STADSNIEUWS" IVr 171. 28e Jaar. Zondag, 7n April 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. 32,200,000 franken Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men woidt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaars voor tie stad; fr, 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. BELASTINGEN. Belastingen! niemand betaalt die gaar ne. Maar de klerikale gazetten zouden u doof schreeuwen wanneer zij handelen van de spaarzaamheden voor het ministe rie, dat werkelijk maai spaart op de woo-|geWaar geworden, maar de zure saus van dige uitgavenen wezenllijk de belastingen (jen wtrkman wel. Maar't is waar, M. Beernaert beeft de Men moet bet bekennen, zulke verhoo- Inden legen woord igen neteligen toe- belasting op den koflij van een cent ver-ging was eer te klein dan te groot, en stand is de zaak van 's lands verdediging minderd, doch onmiddellijk zijne schade nochtans werd het door de meerderheid jvan allergrootste aangelegenheid, ingehaald door het belasten van den azijn, verworpen met 5» clerlcnle stemmen! Het is uiterst dringend dat spoedige en Het potje kofllj is dl. vermindering „ooit tegen tSZS&SP&XSSSZ aanzienlijk vermeerderd heeft, alhoewe aan het roer gekomen met de belofte van de belastingen te verminderen en af' te schaffen. Al vliegt de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. Daarom niet opgehouden de volksbedriegers te ontmaskeren met de waarheid te drukken Het ministerie-Beernaert heeft de 12 tniljoen nieuwe belastingen van oud mi nister Graux behouden. Is een. Door de omkeering per renten Of de vermindering van intresten, heeft de Staal eene belasting van zeven miljoen op de kleine renteuiers gelegd. Is hoee. Door de belasting op het vee en hel vleesch betaalt burger en landbouwer drij miljoen meer. Is drie. De Staat heeft aan de steden en gemeen ten voor vier miljoen hulpsommen voor bet lager onderwijs onttrokken, welke de gemeenten nu zelve mogen betalen en doen uitzweten door de ingezetenen. Is vier. Door de afslag van kolen en ijzer ge nieten de spoorbanen eene winst, in ver gelijking hij vroeger, van boven de vijf miljoen per jaar. Is vijf. Door de verhooging der rechten op den genever, en die op den azijn is er weder een batje van 1,200,000 fr. Is zes. Doch genoeg!.... En dat allemaal heel in den mond van minister Beernaert: Geene nieuwe belastingen noch nieuwe hulpmiddelen. Oh! neen, 't is katje. Tellen wij die zes goede splinternieuwe ontvangsten te samen en wij komen tot de kolossale som van: die het vorig liberaal ministerie niet had en die nu aan ons veelbelovend en wei- niggevend klerikaal ministerie toelaat te leven en hard te boffen. Inderdaad hoe gemakkelijk van 10 miljoen overschot te komen spreken, wanneer de ontvangsten van 32 miljoen aangegroeid zijn. En nu gaan verdubbelde kreeten op bij de klerikale grondeigenaars om eene be lasting op het brood te vragen. W.v.O. DE BRIEVENDRAGERS. In de Kamer van Volksvertegenwoor digers hebben talrijke redenaars de verbe tering van den toestand der briefdragers, door de vermeerdering hunner jaarwedde gevraagd. De drukpers, vooral de liberale, had deze vraag ondersteund. Ehwel, men kan hel moeilijk gelooven, zooveel billijke klachten,zooveel gegron de vragen, werden verworpen. De brave brievendragers krijgen... een engelsclien nothing. Peereboom, die zich de vader der kleine bedienden durft noemen, heeft het ver klaard Andermaal wordt het bewijs geleverd dat ons ministerie beloften in overvloed doet, maar daden, nooit! Peereboom's inzichten, zegt hij zelf we moeten het dus gelooven zijn zeer goed; hij heeft deernis, ZEGT hij, met iet lot en den toestand der brievendra gers; maar.... er is geen geld in de kas. En wat vertelt Neuzius Beernaert dan van zijne 32 miljoen overschot? Iloe rijmt men dat te