcgryse, gemeenteraadslid. M. Berten M. Degryse, spijts de tegenkanting en de bedreigingen van onze geestelijkheid, die hoe langer hoe duldeloozer wordt, hadden willen de edelmoedige en mensehlievende pogin gen van den Xkring aanmoedigen. De ontvangst heeft veel opgebracht en klimt wel tot 400 franken. Had men 's anderendaags een tweede feest ge geven, de schouwburgzaal ware te klein geweest om te bevatten degenen die, op hunne beurt, ook de jonge kunstenaars hadden willen gaan toejui chen. Onze hartelijkste gelukwenschingen aan al de liefhebbers die met hunne kunde medegeholpen hebben tot het welgelukken van dit schoon avondfeest, en al onze bedankingen aan de min nelijke zangeressen die, voor haar, een oogst van veel en welverdiende toejuichingen hebben opgedaan. Met de grootste en innigste voldoening komen wij te vernemen dat de Xkring, waarvan de heeren Eugeen Roelens en Leon Vanderbeke zij de I ij k s voorzitter en geheimschrijver zijn, zich op dien schoonen weg niet zal terughouden en dat hij zich reeds onledig houdt met de inlich ting eens groot weldadigheids feest Ie geven op aanstaanden Vastenavond. Bravo! zoo veel te beter voor den arme en al wie eenige neering in onze stad doet. Gij, die u zooveel moeite geeft voor degenen die lijden, vreest de moeilijkheden niet die u misschien zullen in den weg gelegd worden d or de kwaadwilligheid van zekere personen die alles tegenwerken, wat van hun niet komt. Gij ziet dus dat, niet tegenstaande alles wat zij in hel werk gesteld hebben om uwe weldadige plannen te te verijdelen, gij u Zegenpralend uit den slag hebt getrokken welke gij tegen hun hebt moeten uithouden, en toejuicht door al wat Poperinghe edelmoedig en o afhankelijk in zich telt, zijl gij thans gezegend door ongelnkkigen die, dank aan u, eenige hulp ontvangen hebben tot het lenigen hunner ellende. Poperinghe, 14 December 1888. Over eenigen tijd spraken wij van eene ver rassing die, ter gelegenheid van het Nieuwjaar, ons stedelijk Magistraat tot zijne gelukkige on- derhoorigen voorbehield. Sedert dit oogenblik onze goede Poperingh'-- naars breken zich het hoofd ont te wtten uit wat deze beloofde nieuwjaargift bestaat, en buiten degenen die in 'tVan Compernollens gezelschap in de geheimen van den K. K. zijn, niemand,tot nu toe, is er toe geraakt het te raden. Er zijn nogtans personen die nog hopen het raadsel op te lossen en die vol ijver hunne op zoekingen voorzetten. 't Is alzoo dat er laatst iemand was die hield staan dat Felix, met het groot fortuin dat hij laatst bekomen heeft, beschaamd omdat hij, bij het omgorden zijns schepene sjerps, zijne blijde intrede niet beLald had door eenige milde gif ten, laatst het gedacht had opgevat het jaar 1889 j in te gaan door het uitdeelen van brood en klee dingen aan den arme der stad! Anderen staken zich in 't hoofd dat,ten gevol ge van de groote bestuurlijke studiën welke hij gedaan had, al vruchteloos zijnen broek op de banken van het Alma Mater versleten te heb ben, gezegde Felix er toe gekomen was een financieel stelsel uit te vinden voor gevolg heb bende de uitgaven me! de inkomsten der stad in evenwicht te brengen zonder nieuwe lasten tc moeten opleggen!! Ten slotte, er waren er, grooter sullen dan alle anderen, die geheel ernstig vertelden dat, om de Bankroet te vermijden welke zijne ge boortestad in het kort zou moeten maken, al de geldbeurs zijner medeburgers sp .i ende, hij aan zijne jaarwedde van schepene ging verzaken en zijne kollegas ging aanmanen om het zelfde te doen, om alzoo eene spaarzaamheid van om- li trent 5000 franken te doen. j Wij hebben ernstige mannen geraadpleegd en deze hebben ons op eenen hertverscheuren den toon geantwoord dat de Poperinghenaars wel zouden kunnen vies kijken bij het ontvan gen des geschenks dat zij zoo ongeduldig ver wachten! (Om voortgezel te worden.) geneest eene enkele doos Pastillen Em.Pon- celet, in 2 dagen, verkoudheid, bronchiten, benauwdheid. 