PROVINCIALE KIEZING STADSNIEUWS. Stanislas Tokdecr. ]\r 1 28e Jaar. Zondag, 19n Mei 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. BERICHT. van den 26 Mei 1889. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar» voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMME Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. BUITENGEWONE KIESC0LLEG1E der Kantons Yperen. o De Voorzitter van het Hoofdbareel brengt ter kennis aan de kiezers dat hij de voorstelling der candidaten, hunne aanveerding en de lijsten der getuigen, die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvan gen den MAANDAG 20 MEI 1889, van 2 tot 4 ure 's namiddags, in de Raadkamer van het Paleis van Justicie. Eens dit tijd bestek verloopen, zal geene voorstelling of aanveerding van candidatuur noch aanwij zing van getuigen meer ontvankelijk zijn. De officiëele lijst der candidaturen zal ter inzage liggen van den 21 Mei 1889, ter zelfde plaats en uren. De Voorzitter, J. 1 WE INS. KLERIKALE BELOFTEN. De klerikalen gingen onze lasten ver minderen, zoo ten minste luidde het be driegers kiesprogramma der ultramon- tanen. Oordeel liever: 1° De taks op het vee en het vleesch, die in 1887 reeds 2,400,000 fr.opbracht. 2° De betaling op azijn en brandewij nen, 1,175,000 fr.; 3° De belasting op den chocolat en den cacao vooreene som van 24,000 fr. 4° Eene verhooging van belasting van 15 centiemen op de suikers, dus nog de som van 186,000 fr. Te samen omtrent vier miljoen frank. Zoodus: vier nieuwe belastingen zonder te spreken van de vermindering der in tresten van de Belgische rente, waardoor de burgerij en de kapitalen veel geleden hebben de 100 miljoenen gestemd door HET SCHANDAAL VAN BERGEN. De zaak Wilson heeft voorzeker in Frankrijk zooveel opschudding niet ver wekt als de schandalige komedie die thans voor het assisenhof van Henegou wen wordt gespeeld. Wilson toch dreef maar handel in dekoraliën en klopte op porte-monnaie der goedzakkige sullen, die aan den lintenworm leden. Wij, die aan die ziekte niet onderhevig zijn, vonden deze handelwijze het werk ïeenen, behendigen aftrogge- iaar.... maar enfin, men heeft nog andere schurkenstreken zien gebeuren en aan nog vele zaken meer zijn vette wijnpotjes ver bonden Maar wat hier in ons, om zijne vrijheid geroemd :>ndeken omgaat, is niet walgend alleen en Sedert dien heeft men hen door ijdele.tot muilen en brandstichten overslaan, de beloftens om den tuin geleid. Deze be- ongelukkigen, met verachting te kunnen loftens worden eindelijk bekrachtigd uitschreeuwen: 't Is laag; 't is gemeen ca naille! Schiet erin! Beernaert, Devolder Uw einde is na kend Gij zult vallen onder de algemeene Tol aan de laatste grenzen der wan-jverachting, onder den vloek van het volk, hoop gedrongen, hebben de arbeiders dal gij zoo snood bedrogen hebt. door eene wet,ten rechte uithongerings- wet genoemd, daar zij meer dan ooit het volk zal uithongeren. gemeen, schandalig, het is wraakroepend! Eene massa personen zitten op liet banksken te Bergen onder beschuldiging van samenzwering tegen den Staal, van ophitsing tol revolutie, van bedreigingen en het ten uitvoer brengen dier bedrei gingen! En wat ziet men? Onder de beschuldigden zelf zitten ver achlelijke lieden, door het Ministerie omgekocht, om de bevolking van hel Cen ter te gaan ophitsen,om onrust en opstand te stoken, om de driften der lijdende en getergde bevolking aan te vuren! En mannen zooals Pourbaix, Laloi, André, Rouhette komen met den glimlach op de lippen, de valschheid in hel hart, het hoofd vol jezuïetenstreken tot hunne zoogezegde broeders en drukken vol over tuiging en geestdrift den Judaskus op de lippen van hen, die zij weldra gekoord en gebonden, aan de voeten van Beernaert en De Volder zullen nederwerpen Den 21 Mei 1887 brengt de aterling Pourbaix aan minister Beernaert een ont werp van manifest, dat 's anderendaags naar de Openbare veiligheid overgaat.Het bestuur zendt het aan Pourbaix terug, die het door den al te naïeven Hector Tonreur met den ingebeelden naam Stanislas Condeur doet onderteeken. Dit stuk, de mannen van geen cent, geen kanon alzoo geschikt, wordt aan het gouverne- meer, voor de versterkingen der Maas ment leruS gestuurd! rond Luik en