STADSNIEUWS. I*r 378. 28° Jaar. Zondag, 2@n Mei1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMüDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 'tland. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar» voos* t!e stad; fr. 3-50 voor geheel Belgi®. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. UITLEGGINGEN Wat de opvoeding der opstellers van Hein! wat zult gij nu zeggen. Daar is dat kwezelblad betreft, van de zorg welke u den mond eens en voor altijd gestopt, er aan besteed is kunt gij u geen gedacht he! Ja, wij hadden het al lang voorzeid. Fier in 't bewustzijn van den volbrachten plicht, in 't aangezicht der gansche natie, vormen. De liberalen zeggen de waarheid om trent de heldendaden van vrome mou- hebben onze ministers hun gedrag opge-chards-bezoldigers. Foei, de waarheid helderd. Met klank zijn de valsche aantijgingen wêerlegd; met verontwaardiging de vuige lasteraars aan de kaak gesteld. Ha! wat moeten zij gebeefd hebben, de liberale letterschoelies, toen 't over de op- getogene wereld klond, van de lippen van minister Lejeune, dal: In tegenwoordigheid der erge en buitengewone omstandigheden die het proces vergezellen, dat thans voor hel assisenhof van Bergen hangend is, er personen zijn die hunne verwondering uitdrukken over het stilzwijgen der re 's geering. in lange verwachting, met ingehouden adem stonden zij daar, en sidderden, en luisterden op wat er volgen zou. De schaamte deed hunne wangen kleuren, zij krompen in een van schrik, want: De regeering was van gevoelen, dat een proces, geene aanleiding mag geven tot een politiek debat, op den oogenblik dat het gerecht er zich meê bezig houdt. De eerbied welke zij voor de justicie heeft, liet haar niet toe op dezen oogen- blik uitleg te geven over zekere feiten, vreemd aan het proces, maar die er door de verdediging in gemengd wor- den. Door zich het stilzwijgen nog voor eenige dagen opgelegd te hebben, denkt de regeering eenen plicht van eer te vervullen en zij rekent, voor de beoor deeling van hare handelwijze, op den gezonden zin des lands. 't Was er eindelijk uil! Op eens waren onze meesters wit als sneeuw. Want,waar de lezers,daarbij bepaalde zich de verkla ring onzer ministers, die zooveel ge rucht maakt in 'tklerikale kamp.Zij zullen hun gedrag ophelderenals 't proces gedaan is. Vas m'altendre la, sous l'orme, pour sur je ne viendrai pas, En daar staan wij nu allen «sous l'orme» en wachten tot Beernaert zich vrij pleit! Zich vrij pleit, allez done! laat hem zeggen, foei. Daarop geeft zij hun den vereerenden naam van letterschoelies. Hoe beleefd, wat zijn die lui fatsoenlijk. Maar wat wilt gij meer, zij zijn immers in de vreeze Gods opgevoed en het wijwater vat kan maar geven wat het inhoud AARDIGE ZAKEN. Het schandaal van Bergen en de op handen zijnde kiezing van Brussel houden zoodanig de publieke opinie gespannen, dat er zekere lieve dingjes zoo ongemerkt voorbijgaan, die nochtans wel der moeite waard zijn, en welke juist geschikt zijn om ons in al onze somberheid, in al onze gramschapen verontwaardiging een oogen blikje plezier te verschaffen. Wat wij ver- lellen gaan, is al een beetje gebeurd, maar 't laat er toch niet om heel eigenaardig en vooral... pikant te zijn. De papengazetten piepen er geen woordeken over en om re den! Er is kwestie van een hunner gees telijke kopstukken, 't Geval dient wel eenigszins in 't breed verteld te worden, om het publiek op de hoogte te houden van wat er zooal in die propere klerikale wereld gebeurt. Monsignor Saccheri, een hooggeplaatst dignitaris bij den pauselijken troon, was, niettegenstaande zijne geestelijke kleeren en zijne kaal geschoren kruin, van vleesch en beenen, zooals alle Adamskinderen... Hij ook had gevoel en... hij beminde! Hij beminde, de driftige predikheer, een jong schoon engelsch dingetje, Miss Dowe genaamd. De knappe miss beet toe, maar liet on zen galanten prelaat weldra verstaan, dat zij hem niet beminde om den vleesch al leen maar ook een weinigje (wel het meest zeker) om de centen... om de diamanten. De jonge, blonde miss zat weldra op de prachtigste appartementen van Rome, omringd van alles wat de hoogste weelde aan genoegnis schenken kan, aanbeden door den gezalfden des Heeren, die, door lange onthouding, zijne liefde in branden den drift zag overgaan. reld door aan de goedgeloovige dutsen wordt afgetroggeld! Men ziet dat het meerendeel der onder pastoors nutteloos zijn, zooals de Jour- Om de leemten in de