P O P a I N G H E. STADSNIEUWS. ALLERHANDE TIJDINGEN KI I) VAN 1889 BINNENLAND. openbare school of tegen den sinds jaren klein zijn 2al om de toegestroomde menigte te geachten onderwijzer dierf uitspreken, bevatten. terstond bij de kraag te doen vatten, zon-l Wij raden onze lezers ien zeerste aan die der traktement te stellen en voor 't ge-puike Concert-Voordracht bij ie wonen, recht rekening ledoen geven over zijne Men zegge het voort, lage en eerlooze aantijgingen, dan zou men hun weldra lot zwijgen gedwongen liebben, dan zouden ook de lichtgeloovige bevolkingen, den waren toestand beter inziende, de lastertaal harer zoogezegde zielenherders, en deze met eenen, naar waarde Ieeren schatten hebben, en dan zouden ook de ongelukkige onderwijzers of onderwijzeressen met veel beleren uil slag tegen hunne evangelische beulen eenen strijd hebben kunnen onderstaan, welke overigens van korten duur zou ge weest zijn. Maar zoo was het ongelukkiglijk niet, met der daad, gelegen, zelfs daar waar de schoolstrijd hel hevigste woedde. De libe rale regeering had al te veel toegeven lieid over voor de geestelijkheid; zij kon er niet toe besluiten de zwartrokken, net als den eersten ongeroklen kwaadspreker of kwaaddoener den besten, eens en voor goed op zijnen plaats te zeiten en de wel verdiende straf eener slechte daad te doen ondergaan. Die toegevendheid ging voor zwakheid door; het aanzien van den pastoor was er door versterkt, en de onderwijzer was daar alweer het eerste slachtoffer van. Voozeker, hadde hel liberaal ministe rie overal, zonder aarzelen, een plicht- vergeten priester, even als welk plichlver geten burger ook, welen te treffen, zou aan het klerikaal vervolgingspel al gauw een einde gekomen zijn en zouden de ra zende likkenhaantjes al ras getemd ge worden zijn. Maar, voilé! men liet den pastoor maar begaan; om vredenswille, wilde men op dien kerel geene heiligschendende hand leggen.... Mocht men zich dan over iets verwonderen! Eene liberale regeering zelve rniek dus feitelijk onderscheid tusschen een burger die zich als priester aanstelde en welk andere mensch ook! Wat moest dan de massa daarover den ken?... Was het niet van wage 't minis terie, onrechtstreeks de macht en den invloed der geestelijkheid, in de oogen der bevolking versterken?... Ja, zoo ging de liberale parlij (ouden trant! te werk. De lijden zijn gelukkiglijk veranderd. Met halve maatregelen zullen wij nooil niets bekomen. Om 'l klerikale wang drochl nêer te vellen, dienst er woedend gestreden te worden. PrijskumjfCH. In de laatste prijskampen tusschen de leer lingen der lagere scho'en, behaalden 9 leerlin gGn onzer kostelooze stadsjongensschool, het diploma van bekwaamheid. Een gul proficiat voor die jonge gediplomeerden en hunne ieve- rige onderwijzers. En de kostelooze katholieke school, die wel degelijk de wezentlijke tegenhanger is onzer stadsschool, die over dezelfde elementen be schikt, hoeveel bekwam die er?ZEuo, mijn beste, want nooit heeft ze leerlingen durven naar dien prijskamp zenden. Is 't verschil der uitslagen in beide kostelooze gestichten in 't oogsprin gend Verdere uitleg is overbodig, 't is te welspre kend. Ongeval. Dinsdag namiddag was de werkman Jul. Ga- rein bezig niet kolen te lossen voor den heer Riem, handelaar, Neèrstraat. Hij droeg een stuk kool van 40 kilos binnen, toen hij uit gleed en viel, met het ongelukkig gevolg, dat hij eene hand gansch vermorzeld had. Men heeft den ongelukkige naar het gasthuis over- ebracht, waar hem de noodige zorgen toege diend worden. I: TITEL II. (Vervolg). Gewoone