BRIEFWISSELINGEN. ALLERHANDE TIJDINGEN POPKRING HE. BINNENLAND. van den lieer Gustaaf Antony, onzen goe- zonen voor uwen hoogmoed zich niet willen den en minzamen stadsgenoot, tot denjPl°°ieQ hebben, bestraft hunne ouders met graad van Luitenant-Kolonel. Ilij is een zoon, waarop zijne geboorte stad met fierheid wijzen mag. hun de kalandieze te onttrekken der kloosters en andere klerikale gestichten van stad, of doet bun onterven. Soldaten lichting van 1889. 1° Getal mannen door de kantons van 'l arrondissement Yper te leveren. 43" Kanton, Yperen, 31 mannen 44e Poperinghe, 36 45° Proven, 26 46" Elverdinghe, 25 47» Langhemark, 35 48» Gheluvelt, 32 49° Nieüwkerke, 19 50' Waasten, 32 51* Wervik 37 Te samen 273 mannen. 2* Getal mannen door elke provinlie te leveren. Antwerpen, 1373 manDen; Brabant, 2369; Henegouwen, 2418; Luik, 1491; Limburg. 319; Luxemburg. 491; Namen, 757; Oostvlaanderen, 2168; Westvlaan deren, 1714. Te samen 13,300 man nen. Dieften. Woensdag heeft de genaamde Seghers, jonge dochter, in een huis der Kalver- slraat, een keurslijf gevingerd.Het duurde niet lang, vooraleer zij in 't net zat en door de politie in '1 droge gedraaid werd. Het is de eerste maai niet dat zij voor langvingerij't knoopendraaienleeren moet. Donderdag keek de bazin uit den Con go lijk eene kat met mostaard aan de tanden, toen zij zag dat er dieven in haar huis gedrongen en met haar geldkoffertje, inhoudende rond de 700 fr.,op de lappen waren. Het ledig koffertje heeft men na derhand langs de kalsijde terug gevonden; maar de dief of de dieven spelen nog schoon weer met hare ballekens. Een laaste woord. Godvruchtige vreemdelingen die de Pope- ringhenaars beven doet door uwe bedrei gingen met het helsclie vuur tegen al wie nog eigenweerde genoeg bezit om de vernederen de en onweerdige rol te weigeren welke gij hun wilt doen spelen, bedwingt u niet meer gaat voort met nieuwen ijver, A. M. 1). G. uwe wraak toe te passen; spreekt uw geeste lijken vloek uit tegen hun die tegen uwe grillen zich durven verzetten: werpt uwe vermaledijdingen tegen tietgeen er nog der wereldlijke scholen overblijft; verdelgt de weinige overgeblevene onderwijzers die uwe algemeeue slachting nog overleven, en, niet tegenstaande de grootste armoede, hunne verbintenissen getrouw blijven; gaat voort met de absolutie te weigeren aan degenen die deel maken van de Philharmonie, en wiens bijzonderste schelmstuk beslaat in het goede muziek voor te trekken, al ware het Door deze afstootelijke middels zult gij misschien uwe stoffelijke overheersching op de menschen nog kunnen verlengen, maar wat uw zedelijken invloed betreft, gij moet de eersten wezen om te gevoelen dat hij da gelijks vermindert, en dat het geloof en den godsdientst, door uwe ongelukkige handel wijs van langs om meer te nietegaat. Tegenover uwe houding, welke door den christen godsdienst, die maar bestaat dan uit liefde en broederlijkheid, veroordeeld wordt, wat zullen degenen doen dien gij nu verdrukt? Verstooten door de vertegenwoordigers van eenen God, in wien zij hun betrouwen stellen, en die hun door zoetheid en overtui ging zouden moeten op den weg der zalig heid leiden, zij zullen genoodzaakt zijn zich tot Hem te wenden die het inwendige der menschen en hunne gedachten kentter wijl den mensch maar den buitenkant ziet en maar de daar zaken oordeelt. (Imit. L. I. ch. XII. I.) Ziedaar tot waar zullen gebracht worden degenen die er nog erstig aan denken eeuen godsdienst te behouden. Dat men nog na zulks van bij beschouwd te hebben, de Pliilharmonisten kome uit schelden voor slaven, omdat zij zich onder werpen aan een Reglement, dat, zij zelven estemd hebben, en wiens naarleving de waarborg is der goede orde welke in deze nièregearrangeerd door Maatschappij bestaat, terwijl erin den K.K.. sedert de inrichting van zijn muziek, de on- eenigheid daar hare woonst heeft. liet is onder liet alleenheerscliend vaandel van eenen Felix dat men moet gaan zoeken om slaven te vinden. Het is onder de jonge lingen, meest allen tegen wil en dank aldaar ingelijfd, en aan wie het spreken verboden is, dat men ze vindt. M. Poelvoorde, begaafd