pauselijke kas aan de Bruxelles het eens zegde;zij weten te vullen, speculeerden Saccheri op debiet wat doen met hunnen tijd en stellen beurs en leed verliezen op verliezen... het zich aan als kiesagenten ten voordeele gat werd grooter en grooter! Onze miss Dowe rook weldra lont er. werd gewaar dat haar gezalfde en hoog geplaatste vrije in geldelijke moeilijkhe den verkeerde. Zij nam liet wijze besluit hem te verlaten, maakte hare prachtige meubels te gelde, pakte toiletten en ju- weelen in en, aan den arm van eenen jon gen Rus, vertrok zij naar Zwitserland! Die nieuwe slag deel den eerwaardi- gen prelaat geheel en al den bol verlie zen. Hij wierp zich hals over kop in de zotste onderneming, hij schotelde tot zelfs geldhuwelijken. Niets hielp! Zekeren dag zag hij den bodem der kas, nam zijne beenen onder de armen... en liet den boei in brand!.. Weinig dagen nadien werd alles ontdekt: men zocht den misda diger op... maar de vogel was wel en goed gaan vliegen! Dit ontstak den Heiligen, Vader in eene kattencolère om van te ber J sten. Met eenen krachtigen sakerof vier sloeg hij met de vuisten op de tafel... beval zij nen schatmeester het te kort (negenhon derdduizend patUttekens, wat blieft u!) te betalen... en de zaak dood te zwijgen! Jamaar, in 'l Vatikaan, zooals elders, zijn lange tongen, koffiewijven, die er op loeren om schandaal te verwekken en ziel» verhaasten alles uil te brieven! En zoo zijn wij 't ook te weten gekomen. der klerikale partij. Dit is soms een gevaarlijk werk, want als zij van rechtswege niet kunnen beko men wat zij willen, ontzien zij zich niet vervalsching te plegen zooals dat onder pastoorken. De Chronique meldt dat het gerucht is verspreid dat M. Beernaert, hoofd van het kabinet, beslist heeft het ministerie te verlaten en mogelijks ook van het politiek leven zou afzien. Als troost blijft hem dan de vriend schap van Leonard Pourbaix over. Doch koken kost geld, en onze waar nomen... als hij kan, of beter als hij'dige Adonis had niet de minste persoon- durft. jlijke fortuin. Dit was voor hem geen be- 't Ivannunniksblad, dat zoo gaarne eene zwaar! Hij putte met volle handen in de lans voor 't ministerie breekt vuil werk, kas van St-Pieterspenning en andere gil- voorwaar), maakt vooral veel lawaai Yperen, 23 Mei 1889. Vcrtooning. Dinsdag, 28 Mei, zal er in onze stad eene zeer merkweerdige vertooning plaats hebben. De schoone drama van d'Ennerv: Martyre zal in onze schouwburgzaal gegeven worden door eene uitmuntende troepen waaronder wij bemerken Mad. Andrès du Gymnaste eaM.\d'Angeac de CAmbigu. Deze zielroerende drama, in 5 bedrijven had in den Ambigu ltiO opvolgende vertoo- ningui plaats. Ongetwijfeld zullen de liefhebbers van schoon tooneel zich verhaasten zulke puike En dat heeft den opsteller onzer gewij- vertooningen Dinsdag bij te wonen. Er kunnen van heden af plaatsen behouden worden aan de gewone prijzen. de bladjes aan zijne lezers niet verleid? Of wist hij van niets? Dan zal hij ons dank wijten omdat wij hem op de hoogte bracli ten en we zijn overtuigd dat hij dit puike vertellingske in 't korte zal overdrukken. De sukkels, die hem lezen, zullen mis schien een aangenaam en prikkelend oogenblikje beleven! EEN ONDERPASTOOR IN 'T GEVANG, Men schrijft uil Veurne dat men aldaar een onderpastoor, uit een der aanpalende gemeenten, in 't gevang heeft opgesloten, die onlangs door het hof van beroep van Gent, lot drie maanden gevang werd ver oordeeld, voor valschheid in openbaar geschrift. Dit onderpastoorken, had de belastings briefjes van eenen inwoner zijner gemeen te vervalscht, ten einde hem op de kie- dekens, en stal daar het geld, dat de we-'zerslijsten te doen brengen. Klescxamen. Het Journal d'Ypres was onlangs in den zevenden hemel, omdat het beweerde, dat de laatste kiesexamen 14 klerikale kiezers meer dan liberale opgebracht hadden. Doch dat broertjesorgaan heeft het vel van den beer verkocht, vooraleer hij gevangen was. De aap is uit de mouw gekomen: Onder de meerderjarige kiezers, die in 1890 aan den kiesstrijd deelnemen zullen, zijn er 2 libera len meer dan klerikalen, en onder de min derjarigen, die later zulien mogen kiezen, hebben de liberalen er ook 2 meer dan de klerikalen; dus in 't geheel 4 liberale kiezers meer, in plaats van 14 min,zooaIs 't Journal het beweerde. Dat het wijwaterpapierke nu een gezicht trekt als een vervrozen teen, kan iedereen aan zijne eksteroogen voelen. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1