STADSNIEUWS. Nr 190. 28e Jaar. Zondag, 29" September 1889. Zorulngsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle aflkhen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderleekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. j»ar» voor de stad; fr. 3-JO voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 2ö id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE NIEUWE LEGEROVERSTEN- ;nalieke roomsche boerenlummels, aan Ons heilig staatsevangelie de Moniteur spioenen;onze kazernen worden kloosters! der godvruchtige werken van Pontus.j Met zoo'n leger paternostermannen zal Boem en Cia heeft dus aangekondigd, dat men wel kunnen bedevaarten inrichten en 68 aalmoezeniers en geestelijken als we-jlitaniën zingen... maar wat 's lands ver- zenlijke legeroversten in de kazerne zullen dediging betreft, daar vagen de aalmoe- op (red en. Elke kazerne zal voortaan in een sol- datenkloosler herschapen worden. Heilige en lieve vrouwenbeeldjes, zul len overal geplaatst worden en uit goede bron vernemen wij, dat reeds 00,000 schapulieren werden besteld, voor onze land verdedigers. De aalmoezeniers met geschorene kruin, zullen alles goed weten te spioneeren en al wie op het zwart boekje dier roomsche verklikkers niet zoude willen slaan, zal naar de roomsche orgelpijpen mogen dan sen. Officiers en onder-officiers, die als libe ralen gekend zijn, zullen niet meer durven gaan stemmen uit vrees geene verhooging meer te krijgen. Al de krijgsoefeningen zullen beginnen en eindigen met een goed gebed en de soldalen die de Zondags naar den Hauwen boerenpraat van eenen aalmoezenier niet zouden luisteren, zullen onvermijdelijk op het zwart boekje staan. Pontus-Pilatus, de bedevaarder van Madammeke te Dadizeele, zal aan eiken sabel ook eenen paternoster doen hangen en niemand zal zich mogen te bed begeven zonder een halflieter gewijdwater op hel voorhoofd te kletsen. Bij de minste overtreding, zal de aal moezenier zijn verslag aan den... bisschop zenden, die alle moedwillige liberale offi ciers wel zal weten te straffen. Al de liberale gazetten zullen uit het zeniers hunne... botten aan. CONGOLAND. 4 September 1889. In uw nummer van 30 Oogst laatstle den, heb ik met veel belangstelling uw hoofdartikel «De Beschavers aan 't werk» gelezen Verre van te overdrijven, blijft deszelfs schrijver eerder beneden de waarheid, want welhaast zal hel openbaar worden hoe bijna allen die zich thans nog met zoogenaamde beschavingswerken bemoeien als ware fortuinzoekers moeten aanzien worden welke er slechts uit zijn op buit en overdienenden roem. Wist Leopold 11 wat al gruwelen er gebeuren onder den dekmantel.zijns zoo gezegd beschavingswerk, mei verontwaar diging smeet hij de uitbuiters van alle soort aan de deur en voortaan zou hij al zijne zorgen en al de opofferingen welke Clierby licht op zijde van Banana eene kleine rivier invarende. Den 2le" Decembei vertrok de Com- mandaat en ik met 38 soldaten daarop af. Daar nabij in eene Portugeesche l'aktorij bekwamen wij nog 30 soldaten maar de Commandant die nu op reis ziek geworden was, kon niet verder gaan als tot de l'aktorij, ik kreeg het Coin- mundo om den huitval te doen, ik ver- trok met mijn volk tot het 2'" dorp de vijand heelt 130 geweeten zij vuuren op ons, wij antwoorden, vervolgen tol het 7a" dorp 3 rivieren doorgaande, liet 8" was onmogelijk te herijken wij keeren terug natuurlijk alles buit nemende en ufbrundenue can de 7 dorpen, den 23 terug in Boma; de commandant heeft mij gezegt op eene betere gelegen- beid mei laag water terug le keeren met eene groole macht, op het 8 dorp, het- geen zij voornemens zijn arnekkig te verdedigen. Die brief is in mijn bezit en indien ik Het Bestuur heeft zich een aantal nieuwe boeken weten aan te werven, die, gevoegd bij de reeds bestaande, een allerschoonste keus laten tot geestesontwikkeling, beschaving en ontvoogding van ons vlaamsche volk. De kataloog der boeken is bij den heer boek bewaarder verkrijgbaar tegen betaling van 10 centiemen. W. F. I» verschenen. Den jongen almanak: De Ware Yper- ling. Geliefkoosd boekje voor de echte Yperiingen en alwie de stad en bare ge schiedenis geerne kennen of liefhebber is van eene nutltge en aangename lezing. Men zal er in inden: Den almanak van 1890; de koninklijke lamilje; de nationale verjaarfeesten in Bel gië; de geestelijke overheid; de gemeente kermissen;de dagteekeningen uit Y'peren 's verleden; de wekelijksche marktdagen in Westvlaanderen; de jaar-, paarde-, vee markten cn foiren in Westvlaanderen; ge- zondheidsleer; welgemanierdheid; huis- deszelfs schrijver met noem, is het enkel 1)0udkundige kennis; ailerlei kluchten; om hein de zachtmoedige wraak der Con-iypersche kronijk, de voorvallen van den obescliavers te besparen. 