ï\Tr 198. 28e Jaar. Zondag, 13n October 1889 Zondagsblad Tan Stad en Arrondissement YPEREY. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbnreelen van 't land. Alle affichen bij den ilrukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaarade artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. jaar» voer de stad; fr. 3-50 voor gclieel Bclgte. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. in aanraer- in ons land worden ge- AAN 'T WERK, LIBERALEN De bond der liberale bekwaam- heidskiezers van Mechelen, heeft eenen omzendbrief rondgestuurd tot het houden van een Congres te Me chelen, op Zondag 20 October, om krachtig te protesteeren tegen de on eerlijke politiek onzer klerikale mees ters. De Mechelsche bond, king nemende, dat er twee verschillige talen sproken, heeft het geraadzaam ge oordeeld, dat het een groot gemak zou bijbrengen, slechts de afgevaar digden van het Vlaamsche land uit te noodigen, te Mechelen. De bond zal ook de noodige maat regelen nemen, om de protestatie algemeen te maken, en zal zich te dien einde wenden tot den bekwaam- lieidskiezerskring van Luik, om daar een Congres te houden op denzelfden datum, en er de afgevaardigden van het Walenland te vereenigen. De leden der beide zouden op Zondag, 27 October, te Brussel in één congres vergaderen, om gezamentlijk, Walen en Vlamin gen onze rechten te bespreken en te doen gelden. Onze Mechelsche vrienden steken de handen uit de mouwen en wij durven verhopen dat uit alle Vlaam sche steden, er den 20" October, te Mechelen, afgevaardigden der be kwaamheidskiezers zullen aanwezig zijn. De kieswet van 1883 zouden de klerikale dompers willen verkrach ten en vernietigen en daartegen moet iedereen zich verzetten, en dient krachtdadig gehandeld te worden. Ja, het verder aangehaald vredesver- grijpen, onderwerpen. Wordt nu die ver drag mag aangeteekend worden als een klaring van beider kanten in algemeene heugelijk feit in de geschiedenis der vrij-jvergadering goedgekeurd en bekrachtigd, zinnige partij. Voorzeker wordt erop dit dan zal aan de liberale partij, door eens oogenhlik in 't klerikale kamp geknarse tand. Dat doet ons harte goed. Ziehier nu wat ons zooveel vreugde baart en onze hoop en onzen moed aan vuurt. De afgevaardigden der Association libérale en der Ligue libérale van Brus sel, zijn Woensdag namiddag voor de tweede maal bijeengekomen en hebben eenparig de volgende besluitselen aange nomen, welke eerstdaags aan de algemee ne vergadering der twee maatschappijen ter aannemingen zullen worden voorgelegd: Overwegende dat het ontwerp van kieshervorming van de Regee- ring voor congressen BLIJDE TIJDING. Goed nieuws, vrienden!... Nu staan onze zaken goed en zal de verlossings dag met snelle schreden naderen. Leest juicht toe deelt uwe vrien den de blijde tijding mede, en staat ons allen, als een man, ter zijde in den be- slissenden aanval welken de eensgezinde liberalen tegen 't ministerie der bisschop pen zullen richten Geheel België door, en wel voorname lijk door onze partijgenoten en strijdbroe- ders der Vlaamsche gewesten, zullen onderstaande regelen met de grootste vreugd gelezen en met een geestdriftig hurrah onthaald worden. gevolg zou hebben het kiesrecht aan talrijke burgers te ontnemen, onder andere aan dege ne, die in alie opzichten de waar- digste zijn om aan het beheer der openbare zaken deel te nemen; Overwegende dat, verre van de bekwaamheid als grondslag van het kiesrecht uit te sluiten, er rede- i» nen bestaan om, door de eendracht van alle liberale strijdkrachten, het vergunnen te betrachten van het kiesrecht in alle graden en zon- n der cijnsvoor waarden aan alle bur- gers, welke de door de wet te be- palen bekwaamheid bezitten; Drukken den wensch uit ten spoedigste in het programma van het gansche liberalisme de herzie- ning van art. 47 der Grondwet te zien opnemen Teekenen protest aan tegen alle afschaffing van kiezers en beroe- pen zich op het Land om door alle wettelijke middelen krachtdadig weerstand te bieden aan den hate- lijken partijaanslag door het kleri- kaal ministerie beraamd. Het aannemen dier besluitselen door beide algemeene vergaderingen en daar valt geen oogenblik aan te twijfelen zal voor gevolg en beteekenis hebben de eens gezindheid der vrijzinnige partij, en, bij gevolg, den aanstaanden val van ons pa penministerie. gezindheid versterkt, niets meer overblij ven dan