BRIEFWISSELINGEN. ALLERHANDE TIJDINGEN POPERINGHE. Budjet van 1889 BINNENLAND. BUITENLAND. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 0. Sterfgevallen Langbeen, Maria, onderwijzeres, 29 jaren, ongehuwd, Hondstraat. Wickaert, Louisa, zonder beroep, 70 jaren, weduwe van Corne lius Lebbe, Lange Thouroutstraat. Char- lez, Angelika, kloosterlinge, 90 jaren, St-Ja- cobstraat. Kestelyn, Virginia, klooster linge, 73 jaren, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id., 3. T Van rechtstreeksche oorspronkelijke in lichtingen is het ons te wete gekomen dat apotheker Vanden Berghe, Groot Lama van oas gemeentebestuur en de gemiste advokaat, nog den tijd niet gevonden hebben om zich bezig te houden met het budjet. Wij willen nogthans al de raadsleden niet verantwoordelijk maken van dit onnoemlijk dralen, want de verledene week was er een dezer die ons verklaard heeft dat, met eenen alleenbeerscher zooals Purgos, vergezeld van eene 0 der soort van Felix, men zich aan Diets goeds te verwachten heeft. In afwachting dan, dat het die beeren ge lieve zich aan de wet te onderwerpen, zullen wij voortgaan met eenige daadzaken aan te stippen welke voorgevallen zijn sedert het "Weldadigheidsfeest dat met zooveel bijval te Poperinghe heeft plaats gehad. I Er is ons verteld geweest dat er eene van de kopstukken der geestelijkheid, tijdens eene brooddeeling welke hij in eene- katholieke school te doen had, na bestatigd te hebben dat er kinderen geweest waren die zich had den bezig gehouden met naar de cavalcade te kijken, ze gedwongen heeft, op de kniën, voor hem vergiffenis te vragen, voor het groot schelmstuk dat zij daarmede bedreven hadden. Wat zullen de priesters van het kollegie over deze handelwijs zeggen, zij die hunne leerlingen oorlof verleend hadden zich aan de vensters te plaatsen om den stoet te zien voorbijtrekken? Past op! Gij zulteer niet weinig van krijgen, want diegene die de kinderen voor hem heeft doen kruipen en is geen kleine'katte! weigerden met misprijzen het aanbod van eenen verrader. Na deze blauwe scheen, hij wendde zich naar andere personen die zich op den volgenden wagen bevonden, die zonder de minste achterdocht het feestmaa aanveerdden. Dit heeft een groot schandaal veroorzaakt onder de geestelijken en de dibben! Twee maal....vleesch....eten op een vastendag, welke afschrikkelijke dingen! De Schotlanders, die dit schelmstuk be dreven hadden, konnen, ter hunner veront schuldiging, verscheidene verzachtende om standigheden inroepen, en het was er verre van het zelfde te zijn, met dien katholieken derwisch, die eenige dagen geleden, Asscke Woensdag gekozen had,een dag die behoort aan vasten en penitentie, om zijne vrienden op een echt Balthazarmaal te noodigen. Het maal, begoten met de beste en lekker ste wijnen, voortkomende van een onlangs scherreweg-erfdeel, begon te een ure en eindigde te zes ure. Maar ten is geen zonde als men geene verergernis geeft, en de genoodigden hebben maar hunnen gastheer verlaten, dan over laden met zegeningen en waarschijnlijk eenen tot wederziens stellende op Goede Vrijdag. Niemand was daardoor gescandalizeerd en nogtans, indien degene wie vóóral zou moe ten letten op zijne zending waarmede hij bekleed is, veroorlofd juist dien dag te kiezen waarop den vasten ten strengste moet naar- gekomen zijn, om zulkdanige smulpartij in te richten,is duizendmaal meer plichtig dan die Schotlanders die, den Maandag namiddag, zonder de minste achterdocht, zich veroor loofden een mondje hespe te eten. Nu laten wij onze lezers de gelegenheid eene zedeles uit dit voorval te trekken. wederspannige onderdanen heeft zich meer dan eens laten gevoelen. Laatst nog, toen hij een hunner heeft ont moet, heeft hij hem grofweg den rug gekeerd. De eerste gelegenheid de beste zal men te bate nemen om hun weg te zenden uit het tooververblijf waar als echte alleenheerscber dezen zetelt, die door onze geestelijkheid aangewezen is om eens het hoofd des be- stuurs van Poperinghe te