r STADSNIEUWS. TV r 182. 28e Jaar. Zondag;, 23n Juni 1889» Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREY. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. '8 jaar» voor dc stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigiogen: 10 centiemen den regel. Reklanien: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. INTREDE EN ONDERVRAGING VAN M. JANSON IN DE KAMER. De zitting der Kamer is Dinsdag zeer woelig geweest. De heer Paul Janson heeft zijne intrede gedaan en terstond hel woord gevraagd. Toen M. Janson voorbij de minister- bank ging, werd hij gegroet door M. Le- jeune, minister van justitie, maar M. Beernaert, aarzelde en knikte nauwelijks met hel hoofd; hij dacht, gij zult mij wel dra op het lijf gaan vallen met Pourbaix en ik heb er meer dan genoeg van. Wij willen het gelooven. De heer Janson heeft zich nevens M. d'Andrimont, op de laatste, bank gezet. De heer Janson met zijne kloeke wel luidende stem, heeft de heeren ministers Beernaert en Devolder een kleedje aange past dat ze lang zullen dragen en waarop de schanddaad slaat geschreven die zij be dreven hebben. De redenaar heeft gezegd dat de heer Beernaert vóór de kiezing van 14 Juni verklaard heeft, dat de kiezers van Brus sel, hem recht zouden hebben laten varen. Ehwel, inderdaad, zij hebben met eene meerderheid van 2,000 stemmen ver klaard: dat het ministerie en de meerder heid, die het ondersteunt, moeten aftreden en het land rechter over hun gedrag laten. De heer Beernaert, ondersteund door den heer Lejeune, minister van Justitie, heeft getracht zich te verschoonen, door te verklaren dat hij over het bezoek, te middernacht, van Pourbaix en zijnen ge zel niet voorop verwittigd was. Gelooft dat en drinkt pompwater: Een minister, die te middernacht, lieden in zijn studievertrek zal ontvangen, die wei geren hunnen naam zelfs aan den poortier bekend te maken! Zoo iets gebeurd nooit. Minister Beernaert klampt zich aan zij ne slaafsehe meerderheid; wij zijn met 00 katholieken en gij maar veertig libe ralen roept hij uit, en gij zoudt willen dat wij ons aan eene herkiezing onderwerpen; neen, dat doen wij niet, wij zullen onzen tijd uit doen en dan kan men ons beoor deel en. Dat is heel schoon en gemakkelijk ge zegd; maar de openbare denkwijze is ster ker dan den wil van de ministers en der meerderheid. Zij beeft genoeg van het klerikaal bestuur, dat zich onwaardig heeft getoond nog verder het land te rege ren en als de klerikalen het tegendeel be weren, dat zij de Kamers ontbinden, men zal alsdan zien wie gelijk heeft. Het is niet slecht eens na te gaan hoe het komt dat de klerikale partij eene zoo groote meerderheid in de Kamer bezit en hoe weinig er noodig is om geheel die groote meerderheid in minderheid te doen veranderen: Wij zullen hiereenige cijfers mededee- len, die officieel zijn en welke niet kunnen betwist worden. Na de kiezing van 1888, verscheen, in een tijdschrift, aan de klerikale kandida ten 25,165 stemmen werden gegeven, ter wijl de liberale er 23,484 bekwamen, dus eene kleine katholieke meerderheid van Wij moeten nog doen opmerken dat bij beerschen, de meesters spelen, wetten den aanvang der zitting de heer De Smet maken en uitvoeren, waartegen de groote de Nayer. die van het ministerie eene meerderheid van het land opslaat, plaats van 5000 fr. heeft bekomen, zichj De ontbinding der Kamers in deze om- voor zijne onbetamelijke uitdrukking, tot standigheid is onvermijdelijk. De koning, de ©rde heeft doen roepen. De heer Eeman heeft ook geheel de zit ting door zich onderscheiden door zijne grove onderbrekingen. Wij hebben daar de representantjes als hij den toestand inziet, zal niet kunnen nalaten, het ministerie te ontslagen en de Kamers te ontbinden. HET GROOT LIBERAAL BANKET. Het banket door de vereenigde liberalen de heeren Paul Janson, Graux, Frère Or- ban, Bara en Houzeau aangeboden, alsook aan de leden van de kommileiten de Ligue en der Liberale Associatie zal door M. Neujean, voorzitter der Liberale Federatie worden voorgezeten. Het is op 30 Juni, om 2 ure bepaald, bij het feindigen der betooging welke voor dien dag wordt ingericht. De lijst zal onwederoepelijk worden ge sloten Maandag 24 Juni, om 8 ure 's avonds. De prijs is 6 fr. per couvert met eene halve ileseh wijn. Men schrijft in bij den heer Georges 1681 stemmen. Daarmede verwieren de bisschoppelijke Brulé, rue de Blanchisserie, Brussel slaven 44 zetels in de Kamers, terwijl de liberalen met 23,000 stemmen slecht 2 liberale representanten bekwamen? De Journal de