1 STADSNIEUWS. Nr 201. 28e Jaar. Zondag, 3n November 1889 Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Xe Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen tan't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaarade artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. >m jaar* voor de stad; fr. l-t§ roar geheel Belgic. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. PLAATS AAN DE BEKWAAMHEID. Onze klerikale bazen willen dus zoo maar 60,000 Belgische burgers ineen van de kieslijsten vagen. Ze hebben bet op de liberale steden ge munt, de zwarte slokkers; ze willen kost wat kost onze vrijzinnige stadhuizen be machtigen. Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, kor tom, al de groote steden zijn tol heden standvastig liberaal gebleven. Die geuzen- besturen willen hel hoofd niet buigen voor onze jezuietenmeeslers; ze zijn een mach tig beletsel voor algeheele klerikaliseering van ons landeken en daarom zullen ze ge kortwiekt en gemuilband worden. Met de tegenwoordige kieslijsten zien de zwarte rakkers daar echter geene kans voor; er slaan te veel geleerde burgers op en die verstandige lieden willen om den duivel voorgeen pastoorskandidolen stem men. Daarom hebben eeuige klerikale kop stukken het gedacht opgevat de geleerde; menschen van de kieslijsten te schrabben en er van den anderen kant nen heelen hoop ezels aan 8frs. het stuk op te bren gen. Ziedaar de neerlegging der nieuwe kies wet uitgelegd. Zes provinciën van de negen hebben eene klerikale meerderheid, de meeste dorpsbesturen zijn in hunne macht, bijna de twee derden der Kamerleden zijn ultra montanen en nu durven ze het nog on dernemen de stadhuizen der groote cen trums te veroveren. En om dat doel te bereiken, willen zij den schandigsten aanslag wagen, die mis schien ooit in een beschaafd land tegen de wetten en voorrechten van een vrij volk werd gepleegd. De gematigden vanhunnepartijschreeu wen en roepen casse-cou niets gekort. De heethoofden zijn baas, zij stellen de wet, en op gevaar van potten en pannen te breken, snellen ze gedurig vooruit, blindelings vooruit. Oorlog aan de bekwaamheid, plaats aan de domkoppen! ziedaar de leus der laffe kiesknoeierij. welke binnen eenige weken gaat besproken worden. De klerikalen willen ons op verrader lijke wijze de keel toewringen aan ons liberalen, is de plicht van verdediging opgelegd Stellen we leus tegen leus: Oorlog aan de domkoppen, plaats aan de bekwaamheid! Onder dien kreet kunnen wij den strijd tegen de klerikalen aanvangen. Hoe meer we aan de verwe zenlijking van die leus arbeiden, hoe beter onze partij zich vestigen zal. De onwe tendheid is tegen de geleerdheid niet op gewassen, de duisternis moet Yoor het licht verdwijnen. De toekomst zal ons zulks dra komen leeren. Moeten wij ons met de enkele verdedi ging '.egen de nieuwe kieswet bevredigen? Hoegenaamd niet. Van aangevallenen moeten wij aanval Iers worden. De klerikalen durven het verstandig gedeelte van het kiezerskorps voor onbekwamen uitschelden en het met ufschrabbing bedreigen? Goed! De libera len moeten den handschoen oprapen, die hun wordt toegeworpen. De bekwaamheidskiezers van rechts ■ge bezitten enkel het kiesrecht voor provincie en gemeente dat gansch de li berale partij zich 't akkoord stelle om hun ingsgelijks het kiesrecht voor de beide 'Kamers te verleenen. Dat voorrecht is niet meer dan billijk, en de liberalen van alle nuancen kunnen zich bij dat strijdpro gramma len volle aansluiten. Plaats aan de bekwaamheid! Dat die kreet overal weerklinke; dat hij van Noord tot Zuid en van Oost tol West alle vrijzinnige vrienden tot een machtig leger vereenige en dat eene grootsche, indruk wekkende protestalie in het geheele land opslijge. Onze welbeminde vorst zal den wil van 't volk begrijpen en de Belgische natie van een jezuïetenbewind verlossen, dat licht, vrijheid en recht onder eenen onmelelijken domphoorn wil versmachten. KIJKJES IN 'T RONDE. Ziehier hef getal provinciale bekwaam heidskiezers, van rechtswege, op de kie zerslijsten van 1888-89 gebracht, die hel wetsontwerp De Volder voorstelt af te schrabben: AFSCHAFFING DER SCHOLEN. Het getal afgeschafte scholen door de klerikalen had tot op dit oogenblik in 247 gemeenten plaats. Die gemeenten tellen 346,169 inwoners, waarop dit oogen blik, door koninklijk besluit, niet an ders meer dan pastoorsscholen bestaan. Men ziet het, 't werk van