STADSNIEUWS. IVr H4. SfonSnj^^' 28e Jaar. Zondag, 28n April 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement Y PEREN. Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. Jaars vwop de stad; fr. 3-50 voor gelicïl Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. 'r-~ - EEN LIBERAAL FEEST TE ANTWERPEN. Een feest, dat getuigt van de aan groeiende levenskracht der vlaamsche libe ralen, werd Dinsdag, in het Theatre des Variétés, te Antwerpen, gevierd. Wij bedoelen het groot volksbanket, ingericht ter gelegenheid van het gesloten verdrag tusschen den Liberalen Vlaam schen Bond en de Liberale Vlaamsche Maatschappijen van Antwerpen en omge ving, voor het behoud van het Vlaam sche karakter der bevolking en de verde diging der taalrechten. Meer dan zes honderd dischgenooten namen er deel aan. Er waren afgevaardigden uit de voor naamste sleden van Vlaanderen; Gent on der anderen was goed vertegenwoordigd. De feestzaal was voor de gelegenheid prachtig versierd. Onder het bestuur van den heer Vandeveide voerde een uitmun tend orkest gedurende hel feest vlaamsche volksarias uit. Aan de eeretafel waren gezeten MM. Cuperus, (die het banket voorzat) J. De Geyter, Max Rooses, Jan Van Ryswyck, van Antwerpen, Sleeckx, Julius Hoste, Dr Geffin, van Brussel, en P. Fredericq, van Gent. De heer Cuperus opende de reeks der heildronken. Hij dronk aan den Koning. Na de schoone beteekenis van het feest te hebben uiteengezet, toonde hij aan dal de Vlaamsche kwestie enkel op vrijzinnig gebied kan worden opgelost. heden tot ons gekomen, zijn met ons ver-' Ten slotte drukt de heer Jul. Hosle want in den geest. Evenals wij, ijveren den wensch uit dat de liberalen der hoofd- zij voor het behoud onzer taalrechten, stad eerlang het voorbeeld mogen volgen tot waarborg dienen zullen van bunne on wankelbare vrijheidsliefde. Er was hem geene moeite te lastig, tot het voor de vrijzinnige ontwikkeling van on- onzer Antwerpsche broeders, om hand in fcto^^voorL^n^door'^en blijken zen volksgeest. Hulde aan die soldaten hand den algemeenen vijand, het klerika-- van het Vlaamsche liberale leger, in dat lisme te bevechten Ziehier de merkwaardige redevoering van M. Jan Van Ryswyck: Een bondschap is onmogelijk tusschen ons en hen die daar zingen, ja, van Op! staat op! gij krijgsgedrommel! Komt, broeders, Daar het veld! en van O vaderland! o vaderland! Aan u mijn hart, aan u mijn hand! die krijgszangen moet ik dagelijks hooren, wanneer de parochieschool in mijne geburen uit is maar die niet meer thuis zijn, wanneer het er op aan komt de daad bij het woord le voegen en we zenlijk de handen uit de mouw te steken. Hun Vlaamsche Leeuw is een opgevuld beest dat in hunne Gercles en Kringen vertoond wordt wij zijn ten minste bereid te bewijzen, dal wij der vaderen kloekheid nog anders willen eeren dan in lawijdmakende koepletten, waarvan elke regel de veroordeeling is van de politieke gedragslijn van hen die ze zingen. J)e Vlaamsche broeders van elders, hier indrukwekkend unisono, opstijgend uil Met misnoegen bestatigt hij dat de brus Vlaandrens landouwen van de zeekust totselscbe schietspoel mannen stokken in de het Hageland, hoog boven het gewoel der wielen steken, zooveel zij maar kunnen,om partijen en roepend om eerbied voor der troef te spelen in de kaart der klerikalen. vaderen taal! Hulde aan hen, die zoo wak ker hunnen plicht doen in dien anderen strijd, die Vlaanderen niet alleen betreft, maar dien wij medestrijden met gansch de beschaafde wereld: de vrije gedachlle! Zoo Vuylsteke hier ware, hij zou ons misschien in verzen toespreken aldus: Wij, vrienden, die het stout gevecht Zoo lang reeds strijden voor het reclit Wij zijn hier weer' te gftren; Nu schenkt mij bier en schenkt mij wijn En laat ons weer eens vroolijk zijn. Laat ons geen liedjes sparen. De weg is lastig, krom en lang. Een glaasje wijn versterke ons lijf, En dat een vaderlandse!] gezang Ons Vlaamsche zenuw stijv' 't Zal wel gaan, 't moet wel gaan! Want hart en hoofd en arm, Bij ons is 't al nog warm! Mannen die onze scholen afbreken en kloosters bouwen zijn geen Vlamingen zegt Jan. Met hen kunnen we nooit meedoen, want al hun geroep: Vlaanderen den leeuw! is slechts schijn en bedrog om 't Vlaamsche volk te verdrukken en uil le buiten, ten voordeele der zwarte macht. Geuzen, ontwaakt! 't Woord dat is spraak, Is weer op ons lippen verrezen. Komt, leert aan uw kroost, Wat gij eens verkoost, »Eer Turksch dan paapscho te wezen. We ontrollen de vaan: Wie «aagt er, welaan! Met ons een beslissende schrede? Clauwaert en Geus, Ziedaar onze leus! Welaan! wie doet er nu mede? Ik drink op onze gasten van heden, op den triomf hunner en onzer denkbeelden. Ziet lezers, dat is den nagel op den kop geslagen! De botermelkflaminganlen die overal en altijd schermen met Vlaamschge- zindheid en samenwerking hebben daar een lesken ontvangen, doch, o schande. Gelukkig zijn ze dun gezaaigd en be paalt zich hun beperkte invloed bij veel geschreeuw en weinig wol. 