worden. Maar wij kennen er verscheidenen die, slimmer dan hunne verdrukkers, en moede van dagelijks voor de minste inbreuk hun is hooren bedreigen van schade gedaan te zijn in hunne zaken, heimelijk reeds zich gereed houden om, bij het eerste ongepast woord dat men hun zal toesturen, voor hunnen neus hun afscheid te nemen en zullen blijde zijn eene maatschappij te verlaten, waarvan ahvie die eenig karakter en weerdigheid bezit, nooit geen deel zou moeten gemaakt hebben. Volgens de Vastenbulle is het verboden op de wekedagen meer dan eens vleesch te eten op eenen dag; op de vastendagen is het insgelijks verboden langer dan twee uren aan tafel te zitten om te eten. Dus, ziehier wat er voorgevallen is: de eerste Maandag van den vasten, wanneer de muziekale kring de Vereenigde Vrienden voor liet huis passeerden van nen katholie ken beenhouwer, die een van de eersten was geweest om zich te verbinden deel van den stoet te maken, en die op den lesten oogen- blik zijne vrienden heeft verraden om niet onterfd te worden door eene oude tante. Op het oogenbjik dat zijne oude gezellen voor zijne deur doortrokken, stond hij met twee zijner knechten, in gereed. De eene droeg Sedert den welverdienden bijval welken Debergh bekomen heeft als bestierder' van het muziek der Vereenigde Vrienden) welkers uitvoering zoo bewonderd werd in de cavalcade, M. Verhaeghe en slaapt maar half meer en M. Wertz, die reeds inden neuze zijner meesters zit, sedert hij zoo grof gehandeld heeft met de congreganisten,,heeft' zich zelve buiiengeschupt met, op den laat- sten oogenblik aan den Weldadigheidsbond Ie medewerking der beste artiesten van den K.K. aan te bieden, hetgeen hem met verachting werd geweigerd. Ook wij zouden niet verwonderd zijn te vernemen dat hij geen lang vuur meer maken zal en er hem maar meer overblijft zijn paks- ken te maken en naar zijn land terug te trekken. Gene schitterende straf van wege den ge- misten advokaat en zijne kliek moest natuur lijk bet gevolg wezen voor zulk eene schan delijke misdaad. Insgelijks hebben wij zeer confidentieel vernomen door een goeden vriend, deelma kende van een K.K., dat heimelijk hetzelfde lot beschoren is aan het meeste gedeelte der jongelingen die, tegen den wil van Felix en zijne geestelijke meesters, zich veroorlofd hebben deel te maken van den kleinen mu ziekgroep die in den stoet opgetreden is.Men wacht maar eene gelegenheid meer, zelfs maar een voorwendsel om schandelijk de verraders aan de deur te zetten, zij die zoo stout waren zich ie veroorloven te verbroe^ witten voorschoot, i^eren met liunne medeburgers de Philhar- bier en de andere.monisten. eene teiloor met smakelijke schellen hespe.' De weglooper noodigde hun uit om zich te' De doenwijze van Seigneur Felix ten hun- ververschen en een mondje te eten, maar de nen opzichte, laat daarvan geen den minsten noeg om verkoudheden, ontstekingen, kink- 1 eden van den kiing de IT- are Vrienden, twijfel over, zijne misnoegdheid tegen zijne hoest, oppressiën, keel kwalen te genezen. Eene goed ingerichte dievenbende. De gendarmerie heeft eene bende dieven ont dekt die voornamelijk in de omstreken van Poperinghe en Veurne werkzaam was. Dezé schurken stonden onder toezicht van de ge- naamden F.. K... en R. G... De boeken dezer schelmen waren met de grootste zorg gehouden. In een register duid den zij de voorvallen aan, die zich opdeden, zoowel als de verscfcillige daden der leden. Een ander boek hield de uitgaven en inkom sten.Deze twee boeken,even als eene menigte gestolen voorwerpen, zijn in handen der po litie gevallen. Hunne manier van stelen doet aan de ben de van Jan de Lichte denken, Door de schoorsteenen en luchttrekkers drongen zij in de woningen. Zij groeven zelfs onderaard- sche gangen. Acht hunner zijn reeds geknikt en anderen zullen ook weldra in handen der politie zijn. o De politie van Berchem heeft deze week in het huis n° 7 der Leemstraat, te Berchem, een uoghond die aangedaan was van razernij, afgemaakt. Verscheidene