POPERI STADSNIEUWS. VAN 70ÖÖ franks een groole... weldaad voor gevolg land. Sedert dat de bisschoppen en priesters de meesters zijn van het land, groeit jaar lijks het getal schelmen en dieven aan. Hoe meer ons volk verpaapscht wordt, des te talrijker worden onze gevangen buizen bewoond. De klerikale bladen moesten ons eens zeggen, boe dergelijke mirakels kunnen gebeuren, zij die immer pochen over den weldoenden invloed van Rome en zijne dienaars. bet geene warmere verdedigers hunner belangen dan bij ben vinden zal. O kluchtspelers Yperen, 7 September 1889. Kaartspel. Op Zondag, 22" September, zal er eene Luisterrijke Kampstrijd in het Kaartspel ge geven worden in de herberg bewoond door Henri Accou, Beestenmarkt, nummer 12. "Waarde der prijzen Vijftien franken in gelde, Prijskamp. Zondag had er eene buitengewone prijs kamp van groenselteelt te Leuven plaats, tusscben de Hofbouwmaatschappijen van het land. Deze werd gegeven onder de bescher ming der stad Leuven, met de medewerking van bet Gouvernement, der beeren Senators, Volksvertegenwoordigers, Provinciale- en Gemeenteraadsleden van Leuven. Een groot getal mededingende maatschap pijen hebben er deel aangenomen. Wij vernemen met genoegen dat de Hof- bouwmaatschappij van Yperen, gevestigd in de Getemde Leeuwener den TWEEDEN PRIJS behaald beeft. Dit doet groote eere aan deze jonge maat schappij, daar zij slechts tweetal jaren be staan heeft. Wij moedigen gaarne zulke maatschappijën aan daar zij door iever en moed trachten tot vooruitgang en verbete ring aan te zetten. Processie, Wie de processie van 8t-Niklaas van Zon dag niet zag, heeft veel verloren. Eertijds was deze zeer slordig en liet te wenschen, maar van jaar tot jaar verbeterd zij, tot be- nijt van degene die des Zondags geenen cent in de schaal leggen, ter eere van de pracht der kerken. Deze processie van Zondag was groot en merkwaardig. Nieuwe gevonden heiligen stonden er te pronken onder andere den heiligen Moritspatroon der katholijke wacht van Yperen. De levende verte; woordiging der veldheeren waren ten uiterst lieflijk, allen mannen van den uoflooq stand dragende de kostumen en de wapens van die eeuwenoude vechters. Hunne houding was zoo fier als die eener kat die eene drenie sleept. - Maar gij zijt ook eenen raren, zij Pier. mogen die mannen nu geenen cent meer verdienen - Allo, Jan, ik wist niet dat het was om een oordje te verdienen, anders had ik dit bovenstaande niet geschreven. Ik ben in het geheel niet tegen het voordeel van den werk man, en zij nog veel minder, die deze man nen kennen van ver of nabij Verongelukt. Woensdag avond, om 8 ure, wilde M. R. Holvoet, eertijds slachter te Yperen, welke vergeten had te Rousselaere van trein te veranderen, in de statie van Rumbeke van den trein springen toen deze nog in beweging was. Deze onvoorzichtigheid heeft de ergste ge volgen gehad, M. Holvoet struikelde, viel onder de raders eu zijn rechterbeen werd letterlijk boven de knie afgesneden. Naar het hospitaal gebracht hebben de geneesheeren Mahleu, vader en zoon, het Deen afgezet. Zij hopen het leven van den gewonde te redden. De St-Lwcasgllde en c!c Werkman. Wij achten het overbodig te spreken over het bezoek der Lucasgilde in onze stad en bekreunen ons bitter weinig over de beknib belingen waarmede de overslimme leden onze bewonderingswaardige gedenkstukken begunstigd hebben wij weten zulks reed- •ioor de klerikale gazetten dezer stad. Doch wat wij niet verdragen kunnen is, dat boven gemelde genootschap de werklieden,in hunne stoffelijke en zedelijke belangen krenkt met zich al de uit te voeren werken te willen toe eigenen. Die Lucasleeuwen hebben slechts een doelover de werkende klas heerschen dezelve met eene onweerstaanbare macht onder hunne klauwen te houden. Maar de werkman, dank aan het onderwijs, dat hem op de baan des vooruitgangs verlicht, begint klaar te zien en te ondervinden dat waarheid en rechtzinnigheid alleen onder wel kei- bannier hij zich schaart, slechts zijnen stoffe- lijken en zedelijken welstand bewerken kun nen: Ook ziet hij in de strekkingen der kalote gilde niets dan het bedekt middel om hem zijn bestaan te ontnemen, zoo hij zich niet blindelings onder hare bescherming