Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. ft i- 157. 27e Jaar. Zondag 3ön December 1888. Politiek. Stads»-, Kunst- en Letternieuws. V erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Bureel Dlxmudcstraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. HECLAMEN 85 ccutiemcu den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de siad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 'tpori daarboven. 5 ccutiemcu het nnmincr Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. FRANKRIJK. Zouden wij nu ook ons konflikl met Frankrijk hebben. Uit Duinkerken wordt gemeld, dat Zondag laatst eene vechtpar tij iieeft plaats gehad tusschen fransche soldaten in bezetting te Bagues en belgi- sche burgers. De soldaten waren in België gekomen om tabak te koopen, zij treden in eene hei berg en werden daar door bel- gische verbruikers beleedigd. De gendar men zijn er tusschengekomen en een sol- daal is gekwesl. Hel enkwest, zegt de depeche, beeft be wezen dat de Belgen ongelijk hadden. De beer Cognel, apotheker te Parijs, die met een revolverschot zijnen leerling- apotheker had gedood omdat bij den min naar zijner vróuw was, is door het hof van assisen der Seine vrijgesproken. DUITSCHLAND. Men zegt dat priiïs von Bismarck het inzicht heeft doen kennen met 1 Januari zijn ontslag van Rijkskanselier legeven, maar dal de keizer hem verzocht heeft lot Paschen te blijven. Zijne gezondheidstoestand is niet goed. HOLLAND. De moord va» Londen. Uit Rozendaai wordt gemeld: Sedert maandag ging hier liet ge rucht van mond tot mond, dat Donderdag een man uit Londen te Rozendaai zoo ko men,dio drie vrouwen moest vermoorden. Enkelen voegden er bij, dat er voorgehei- me politie gezorgd was. Onder de mindere volksklas vond dit gerucht geloof, en met een bang hart werd de akelige dag te gemoet gezien. Zelfs wa ren er onder de vrouwen, die Donderdag den gansclien dag bet bed niet verlieten. De buitenmensclien hielden hunne kinderen van de school te huis, en des avonds zag men in anders drukke buur ten geen sterveling op straal. De deuren waren dichtgegrendeldbij sommigen zelfs gebarricadeerd. Natuurlijk liet Jack the Ripper zich niet zien. La Chronique, van Brussel, heeft uit Engeland ook eenen brief ontvangen, waarin de schrijver meldt dat hij bij eenige dagen naar Brussel zal komen, om dertien vrouwen te vermoorden en dat hij hoopt de politie zoo dom te vindétC als vroeger, toen zij hem, om zijne moord op Marie Walschaert, niet ondekt heeft. De afschuwelijke Lrceur leeken Jacob de Snyder den naam van dien bandiet, die te Londen al die vrouwen doodt ;de brief is in schoon engelsch geschrift ge schreven en diaagt bloedvlekken. La Chronique heeft den brief in hare depecliezaal ten toongesteld. EEKE VOLKSSTEMMING. De Courrier de Bruxelleseen dier fanatieke pasloorsbladen, valt gestadig de genen aan die voor "den persoonlijken dienst zijnen wil dat voortdurend al den last tot de verdediging van het land op de werklieden drukke. Wij begrijpen dalsa- kristijblad geheel goed; het is verlegen dal de semenaristan, die nu vrijgesteld zijn van dienst, ook het soldatenpak zouden moeten aantrekken en die vaderlandsche plicht vervullen even als elk ander burger. Om de kwestie optelossen, stelt liet klerikaal, blad voor, eene volksstemming, in België over de mililaire-kweslie in!e- ricfaten. Het blad vraagt dat men aan al de bel- gische burgers van 21 tol 25jaarzou vra gen:» Wilt gij ja of neen soldaat worden? Men zal zien, voegt liet blad er bij, wat antwoord zij zullen geven... Zooals la Gazette doet opmerken, zou men alzoo honderden kwestie kunnen stellen-; die allen zouden beantwoord wor den, in strijd met wal lieden bestaat, bij voorbeeld. Vraagt aan al de belgen van 21 tol even wat ouderdom al waren zij 100 jaren, of zij belastingen willen betalen!» Gij zult zien hoeveel er maar zullen ja zeggen. Indien men in tegendeel moest vragen of men hel rechtvaardig vindt dal de ver dediging van het land, hel bewaken der goederen van de rijken, alleen op de arme lieden drukt en degene die er bezitten worden er van ontslagen Wat denkt men dat er zou geantwoord worden? DE ÏNKWISÏTIE BESTAAT NOG. Het is slechts in 1821, dat de Inkwisi- lie, door de fransche legers van Karei X, in Spanje, voor goed werd afgeschaft. In 't algemeen denkt men, dat liet onmogelijk ware dit bloedig Gebouw der vervlogene eeuw weder op te richten; niets is onze kerder: aan- diegenen welk mochten den ken, dat de echte calholicken voor goed i van'alle dwangmiddelen hebben afgezien, om de ketters'te verdelgen, zullen wij in roepen wal over vijf-en-dertig jaren, Pa ter Roothaan, de Generaal der Jesuïlen, bij eene aanspraak, te Chiri in Sardinië, zegde: Waarlijk! riep hij uit, vreemd is het hoe kiescli onze eeuw zich gevoelt! Ver- beeldt zij zich dan de ascli van de brand- n stapels geheel is uitgebiuschl? niet het kleinste brandsloktje is overgeble- x ven, om een enkele toorts aan te steken? Welke uitzuinigen! Door ons den naam van Jesuielen toe werpen, meenen zij ons met schande te beladen! Maar