BRIEFWISSELINGEN. I ALLERHANDE TIJDINGEN POPERINGHE. Met Budjel van 1889. 170 BIJGEVOEGDE OPCENTIEMEN fr. 7-59 BINNENLAND. Zij brachten hem naar het bureel van po'itie, ZIJN muziek in den stoet te laten gaan, en vonden bij hem nog al de gestolen voonver- die jaarlijks aan de contribuabelen (wij pen en 't geld. De voorwerpen werden dadelijk door den eigenaar erkend. Nog eene week die verloopen is en nog niet liet minste nieuws van het Budjetü Er bestaat niet den minsten twijfel meer of de apotheker Vandenberghe en de mis lukte advokaat Felix, den eene gelijk den andere, houden den aap met de lastenbe- talers, alsof zij maar goed waren om er den gek mede te scheeren. In afwachting dat men zich zal moeten uitvoeren, de verwenschingea gaan dikke vallen op het hoofd der genen die onbe schaamd genoeg waren van, in zulk ramp zaligen oogenblik, op eene zoo afstoote- lijke wijze de algemeene lasten te verhoo- gen met in eens de drij grondslagen der conlribuliën te brengen lot: zonder te rekenen de BELASTING OP DE VOORLANDEN die gerekend wordt op den loopenden meier. Deze nieuwe buitengewone belasting, een vastenavond kadeaulje, bij hetwelk de bewoners der Groote Markt vriendelijk verzocht worden, bij brieve van 2 Maart, om voor 2 April bet in handen van den ontvanger van stad te gaan storten, is zeei slecht onthaald geweest en hel zal alzoo zijn bij iedereen, wanneer alzoo een briefje zal toegezonden worden aan de bewoners der andere wijken van de stad. zouden het duizend maal herhalen) rond de 7000 franken kost. En dan, toen onze groote burger, die de vreemdelingen de verwaandheid hebben ons als burgemees ter der stad op te dringen, in het nauw werd gezet, hij eenvoudiglijk heeft bekend dat hij, in zijne hoedanigheid van sche- pene, zich niet openbaarlijk tegen de cavalcade kon verzetten, maar nogtans hij moest bekennen dal dezen stoet verre was zijne persoonlijke sympathie te heb ben!!!" Wij zullen ons voor nu tevrede houden met de aanhaling dezer daadzaak, ons vooi behoudende later het aandeel vast te stellen der verantwoordelijkheid van al degenen die dat edelmoedig werk der menschlievende Maatschappij bevochten hebben. Maar als nu reeds de contribuabelen van wien men deze belasting eischt zoo luide, wanhopend en verontweerdigd schreeu wen, wat gaat hel zijn wanneer zij hunne contribuliebiljellen gaan ontvangen en dal zij er op zullen zien, heigeen velen nog niet kunnen gelooven, dat zij de vreeze- lijke verhooging ondergaan hebben van: 1° Voorde grondlasten 20opcentiemen; 2° Voor het personneel 55 id. 3° Voor de patent 95 id Te samen 170 opcentiemen, 't Is toen dat men zal knarzelandenü Maar wat geeft het eraan, niet tegen staande al de Feliksen, al de Pochels, al de Stoute Kareis en de Onze-Vrouweboe ren, zal de feest allerschoonst zijn. Alles laat voorzien dat, als de zon zal medewet' ken, nog nooit, sedert dat Poperinghe bpstaat en ten spijte onzer oordjesklievers yan meesters, er alhier meer volk zal ko men toegestroomd, naar een feest dat door bijzonderen is ingericht. C. Het is met verontwaardiging dat het publiek vernomen heeft dat onze stadhui; bazen (leest Felix en Vandenberghe) dit jaar aan de tooneelmaatschappij St-Viktoor verboden heeft, niettegenstaande zij van Wij zijn gelukkig te mogen zeggen dat wij tot heden nog nooit de operette op geene merkwaardiger wijze hebben zien geven en de spelers hebben recht op de grootste loftuigingen. Wij moeten insgelijks hulde brengen aan het talent van den begeleider M.Otton, die zich echte artiest van zijne zoo zedige als moeilijke taak heeft gekweten. Wij zeggen geen: Vaarwel, maar zeker: Tot wederziens! aan al onze lieflijke gast vrienden, wiens verblijf onder ons van al te korten duur is geweest. Eenigen onzer jonge leerlingen-muzie kanten, ,die zich laten hooren hebben,ver dienen