VAN dervvijzer, niet ver van Antwerpen, zich Zillebeke. Een werkman die aan het verdie- uit vrees voor den pastoor en de wet, zich pen van den vaart werkte heeft eenige ijzeren verbergen moet om zijn leerlingen gods- rails op de beenen gekregen, terwijl hij die dienst onderrichtte geven. Onderwijst hij geenen godsdienst, zoo loopt zijne school leeg en wordt hij afge steld. Onderwijst hij wel godsdienst in de school, dan wordt hij gestraft om dal de pastoor het verbiedt. Het zuur brood, dat de onderwijzers uit de hand der clerikale regeering eten. Nog een beetje geduld, onderwijzers; her innert u het spreekwoord: de kruik gaat zoo lang om water, tot zij breekt. Reeds is de kruik der clerikalen meerderheid ge scheurd; nog een stootjeendeslukkenvlie-' gen hun rond de ooren en dan is 't de revanche! aan 't lossen was Men heeft den ongelukkige met gebroken beenen opgeraapt en in een naastbij gelegen kleermaakster.Vervynckt, August BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Joye, Emiel, wasbleeker,en Six, Ludovica, leêr maak ster.Vervvnckt, Auaust,markt- Wat een aardig ministerie hebben we toch! Al de kleuren van den regenbo< zijn er in vertegenwoordigd. Beernaerl, ziet zoo zwart als de ziel van Pourbaix; De Volder, zoo groen als een afgevallen, onrijpe appel; Lejeune, zoo rood als ie mand die in slecht gezelschap betrapt wordt; Van den Peereboom, zoo bleek als de lijken der verongelukte reizigers,en De Bruyne, och arme! heeft de geelziekte gekregen. Dit is geen ministerie meer, het is eene verfdoos! huis gedragen, waar hem de eerste genees kundige zorgen toegediend werden. Een tweede ongeluk is Zaterdag aan de werken der nieuwe vaart gebeurt. De ge naamde B. van Komen, heeft er, bij het los sen van riggels, een been gebroken en een hand vermorzeld. B,<es3oIeu. Twee Duitsche wijven kwamen Zaterdag rond 9 ure in de herberg de Zilveren Spoor in de Hondstraat, binnen. Onder't ledigen van een glaasje, vroegen zij aan de bazin of zij hun geene koperen vijfcentstukken zou kunnen verschaffen van het jaar 1865, om ringen en oorbellen van te maken. De goede sukkel trok naar boven om haar geld na te zien, ondertusschen kozen de twee diefeggen kramer,en Ceuninck,Maria, marktkraamster, Beun, August, dienstknecht, en Devolder, Kosalia, dienstmeid. Sterfgevallen D'hondt, Ursula, zonder beroep, §9 jaren, echtgenote van Joannes Bossaert, St-Jacobs- buiten. Noisier, Josephtna, zonder beroep, 65 jaren, weduwe van Albertus Demunter, Bollingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id., 2, TITEL II. (Vervolg). Gewoonlijke Uitgaven, het hazenpad, eene medenemende. Yperen, 24 Augusti 1889. Souxdorf Henri, oud leerling van onze ste delijke scholen, nu vrijwilliger bij de regi ment school van bet 5° linie, heeft met on derscheiding zijn exaam bij de krijgschool te Brussel afgelegd. Onze beste gelukwenschingen aan dien jon gen soldaat. Ongeluk. Vrijdag namiddag is een beweenlijk onge luk gebeurd bij den Verbrande Molen te welgevulde geldbeurs Ontvreemd. Maandag namiddag ging de waardin uit het Smisje naar den kelder om genever te halen. Een kerel, die in de herberg was, nam 80 centiemen uit de tooglade en toen hij er schoon weder mede wilde gaan spelen, deed zij een proces-verbaal op. Zaterdag Gevecht. konden Frans Treve en zijn schoonbroeder het maar moeilijk gedeeld krijgen en na wat grove woorden vlogen zij elkander in 't haar. Terwijl zij eikandet trachtten het stof' uit de vest te kloppen, bracht Treve zijnen tegenstrever een mes steek in het hoofd toe. Doktor Dalmote dien de den gekwetste de noodige zorgen toe en tegen Treve werd er proces-verbaal opge maakt. nik dc stoutmoedigheid, hunnen lof te maken en de overmoedige handelwijze van den mar kies de Prié te schandvlekken. De hartvochtige markies bekreunde zich echter