i Nr 193. 28e Jaar. Zondag, 8n September 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's jaar» voor de stad; fr. 3-50 tooi- geheel BelgJe, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vr?jdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. r 5j5 sn 5 CENTIEMEN HET NUMMER.; Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Onze Moniteur kondigt die schoone wet af, die niet weinig opschudding zal verwekken onder herbergiers en likeur- verkoopers, wij laten hier eenige artikels volgen: F erg anningsr echten op de nieuwe slijterijen ran sterke dranken. Art. 4. Ongeminderd de beslaande be lastingen, zal alvvie, te rekenen van 17 Juli 1889, eene slijterij in het klein van sterken drank opent aan het hieronder- slaande vergunningsrecht onderworpen zijn; dit recht moet door den slijter be laald worden per jaar en op voorhand, op de verklaring door hem op het kantoor der belastingen van de omschrijving ge daan. Art. 5. Hel bedrag van het vergun ningsrecht wordt als volgt vastgesteld: Art. 6. Het vergunningsrecht is ver schuldigd voor het gansche jaar, ongeacht den datum der opening van de slijterij. Art. 7. Wordt aanzien als nieuw ge opend, alle slijterij in het klein van ster ken drank voor dewelke het patentrecht over het vorige jaar, berekend overeen komstig de wet van 21 Mei 1819, niet zal betaald zijn voor 1 Januari van ieder jaar, alsook alle slijterij, na te zijn gesloten ge weest later heropend wordt. Dezelfde regel geldt voor alle slijterij welke overgebracht wordt naar eene an dere gemeente dan die waar de slijter be lasting betaalt. Art. 8. Het vergunnings recht is niet verschuldigd voor die slijterij welke door den overlevenden echtgenoot voortgezet wordt, mits ze niet onder toepassing van artikel 7 valle. loos, in een publiek lokaal zoude aanbie- goed de oogen te openen om die klerikale men. Heeft dan de Hoogeerw. Heer Aarts den, zullen van GO tot 200 fr. nieuwe be- poesjenellen terug bij hunne meesters, de lasting moeten betalen en daarbij eene boe te van vijfmaal het bedrag der belasting! Dus dat men in eene stad zooals Brus sel en Antwerpen tot 1000 fr. boete kan veroordeeld worden. Oordeel liever zelf wat de klerikale wel zegt: Art. 14. De overtredingen aan artikelen 4 en 10 zijn strafbaar, ongeminderd het ontdekt recht, met eene boete gelijk aan vijfmaal het bedrag van het recht of, in geval van onvermogen, met gevangzitling van acht dagen lot een maand. Bij hervalling binnen de termijn van drij op eenvolgende jaren, worden het be drag der boete en de duur der gevangen zelling verdubbeld. Indien binnen denzelfden termijn eene nieuwe hervalling wordt vastgesteld, zal de overtreder, ongeminderd de hierboven vermelde straffen, met gevangenzellinj van twee tot drij maanden gestraft wor den. Bij wijziging in artikels 194 en 233 van voorzegde algemeene wet worden alle openbare ambtenaren en beambten daarin vermeld, de burgemeesters, schepenen, commissarissen en onder-commissarissen van politie gemachtigd om alleen al de overtredingen op te sporen en vast te stel len. Ferschillige bepalingen. Art. 15. Met de bevolking aangeduid onder artikels 1 en 5, wordt verslaan de bevolking in rechte, zooals die vastgesteld wordt door de lienjaarlijksche volkstelling voorden 1 Januari uitgegeven. Art. 16. Deze wet wordt verplichtend met 1 Januari 1890. Opgepast! Wanneer iemand in een lo- Art. 9. Het vergunningsrecht is niet ^aai toegankelijk, voor hel publiek, kosle- in den kiescijns begrepen. Art. 10. Wordt aanzien als likeurver- kooper in het klein, alwie sterken drank te drinken geeft, verkoopt of levert, bij hoeveelheden van ten minste twee liters, in een lokaal voor het publiek toeganke lijk, zelfs dan wanneer de.sterke drank kosteloos zou aangeboden worden. De slijters zullen de agenten onder artikel 13 aangeduid, zonder hoegenaamden bijstand in hun lokaal moeien toelaten en op alle aanvraag dier agenten het kwijtschrift hunner vergunning moeten verloonen. Alwie zelfs een klein borreltje koste loos, gansch voor niet, eenige borreltjes zoude uitdeelen na den koffie, dan kan die iemand tot 1000 fr. boet en van acht da- overtre(jinj5 van 't bevel: Fransch spre gen tot eene maand gevaüg veroordeeld iieneen ge[d den Spaarspot diei bisschoppen te zenden VERFRANSCHING IN DE NONNENSCHOLEN. Uit de Nijptang, klerikaal orgaan van de onzijdige