ook hun aandeel van den gegeven lof. Bravo voor de heeren Berat en Artois; ook bravo voor M. Flamey. Wij kunnen niet genoeg deze jonge ta lenten toejuichen, zij zijn eene zekere waarborg voor den kunstbloei der Phil- harmonie. Geheel het verslag der feesten te lang zijnde, welke in de Philharmonie hebben plaats gehad, zullen wij in ons volgende nummer het overige van het artikel aan onze lezers mededeelen. K. Ministerie van SpoorwegenPosterijen en Telegrafen. beheer van telegra fen. Bericht. De Minister van Spoor wegen, Posterijen en Telegrafen meent dat het nuttig is de algemeene aandacht te ves over lange jaren in gewoonte was te Qoen:j-jgen 0p onderstaande bepalingen om- een Bal te geven, ter gelegenheid van \as-^rent politie der telegraaf- en telephoon- tenavond. Dit verbod werd gedaan onder [jjnen. (j0or de Regeering aangelegd of ver voorwendsel dat den dans in den heiligen lijd van den Vasten verboden is A. Koninklijk Besluit van 15 October 1876, betreffende de werken uit te voeren Deze dansfeest moest plaats hebben den langs boven,of onderaardsche telegraflijnen; De vastenavondsdagen bij de PHILHARMONIE. De Philhat manie heeft den karnaval met een Muziekaal-, Wetenschappelijk- en Tooneelkundig-lVfri'Mwm gevierd. Den Zondag had er eene groote feest plaats in welke de damen Düvivier en Dariois en de heeren Deveen, Frangois en Ronsmans zich laten hooren hebben. Wij zullen aanvangen met te zeggen dal zij allerbest is afgeloopen en dat, niet tegenstaande het gevorderd uur wanneer zij is geëindigd (ten 12 en half) het al de aanhoorders speet ze le zien eindigen, 't Is dal de lieve zangeressen Mmen Duvi- Vier en Dariois, alsook de at liesten Rons mans en Frangois, en bovenal de klucht- Hel is op deze wijze dat, tijdens de in- zanger M. Deveen hun talrijk publiek door richting van het weldadigheidsfeest, alles hun talent betooverd hebben, werd in het werk gesteld Ier zijner mis-! Het programma was zeer goed samen- lukking. Alleenlijk heeft M. Berten de gesteld en al de stukken werden warm twee kanonnen der stad ter beschikking'toegejuichd. Al de artiesten hebben wei van het komileit gesteld. (verdiende loftuigingen ontvangen nog De doorluchtige Poperinghenaar, le lang zullen de leden der Philharmonie in Leuven en elders vermaard, deed zich het geheugen houden de zoo aangename bovenal onderscheiden. Hij weigerde glad-uren die zij dien avond hebben doorge- weg de aanvraag die men hem deed om bracht. Binst dat onze stadhuisheeren de geld beurs onzer schatplichligen ijdelen door onrechlveerdige en schadelijke belastin gen, schijnt het langs een anderen kanl dat zij vermaak scheppen om den beween- 1 ij ken staat nog le verergeren met zich le verzeilen tegen alles wat hun zou kunnen voordeel bijbrengen. Maandag, 4 dezer maand, en den vasten maar den Woensdag 6 Maart beginnende, onze lezers zullen gemakkelijk begrijpen dat onze matadors, door alzoo te hande len, maar een doel hebben 't is van de eerlijke leden der zoo bloeiende als talrijke maatschappij te plagen en den duivel aan le doen. gens daden van denzelfden aard, kunnen on der het bijzonder toezicht van de politie ge steld worden, gedurende ten minste twee, en ten langste vijfjaar. Art. 563. Worden gestraft met eene boe te van 15 tot 25 frank, of met eene gevan genis van één tot zeven dagen, te zamen of afzonderlijk: 5° Zij die bij gebrek aan voorzorg, tele graafdraden, -palen of -toestellen onvrijwil lig vernield of' beschadigd hebben. Art. 564. Bij hervalling, is de rechtbank gemachtigd, behalve de boete, ten langste twaalf dagen gevangenis uitsprekeu. Luidens artikel 2 der wet van 11 Juni 1883, zijn de hierboven herhaalde bepalin gen van toepassing op de telephoonlijnen, door de Regeering aangelegd of vergund. o De ramp van Groenendaal. De erf genamen van M. Depature, die tijdens