bitter weinig om de openbare denk wijze. Meer dan ooit drong hij aan op de veroordeeling van Anneessens. Hij wenschte den martelaar der vrijheid op de pijnbank te brengen, ten einde hem omtrent gewaande medeplichtingen, bekentenissen af te dwin gen. Het was op 9 September 1719 dat de raad van Braband Anneessens ter dood veroor deelde en zijne goederen verbeurd verklaarde. Ofschoon men er zich niet aan verwachtte, maakte het vonnis dier gerechtelijke moord, niet alleen te Brussel, maar in het gansche land eenen overweldigenden indruk. Ten einde te verhinderen dat de keizer halsrechting I. Stadsbestuur. Jaarwedde der leden van den Bestuurraad, van den Sekretaris, van den Ontvanger, van den bediende van den Burgerstand, van den afveerdiger van den Sekretaris, van den Bode, van den afveerdiger des Burgerstands, Houden der registers van de bevolking, Drukkosten, Andere Bureel kosten, Verwarming en schoonmaken der bureelen, Maken der registers van den Burgerstand, Abonnement op het Bulletin der Wet op bet bestuur lijk memoriaal, II. Poiicie en openbare veiligheid. Jaarwedde van den Policie-kommissaris, Bureelkosten, id., Jaarwedde der Poiicie-agenten, Onderhoud hunner kleeding en uitrusting, Verlichting der straten, erin begrepen de akademie, enz. Onderhoud der brandspuiten. Schadeloosstelling der Pompiers, Onkost der nachtwacht, Torenwakers, van het Dépot-huis, Onderhoud van het doorgangshuis, Onkost der gevangenen in de arresthuizen, Huureeel eener woonst op den Abeele, voor de gendar merie. licht en vuur erin begrepen, -mo-oo (Wordt voortgezet.) 's Anderendaags 's morgens had op de Groote Markt te Brussel de plaats. Om 8 1/2 ure werd hij uit de Steenpoort afgehaald en naar de kanselarij gevoerd, waar de raad van Braband vereenigd was om het vonnis te lezen. Stevig gebonden werd hij op de beulskar gezet, den rug naar het paard gekeerd. De.s_„ biechtvader vergezelde hem. Gansch de be-lhem neerknielen, nam het zwaard, zwaaide het volk. Hij verlangde zijne medeburgers een laatste vaarwel toe te sturen. Ik sterf, zoo begon hij, ik sterf, dewijl ik uwe rechten en vrijheden heb durven ver dedigen!... ik sterf... Men liet hem echter niet uitspreken: het trommelgeroffel verdoofde zijne stem. Ziende dat men hem dien troost zelfs niet gunde, gaf hij zich aan den beul over. Deze deed zetting der hoofdstad, een klein leger, was onder de wapens. Voor eenen oploop be ducht, had de Prié, 's morgens vroeg de zes regimenten voetvolk en ruiterij, te Brussel aanwezig, op de openbare pleinen en andere voorname punten doen post vatten. Eene dubbele rij soldaten stond op den weg ge schaard, langs waar de deken moest rijden Op de Groote Markt omringden acht batal- aan de smeekingen van het volk verhoor gaf jons grenadiers en twee schadrons dragon ders het schavot, rechtover het stadhuis op geslagen. De stadspoorten en de barreelen en het slachtoffer genade schenken zou haastte zich de onmenschelijke gehate de Prié de voltrekking van dit vonnis te bespoe digen. Anneessens was den 9 September veroor deeld en den -19 derzelfde maand zou hij zijne straf reeds ondergaan. Den 18 September begaf zich Joris Schou ten, greffier van den raad van Braband,naar het Steenpoort om den deken aan te kon digen dat hij zich tot den dood kon voorbe reiden. Anneessens ontving hem met kalmte en vergenoegde zich met te zeggen: Ik ben het in de hoogte en met éen slag hieuw hij het hoofd af. Frans Anneessens was niet meer. Het is met onze privilegiën gedaan!riep eene stem uit het volk. Velen doopten hunne zakdoeken in het bloed des slachtoffers. Toen 's avonds de beul en zijne helpers het lijk op het kerkhof van het St-Jansgasthuis wilden begraven, kwamen eenige burgers toegeschoten, laadden de kist op hunne schouders en snelden er mede naar de Zavel kerk. Doch cle