Vlaamgezindheid, knippen wij het volgende: Het gaat er wel in het geslicht voor weesmeisjes in de Terninckstraat te Ant werpen. Dit geslicht wordt bestuurd door non- nekensofte maseurkens, die op eene zon derlinge wijze de opvoeding der arme Vlaamsche weesmeisjes verstaan. De lieve museurkens, trachten met alle geweld die Vlaamsche kinderen hunne Vlaamsche ziel uil hel lijf te rukken en er volslagen Fran sche juffertjes van te maken. Alles wordt daartoe in het werk gesteld. Telkens dat die weesmeisjes hunne moedertaal spreken, worden zij gestraft; en de straf is van aard om de spotlust der medeleerlingen op te wekken: zoo bijvoor beeld moet hel Vlaamschsprekende kind op de speelplaats in 't midden staan of in bisschop de macht niet om die Franskil- jonsche maseurkens tot hunne vaderland- sche plichten te roepen? Wij smeeken er hem dringend om! Tot zoover de klerikale Nijptang. Dit feit is inderdaad ongehoord. Dat de kleri kale Vlaamschgezinden zich nu eens dap per weren; plicht gebiedt het hun. Dat zal beter zijn dan tegen de scholen van deu Slaat en de schijnvlamingen te schreeu wen. Doch onze liberale verfranschers kun nen daar ook uit leeren hoe het verfran- schingswerk een door en door klerikaal werk is,waar de dompers partij aan houdt als aan hare beste kracht. Over de landverhuizing naar Trans vaal komen ons dagelijks brieven toe uit de provincie. Een lezer uit Antwerpen schrijft ons: Ik en mijn makker wij zouden wel eenige inlichtingen willen hebben over dit broederland: 1° Of men er dadelijk werk vindt als eenen hoek. De ongehoorzaamheid wordt men ginder aankomt en of jde winst wel als hel strengste vergrijp in dit gesticht gestraft. Weina de bijzonderste soort van ongehoorzaamheid is Flaamsch spreken. Het wordt den meisjes op het hart gedrukt die laatste soort van ongehoor zaamheid wel gewetensvol in de biecht aan den biechtvader te vermelden. In ge val die ongehoorzaamheden, namelijk Vlaamsch spreken, een zeker getal keeren ffaats hebben, dan wordt de absolutie geweigerd ls hel niet om te bersten van lachen, als iet zoo droevig niet was? Die maseurkens en die biechtvader verdienen van de zweep op eene zekere plaats aan hel eind van ïunnen rug. Heeft men ooit van zulke fa natieke verfransching van arme ongeluk kige weesmeisjes! Over eenige jaren betrapte men dt tinderen in dit geslicht op eene anderi wijze. Toen namen de maseurkens bij elki worden Burgemeesters, schepenen en politie-' arme weeskinderen, zoodat somtijds oj een jaar de som, welke aan een dier kin mannen zullen de plichligen mogen aan-,deren onttrokken werd, lot twintig franl koe beliep. Thans is dit dwangslelsel ver 55 I vangen door het biecht punt, wat al evei Die schoone wet zijn we aan ons kle-wraakroepend lg_ rikaal mouchards-ministerie schuldig. w Wij s(aan T00r de ecilt|]ejd dezcr jn De herbergiers en drankslijters zouden lichtingen in, daar wij ze persoonlijk ui góed doen voor de aanstaande kiezingen den mond van een der weesmeisjes vcnv degelijk 25 lot 35 fr. daags is. 2° Of logement, kleedij ea eetwaren ginder duur zijn; 3° Langs waar wij moeten vertrekken, wanneer de eerste boot af reis kosteloos is, enz. Wij mogen onze Vlaamsche werklieden verzekeren dat in Transvaal veel geld te winnen is voor giede landbouwers, be hendige mijn wer kersen bekwame ambachls lieden. Het bedrag der daghuren door ons opgegeven is volkomen juist, en, voor zijn vertrek uit België zal minister Dutoit een boekje schrijven waarin onze landver huizers alle mogelijke inlichtingen zullen vinden. Zoohaast het ontworpen emigra tiebureel lot stand zal gekomen zijn, zal een regelmatige sioonabooldiensl van Ant werpen naar Transvaal worden ingericht. Geene werklieden zullen van hier vertrek ken zonder de welbepaalde verzekering lal ze ginder eerlijk bun brood kunnen verdienen. Wij verzoeken derhalve onze lezers ge luld te willen nemen. L. N. Onze gevangenissen hebben in 1887 liet min dan 87,894 peisonen in pensioen in! vangen. Dus zoowat 609 nieuwe veroordeelden leer. Ons klerikaal geestelijk bestuur is Lij- DE TOEKOMST DE KLERIKALE WET op de likciipwiukcls en herbergen lu gemeenten van Go.ooo inwoners en meer 2oo fr. LI. So.ooo tot en /.onder Oo.ooo. töo ld. tö,ooo iil. 3o.ooo. loo ld. 3,000 id. 13,000. 8o In de gemeenten van minder dan 5,ooo Go TRANSVAAL.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1