andere honden, die door het razend dier gebeten waren, zijn insgelijks afgemaakt. o Broedermoord en zelfmoord.In eenen twist, ontstaan tusschen de broeders Broze te Antheit, nabij Hoei, welstellende bande-1 laars, heeft de oudste zijnen jongeren broe der met een geweerschot in den rug gedood, en zich daarna door den kop geschoten. Als oorzaak wordt gesproken van eene vrouwenkwestie. Gerard Broze, zoo heette de moordenaar, had reeds lang het voornemen opgevat zijnen broeder te dooden.war.t over een paar weken had hij reeds op hem aangelegd en het was enkel door de tusschenkomst van andere personen dat hij zijn misdrijf niet pleegde, .—o ln de militaire kringen wordt verzekerd dat dees jaar de groote krijgsmanceuvers zullen plaats hebben in de provincie Lira burg of in de provincie Henegouwen. Men weet dat die manoeuvers vrseger heb ben plaats gehad in de provinciën Luxem burg, Namen en Antwerpen. o l Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastillen Walthery»overal aan 1 fr. is ge In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door de Pastillen Walthery aan 1 fr. de doos, in al de apothekerijen te koop. Het schijnt dat het fransch Kabinet het niet eens is op de te nemen maatregelen jegens generaal Boulanger. De heer de Freycinet, minister van oorlog, zou zich zeer sterk verzet ten tegen de aanhouding van M. Boulanger voor samenzweering tegen de veiligheid van den Staat. o— De gezondheidstoestand van generaal Bou langer schijnt niet zeer goed. Men beweert dat de wonde, welke hij in het tweegevecht met M. Floquet heeft ontvangen, heropend is en men zegt dat de geneesheeren daardoor erge verwikkelingen verwachten. Er zou zich een inwendig abces hebben ver klaard. o— Men meldt dat het Fransch gouvernement voornemens is de zittijd der Kamers gedurende eene maand te verlengen. Het bezit dit recht krachtens de grondwet. De verlenging der Kamers zou tot reden heb ben de aanhouding van generaal Boulanger. Dat ware nog niet al. De staat van beleg zou worden uitgeroepen, de boulangistische dagbladen afgeschaft en de generaal zou onmiddellijk voor den Senaat worden gebracht, in gerechtshof veranderd. Deze tijdingen, die eene wez«ntlijke terug werkende politiek zouden daarstellen, indien zij waar zijn, moet men onder alle voorbehouding aannemen. o De president der Fransche republiek heeft voor zich en zijne gemalin de uitnoodiging van den Duitschen gezant, graaf Munster, om den 2 April bij hem te komen dineeren, aangeno men. De voorzitters der beide kamers en de ministers Tirard en Spulier hebben insgelijks eene uitnoodiging ontvangen. o— Uit Berlijn wordt gemeld dat de metsers eene vereeniging hebben gehouden, die zeer talrijk was; zij hebben beslist eene algemeene werk staking in te richten voor de werklieden die aan bouwwerken arbeiden. o— Te Hamburg is eene algemeene werkstaking uitgebroken onder de haven-werkers, loodgie ters, metsers, timmermans, enz., fdie eene ver hooging van dagloon vragen. Daar de patroons weigerden, hebben zij den arbeid gestaakt. De syndikale kamers ondersteunen de werk staking. De werkstakers storten een mark per week in de kas van het komiteit. De ondernemers hebben 800 werklieden uit Polen doen komen. o In de laatste dagen had de paus herhaalde lijke flauwten. Naar men verzekert hielden een twaalftal kardinalen in het paleis van kardi naal Rici eene bijeenkomst ter bespreking van de mogelijkheid, dat binnen kort het conclave zou bijeen geroepen worden. o Dezer dagen is te Cerignol (Italië) een werk liedenopstand uitgeborsten, waarbij het stad huis werd afgebrand. Per telegraaf ontboden, kwamen twee kom- pagnien voetvolk van Foggia de orde herstellen. De werklieden weerden zich met verwoed heid, in de straten duurde het gevecht bijna den ganschen nacht. Aan beide zijden waren er talrijke gekwet sten. Dertig werklieden werden aangehouden en naar het gevang van Foggia geleid. YAN DEN 22 TOT DBN 29 MAABT 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2