STADSNIEUWS. Nr 167. 28e Jaar. Zondag, 16n Maart 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN',. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men werdt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. toagarsTBSSi ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr, 's jaars voor «ie stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. id. id. Akkoord per maand of per jaar. WAAR DE KALOTEN ESEESTER ZIJN... Zijn bet wel yyez'entlijk de kaloten, die de zaken reederen daar waar ze meester zijn In zeker opzicht, ja. Doch dat die man nen alles op hun eigen, zonder iemands tusschenkomst, vereffenen, is eene grove dwaling, 't Blijkt immers dagelijks zon neklaar dat de katholieken, achter welk masker zij zich ook verschuilen, slechts hatelijke werkluigen zijn in de handen der geestelijkheid; en waar deze gebiedt moe ten hare slaven staan waar de bezem staat. 't Is ook geen nieuws dat, nu de bedel- ziekle der zwarten alle gedacht te boven gaat,zij slechts aangesteld zijn als strooien mannen, om hunne nooit voldane grillen te voldoen. Wilt gij er u van verzekeren, aanzie wat gebeurt in de meeste kalote-gemeen- ten, waar de gemeente overheid steeds handelt onder de ingeving van 'den pastor. Daar gaan de bestuurders niets aan, zon der zijne voorai'gaandelijke raadpleging. Welke vernedering!! En zeggen dat men dit schandelijk stelsel poogt in te brengen, tot zelfs in verlichte sleden, waar iedereen er fier op is vrijman le zijn! Hoe ellendig moet het in die kalote ge meenten met alles niet gesteld zijn, als men nagaat hoe wraakzuchtig en schraap ziek onze huidige, politieke geestelijkheid is? Alles voor haar en hare kliek 't Is hare leus. Wees er zeker van, waar de kaloten meester zijn, daar leven de be stuurders slechts om de belangen der zwarten alleen voor te staan, Yperen, 9 Maart 1889. Ohzc Karnavaldagei). Geepe parade, geen geweld werd in onze stad gedaan ten voordeele van 't een of 't ander den, en ontmoette vele volk in de Doorgang-! B. MERRIEN straat; 't was een begin van brand die ontstaan' van meer dan één jaar en min dan drie jaar. wa s in de hakkerie van P. G., en die allicht 1° Prijs: Zilv. eerm. met premie van 75 fr. [uitgedoofd was door de eersthulpbicdenden.j Hagebaert, Hypolyte, Noordschote; 'zelfs vooraleer de pompiers met hunne spuiten 2° prijs: Zilv. eerm met premie van 50 fr. weld'adigheidswerk. Uit alle kanten kwamen maskers opgerezen, ri in allerhande kleedn, en iets dat toch wel een Het maskeeren des avonds, bepaalde zich bii schoon uitzicht had. Toen alles geëindigd was, de eene herberg uit de andere in te loopen, om l.li.u begaven de spuiten, getrokken door maskers, op het gestelde uur zich naar het bal te bege- V u i i 3 izich terug naar hunne bewaarplaats. x i i nieuwen moed begaf men zich naar het De rondloopende maskers, meestendeelsJ, r .bal, o:n zich voor het overige van den Dinsdag waren op zoek naar intrigues. Overal waar zri u 1 3 J te vermaken. maar hunne vijanden (of zelfs vrienden) konden vinden was de zage gespannen en ze sneed rechts en links, tot groote pret der toehoorders. Do bals waren druk bezocht, vooral deze van den Arendwaar men met moeite dansen kon; ten anderen deze zaal is reeds lang gekend voor het gemak, de ruime en groote plaats, alsmede den nederigen ingangsprijs van 50, centiemen. Men zegt ons van een grooter feestl^el<oc t ebben. In massa stroomden de peerden in te richten, toekomende jaar, ter gelegenheid!11'1'11' statie., alwaar zij op wagons geladen van den karnaval (werden om naar Engeland vervoerd te worden. Ziehier den uitslag van bovengemelden prijs Den Maandag was het de beurt van de maat schappij WerkerslierMeest allen waren ge- Den Woensdag was het de jaarlijksche prijs kamp voor het peerdenras. In vele jaren heett men nog geen zooveel volk en peerden gezien. Ook het weder was allerschoonst, wel wat koud doch gezond. Hetgeen men veel bemerkte, is dat er overvloed van Engelschen onze peerden deguiseerd in allerhande kostumen. Het was waarlijk een geestig vertoog en het vermaak ontbrak er niet. Den Dinsdag was het een zonderlingen karna- valdag, van 's morgens begonnen de ongeluk ken, met eenen zekeren Jan Dehollander, met ser. Deze man ging naar zijn werk, met zijn allaam op den rug; gekomen in Si-Maartens nieuwweg, schoot hij uit, viel, en brak zijn alleen le behartigen en in allen gevalle voor deze van eiken burger te vrijwaren. Wat geeft het immers den papenboel dat de handel verkwijnt, dal de werkman tot bedelen is gedwongen, dat het gras, gelijk te Brugge, in de straten groeit, als zijn winkel maar draait en de klinkende schijven, uit alle. bronnennaar zijne zakken komen toegestroomd. De rakkers zijn toch trouwe