liruxelles zegde zelfs: de katholieken hebben te Namen met 200 stemmen meerderheid gewonnen, te Phi- lippeville met 70, te Nijveit met 30, te Antwerpen met 600 en te Brussel met 200 stemmen meer dan de liberalen. Het ware dus voldoende geweest 100 stemmen te Namen te verplaatsen, 35 te Philippeville, 15 te Nijveit, 300 te Ant werpen en 100 te Brussel, dal is 550 stemmen om in die arrondissementen 32 liberale afgevaardigden in plaats van 32 katholieken te kiezen en alzoo eene libera le meerderheid van 6 stemmen in plaats van eene kalholijke meerderheid van 58 stemmen te hebben. De liberalen zouden alsdan 72 leden en de klerikalen en independenten 66 leden in de Kamer hebben. En er hebben in 1888 maar enkel kie zingen voor de helft van het land plaats gehad. Dat er eene omkeering gekomen is in de denkwijze der kiezers, bewijst de laat ste kiezing van Brussel, waar de liberale kandidaat mei 2000 stemmen meerder heid werd gekozen. En het is met eene meerderheid die geene meerderheid meer mag genoemd worden, dat de klerikalen het and be- De bijtreding moet door het beloop der inschrijving zijn vergezeld. De inrichters der betooging, van den 30 Juni hebben Woensdag besloten dat de belooging, waarvan hel définitief pro gram nog niet is vastgesteld, om 11 «re hoede klerikalen de belangen der belasting 's morgens zal plaats hebben. Zooals wij schuldigen met de voeten treden Die vragen stellen is ze beantwoorden. Wat zou hetdan baten de Kasselrij GOOfr. 's jaars duurder te verpachten, als de pach ter niet uitlangt of de stad verplicht voor meer jaarlijksche herstellingen te doen of nog de gebouwen omme woont en dezer waarde op de helft brengt? En dan, als die meer aanbieder, na de 9 jaren, eens dat de Concorde elders inge steld is, zijnen pacht opzegt, zal men dan nogeens eene Concorde vinden, die, in dezelfde voor de stad zoo voordeelige voor waarden, de Kasselrij in pacht aanvaarden zal Neen, niet waar Dat klerikale besturen zoo met de stedelij ke belangen ommespringen dat is vast en zeker en dat zij hier, evenals te Popcringhe, Roeselaere en elders, de stadsbelastingen door hun onbekwaam bestuur van 20 ten honderd zouden verhoogen, lijdt ook geen twijfel. Gelukkiglijk voor onze beurzen zijn zij nog heel verre van hier den baas te mogen spelen. Ook als het zoo voordeelig is, iets open baarlijk aan den meestbiedenden te verpach ten, waarom dan handelen de bijzonderen ook zoo niet? Die kennen nochtans ook hunna belangen en zij ook weten hun grootste pro fijt te zoeken. Zegt eens wijwatervaten, waarom alle eigenaars hunne eigendommen uit der hand en niet openbaarlijk verpachten? Maar dat zult ge niet; want dat ware uwe eigene ruiten uitslaan. En wilt ge nu een sprekend bewijs hebben hooger zegden is het banket op 2 ure be paald Yperen, 22 Juni 1889. De Kasselrij en «le Arine Klaren. De klerikale papieren onzer stad krinke len en spertelen als versche palingen op een gloeienden rooster om het volk dietsch te maken dat de stad niet weldoet met de Kasselrij voor 1600 fr. 's jaars uit der hand aan de Concorde te verpachten. Die schoone gebouwen, te midden der Markt gelegen, zouden moe ton openbaar aan den meestbiedenden verpacht worden, zeggen zij, en dan zouden ze voor de stadskas wat meer opbrengen. 't Is mogelijk. Maar zal die meestbiedende een zoo goed betaalder zijn als de Concor de bet is? En zal bij die gebouwen op zijne kosten in den staat blijven onderhouden en zelfs veel in waarde doen verhoogen, zooals de Concorde het tot op heden deed en voorts altijd doen zal? Welnu leest en oordeelt. Wanneer de rekeningen der kerkfabrieken met een tekort sluiten, of wanneer zij aan de kerk herstellingen te doen hebben, die zij niet afdragen kunnen, dan komen zij op de beurs van stad, provincie en Staat, dus op ons aller beurs kloppen en afdoppen moetea we. Als eene kerkfabriek bare goederen aan vriendjes voor een appel en een ei afstaat en zoo gevaar loopt altijd en immer op onze beurs te moeten kloppen, dan moet iedereeu wel bekennen dat zij door het geld der las- tenbetaalders loopen als een zwijn door dj hoornen. Dat is juist wat de pagadders der St-Maar- tenskerkfabriek hier doen. Zij vallen gestadig ons stadsbestuur last'g om hulpgelden te verkrijgen voor herstellin gen, die voorzeker dood noodig zijn, en zij geven voor9P jaren het klooster der Arme Klaren aan 300 fr. 's jaars in pacht om niet te zeggen weg. Is dat klooster, dat 20 aren bebouwden grond beslaat en dat togen de St- Maai tens- L DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1