stellen wil. Iedereen zal met ons moeten bekennen dat er een tijd komen zal, en die tijd is niet ver verwijderd, op welken al de gilden van dien aard het monopolium zullen bezitten van alle uit te voeren werken die eenig yer nuft ol kennis van zaken vergen, en dus dat al wie in geen geur van heiligheid bij deze kalote maatschappij is, onmeedoogend alle werk ontzegd zai worden. Heerschenge bieden, ziedaar de leuze van al die klerikale kopstukken. De vernuftige, bekwame werklieden zijn hier ter stede niet zeldzaam, zij hebben de tusscheiikomst der Lucas of St-Thomasgilde niet uoodig om de moeilijkste werken, vol gtns een gegeven plan uit te voeren.Volgens haar, zijn zij te onhandig om de werken in de St-Maarteuskerk en het St-Vincentius coliegie uit te voeren. De gilde alleen moest er haren zegen over geven ten nadeele van den Yperschen werkman die in den vreemde moet gaan zoeken wat hij in zijne geboorte stad niet vinden kan, dank aan die leeuwen. En zij durven beweren dat de werkman m de klerikale gazetten veel, TITEL II. (Vervolg). Gewoonlijke Uitga ven. V. Godsdienst. Hulpgeld aan de kerken, VI. Openbaar Onderwijs. Hulpgeld aan het gepatronneerd collegie, Beloop der uitgaven van 't lager onderwijs Volgens bijzondere begrooting, Aankoop van prijzen, Uitgave der volwassenen school, Aandeel der stad in het pensioen Crottsel, Maerten, Mortier (verhouding VII, Bestaande schulden. Intrest der leening van 310,000 fr., aangegaan met de maatschappij van het Gemeente krediet. Intrest en afkorting der leening van 225,000 fr., ge heven aan de Burgerlijke Godshuizen van Poperinghe, 4 jaaruitkeeringen van het overschot door den Staat van 30,000 fr.,voor de bouwing der nieuwe stadsschool, Intrest en afkorting der leening van 90,000 fr., ge heven aan de Burgerlijke Godshuizen, Intrest en afkorting der leening van 50,000 fr., ge heven aan het Bureel van Weldadigheid, 3,000-00 3,000-00 3,000-00 12,236-73 12,400-00 12,141-60 495-66 186-00 495-66 186-00 69-52 15,500-00 15,500-00 15,500-00 11,275-00 11,203-00 11,331-00 1,734-88 1,734-88 1,734-88 4,464-00 4,428-00 4,492-00 2,480-00 2,460-00 2,440-00 [Om voortgezet te worden.) van de stad ontvingen, betalen zelve al do daar- Poperinghe, den 5 September 18S9. Een briefwisselaar van 't iNieuwsbladje»,'kosten hunner reizen en moeten dus waarschijnelijk een jong abeetje in vakantie, over aan niemand rekening geven, stelt zich in eene katte kollerie, omdat eeni Zij maken eene bijzondere maatschappij Poperinghnaar de stoutheid gehad heeft,'uit, die aan hare leden feesten geeft en die openbaariijk zijne verontwaardiging te dur- zjch om het publiek niet te bekreunen heeft, ven uitdrukken over de handelwijze der wittel merels, die op 't stadhuis zetelen en die, na 150 franks hulpgeld aan het stadsmuziek geweigerd te hebben, tijdens ons laatste wel dadigheidsfeest, ten einde toe te laten da; gezegd muziek aan den stoet deelname, zich hebben er 500 toe te staan om aan toe te laten, zon der in zijn portemonnaie te schieten, me; ZIJN muziek de Palfynfeesten te gaan bij wonen. En roept de naïeve briefwisselaar zege pralend uit: En de Philharmonisten vai. hunnen kant, gaan zij niet jaarlijks huh 'geld in den vreemde verteren Er wordt zeer veel over vrijheid - gerept. Zij alleen jfmias,1 ™eu e,r T' zijn de vereerders en de voorstanders der "e advokaat vrijheid. Hoe onbeschaamd toch en wat moeten de gewijde gazettiers toch over het brein hunner lezers denken, om hen dagelijks zoo dwaasheden onder den neus te leggen. Zij, de verdedigers der vrijheid Zij die de onfaalbaarheid van een mensch voor dogma aannemen zij die blind gelool willen opleggen, zonder onderzoek zij die, ten tijde der heilige inkwisitie, duizenden en duizenden ongelukkigen gekerkerd, gepij nigd, geradbraakt, levend verbrand hebben, omdat die meenden anders te mogen denken dan de paters van hunnen tijd en niet blinde lings geloof wilden geven aan tegen de rede stootende dogmas; zij die, waar ze baas zijn, de censuur invoeren; zij die dat zien wij dagelijks nog al wie naar hunnen gril niet willen dansen, vervolgen tot onder gang toe. Zij durven 't woord vrijheid uitspreken en neerschrijven. 