'l Was 10 ure eer de feeslelijkheden ten einde liepen, feestelijkheden die te Anl werpen en elders den besten indruk zul len achterlaten. Wij besluiten met den strijdzang van Julius Sabbe en Peter Be- noil: Vlamingen, Clauwaerls en Geuzen! Yperen, 27 April 1889 Onze markten. De Kleine Botermarkt zal welhaast veel te klein zijn om al de boterkoopers en verkoo- pers eene plaats t.e geven.'t ls nogal moeilijk voor de policie goed orde te houden en bij zonderlijk de lange vingers te beteugelen die al te vaak met de porte-monnaies op den loop gaan. Zaterdag laatst was er nog eens eene boe rin van St-Eloi, de weduwe Menu, die baren geldbeugel, inhoudende 25 franken, gestolen werd. Er zullen moeten maatregelen genomen worden, (bijzonderlijk als de tram eens zal loopen) om al de kooplieden eene behoorlijke plaats te verleenen en zoo den policiedieust te vergemakkelijken. erkentenis, die hem gegeven werd. Het meestendeel dezer nieuwe bekwaam heidskiezers hebben gevraagd aan M. Du- corney, om hen, in de maatschappij dei- liberale Bekwaamheidskiezers voor te stel len. Dien blijk van dankbaarheid aan den heer Jules Ducorney, doet ons genoegen, omdat wij allen weten hoe onverpoosd hij naar de volksontwikkeling streeft en wij wenschen ook dejeugdige liberale bekwaamheidskiezers veel geluk! Ongeval. In den avond van verleden Zondag is de bazin van de herberg de Nieuwe Potyze, buiten de Meenenpoort, in den kelder gaan de, in bezwijming gevallen. Haar hoofd was erg gekwetst. Spoedige zorgen werden haar door den heer Poupart toegediend. Hare toestand is heden zeer voldoende. Bravo! Dat is wel. De nieuwe liberale bekwaamheidskiezers zijn verleden Zondag naar de woonst geweest van M. Jules Ducorney, om hem te bedanken over den onvermoeibaren ijver welke hij aan den dag gelegd heeft gedurende de lessen hun gegeven, om het diploma van bekwaam heid te bekomen, en van hen moedige strij ders te vormen voor 't liberalismus, tijdens niet een der genaamde samenwerkers? de kiezingen. was er aanwezig. Liberaal en Vlaamsch,! De heer A. R. was de tolk zijner kamera- clauwaert en geus, is gzen spek voor hun- ^en en overhandigde aan den heer Ducorney nen hek In klerikale brne/Whnnden vin een m001 £eschenk- Deze laalste bedankte nen Dek in klerikale Broederbonden van van harte zijne bekroonde leerlingen, en was Vlaamsen en Vnj-zegge jezuïet, hooren z@er verheugd, niet over het geschenk hem die parade flamingasten liever t'huis. 'opgedragen, maar over de gevoelens van Feest hij «Ie vlaamsche §tev. Deze maatschappij beeft Maandag laatst het 20jarig jubelfeest gevierd van haren Voorzitter M. Jules Ducorney, als lid der commissie. Om 4 ure, begaven de leden, met muziek aan 't hoofd, zich naar de woonst van laatst genoemden beer, om hem geluk te wenschen. De kleine Maria C., die van tijd toe tijd in de vertooningen medespeelt, bood den jubilaris eenen bloemtuil aan in naam der maatschap pij, en zegde een mooi komplimentje in ver zen op, die zeer toegejuigi »erd. Na verscliillige straten der stad doortrek ken te hebben, begaf de stoet zich naar het lokaal der Maatschappij, Bronzen Hoofd, alwaar, na eene redevoering door den heer Onder-Voorzitter uitgesproken, men den heer Ducorney eene herinneringsinedalie overhandigde. De Voorzitter zeer aangedaan, bedankte de maatschappij in roerende woor den, die op daverend handgeklap onthaald werden. Een aantal brieven en telegrammen wer den den Voorzitter toegezonden, met geluk- wenschmgea van de bijzonderste tooneei- tnaatschappijën van 't land. Rond 8 ure had het Banket plaats; men moet niet zeggen dat de glazen er klonken, dat er toasten aangevoerd en op de gezond heid gedronken werd van hem die sinds 20 jaar met lijf en ziel op de bres staat voor de volksbeschaving en volksverzedelijking. De sekretaris overhandigde den jubilaris alsdan eenon gouden ring, namens de leden van de maatschappij. M. de Schepene Bossaert heeft eenen schoonen bloemtuil gezonden, vergezeld van eenen brief met gelukwenschingen. Na het Banket was er bal, om de smakelij ke spijzen en den lekkeren drank te doen zinken. Men heeft er gulhartig en vroolijk !erkentenis, die zijne leerlingen bezielen en geflikkerbeend tot in de kleine uurtjes. J._V\ DE TOEKOMST V.;r -v* Zoo klinkt de leer lol den strijd, dien we vieren! Zoo slaat die leer ons in 't liarte geprint! Clauwaerls en Geus, is de leus der banieren, t Well uil de borst ons. en schalt in den wind! Vlaanderen, dat woord stijft uw volk tot den weerstand! Heil u, zoo iang lie! ons leeft in den mond! Eens, op die leus, als een reddende weerklank, Antwoord de kreet van den Broederenboud; Neerland!

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1