Gazette van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. 27e Jaar. Zondag 23n December 1888. Politiek. Stads-, ütmst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BERICHT. Bui-eelDixmndcs<mt,l§ AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. BrieveD en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars tooi- de slad fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. De Kamer heeft Woensdag de discussie over de wijzigingen aan de wet van 17 Augusti 1883 op 'l gebruik der Neder landsche taal in strafzaken voortgezet.Wij zullen hier beknopt de punten aanhalen die zijn betwist. Zielner artikel 3 der wet, (die eerst in discussie is gelegd: Art. 3. In alle processen-verbaal zul len de verklaringen, opgenomen door de- penen die proces-verbaal maken, worden vermeld in de taal waarin zij afgelegd zijn, bij gebreke waarvan de processen-verbaal wat die verklaringen betreft, niet rechts geldig zullen wezen. De beer minister van justitie stelt voor, art. 3 aan 't slot van 't wetsontwerp te brengen en te doen luiden als volgt: De processen-verbaal betreffende het opsporen en vaststellen van misdaden, wanbedrijven en overtredingen, in welke plaats zij ook opgesteld zijn, zullen in rechten maar gelden als eenvoudige in lichting, wat betreft de verklaringen die zij zullen vermelden zonder op te geven dal zij vermeld zijn in de taal zelve waar van degenen die cene verklaring doen zich hebben bediend. Van zijnen kant stelt de beer Simons voor om art. 3 onder de rubriek alge- meene bepalingen aan 't slot van t wetsontwerp te brengen. De heer Woeste heeft de wijzigingen van den lieer minister van justitie bestre den en stelt eene nieuwe wijziging voor. Ingeval van niet naleving der vooren- staande bepalingen, zullen de in proces sen-verbaal vermelde verklaringen niet in rechten kunnen ingeroepen worpen. Na discussie wordt hel amendement van den heer Woeste verworpen met 89 stemmen legen 28 en eene onthouding (M. Coremans). Het opstel van den heer minister van justitie werd aangenomen met opslaan en neerzitten De heer minister van justitie stelt den volgenden tekst voor aan artikel 4 In de provinciën West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, alsmede in het arrondissement Leuven, zal de rechtspleging, in strafzaken, er bij- begrepen het rekwisitorium en de verde diging, gebeuren in de Nederlandsche laai en het vonnis zal in die taal geveld worden, behoudens de volgende beper kingen. Die tekst wor'dt goedgekeurd. Art. 5. De rechtspleging zal in 't fransch geschieden en het vonnis zal in die taal worden uitgebracht, wanneer de belichte hel vraagt in de hieronder aan geduide vormen: Indien de zaak in onderzoek is, dan zal de betichte zijne vraag aan den on derzoeksrechter mededeelen; deze zal er hem akte van geven in zijn proces-verbaal, met verzending naar den voorzitter dor rechtbank. De voorzitter der rechtbank zal onmiddellijk den betichte voor zich doen verschijnen in zijn kabinet, en indien deze in zijnen eisch volhardt, zal er mel ding van gemaakt worden in 't proces verbaal der verschijning. Ingeval het eene reeds onderzochte zaak geldt of een zaak die rechtstreeks ten verhoore gebracht wordt, dan zal de belichte zich wonden lot den voorzitter der rechtbank die hem de opmerkingen zal maken welke hij goedvindt, en die zijne vraag zal doen aanleekenen in de notulen. De heer minister van justitie stelt den volgenden tekst voor als laatste alinea: Ingeval het eene reeds onderzochte zaak geldt, of eene zaak die rechtstreeks ten verlroore gebracht wordt, dan zal de belichte zich wenden lot den voorzit lei der rechtbank, en er zal van zijne vraag melding gemaakt worden in de notulen. De liceren Fris, Colaert, De Neeff, Hal- flants en Schollaert vragen dat men bij dat artikel de volgende paragraaf zou voegen: Nochtans, indien de betichte niets anders dan de Nederlandsche taal kent, zal hij maar de proceduur in de Fransche taal mogen vragen, wanneer zijn advo- kaat verklaart gene proceduur in 'f Aederlandsch te verstaan. Een langdurige discussie heeft plaats waaraan de liecren Sadeleer, Neujean, Fris en andere leden deel nemen, waarna de zitting geheven wordt, zonder dat ei gestemd is. Yperen, 22 December 1888. net viaamscb. Al do k aio te gazetten zijn verledene week te velde getrokken tegen de klerikale fransch- kiljons, die tegen het vlaamsch voor de rechtbanken hebben gestemd. Groote roode plakkaten waren aan de mu ren onzer stad geplakt, vol met bedreigingen tegen de vertegenwoordigers van het vtaam- sche volle, die weinig eer aan hunne zaken gedaan hebben. Met groote letters zijn zij uitgescholden als miskenners der rechten van de vlaamsche bevolking, als volksverraders, die het ver trouwen der katholieke kiezers niet meer verdienen. Denkt ge misschien, vriend lezer, dat dit gedaan werd om de kalotekiezers eeneu af keer van hunne vertegenwoordigers te doen