de ramp van Groenendael werd gedood, hebben aan M. den minister 250,000 fr. schadever goeding gevraagd; M. Klepper, bakker, wiens vrouw en kind ook in de ramp omkwamen, eischt 100,000 fr.; de sergent Jacques, die erg gewond werd, 70,000 fr.; M. Bernard, rijtuigverhuurder, wiens schoondochter werd gedood, 50,000 fr.; M. Sneessens, gekwetste, 30,000 fr.; 81. Pierson, wiens kind tusschen de slachtoffers is, en wiens vrouw gekwetst werd, 26,250 fr.; M. Soudant, gekwetste, 5,000 fr.; M. Wéry, gekwetste, 5,000 fr. en bovendien nog 50,000 fr. voor zijn minder jarigen zoon, wiens been gansch vermorzeld werd. De fabriek van stoom- en andere werktui gen te Feijenoord beeft zooveel bestellingen ontvangen, dat aldaar ten minste drie jaar lang voor 12 a 140 meriscben arbeid zal zijn. Een ouderling van Ath die armoedig leef de, maar voor zeer rijk doorging, in dezer dagen op zijn bed vermoord gevonden. Men weet niet wat er gestolen is. Het parket heeft in zijne woning 4000 frs. gevonden, die in eenen holleblok waren geborgen, alsook 1200 franks in eene vogelkooi en 1600 frs. in eene haverton, die met oude zakken en vodden gevuld was. o— In het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen, enz., leest men omtrent het bewaren van brood het volgende: In huishoudingen op het land, waar men gewoon is groote hoeveelheden brood te ge lijk te bakken, wordt dit laatste door lang bewaren licht beschimmelig. Om dit te voor komen, doet men het versch gebakken brood, zoodra het uit den oven komt, in een meel zak, waarin zich nog eenig meel bevindt, en wel zoo, dat de bovenkorsten op elkaar ko men te liggen, bind den zak dicht en hangt hem vrij op eene luchtige plaats. Op deze wijze kan men brood 4 tot 6 weken bewaren, zonder dat het schimmelt. Voor het gebruik Art. 1. Zonder voorafgaande verwitti ging aan het Beheer, mag niemand langs eene telegraaflijn werken uitvoeren, als in- sDoeien of vellen van boomen, uitgravingen, aardewerken, werken van opbouw of afbraak en andere, waardoor de lijn beschadigd, of de dienst op de lijn onderbroken kan worden. Die verwittiging wordt schriftelijk afge geven, ten minste vijf dagen vóór dat met het werk wordt aangevangen, aan een van de twee dichtst bijgelegene telegraafkanto ren, tegen een gedagieekend ontvangbewijs Art. 2. Elke overtreding van voorgaand artikel wordt gestraft met eene boete van 25 frank of met gevangenis van één tot zeven dagen, te zamen of afzonderlijk. B. Artikelen van het Strafwetboek hou dende bepaling der straffen, toe te passen in geval van beschadigingen, vrijwillig of on vrijwillig veroorzaakt aan telegraflijnen; Art. 524. Zij, die bij welk middel ook, de gemeenschap op eene telegraaflijn belet hebben, worden gestraft met gevangenis van, ééne maand tot driejaar en met eene boete !s. !erA men eR 'iet een nac^ vaD 50 tot 500 frank. Art. 525. Indien de daden bij de twee voorgaarde artikelen voorzien, gepleegd zijn in samenscholing of bende, en bij middel van geweld, feitelijkheden of bedreigingen, wor den de schuldigen met opsluiting gestraft. De hoofden en opstokers worden verwe zen tot dwangarbeid van tien tot vijftien jaar en tot eene boete van 500 tot 5,000 frank. Art. 544. De daders en medeplichtigen der wanbedrijven bij de afdeelingen IT tot VI van dit hoofdstuk (art. 521 tot 542) voorzien, die zich in staat van hervalling bevinden we den kelder, opdat het weer zacht worde. In blikken trommel beware men alleen brood, dat reeds aangesneden is. i Is wonderbaarEene enkele doos Pastillen Walthery-s,overal aan 1 fr. is ge noeg om verkoudheden, ontstekingen, kink hoest, oppressiën, keel kwalen te genezen. In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door dePastillen Walthery aan 1 fr. de doos, in al de apothekerijen te koop.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2