1000 getuigschriften bevesti gen het geene brakingen noch vermoeidheid voor de maag. Kinderen vragen en verieeren ze als lekkernijen. Medaüën op Tentoonst. J Overal 1 fr. 25 per doos van 100 pastillen. In 1887 werden er 540 personen door de treinen van den Staat overreden 97, waaronder 41 bedienden, werden zeer gevaarlijk gewond of op den slag gedood Men bestatigde 19 zelfmoorden. In 1886 was het getal gekwetsten en doo- den maar 480. Op de spoorwegen der bijzondere maat schappijen, werden er 22 gedood en 87 ee- kwetst. Er zijn in 't land 6,026 bedienden van den telegraaf, waaronder 291 vrouwen. In de 11 eerste maanden van dit jaar zijn 13 theaters afgebrand. In N.-Amerika 4 in Engeland eveneens 4, in Belgie 2, (té Charleroi en te Antwerpen), in Frankrijk Spanje, Portugal, Roemenië en Rusland I. Sedert den brand in den Ringtlieater,von den 96 schouwburg-branden plaats. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uvn bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijs vertee ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eere- meialen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar 1 fr. per doos van 50. Brussel Pélerin, Fredrix, Delacre, Cristiaens, Lo- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. Elsene: Dayck, Bodson. De duitsche steamer Weser, kapt. Jager, der Nord Deutscher Lloydis Dins dag namiddag, ten 5 ure, van Antwerpen naar La Plata vertrokken. 450 belgische landverhuizers hebben zich aan boord van dit schip ingescheept. Het grootste deel der landverhuizers zijn van de omstreken van Brussel en het Walenland. Ongeveer 80 per sonen van Antwerpen hebben insgelijks de reis ondernomen. Eene ontzaglijke menigte bevond zich aan de Werf om het vertrek van die stoomboot bij te wonen. Op het oogenblik dat het schip zich in beweging zette, zongen de passagiers de Brabangonne en En rev'nant d'la re vue, terwijl men van de kaaien en het schip met zakdoeken en hoeden wuifden. Na eene smulpartij kwam eene groep jongelingen, Zaterdag nacht, tamelijk laat, uit eene herberg van Borgerhout. In de Borsbeeckstraat kregen zij twist,die weldra in een gevecht ontaardde en de mes sen werden getrokken. Een der jongelingen, de 25jarige werkman J. Wauters, werd door eene sneê in den rug gewond, toegebracht door een 18jarigen diamantslijper. De dader vluchtte, maar werd een uur later in zijne woning aangehouden. De ge kwetste, die naar 't gasthuis van Borgerhout werd overgebracht, heeft eene sneê in den rug van 14 centimetei s tengte en zoo diep dat de longen bijna geraakt zijn. De wonde is niet gevaarlijk. Het parket heeft de zaak in handen. 7 Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastillen Waltheryoveral aan 1 fr. is genoeg om verkoudheden, ontstekingen, kinkhoest, oppressiën, keel kwalen te gene zen. In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door de Pastillen Walthery aan I fr. de doos, in al de apothekerijen te te koop. Een jong soldaat van het 98c linieregi ment, Faure genaamd, in garnizoen te Lyon, is het slachtoffer geworden van een zonder ling ongeval. Hij had zijn tuniek aangetrokken en bukte zich om zijn kardoes-takies vast te maken,toen eene groote naald, die in zijn vest stak, om trent 33 milimeters diep in zijne borst drong. Op de hulpkreten van Faure kwamen zijne kameraden toegeloopen, en zij poogden er de naald uit te halen; een van hen gelukte or in door ze met zijne tanden vast te nemen. Eenige druppelkens bloed merkten alleen de plaats der steek en Faure ging voort met zijn werk. Toen hij gedaan had werd hij een weinig onpasselijk en legde zich te bed. Na eenigen tijd bemerkten zijne kameraden dat hij nog altijd onbeweeglijk lag, zij kwamen bij hem en zagen dat hij dood was. De naald had het hart geraakt. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Gedurende de maand November zijn te Buenos-Ayres aangekomen 56 stoombooten met niet minder dan 22,073 landverhuizers. De ontvangsten der douanen bedroegen voor Buenos-Ayres 3,576,000 piasters voor Rosa ria 736,400 piasters. Dat geeft een klein denkbeeld der heer- schenda ellende in het oude Europa. Ondanks het verbod der overheid hield men Zondag nog eene meeting in de opene lucht op St-Rochusplaats te Laeken. Reeds om 2 l/z ure waren er verscheiden socialisten en verder ook een aanzienlijk getal nieuwsgierigen toegestroomd. Er bevonden zich een officier van politie en 20 agenten op de plaats. >K

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2