krijgen? Wel neen! Dat is enkel schermen tegen den wind en storm loopen tegen molenwin den. Buiten tijd van .kiezingen durven zij de volksvertegenwoordigers wat op de pooten duwen, zooals de jongens met de meikevers doen. Maar dit is enkel met dit doel zand in de oogen te strooien en de strekkingen der klerikale partij als vlaamsch en nationaal te doen doorgaan. Doch zij weten wel dat zulks geen het minste uitwerksel hebben kan. Laat de kiezingen maar naderen en ge zult zien hoe zij die land- en volksverraders zul len bewierooken en ophemelen. En de leden van 't Davids-Fonds, met al hun geweld, getier en geschreeuw, met hun vlaamsch tegen M. Parsy, tijdens onze ge- meentekiezingen, waar zijn zij nu? zouden zij nog durven zéggen dat Colaert eenen wa ren Vlaming is Daar staan zij nu, lijk honden die de abso lutie krijgen met hunnen vermaarden Vla ming, die de fransche taal in Yperen, geheel en gansch uitroeien ging om het vlaamsch overal de eereplaats te geven. Dat is een nieuw bewijs te meer dat de werken der kaloten gansch tegenstrijdig zijn aan hunne beloften. Wij hebben laatstmaal gelezen in een tjeefkenshlad onzer stad, dat de- kaloten, als zij over de stad de meesters zullen spelen (wanneer?) dat zij dan niet gelijk de liberalen zullen, doen hunne mannen alleen onder steunen en aan dezer verlangens voldoen, maar dat zij iedereen, iederen Yperltng, de ware vrijheden zullen laten genieten, dat zij iedereen zijn goeste zullen laten doen; afin, dat de armen zullen rijke worden!!! Er zou gespaard worden, geene openbare feesten zouden meer gegeven worden, om alle bal dadigheden, gelijk van welken aard, te ver mijden: geene danspartijen meer om de goede 2eden te bevorderen, niets meer, in een woord, om groote spaarzaamheden te ver- wezentlijken. En weet ge wat ze zouden doen met dat verspaard geld, vriend lezer, juist gelijk het huidige gouvernement doet, al het geld in de beurzen smijten van de oi.gelukkige! ma gere!! pastoorkens, kloosters, kerken enz. Zooals men alle dage ziet en hoort,durven de kaloten meer en meer; zij duchten niets en niemand meer; alwie hun niet gehoor zaamt, wordt op straat gezet, zelfs dan als men in alles en overal in regel is. Zij dringen onbeschaamd in de huizen om de penningen te schooien, zoowel van armen als van wel- stellenden, en als men niet geeft, ten profijte van 's pastoors beurs, wordt men als helle- gebroed aanzien en als vervolgers der H. Kerk uitgemaakt. Zoo gaat het den dag van heden: De ka loten roepen en tieren uit al hunne macht om te doen gelooven dat al wat door pijlaarbij- ters en flambeeuwlekkers beheerd wordt, in vollen voorspoed verkeert. Maar als zij eens meester zijn boeren zij op hunne manier. Alles is voor de zwarte roofvogels van alle grootte en dikte. Al wier er anders over denkt dan zij, is een verworpeling,(een geus, een vrijdenker, hellegespuis en wat weet ik al. Gelukkiglijk dat ons volk ook klaar ziet en zich om hun geschreeuw bekreunt als een paling om eene pullemutse. En dat volk heeft overvloed van gelijk. Vlaamsche Ster. Op Zondag, 50 dezer, geeft de Vlaamsche Ster de derde vertooning van het winterge- tijde.Op het programma komen, behalve een drietal muziekstukken: ■T IS UIT LIEFDE, blijspel met zang in één bedrijf, door Teirlynck-Stijns. HET BLINDE KIND, tooneelspel in één bedrijf, door Mevrouw Slimbroeck-De Peuter, waariu een achtjarig meisje de rol van het blinde kind zal vertolken. KARLINE. operette in een bedrijf, door Van Peene. Gelijk men ziet eene vertooning om u het water in den mond te doen komen. Geen twijfel of de zaal zal te klein zijn om de toe gestroomde menigte te bevatten, die er aan houden zullen van die puike vertooning te genieten en de wakkere Sterrelingen eens dapper toe te juichen. Concert. Dinsdag, Kerstdag, 25 dezer, om middag zal het muziek der Pompiers een concert geven op de Halie. BURGERSTAND Manneujk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 4. Sterfgevallen Liebaert, Honoré, meubelmaker, 80 jaren, weduwaar van Maria Van Egroo, Bukker- straat. Dehaene, Maria, kantwerkster, 64 jaren, echtgenote van Isidoor Hollevoet, Meenenstraat.Landrieu, Adela, strijkster, 71 jaren, echtgenote van Edouardus Vande- castelle, Lombaardstraat. Delaux, There- sia, zonder beroep, 72 jaren, weduwe van Petrus Billiet, Nieuwe Houtmarktstraat. Saelens, Karei, landbouwers werkman, 68 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. -Clincke- maillie, Elisa, zonder beroep. 61 jaren, on gehuwd, Boterstraat. Lombaerd, Petrus, daglooner, 52 jaren, weduwaar van Barbara Van Tiegliem, Elverdinghestraat. Vons, Silvia, zonder beroep, 88 jaren, ongehuwd, St- Janstraat. Woensdag, 26 December, zullende buree- len van lietStadhuis 's middags gesloten zijn. RECL1SIESI 25 ceutieineu den regel DE TOEKOMST KAMER. >1; VAN DEN 14 TOT DEN 21 DECEMBER 1888. Geboorten: Kinderen heneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2