l\r 184. 28e Jaar. Zondag, 7n Juli 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEHEÜV. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. jaar» voor dc atad; fr. 3-50 voor geheel Belglc. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. LIBERALE BETOOGING TE BRUSSEL. DE AANKOMST. De liberale betooging heeft Zondag laatst le Brussel plaatst gehad en is onder alle opzichten goed gelukt. Wij kunnen in geene lange bijzonderheden treden en zul len ons bepalen met de voornaamste ge beurtenissen mede te deelen. Van 's morgens vroeg was er veel be weging in de stad en vooral aan de ver- schillige spoorwegslatiën waar talrijke treinen toekwamen, welke duizende libe rale betoogers aanbrachten, die door de jonge brusselsche liberale wachten wer den verwelkomt. In de Noordstatie zsg men de liberale Associatiën aankomen van Antwerpen mei 2000 tot 3000 leden, die van Audenaerde, Brugge, Gent, Deinze, Luik, Leuven, Oostende, Roeselaere, St-Nikolaas, Den dermonde, Boom, Ledeberg, Ronsse, enz. In de Zuiderstatie die van Doornijk, Ber gen, Charleroi, Nijvel, Leuze, en talrijke andere Maatschappijen met vaandels, kar tels en muzieken Overal was leven en men zag niets dan liberalen met blauwe bloempjes in het knopgat. De klerikalen waren verdwenen of wel zij hadden zich met een blauw bloempje of slreksken versierd, ten einde niet aftesleken bij de overige wandelaars. DE STOET. De vereeniging van den stoel had plaats op de Groote Markt. Reeds vroeg, van 10 1/2 ure, was de markt met volk bezet. De betoogers kwamen talrijk op met hunnen toegangskaart op den hoed. Al de vensters zijn open en met volk be zet. Aan het venster van le Sac is een photografisch stelsel geplaatst om den stoet optenemen. Geheel bet persooneel der politie is in dienst gehouden; er bevondt zich ook een peloton van 20 gendarmen ter plaats. Om elf uren komen groepen toe met muziek en vaandels. Een karikartuur die gedragen wordt geniet veel bijval; de ministers zitten ne vens elkander en een senateur heeft in plaats van zijn hoofd een groot cornetaan den olifantschen snuiter van Beernaert.den Aan het hoofd van den stoet bevinden zich de Jonge Wachten der Liberale As sociatie en van de Ligue; vervolgens de overige Maatschappijen en Kringen van het land. YOOR EN IN DE BEURS. De stoel is te middag vertrokken. De muzieken spelen en de betoogers zingen: A bas üeernaert! en 7 ongedierte der papen! Het lokaal der Beurs is versierd met driekleurige en blauwe vaandels. De afgevaardigden en de leden van de komiteiten dar Liberale Associatie en der Ligue nemen plaats op de estrade. Op den eersten rang MM. Janson, Graux, Feron, Buis; vervolgens de heeren Eugeen Robert, Mignot, Neujean, de Selys, Demot enz. De heer Buis opent de zitting. Verschei dene redenaars nemen liet woord, waaron der M. Paul Janson, die met luidruchtige toejuichingen wordt begroet. Mijn hart stroomt over, zegde de rede naar, van dankbaarheid, voor die liberale strijders, die onzen zegepraal komen vie ren. Die huldeblijken leggen mij een grooten dicht op, en ik zal hem in het Parlement waardig weten te vervullen. Het openbaar geweien werd door mijne ciezing gewroken, mijne kiezing was de uitspraak van het land legen een onwaar dig ministerie. Brussel heeft het mouchards-ministerie veroordeeld en uit het gansche land ging eene stem op: weg met de mouchards! Moest men het land raadplegen, weest overtuigd, dat het ministerie met klank aan de deur zoude vliegen! Maar wat we vooral moeten betrachten, is dat de burgerij nog nauwer verbonden worde met de werklieden. Burgers en werklieden moeten hand in ïand den zegenpraal onzer grondbeginse en bewerken. Na dat MM. Graux, Buis en Feron nog iet woord hadden gevoerd werd de zitting onder den grootslen geestdrift geheven, met de kreten: leve de eendracht! HET BANKET. Het banket bestond door 2000 genoo- De eerste dronk werd ingesteld door M. Neujean aan den koning en vervolgens aan den overwinnaar van den 11 Juni,den heer Janson, en ook aan den heer Graux. De heer Janson neemt het woord en spreekt eene krachtdadige redevoering uit. Hij zegt dat het ministerie weg moet, dat het onderwijs uit zijne puinen zal verrij zen. Men spreekt, eindigt hij van de een dracht op bet program. Mag ik