met eene wonder lijke barytonstem, heeft zijn deel der toejui chingen genoten en deze uitgelezen artiest bekwam veel handgeklap in het groot aria HERODIADE waarvan hij al het zoete der melodij heeft doen uitschijnen. M. Dekemper, die wij reeds vijftien jaar het. genoegen hebben in onze concerts van halfvasten te ontmoeten heeft, als naar ge woonte, de vrolijkheid die hem op zoo een hooge maat bezielt, aan het publiek mede gedeeld. Als medegesleept door zijne voort zettende luimigheid nam iedereen deel aan de uitvoering eens lieds, dat den zanger het toppunt van zijnen bijval bereiken deed. Het programma bevatte nog de artiestieke medehulp van onzen uitgelezen muziekmees ter M. Van Elslande, alsook deze onzer jonge Generaal Boulanger te Brussel. De rol welke generaal Boulanger speelt, is in het geheel die niet van eenen held, integendeel. Na zijne hevige redevoeringen; na herhaalde malen verklaard te hebben dat hij de Kamer zou doen wegvagen; in een woord, na gespro ken te hebben als een diktator, neemt hij zon der aan iemand ieis te zeggen, den trein en steekt de grenzen over, juist als de kleinste sa menzweerder, of zooals een lid der Kamer zeg de, als een gemeen kassier, die met de kas wegloopt. Wij zullen hier de bijzonderheden mededee- len, welke wij in verschiilige dagbladen vinden over de vlucht van le bratfgeneral en over muziekkunstenaars de h,n Werquin, Lam- brecht en Duflou, en dit deel van het pro-jzijne aankomst te Brussel, gramma; wat de Philharmonie betreft,was geene der minst aantrekkelijkste van het concert; want wij hebben er bewonderens- weerdige instrumeatspelers aangetroffen diej 1 'ger. Deze wilden dat hij vertrokken was naar voor de toekomst onzes kunstgezeischapSj®t A u.. I)n u A eene goede waarborg stellen. De heeren Van Elslande en Werquin, in een duo concertant voor fluit en saxophone Se" zat' Langer twijfelen was niet meer mogelijk Ziehier wat men uit Parijs schrijft, 5 April: Tot lieden morgend vroeg was het gevoelen verdeeld over het verblijf van generaal Boulan- Brussel, gene dat hij Parijs niet had verlaten, 'en zoo ja, toch ergens in den omtrek verbor en de heeren Lambrecht en Duflou m eene caprice voor twee clarinetten, werden zeer toegejuicht, en zij verdienden het, want deze twee stukken zijn met veel vuur en gevoe' uitgevoerd geworden. Onder de verschiilige stukken door de Philharmonie uitgevoerd, en in welke men de schitterende hoedanigheden kan bemerken, welke de bewondering uitmaakt van allen waren liefhebber, hebben wij twee stukken aangetroffen welke voor de eerste maal we r den uitgevoerd. De Ouverture de la Meu- Wat er daarvan een bewijs is, 't is het ge val van dien katholieken muziekant, die, niei tegenstaande zijn groot verlangen, geen deel iieefc mogen maken van den Weldadigheius- stoet, en aan wie, over eenige weken, een priester hem verhoudt naar Nieuwkerke te aan, alwaar hij uitgenoodigd was om in een concert te gaan spelen en waar hij, door zijn lalent, iets kon verdienen om in de noocl wendigheden van zij huisgezin te voorzien. De maatschappij Philharmonie beeft Zon dag laatst, de reeds zoo schitterende reeks narer concerts weerdiglijk gesloten. Mej. Dejaegher, zangmeesteres en M. Poel voorde, beiden eerste prijzen van het con servatoir van Gent, alsook M. Dekemper, hielpen bet feest opluisteren. Mej. Dejaegher was bij ons niet onbekend, want reeds van verleden jaar mochten wij l aar talent toejuichen. Zij is ons dit jaar te- 'Uggekomen en de tooverkracht barer stem, de zuiverheid harer oefening, en bovenal de natuurlijkheid en de juistheid harer uit M. Van Elslande, heeft ons de gelegenheid verschaft om, na de artiest te hebben toegejuicht, van te besta- tigen dat onze moedige beslierder grondig zijne hulpmiddelen gestudeerd heeft waar over zijn kunstgezelschap hem laat beschik ken. In déze ouverture bekomt hij waarlijk schoone effekten. De Ouverture de Jeanne d'Arc, van Verdi, is zee mooi en de Fantaisie sier Hé- odiadezeer schoon en moeilijk stuk, zijn meesterlijk gegeven geweest. Men ziet in deze weinige regelen, die hier iar half de aangename waarnemingen af malen «elke het schoon muziek ons heeft loen genieten, dat het concert van Halfvas ten van 1889 een dergene is waarop, in alle recht, de maatschappij mag fier zijp. Een Bal, zeer wel bezocht en dat tot 1 11*2 uur des nachts heeft geduurd, had plaats na tiet muziekaal feest. Wij hebben met vermaak gezien dat een onzer muziekanten, M. Bené Duflou, waarvan wij reeds lof hebben gesproken als solist,zich als komponist gewaagd heelt. Hij heeft eeni ge dansen voor klein orkest gearrangeerd en wij bekennen met genoegen dat hij in deze eerste onderneming goed gelukt is, waarop wij hem uit ganscher herte toejuichen.. o In onze aanstaande briefwisseling zullen wij breedvoeriglijk handelen over de NIEU WE BELASTINGEN, die, dank aan het toen eindelijk het bericht werd ontvangen uit Brussel, dat de generaal van daar eene procla matie aan de Franschen had gericht. Tot het laatste oogenblik toe had generaal Boulanger verzet geboden aan hen die hem aanbieden zich buiten het bereik te stellen van de pogingen die het gouvernement kon aanwen den tegen zijnen persoon. Van zoodra de vrienden van den generaal den opvolger kenden van M. Bouchez, als pro- kuréur-generaal' en dewijl zij levens met de in zichten van liet gouvernement bekend waren, M. Naquet naar de woning van den generaal is gegaan, waar een onderhoud plaats had in bij wezen van MM. Laisant en Laguerre. Hierbij sprak de senateur voor Vaucluse Idas: Generaal gij weel dat men iets kwaads te gen u in 't schild voert. Gij gaat in handen van bandieten vallen, die, wanneer zij u eens vast hebben, met u zullen doen wat ze willen. Het is uwen plicht uw vrijheid van hande len te behouden, ten einde aan het hoofd te blijven van onze partijgangers en hun vrij te besturen van ver af, even zoo als van dicht bij.» De generaal maakte eene opmerking rakende de slechte uitlegging die aan zijne vlucht zou worden gegeven, waarop M. Naquet op nieuw zegde: In naam van al mijne collegas zeg ik u, dat gij u buiten bereik van eiken aanslag moet plaatsen Wij, wij zijn de eerste gijzelaar, de beste nog door liberalen uitgevoerd, liever dan in spraak hebben eens te meer bet publiek den K.K. te gaan luisteren naar dingen die'medegesleept en eene nieuwe triomf werd het rood der schaamte op het aangezicht der haar voorbehouden. Zij heeft bewezen dat damen doet komen die er gaan luisteren; met enkele Romancen, gezongen om het bis- weigert de eerste communie aan de kinde- seeren van het publiek te voldoen, eene ren, wiens eenig kwaad bestaat in hunne artieste harer weerde, zich kan doen toejui- uudérs vergezeld te hebben om het weldadig- chen net als met het tentoonspreiden eener heidsfeest te gaan bekijken; en dithr waar de krachtige stem in een groot aria met rouladen voorstel van M.M. Vanden Berghe en Felix Van Herns, de goede inwoners van Pope- ringhe zijn kadeau gedaan; daarna zullen wij een woordeken spreken over de weinige vriendelijke TOONEELEN die hebben plaats ge had tusschen den minnelijken heere Felix, alleenheeischer over het Muziek van den K. K., en M. Veen der achtbaarste burgers der stad een oud lid dezer Maat schappij. waarborgen voor uwe eer en de beste beoordee laars van uwen plicht, door u aan de raden te handelen zooals wij u voorschrijven. Alle drij stelden voor elk eenen brief te tee kenen waarin zij de verantwoordelijkheid van zijn vertrek voor hunne rekening namen en zij verklaarden, dat,indien hij niet vertrok,zij hun ontslag namen van het nationaal comiteit. Onmiddelijk werd graat Dillon verwittigd. Deze pakte zijn valies en vertrok met de gravin naar Brussel. Met den volgenden trein reed de ;eneraal af. Dit ven rek werd aan de prefectuur meegedeeld en later aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken. Boulanger te Brussel. Generaal Beulanger is Woensdag met den trein van 1 ure 40 te Brussel aangekomen, hij werd met betoogingen in verschilligen zin ont haald, maar de vijandige waren in meederheid. Een groot getal dagbladschrijvers wachtte den generaal aan de statie af. De heer Champal, van de Ré formeheeft in naam der legenwoor-

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2