de Jesuielen hebben voor diegenen de y Kerkherisping (Censura) overeen mond prop en het vuur, en ééns zul- len zij (de Jesuielen) de meesters der meesters zijn. Men denke toch niet, dai de Inkwisitie volkomen zij vernietigd. Tot in 1870 werkte, te Rome, la Sacra universala Congregazione-del santa tificio, dat was de Inkwisitie en, indien, aangezien de paus alle wereldlijke macht heeft verloren, de door haar uil te geven verordeningen onuitgevoerd zouden worden, blijft niette min bestaan en boud zij zich bereid, om te slaan, zoodra hel baar overal mogelijk zal worden. Door paus Paulus III, in 1545 opge richt, werd de inkwisitie door Paulus IV, omtrent het jaar 1563 uitgebreid en door den boozen Paulus V, in 1570 volbracht; deze verdiende de slraalkroon der geluk zaligen, door dnizende ongelukkige men- schen te doen dooden; de Congregatie der Inkwisitie is nu samengesteld als volgt: de Paus staat aan het hoofd, als Prefekt, hij wordt geholpen door een kardinaalse- kretaris, twaaf kardinalen algemeene ln- kwisileurs, twintig Raadsheeren, een Commissaris generaal, die Domminikamer is (men weet, dat het St-Dominicus was, die de Inkwisitie slichle), twintig onder zoeksrechters en ce iige beambten. Volgens het Canoniekscli recht, breidt zich het gezag van de Congregatie der In kwisitie over de gansclie wereld uil; doch builen Rome wordt zij door de bisschop pen uitgeoefend; lol in 1870, wanneer de Romeinen het italiaanscli leger van Victor Emmanuel hebben binnen geroepen, om lien van hel pauselijk juk te bevrijden, heeft het vreeselijk, geestelijk gesticht zijn werk verricht, men heeft gezien wat hel Menschdom worden zou. indien hel Cle- ricalismus ooit de bovenhand mocht beko men, in de strijd, welke sedert zooveel eeuwen, de Geest des lichts tegen den Geest der duisternis volhoudt, den strijd der edelmoedige leeringen die wij legen de bloedige beginsels onzer vijanden niet ophouden zullen hij te staan, tol wij eene toch onvermijdelijke zegeviering hebben behaald. Overal hebben de Inkwisiteurs opvolgers van hunne gedrochtelijke leeringen ach tergelaten; zij zijn bij onze lezers bekend: hel zijn hij die fanatieke priesters, welke steeds meer rijkommen van de leeken en heersching boven de wereldlijk macht trachten te veroveren. Laat ons dan steeds op onze hoede stam; dat wij geen oogenbUk den strijd verlaten of laten verflauwen, wat die fa natieke dweepers, welke met vermetele overmoed het hoofd weder opheffen, zul len nimmer ophouden te strijden; zij zul len nooit rusten, in de hoop dat zij toch eens het geestelijk en wereldlijk gezag weder zullen bekomen, 't welk in den tijd der inkwisitie, zoo zwaar op het Mensch dom neder drukte. {Les miettes historiques). L. Lamborelle. ZOU DAT WAAR ZIJN? De Réforme meld dat er iets in de lioo- ge kringen moet zijn voorgevallen, welke men maar niet kan uitleggen. Het schijnt dat de Koning zeker is al zijne ontwerpen, door het gouvernement en de meerderheid le doen aanvaarden: Persoonlijke dienst; militaire marine; liet overnemen van den Congo door den bel- gischen Slaat; liet huwelijk van prin ses Clementine met den kleinzoon van dengene die den paus van zijnen troon heeft geworpen... Dit alles zou binnen kort worden uil- gevoerd en de klerikalen schreeuwers zouden, gelijk altijd, doen wat hun gebo den wordt, 't is te zeggen toestemmen. Wat er gebeurd is opdat de Koning zoo in eens zijnen wil gaat doorzetten, weten wij niet. Yperen, 29 December 18S8. Willems-Fondg. Welk prachtig kinderfeestje woonden we Dinsdag 1.1., Kerstdag, bij, inden Gouden Arend. De groote zaal was goed gevuld, en het Bestuur had een puik programma samenge steld. Nummer na nummer van het programma bespreken, vinden we gansch onnoodig, laat ons alleenlijk zeggen dat alles naar wensch is gelukt. Onze beste gelukwenschen drukken we hier uit aan den achtjarigen pianist A. Van Eegroo, die we voor de eerste maal luidruch tig hebben mogen toejuichen; en aan den jon gen violonist Peekei. Vergeten we ook niet de lang reeds naar waarde geschatte K. Ges- quière. Met welke stem, welk gevoel zong hij het liedje Vergeet de armen niet Vooruit! jonge Gesquière, met moed voort- gewerkt in de kunst waarmede do natuur u begaafd lieeft! Laat uwe keel niet rusten, wat dat rust, dat roest! Men zegt dat ge ook met een meesterhand de viool en de fluit hanteert, welaan, onze beste wensch zij dat uw kunstgevoel overal met lauweren zij bekroond Wat de liedjes en de uitgalmingen der knaapjes en meisjes aangaat, luide hebben we bravo geroepen, wanneer ze. na het op zeggen van hun fabeltje of zingen van hun liedje, hun lief kopje tot een groet bogen. Maar wat de perel spande van het feest, dat was het oogenblik waarop de gordijn van voor den Kerstboom getrokken werd. Oh! welk een gerucht, welk een gejubel, welk een oorverdoovende aah! verhief zich uit de schaar kleinen bij het zicht van den boom, verlicht door honderde kaarsjes, behangen met speeldingen van alle soort! Welk oen gelukkig oogenbUk wanneer het knaapje of DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1