u mijn gedacht zeggen? eerbiedigen wij ieders program,maar vragen wij aan de toekomst aan de zegepraal, het gemeen program, waarop wij den dag na de zegepraal het eens zullen zijn. Luidruchtige toejuichingen begroetten die woorden. De heer Feron heeft een dronk inge steld aan de liberalen der provinlie; ge lukkiger en wijzer dan wij, zegt hij, wis ten zij de wreede tijdstippen te voorko men, die wij hebben beleefd en het is groo tendeels aan hen dat wij de eendracht te danken hebben die wij heden vieren. De heer Bara heeft een dronk ingesteld aan de drukpers, waarop de heer Hallaux, opsteller der Chronique, in naam der dagbladschrijvers, antwoordde. Daarmede is hel banket geëindigt, en, te oordeelen naar de geestdrift die er heerschte, zal die bijeenkomst goede ge volgen hebben. mouchard Pourbaix voorstellende, wiens digden. zeer gelijkend portret, de gezichten van! Al de hoofdmannen van het liberalism Devolder en Lejeune wegsteken. - jjzijn aan tafel. De heer Bara had plaats De commissarissen duiden aan iedere genomen tusschen de heeren Janson en maatschappij hare plaats aan. 'Neujean. De overste der Noordstatie, te Brussel, had Zondag de medewerking gevraagd van eenige, soldaten en gendarmen, om binnen de statie, waardoor de aankomst der talrijke deelnemers aan de liberale betooging groote dwang onvermijdelijk was, de ordedienst helpen te verzekeren. Welnu, die medewerking is hem, op hoo- ger bevel, geweigerd geworden, en man nen van goeden wil, in de burgerwacht genomen, hebben soldalen en gendarmen vervangen en alles is wonderwel afge- 1oopen. Maar wat niet te begrijpen valt is dat men, in gansch bijzondere omstandighe den, de medehulp der troepen geweigerd heeft voor eenen dienst van algemeen nut, terwijl men onze soldaten nutteloos para deeren zendt in processies en in bisschop pelijke stoeten! Lezer, vindt ge dat ook niet vies!... leger en burgerwacht werden ter zijner eer gehouden; banketten met hopen waar de kostelijkste eetwaren en dranken over vloedig voorhanden waren, en werden hem aangeboden; hij werd op het kasteel van Laken ontvangen; hij bezocht de open bare gebouwen en inrichtingen en zal stel lig zeker terug naar zijn land keeren met het gedacht, dat Belgie een der schoonste en gelukkigste der landen van de wereld is. Helaas! 't is jammer, dat men de Shah niet een kijkje heeft laten slaan in den polilieken en maatschappelijken toestand van dat schoon land; hij zou voorze ker aardige oogen getrokken hebben! GROOT SCHANDAAL IN EEN KLOOSTER. De Shah van Perzie, de sultan van Tur- keië en hunne Oostersche collega's, bezit ten harems voor hun distratie. Hier ten land is de veelwijverij verboden door de wet, en eenieder stelt zich tevreden met zijn een sacrament, kapitein, vrouwkeu of schatje om het even hoe hij zijne huis plaag noemen wil. Pastoors, monikken, laters, mollebroers en andere gekruinde gasten beoefenen de Evangelische raden, Deugden die niemand schuld is te aanveerden, maar nochtans door Christus aangeprezen zijn, te weten: gewillige ar moede, eeuicige zuiverheid en volkomen ehoorzaamheid. Ofschoon de eeuwige zuiverheid onzer mollebroers veeleer trekt op 'nen schotelvod dan op eene blanke lelie, hadden wij nooit durven vermoedeu dat er tusschen die zwarte rakkers, op rechte Sullans loopen die in de vrouwen kloosters hunne lage driften gaan botvie ren. In het zuiden van West-Vlaanderen leefden in eer en deugd eenige godvruchti ge nonnekens. De duivel des vleesches, in de gedaan te van eenen ontembaren momk, is het heiligdom binnen geslopen, en, naar het voorbeeld van den engel Gabriël, heeft hij de onbevlekte maagdekens gebood schapt. Hoeveelen er geantwoord .hebben: Mij geschiede naar uw woordweten \ye nog niet juist. Drie althans h'eb'ben hun nen hemelschen bruidegom verloochend voor Cupido, den god der liefde. En Cupido loog, Met pijl en-de bpog, Elders ter jacht. Op 't schoon geslacht! P. S. Den naam van., het klooster DE SHAH IN BELGIE. De Shah van Perzie, die in ons land, eenige dagen, op kosten van Jan en alle man, heeft doorgebracht, heeft er veel ge zien en bijgewoond. Prachtparaden van'houden wij ter inzage onzer lezers. Men L. N. vraagt peters en meters] DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1