door aanhoudende propagande de zoo vurig gevvenschte herziening van art. 47 der Grondwet te verhaasten. Ahsinds aangekondigd werd dat af gevaardigden van Associatie en van Li- gue vergaderden en onderhandelden, wa ren de klerikale gazetten in 't geheel niet in haren schik. Zij lonkten lodderlijknaar de progressisten, wier standvastigheid, krachtdadigheid en rechtschapenheid zij hoog ophemelden,en, van den anderen kan!, riepen zij «pas op! tol de doktri- nairen, dezen het ingebeeld gevaar voor oogen leggend dat voor hen ontstaan zou uit een.e toenadering met de vooruitstre vende fraktie van het vrijzinnige leger. Uit die houding blijkt oogenklaar hoe zeer zij de herstelling der eendracht onder de liberalen vreezen. Welnu.de hoop der papen is verijdeld; de gansche liberale partij zal voortaan eensgezind zijn juist over het punt dat aanleiding gegeven heeft tot de vroegere verdeeldheden: de grondwets herziening; het liberalism maakt een stap voorwaarls. O DIE EERLIJKE VLAAMSCHGEZINDEN Op alle loonen.over alle daken schreeu wen de papen dat zij Vlaamscbgezind zijn. Twee Walen van het zuiverste bloed, die geen enkel woord Vlaamsch spreken of verslaan kunnen, zijn tegenwoordig in de renbaan met den grootsten iever aan 't kampen. Wie de koord houdt, weten wij niet. Maar binne kort zal de zaak beslist wor den en dan zullen wij het schandalig loo- neel zien van eenen inspector, die onder zoekt zonder het onderzochte te verstaan, die verslagen uitbrengt welke de ongunsc eens bekwamen leeraars, de ophemeling van eenen onverdienstlijke voor gevolg kunnen hebben. O wat is het eerlijk voor de Vlamingen zulke eerlijke Ylaamschgezindheid bij de ministers vast te stellen Vlaamscbgezind ja, als het hunne paap- sche plannen kan veordeelig zijn, zoo niet geven zij er den brui van. Maar mogen de Vlamingen zulke schan dalige benoeming laten gebeuren zonder protest aan te leekenen Dal gaat toch waarlijk over zijn hout! Op welke hooren: ZONDER GENADE- Zij allen die in ons land de schoolslrijd van 4879-84 beleefd en eenigszins van nabij gevolgd hebben, weten met welke razernij, op de buitengemeenten vooral, de wereldlijke of officiëele onderwijzer of onderwijzeres, op opsloking van den pas toor, door domme en fanatieke lieden be spol en gehoond, vervolgd, ja, als 't zijn. kon, uitgehongerd en verjaagd werd. Ja, Gij zult het weldra W'J herinneren ons hoe veel onze brave (schoolmeesters, om aan het officieel on derwijs getrouw gebleven te zijn, door jdweepzacbtige bevolkingen en door slaat- sclie gemeentebestuurders hebben te lijden De plaats van opziener van al de nor maalscholen van het land is open. Wie tot dien post geroepen wordt moet en minste kunnen verslag geven, over de hevi schoolstrijd, lessen,Qie door de leeraars in de normaal-I r, scholen gegeven worden, namelijk over' be llb®raIe, parfj als dusdanige en den belangrijken leergang van Neder- ,ve?/r elke hfve; b,Jz01^er' G hadden voor plicht de op zoo boosaardige wijze getergde en vervolgde volksopvoe ders krachtdadig te ondersteunen tegen over pastoor en kasteelheer. Dat deden 1 dat zal, geloof ik, landsche letterkunde niemand betwisten. Om zulk een verslag te kunnen maken' moet men ten minste de professors kun nen verstaan; dat is toch zeker ook on- wederlegbaar. Welnu, in de Staatsnormaalscholen en misschien ook in eenige paapsnormaal scholen van het Vlaamsche land worden Beide Comiteiten dat der Ligue de meeste leergangen in het Nederlandsch evenals dat der Associatie eigenen gegeven, hetgeen ook maar natuurlijk is, zich bovenstaande verklaring toe en zullen vermits zij onderwijzers moeten kweeken haar, als dusdanige, dat is als comileils- voor enkel Vlaamsch sprekende kinderen, voorstel, aan de twee algemeene vergade- Weet gij wie minister Devolder tot dit ringen, welke binnen kort zullen plaats ambt yan opziener wil roepen ook, op de edelmoedigste wijze, vele be sturen, vele liberalen. Of de ongelukkige buitenonderwijzers alsdan van wege de regeering wel op vol doende wijze ondersteund geworden zijn, daar twijfelen wij zoo nog al aan. lladde de toenmalige liberale regeering de kracht dadigheid gehad overal, tot op het kleinste gehucht, de gekruinde venijnspuwers en verdrukkers nauw te doen gadeslaan, en ieder van hen, die, plichtvergeten, een hoonend of lasterend woord legen de DE TOEKOMST wijze!

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1