1 October 1888 tot 23 September 1889, Andere bewijzen van de gruwelen met 4e jaargang. liet kost slechts 10 dewelke men ginder beschaafd heb ik nog'centiemen. voor handen, maar voor alsnu is boven staande genoeg om door onze wetgeving hij zich getroost enkel toewijden aan den1^16"1^6 millioenen le verrechlvaar- gische welstand en aan het geluk zijner bel- negers... Sinds lang wil men de zoo gezegde be schaving van den Congo doen doorgaan digen en te... doemen. Schande, schande! (D. Stuijd). Er zijn in Belgie 23362 nonnen en ca- ipucijnen of eene vermeerdering van als een menschltevend werk, welk men sedeI-t betracht niet door geweld, maar enkel door overtuiging met goede en zachte mid delen. Die legende heeft lang genoeg 't Ziet er lief uit!... Welnu, wij hebben geen 9000 wereld lijke onderwijzers, zoodal er in ons lan- Binst het slechten tijd is, en dat het werk niet gaat, kan een werkman eene schoone daghuur verdienen, met onzen almanak De fFare Yperling, te stede en le lande te versprijdeii.Goede winst. moordpoging. Vrijdag avond, om 10 ure, werd de Lom baardstraat 't onderste boven gezet door eeu schot, dat daar knalde. Rechtover den Ca/é Molière geduurd en hel is tijd dat men in Belgie deken 16000 nonnen en paters van alle "1'1 lag een manskerel zonder kennis ten gronde.Het was de genaamde Morel Em. schil- begint le welen wat er zoo al in den Con- gebeurt. Daarom schrijft ik hier een uittreksel ïeiligdom der soldaten gesloten worden 0Ver uit eenen brief welken een soldaat- n alleen de vischwijvenorganen, zullen werker, Belg in dienst van den Congo- toegelaten worden. slaat, onlangs schreef aan een zijner op Inde bibliotheken der kazernen, zullen perhoofden. Ik eerbiedig de spelling, nders niet voorhanden zijn, dan werkenj ik weet niet zoo luidt de brief van de Bolandisten, uitgezochte geschie-;» dal gij al vernomen hebt wat er voorge- lenissen van O. L. Vrouw van Lourdesvallen is met Mijnheer Prinse van Ba rn andere mirakuleuze vodden. J» nana. M Prinse is den 1* December, »i k- 1.» naar Cherby vertrokken met 2 soldalen Alwie zoude verzuimen te biecht te gaan ,J om zijne duane reglen te ontvangen, in kleur meer zijn dan opvoeders der jeugd! dersgasf, die zich een kogel door de hersens Mediteert daarover, lezers. :al natuurlijk voorbeeldig gestraft worden. p;a:ijs van «eld heeft hij 3 ballen in z\\a\ Arend, Groote Markt. Yperen, 28 September 18S9. WilleiuA-t'uuds. Het Bestuur van liet Willems-Fonds heeft de eer het lezend publiek ter kennis te brengen dat de boekerij der Afdeeling, van heden at, eiken Zondag zal open zijn van 11 1/2 tot 12 ure 's middags. De boekerij blijft, als vroegere jaren, geves tigd ia het lokaal der Afdeeling Gouden Onze officiers en soldalen zijn dus met lichaam bekomen. M. Prinse is nu be- De ingang tot de boekerij is langs het Yiolon- straaije (gezegd Stoffelsstraatjcj. had willen jagen, maar zich enkel eene lichte wonde aan de kaak toegebracht had. De heer dr Dalmote heeft hem de eerste zo' gen toege diend. Morel leeft gescheiden van zijne vrouw, die genoemden Ca[é Molière bewoont en het schijnt dat die scheiding de oorzaak van die poging tot zelfmoord geweest is. Ongeval. De werkman van boer Leclercq kwam Maan dag namiddag nabij Yper-hoek je stedewaarts gesukkeld. Daar hij nog aide llesch aangespro ken had, vroeg hij aan den biervoerder der w* De Deystere om op zijne kar te mogen zitten. Doch hij was er nauwelijks op of hij viel op de kasscisteenen, met het ongelukkig gevolg dat DE TOEKOMST O L .1 -I 1 Iv, «r... ii it it i ..li ftn 1/a! AnriA I t nk 1 n I

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1