Namen, enz., enz Zonder de miljoenen te rekenen die aan kerken en kloosters voortdurend gegeven worden. Het eenigste wat die ultramontanen ons brachten is de afschaffing onzer scholen om ze door dompersgeslicbten te vervan gen Zie er hier den tekst van: La Louvière, 25 Mei. Den heeren Ministers, De werklieden van gansch Belgie, na indrukwekkende betoogingen ten voor- deele van het algemeen stemrecht, lieb- ben hunne wenschen met onverschillig- beid door uw gouvernement geweigerd gezien. de algemeene werkstaking gestemd deze staking beheerscht gansch Belgie. Voor het laatst wendt het volk zich tot u en zegt: Wil het gouvernement ons het alge- meen stemrecht geven Wil het onmiddellijk de Kamers doen ontbinden De herziening der grondwet uitroe pen Het volk ter vergadering oproe- pen ten einde de afgevaardigden bij de Constituante te kiezen Zoo gij liet doet, wordt de orde on- middellijk in het land hersteld. Op, gij allen, die nog het hart op de rechte plaats draagt, opProtesteert met vuur tegen de schande, die de regeering op ons land heeft geworpen Vraagt aan den koning dat hij zijne onwaarde minis ters met klank aan de deur werpe! En zoo gij lijdzaam blijft toezien, dan zal ver achting uw deel worden, uwe naburen zullen met misprijzen en honend medelij den op u nederblikken, omdat gij de stem niet meer verheffen durft legende schreeu- wenste onrechtvaardigheid, de tergend- sle schanddaad Maar neen! Zoo zal het niet zijn! r, j Met moed de handen ineen geslagen Zoo gn weigert, zal de burgeroorlog j„„ r,. 7 I I i j ,i 6 strijden wil kloek en manhaftig tegen den iio.l» nver I. eplmele land nnlkelenpn algemeenen vijano, geven wij niets, niets toe, en dan zullen de gevloekte papen hier weldra met Christus kunnen zeggen Ons rijk is van deze wereld niet (iStad Gent). zich over '1 geliéele land ontketenen. Wij zullen uw antwoord tot op Zon- dag aanstaande, 29 Mei, afwachten; indien, op die dagteekening, het ons niet toegekomen is, wijl ze slechts aan u zeiven, de schrikkelijke rampen, die gij over België zuil gezaaid hebben. Voor liet uitvoerend Comiteil der al- gemeene werkstaking, En Alfred Dufuisseaux en Hector Cou reur werden voor het Assisenhof vervolgd! De eerste werd bij verstek veroordeeld De tweede vrijgesproken, omdat hij alles wat hij van de tussclienkomst van Pour baix wist, had doen kennen. Pourbaix, de lage omgekochte, de handlanger van den eerlijken Beernaart, loochende onbe schaamd Hoe ellendig, hoe laag die handelwijze! Ziedaar nu de bezorgdheid der klerika len voor hel volk! Ziedaar nu wat zij doen om onze lijdende broeders op te beuren, hunne ellende te verzachten, door hun datgene te geven, waarop zij, volgens de roemrijke beginselen van 89, recht heb ben: Onderwijs, stemrecht! Maar neen Zij dooden het onderwijs; zij schaffen overal de openbare scholen af en leveren de jeugd in handen van geestes- verstompers en zedenbedervers, die er be stellen het volk in domheid en bijgeloof op te voeden zij zenden vetbe- taalde spioenen in het midden der werk lieden, om ze op te stoken, ona ze tot bal dadigheden aan te zetten, om dan, als ze Yperen, 18 Mei 1889. Faardciiloopstrijtle». Op Zondag, 2 Juni 1889, om 2 1/2 ure. Lengte der loopbaan, omtrent 827 meters. Handicapeurs drafloop MM. Vanden Bo- gaerde en Le Fevre. PROGRAMMA: 1° Prijs van den Landbouw. Ingespan nen drafloop. IÖO franks, en niet 200 fr., waarvan 100 fr. aan den eersten, 65 fr. aan den tweeden en 25 fr. aan den derden, voor alle paarden uit het rechterlijk arrondisse ment Yperen, nog nooit eenen prijs gewon nen hebbende in een officiëelen loopstri id en die niet te eischen zijn. Inleg 10 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Ge wicht: 100 kilogr.Afstand: omtrent 2,600 meters. 2° Prijs der Beschermmde leden. (Wei ter Handicap). 600 franks voor alle paar den die, sedort 1° Januari 1889 nog geene som van 1,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Kostelooze inschrijving; verbeurgeld, 15 fr. de verbeurgelden aan den tweede.Afstand: omtrent 1,200 meters. 3° Prijs der Yperlée. Tusschenlandsche bereden drafloop. (Handicap door afstand). 800 iranks waarvan 500 fr. aan den eersten, •V}vAt*K n li J 'i DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1