ÜUgaven. III. Onvoorziene uitgaven en terugroepingen. Onvoor/iene Uitgaven. Bedrag der onverwerpbare belastingdeelen op den honden- tji ks Bedrag der nietopbrengweerden op de opcentiemen in 18.. Tekort bestatigd op het artikel 1 der buitengewone Ont vangsten, Voltooiing dor werken op de Kleine Markt, de grille erin begrepen. Voltooiing der werken in de Schouwburgzaal, Betaling der bijgevoegde werken aan stadstheater en aan de herberg de Balansmet deelmakende gebouw, Kalchieding der Bethunestraat: A. op het aandeel der stad, B. op de voorschotten voor Staat en Provincie, Solda der Kalchieding, Kost der grondinnemingen voor het bedde van dezen weg, erin begrepen de onteigeningskosten. Deze der aanbesteding van werken van het leggen van de kalchieding der Bethunestraat, Aankoop van het equipement en de instrumenten voor het Muziek van het korps Pompiers, Bedrag van zekere werken aan de nieuwe lokalen van het vredegerecht. Betaling'van den onkost dezer werken. Kost van zekere werken verricht aan den brieven-post, Solda van den kost dezer werken, 995-03 550-00 2,784-4-2 3,1)00-00 26,085-00 568-35 1,200-00 400-00 3,794-00 5,001-20 5,000-00 597-00 500-00 1,400-00 4,500-00 1,200-00 600-00 6,525-90 4,989-90 550-00 550-00 Beschonken. Woensdagmiddag vond de politieagent J.K... WEDDIN(} IS OPEN, een metsersgast nabij de kazerne liggen. De kwant had te veel kapellekes bezocht en scheen Gaat hij, de koorde aan den hals, blootvoets van de wereld niets meer te weten. De agent en eene groote keers in de hand, hem vergiffenis verzocht hem voort te gaan, maar de zatterik vragen of wel zal hij, de groote.... de door- weigerde zelfs hardnekkig een voet te verzetten,1 luchtige MAJEUR, zich met fierheid in zijnen verre van naar 't politiebureel te willen gaan. Daar de agent met hem wat te veel spel had. noodigde hij een soldaat uit hem een handje bij te steken. Tegenstand kon nu niet veel meer baten en de rekel vloog de gariool in, waar hij zijn' roes uitslapen kon. artiesienmantel wikkelende VanNeuzeghem zen den wandelen Yperen, -12 October 1889. Willcms-Foiiitji. Wij vernemen niet het grootste genoegen dat onze wakkere Willems - Fonds - A f deeling hare werkzaamheden hernomen heeft. Op Zon dag aanstaande, 20 dezer, om 5 ure namiddag, zal hare eerste Concert-Voordracht in haar lokaal den Gouden Arendplaats hebben. De medewerking van verscheidene onzer beste muziekanten en uitgelezenste zangers is voor het muziekaal deel van nu af reeds verzekerd. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Masscho, Gustaaf, langzager, en Knockaert, Florencia, kantwerkster. Sterfgevallen Plancquet, Julius, landbouwerswerkman, •24 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Gryffon, Adèla, zonder beroep, 77 jaren, weduwe van Joannes Marsmeyer, Rijselstraat. Gouwy, Petrus, herbergier, 64 jaren, echtgenoot van Maria Duflouck, Vleeschhouwerstraat.Van dermeersch, I.udovicus, gewezen notaris, 74| jaren, echtgenoot van Elisabeta Van Eycken, Oude Houtmarktstraat. Dauwe, Petrus, soldaat bij bet derde ligneregiment, 26 jaren, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Doom, Desiderius, daglooner, 45 jaren, ongehuwd, St-Pieters-buiten. Degrave, Gregorius, zon der beroep, 81 jaren, weduwa3r van Livina Brabant, Dixmudestraat. Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 2. De eenen houden staan dat de zaken zich in familie zullen schikken en dat, dank aan den invloed van frere den Abbé, de kandidaat Maestro di Capella, vreezende van later ont erfd te zijn en de kans te verliezen, is het niet de opvolger van M. Wertz, ten minste de Be slierder van het Muziek der kleine kongregatie te worden, welke is voorgezeten door M. den Abbé Brutsaert, het hoofd zal buigen en al krijschende vergiffenis gaan vragen over zijne guitenstreek welke hij heeft uitgemeten. Het zelfde zou gebeuren niet zijner aide-de- campsieur Mineurom zijn klokkenluider schap der St-Janskerk niet te verliezen. (Om voortgezet te worden) Het muziek van Felix kost stukken van men- schen aan het publiek en iedereen, katholieken zoowel als liberalen, moeten bekennen dat het niets goeds voortbrengt. Het is maar goed om de arme stad Poperingbe belachelijk le maken. De kontributiebeialers geven ne schrik van geld voor liet plezier van Seigneur Neuzebeke, die laatst nog dorst klagen bij een zijner mu ziekanten dat hij zulkclanige opofferingen voor stad moest doen, dat attejare, bijna geheel zijn traktement van schepene (600 fr.ü!) er aan moest. (Waarachtig ge beurd). Gelukkiglijk dat de arme man, waarvan men spreekt, de jaarwedde van schepene op 1500 franken te brengen, nog mag rekenen op den goeden uitslag van zijnen bloemkoolenoQgst. Anderen, en dezen zijn meest in getal,houden Vreezelijke brand te Antwerpen. Zaterdag avond, rond elf ure verspreidde zich eene onrustwekkende klaarte over de gansche stad. Brand! brand! klonk het staan dat de uitmuntende muziekant, zich nooif aan alle zijden en duizenden van menschen zal ondergeven om zulk eene laaghartige daad stroomden naar hettooneel der nieuwe ramp. te plegen en, zich herinnerende der laatste on derhandeling welke hij met zijnen ouden mees- Wat mocht liet wezen! Nogmaals petrool- vergaarbakken? Iedereen verkeerde in den ter gehad heeft, hij zijn ontslag zal blijven be-grootsten angst, en nog in de zenuwachtige houden. Wie gelijk heeft zullen wij welhaast weten. M. Meier, tandmeester van Kortrijk, heeft de eer het publiek en zijne talrijke dienten De heer l'aul Fredericq, hoogleeraar te kenbaar te maken, dat zijn kabinet overge- Gent, zal er als spreker optreden en handelen'bracht is bij Jlm9 wed" Van Keramel, Groote over de kieshervorming in Vlaanderen. Markt, 5, Yperen, waar hij alle Zaterdagen houden en op het punt is niet meer te weten De talentvolle spreker is door ons genoegzaam zaI te raadplegen zijn, zooals gewoonte van,hoe zich uit den slag te trekken, gekend om te mogen verzekeren dat de zaal te 9 ure 's morgens tot 2 ure 's namiddags. Gaat zij opbreken of gaat zij niet opbreken Andere vraag waarop, in den k. k., de wed ding open is Sedert eenigen tijd loopt bet gerucht dat Neuzebeke,Bestuurder van 't muziek der k.k., zóówel de zaken verward heeft en zich zoo be lachelijk heeft gemaakt en van de zijnen zoo geern is gezien, dat hij het niet meer kan uit- spanning, door de ontploffing der kardoezen- fabriek te weeg gebracht, verwachtte men zich alle oogenblikken aan denzelfden oor- verdoovenden knal. Op mindertijd dan er noodig is om het hier neer te schrijven was heel de stad op de been. We hadden enkel den stroom van 't volk te volgen om dadelijk bij de plaats der ramp te komen, 't Was de stoomkuiperij van den heer Persenairedie in lichtlaaie vlam stond. Stoomzagerij, tonmakerij, bureelen en magazijnen beslaan eene overgroote ruimte tusschen het De Coninckplein, de Muizen straat, de Dambruggestraat en den Beelde kens weg, AARD DER UITGAVEN. We/.enllijke uilgaaf van liet Voorlaat ste dienstjaar Toegeslane krcdielenvan liet vorige jaar. Sommen door het Stadsbesl* voorgesteld. VAN DEN 4 TOT DEN I 1 OCTOBEK 1889. Kinderen beneden de 7 jaren:

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2