die verdelgers van het openbaar onderwijs is ver gevor derd. Laten wij ze nog eenigen tijd begaan en de ofïiciëele school zal eene uitzonde ring zijn. OP HEM OP HEM ALLEEN. De beweging tegen de ontworpene ver minking van 't lagere kiezerskorps breidt zich steeds meer en meer uit. Men mag zeggen dat zij nu alreeds on weerstaanbaar geworden is. Immers, ge heel het land door, wordt dagelijks door een tal «emeenteraden, aanzienlijke krin gen en volksvergaderingen, uitdrukkelijk protest aangeteekend tegen den aanslag welke door eene ongeachte regeering die, ten spijle van den volkswil, zich aan hel bewind blijft vastklampen, beraamd werd en legen de vrijzinnige denkwijze en tegen de volkspai tij en tegen een zeer aanzienlijk gedeelte van het bestaande kiezerskorps. Eiwel, dan kan of mag het toch niet plichlvergetend tocb kan, ons dunkens, een vorst niet wezen, dat hij de hand- zou willen leenen aan den geweldigsten en schandelijksten partijaanslag die wel licht ooit gepleegd of zelfs beraamd werd. Verstond hij het echter zoo niet, over dreef hij alweêr (daar hij zulks in meer dan eene omstandigheid gedaan heeft) wat men zijne grondwettelijke onzijdigheid noemt tegenover onzen partijstrijd, en liet hij onverschillig en gedwee het recht krenken van 60,000 Belgen en dalzelfde stemrecht inkrimpen dat wij in alle maat schappelijke inrichting als een natuurlijk recht aanzien en dat aan alle burgers, zonder onderscheid, toekomt dan zou hij voortaan, in de oogen van de over- groote meerderheid der bevolking, door gaan als zijnde de vorst eener enkele par tij, het werktuig van den klerikalen wrok tegenover het puike der natie, de verklaar de vijancLder volksontvoogding, derhalve een nutteloos een gevaarlijk rad in ons regeeringstelsel. Vertoogschriften naar de Kamers stu ren, kan maar weinig baten. De klerikale meerderheid is daar die de bisschoppelijke bevelen uitvoeren zal, en de wet zal, on danks alle verzet, gestemd worden daaraan valt niet twijfelen. Tol den koning alleen hebben wij ons anders zijn of hij, wiens grondwettelijke rol of plicht het is, niet slaafsoh alles te in die omstandigheid te wenden. Hij bekrachtigen welk schreeuwend on-|d'e immers toch de koning is van alle echt ook het moge wezenwal men hem'^elgen za^ ons verzet en onze bede voorlegt, maar de balans gelijk te houden|w®'w'"end aaahooren. Wij hopen wel dat voor alle burgers, vooralle standen, voor '"j, door eene krachtdadige houding, de alle denkwijzen en partijen, en niet te'opgewondene gemoederden zal welen te dulden dat alleen sommige burgers rech-jbedaren. Hij moet of wel van zijne mims- ten genieten wijl anderen onmondig blijven.ters eischen dat zij hun wetsontwerp in- of dat eene partij van een toevallig en trekken, of wel zijne goedkeuring weige- tijdelijk taloverwicht gebruik, beter mis-jren aan de wet- indiea ze gestemd wordt, bruik make om andere partijen machte- en het land over de kwestie raadplegen, oos te maken en te verpletteren, dan kan bet niet anders zijn, zegden wij zoo- Provincie Antwerpen 4,861 Braband 16,245 WesU laanderen 2,875 Oostvlaanderen 5,351 Henegouwen 2,356 Luik 8,996 Limburg 1,757 Luxemburg 6,848 Namen 6,848 Voor gansch het koninkrijk 56,137 Wat de linkere Kamerzijde betreft, die moet, indien de wet doorgaat in massa even, of hij, hoofd van den Staat, hij de Kamer verlaten en weigeren verder met Koning, moet van zulk vezet, indrukwek- de meerderheid te zetelen, kend door zijne algemeenheid, rekening) Dan zou de koning wel verplicht zijn houden en zonder aarzelen het belegde een besluit te nemen. plan door zijn veto beantwoorden. De koning mag zoo'n tegenstootend wetsontwerp niet onderleekenen, wil hij niet het land in twee vijandige kampen splitsen, dat der bevoorrechten en dat der miskenden en verdrukten, kortom wil hij niet het vertrouwen verliezen van de groote, de beste helft zijner landgenoten Dat is ontegensprekelijk. Onze hoop berust op hem. Ja, op hem alleen. Maar wij zijn tevens innig over- Liberalen op de bres! Yperen, 2 November 1889. Liberale Associatie. Gisteren Vrijdag heeft de Liberale Ver- eeniging eene vergadering van bekwaam heidskiezers in den Gouden Arend belegd. De ruime zaal was proppens voleen bewijs dat de liberale partij wakker geschoten is en [tuigd dal zij op vasten grond berust. Zoo dat allen uitkunne onverschilligheid opstaan. OMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1