saam? Fopperij, bedrog en leugens! Woorden, ja, maar daden, nooit! De achtbare heer Houzeau, liberale vertegenwoordiger van Bergen, doet het voorstel een krediet van 60,000 frank te openen, bestemd om de traktementen der loden te verhoogen. Dit crediet moest verdeeld worden op drie jaren, zijnde 20,000 frank per jaar. Dat was practiesch tegen «4 liberale. Ook PATER STRVYE stemde er tegenl (Zie Ann. Pari. 22 Maart 1889, hl', 787). Als de brievendragers nu niet kontent zijn van het ministerie, dan is 't dat ze lastig en overzaadbaar zijn. Allons, brave en moedige dienaars, zendt een adres van dank aan de klerikale ministers en vooral aan onzen Paternoster marehand Djeen Struye Naar 't gedacht van dien geleerden koopman in rozenkranzen is uw trakte ment nog te hoog. Yperen, April 1889. KieMkronljk. De kiezers der twee vredegerechten van Yperen zijn op Zondag 26 Mei 1889, om 9 ure 's morgens bijeengeroepen; ten einde over te gaan tot het kiezen van een provintieraadsheer, in vervanging van don heer Burggraaf de Palin, van Langemarck, overleden. Hnmpktrijd. In den Moniteur van 25 Maart j.l., lezen wij de volledige lijst der leerlingen, die, in den algemeenen prijskamp van het middelbaar onderwijs van 1" graad in 1888, minstens de helft der aan elk vak toegekende punten behaald hebben. Met veel genoegen stellen wij vast dat de heer H. Souxdorf, leerling van de 3* professionneele van ons stadskollenie, in dat verslag vermeld is, omdat bij 60 pun ten in het engelse!) bekomen heeft. Onze beste gelukwenschen aan den jongen heer Souxdorf en aan zijne ouders! Voordracht. Ten verzoeke van den liberalen be- kwaamheidskiezersbond en de Willems- Fonds-Afdeeling, zal den lieer RAPHAEL RENS, gemeenteraadslid van Sl Josse-ten- verzekeren en de lasten zoo recht vee i'dig en zoo zacht mogelijk te maken. Het ware te wenschen dat de bove melde volksmaatschappijen de verse i - dene sprekers uitnoödigden die zich met deze hoofdzaak in het bijzonder ophouden. Met dit krediet zou men aan de boden ^00^e> °P Zondag 14 April, ten o ure verhoogingen hebben toegestaan als volgt: nam'^^a Gemaskerd bal. Verleden Zondag waren er bitter weinig gemaskerden op loer. Men had niet kun nen vermoeden dat het halfvasten was. Hel dansfeest, ten voordeele van den Schoolpenning gegeven, was nog al wel bezocht en de begeestering liet daar niet te wenschen. S.eger. De hiernavolgende benoemingen wer den in de verschillige legerdiensten ge daan, te weten: In den liestuurdienst. Kapitein in tweede betaler van le klas, de kapitein in tweede van 2e klas, Soele van het le linie, bij de rijschool verzonden. In hel bestuur bataljon. Bestuur- offieier van 2e klas, de besluur-officier van 3e klas Nothomb, van de Ypersche bakkerij. In den gezondheidsdienst. Bijge voegd geneesheer, de hulpgeneesheer G. Vunderwaeter, van het Ypersch gasthuis. Bij het Poelvolk. Luitenant-kolo nel, de majoor G. Antony, van 't 6° linie. Kapiteins in eerste, de kapiteins in tweede van le klas Daudennrd, bataljons adjudant-majoor, en J. Spill iaert, bataljons adjudant-majoor, bij liet 3" linie. Zij zijn van hunne bediening ontslagen. Kapiteins in tweede van 2e klas, de luitenanten Mercier, van 't 3° linie en Oeriez, van T le linie. Luitenant, de onder-luitenant P. Nuel van het 3e linie. Onder-luitenant, de sergeant-majoor Moreaux van de regimentschool van 'l 3e linie. Bij het Peerdevolk. Luitenant, de onder-luitenant Prins van Croy van hel gidsen, verzonden bij de rijschool. Na 10 jaar dienst 100 fr. Na 15 jaar dienst 150 fr. Na 20 iaar dienst 200 fr. over De Gewapende l\alie, inde groote zaal van het Zilveren Hoofd Rijsel- 'straat, alhier. Eeu Yjsersche zoao. Met een innig en waar genoegen is het dal wij de benoeming vernomen hebben DE TOEKOMST PP

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1