't Is al te veel 't publiek voor den aap hou den BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 7. Huwelijken: Lepoutre, Achiel, bediende van den tele graaf, en Astaes, Silvia, zonder beroep. Bartier, Karei, zwingelaar, en Raes, Pha- raïlda, zonder beroep. Van Belle, Paulus, koophandelsbediende, en Becuwe, Romania, zonder beroep. Sterfgevallen Ghyssaert.Oetavia,kloosterlinge, 22 jaren, Wenniuckstraat. Smave Adelaïda, zonder beroep, 84 jaren, weduwe van Desiderius Lapierre, Rijselstraat.Faes, Joanna, zon der beroep, 70 jaren, ongehuwd, St-Janshos- pitaalstraat. Kinderen bereden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id., 3, Wij zijn het met godvreezende gazet eens dat de Philharmonische Maatschappij ziel. alle jare naar den vreemde begeeft en wij be danken het kfitholiek orgaan van 't arron dissement Yperen, omdat het aan zijne lezers wel wille heriinneren dat onze vrienden over eenige jaren naar Rijsel en Beauvais gegaan zijn, waar de heer Van Elslande, met zijne kundige schaar muziekanten, al de eerste prijzen behaald heeft, dien van den tussehen- laudschen prijskamp inbegrepen. Over eenige maanden hadden diezelfde Philharmonisten de eer door het stedelijk bestuur van Kales uitgeuoodigd te zijn om zich te laten hooren, tijdens het bezoek van den heer Voorzitter der Eransche Republiek in die stad. Wij zullen er nog bijvoegen dat, op 22 September naast, de Philharmonisten zich naar Doornijk begeven zulleu, waar zij door de stedelijke overheid uitgenoodigd zijn om er een groot weldadigheidsconcert te geven Maar wij meenen te mogen verzekeren, zonder vrees van tegengesproken te worden, dat de doenwijze van het K. K. muziek en die der Philharmonisten niet met elkander kunnen vergeleken worden. Inderdaad, het K. K. muziek, dat jaarlijks reeds de som van Wat meer is, de vergelijking onder oog punt van goed gedrag en houding, tnssclien ie twee maatschappijen is onmogelijk. Op al hare uitstapjes gedraagt de Philhar- monie haar behoorlijk en in al de steden, .vaar zij heengaat, ontmoet zij de sympatiek- ite onthalen van wege de inwoners, die er :en feest van maken naar haar te gaan luis teren. De katholieke muziekanten, integendeel, everen, door hunne onbesuisdheid en hunne handelwijze, hunne geboortestad tot spo-t lan iedereen. De Philharmonie mag er fier op zijn binst Jare uitstapjes nooit te moeten blozen heb- >en over een enkelen barer mannen, terwijl le weldenkende loonmuziekanten, door de itad betaald, sinds hun ontstaan, niet het minste uitstapje gedaan hebben zonder, bij uunne terugkomst, over hun gedrag te moe ten schaamrood worden. Maar wat kan dat aan die deugdrijke per- sonnaadjes schelen! Hebben wij niet een der hunnen, en een der aanzienlijksten A. U. B., zich in volle herberg hooren beroemen zoo dronken le zijn geweest als zijne onderhoori- gen! Wat te zeggen van dien pompier van Po peringhe, de genaamde C.... die, 's morgens reeds, tijdens de serenade aan den heer Rai- kem gegeven, in dienst zijnde, zich onder de oogen zijner oversten veroorloofde zijne wa pens te verlaten en te midden der straat met een volkswijf te dansen, de muziekanten, welke aan 't spelen waren, omver stootende. Ten slotte, om er mede te eindigen, herha len wij dat muziekanten en pompiers zich, binst hun verblijf te Kortrijk zich als echte straatloopers gedragen hebben en dat zij in hun lokaal, als te midden der straat, als wilden gevochten hebben. Ziehier overigens hoe,door een Poperingh- ontvangt, reist gewoonlijk op de kosten der'naar ondervraagd, de heer Daanzienlijke lastenbetaalders en wij herinneren ons niet, handelaar der stad Kortrijk en katholiek van dat het ooit ergeüs gegaan is zonder dat dej^t roodste rood, de pompiers van Poperinghe leden ervan zich niet door hun onbeschoft waardeerde: Het zijnzegde hij, befaam- gedrag onderscheidden! \de bierdrinkers en zij hebben boschuils- De Philharmonisten, integendeel,die, sinds manieren. hunne herinrichting, nooit geen doebeltjej Vrijheid. AARD »EIl UITGAVEN. Wezcnltijke uilgaaf van hel. voorlaat ste diensljaai Toegestane kredieten van liet vorige jaar. Somfnett door liet Sladsbesl' voorgesteld. VAN DEN 30 AUGTTSTI TOT DEN 6 SEPT. 1889 Geboorten:

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2