pastoor durfde het lijk niet waren gesloten, en wachten er bij gesteld, om den toeloop van buiten te beletten andere wachten stonden op de stadswallen, om de omstreken in het oog te houden, ten einde op elke verdachte beweging voorbereid!gekleurden zavel opzamelen, te zijn. Waar het schavot gestaan had Poperinghe, den 22 Augusti 1889. Wij spraken in onzen laatsten brief over hef helsch lawijt dat het rustig (1) verblijf van den K. K. gestoord had. Sedertdien heeft men ons verzekerd dat al dit rucht welk aldaar plaats had, veroorzaakt uerd door een ongepasten uitval van Felix die, kost wat kost, zich wilt ontmaken van M.Wertz, zijn oud-beschermeling. Hetgeen wat deze twee personaadjen onder elkaar zegden, heeft voor ons geen belang,maar wij zijn verontweerdigd te vernemen dat een artiest van den ouderdom van M. Wertz, ge- heele dagen zottigheden moet verdragen van hent die, na zijne talrijke ongevallen te Belle, hier te Poperinghe is komen aangespoeld om alles over hoop te smijten. Inderdaad dien Don Quichotte, die nu groen- selmarchand js geworden, veranderde over lijd, ten grooten nadeele der belastingbetalers, de ontvangen, zoodat men zich naar lekerk begaf, waar het begraven werd. Nog des anderendaags zag men lieden uit alle standen een weinig van den met bloed ter plaatse :'de Kappel- /an/a.r® der pompiers Na de lezing, die hij herhaaldemalen door protestaties onderbroken had, legde men den deken de veroordeeling voor om ze te onderteekenen. Anneessens weigerde. Men verliet de kanselarij om zich naar de strafplaats te begeven. Geheel de stad was in onschuldig. w Na zes lange maanden geheime opsluiting,'rouw. Op de Groote Markt was zelfs geen kreeg hij eindelijk de toelating, zijne vrouw enkel venster geopend, en kinderen een laatste maal te zien en omhelzen. Nu bijna twee eeuwen, heeft eindelijk de stad Brussel er toe besloten, den naam van den volksvriend Frans Anneessens, den mar telaar van recht en vrijheid, door een stand beeld te verheerlijken, te vereeuwigen. Op 18 Oogst 1889 wordt het standbeeld van den held op de Jozef Lebeauplaats te Brussel ingehuldigd en wij vernemen met genoegen dat de Jozef Lebeauplaats weldra te Met vasten tred beklom Anneessens het den naam van den held onzer geschiedenis ischavot. Boven gekomen, richtte hij zich tof dragen zal. Lvnio. in eene slechle harmo nie, zich alzoo de voldoening verschaffende M. Maerten te zenden wandelen om in zijne plaats M. Wertz te stellen. Nu steekt hij zich in het hoofd de harmonie af te schaffen en de oude fanfare wederom in te richten die, door eene onvermijdelijke ver nieuwing der muziekinstrumenten, ten .laste der stad nieuwe opofferingen zal veroorzaken. Wat zal er geschieden toen M. Wertz zal vertrokken zijn? Zou een vreemdeling geroepen worden zijne plaats te bekleeden? In dit geval, wat zal M. Yerhaeghe zeggen, die reeds in de congregatie een muziek bestiert welk is voorgezeten door M. den kapellaan Brutsaert? I VAN DEN 16 TOT DEN 23 AUGÜSTI 1889, 5f» AARD DER UITGAVE!?. Wezenllijke uitgaaf win liet voorlaat ste dienstjaar Toegestane kredieten \an liet vorige jaar. Sommen door liet Sladsbest' voorgesteld. Ktanni. t- 2,248-08 2,885-60 2,883-60 2,000-00 2,000-1)0 2,000-00 900-00 900-00 900-00 1,100-00 1,100-00 1,100-00 1,800-00 1,800-00 1,900-00 500-00 500-00 300-00 800-00 800-00 900-00 100-00 1 00-00 100-00 1,167-00 1,000-00 1,000-00 500-00 500-00 500-00 492-85 500-00 575-00 408-76 408-54 408-54 51-00 53-00 41-00 1,500-00 1,800-00 1,800-00 500-00 500-00 300-00 5,250-00 5,650-00 3,630-00 800-00 600 00 600-00 5.086-53 5,700-00 3,500-00 511-00 400-00 4O0-GO 550-OO 430-üO 450-00 158-00 158-00 550-00 5O0-OU 500-00 lol-0D 166-00 166-00 60-20 ■100-00 100-00 100-00 500-00 300-00 1 v a »aa rlA va DB

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2