volgelingen van den pro veren Christusiciens rijk van deze aarde niet was en die, zooals pater Vet bol onlangs preekte,(jeenen kei bezat om zijn hoofd te laten op rusten! Slotsom Stemt voor de kaloten in •1890, gij handeldrijver, gij neringdoener, gij werkman en, geen twijfel, de papen en hunne aanhang zullen nog wat meer fles- schen wijn op uwe gezondheid ledigen, maar geheel zeker zullen de welstand en evenmin de weelde nooit uwen drempel overschrijden. Elk zegge het voort! dezelve!been. Tot overmaat van ongeluk was er eene bazin die weigerde een stoel te geven, om den ongelukkigen cr op te zetten, daar zij dacht dat de man beschonken was. Dit is zeer drollig, in Yperen, als er op iemand een ongeluk overkomt is het omdat hij dronken is!! En wij moeten het bekennen, deze man wist van geenen drank Eene andere meer medelijdende persoon deed hem in hare woonst dragen, legde hem op een bed tot de komst van den heer doktor Lagran ge, die in allerhaast den ongelukkigen ter hulp kwam. Hij werd alsdan naar het gasthuis over gebracht. Tot den avond ging alles wel, de maskers deeden hun gewoon iourtje in de herbergen en men vertrok naar het bal van den Café de Commerce, om zich te vermaken zooveel men kon. Al met eens hoorde men de noodklok kleppen en overal riep men: brand! brand! 'k Rook en snuffelde rond en werd niets gewaar. Men kamp: Ie Prijskamp. MERRIEN VAN DRIE JAAR en daarboven. lePrijs: Verg.zilv.eerm. met premie van 100 fr. Buiaye, Alois, Noordschoie; 2° prijs: Zilv. eerm. met premie van 70 fr. Vandenbulcke, Henri, Westnieuwkerke; 5° prijs: Zilv. eerm. met premie van 50 fr. Soete, Jan, Langemarck; 4" prijs: Zilv. eerm. met premie van 25 fr. Versavel, Leo, Passchendaele. Accessit: Premie van 25 frank: Yanderstichele, Kenri, Langemarck; Termoie, Leo, Hooglede. 2° Prijskamp. RUINPEERDEN van drij jaar en daarboven. 1° Prijs: Zilv. eerm. met premie van 100 fr. Dedryver, Edouard, Yperen; 2° prijs: Zilv. eerm. met premie van 70 fr. We Deconinck, Wervik; o° prijs: Zilv. eerm. met premie van 50 fr. Decorte, Henri, Zuvdschote; 4e prijs: Verzilv. eerm. met premie van 25 fr. Vandenberghe, Jan, Boesinghe; o6 prijs: Verzilv. eerm. met premie van 15 fr. Van Raes, Pieter, Gits; 6° prijs: Verzilv. eerm. met premie van 10 fr. We Vandenbulcke, Langemark. 5® Prijskamp. VEULENS. A. HENGSTEN van twee jaar. 1® Prijs: Verg. zilv.eerm. met premie van 80 fr. Vanneste, Auguste, Langemark; prijs: Zilv. eerm. met premie van GO fr. Debaene, Theophile, Dickebusch; hoorde wellicht dat het langs den statiekant 2 Iwas,'k nam mijne beenen onder mijn armen'ö0 prijs: Zilv. eerm. met premie van 40 fr. .ien 'k liep recht naar de statie om hulp te bie-j Van Eecke, Karei, Langemark. Cappelle, Alois, Elverdinghe, C. RUINS van twee jaar. 1® Prijs: Zilv. eerrn. met premie van 50 fr. Van Eecke, Edouard, Zuydschot'e; 2° prijs: Zilv. eerm. met premie van 50 fr. Rosselle, Gustaaf, Boesinghe; Van Eecke, Karei, Langemark. 3° prijs- Verzilv. eerm. met premie van 15 fr. Swyngedouw, Karei, Yperen. 4° Prijskamp. VEULENS van één jaar en daaronder. A. HENGSTEN. 1° Prijs: Zilv. eerm. met premie van 50 fr, Docby, Ivo, St-Jan; 2® prijs: Zilv. eerm. met premie van 40 fr. Dochy, Ivo, St-Jan; 3° prijs. Verzilv. eerm. met premie van 25 fr. Vandooren, Leonard. Zuydschote; 4® prijs: Verzilv. eerm. met premie van 15 fr. Vandecandelaere, Albin, Passchendaele. B. MERRIEN. I® Prijs: Zilv. eerm. met premie van 50 fr. Noliet, Alois, Noordschote; 2® prijs: Zilv. eerm. met premie van 25 fr. Aernout, Edouard, Boesinghe. Een diploma zal afgegeven worden aan de eigenaars der dieren, welke in de prijskampen Nr 1Nr 3, A en B en Nr 4, A en B zijn bekroond geworden. N. B. De uitslag, zooals hij bier vermeld wordt, is maar beslissend in zooverre er geene gegronde bezwaren ingebracht worden tegen mededingers, die mochten eenen prijs beko men hébben, welke hun met toekioam Wij hebben nog te verwachten: morgen, Zondag, om 9 ure 's avonds, groot bal, ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. Een uitgelezen orkest, zegt men, en veel volk, hoopt men. Er valt daaraan ook niette twijfelen. Diefstal. Donderdag, 7 Maart, om 7 1/2 ure 's avonds, werden de agenten van politie, Henri Sierens en Pierre Demerlie, verwittigd door M. Thibault, hotelhouder in onze stad, dat er daar zoo even een vreemden persoon (engelsman) die bij hem in het hotel was komen logement vragen, zijn hotel heimelijk verlaten had, nadat hij eene groote diefle begaan had, van geld en juweelen. Bovengenoemde agenten begaven zich dade lijk op zoek en gelukten er in, eene halve uur nadien den dief aan te houden in het hotel St- Sebastiaan, bij de statie. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1