1890. 2-50 's jaars voor stad en3fr.voor ganschBelgie Nr 210. 29e Jaar. Zondag, 5a Januari 1899. Zondagsblad Tan 8tad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergcld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fp. 's jaar» voor de stad; 3 fp. voor geheel Beigl©. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen -1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Aan onze lezers en lezeressen, heil en zegen, gezondheid en geluk 1 Mogen onze wenschen aanhoord wor den Dat'is immers het kostbaarste wat wij hier bezitten kunnen. Heden treden wij het 29° jaar van ons beslaan in. Mei de hand op het geweten mogen wij zeggen dat wij immer ons pro gramma trouw uitvoerden en in alles ons woord gestand bleven. Onze politieke tegenstrevers hebben wij veel spels gele onzer vrijzinnige instellingen en 's volks wélvaart. Aan onze vrienden wenschen wij dus ook moed en volharding in hun streven. Dat alles zijn onze wenschen voor dit jaar, en wij hopen dat die wenschen ver wezenlijkt zullen worden; dat de lievige strijd zal volgehouden worden door al de mannen die met lijf en ziel aan de vrij zinnige partij verkleefd zijn en die loonen durven wie en wat zij zijn en voor wie zij strijden. Om te gemakkelijker dat verheven doel te bereiken zullen wij ons nog eene opof- lering getroosten en aan iedereen de gele genheid geven ons te lezen en te versprei den. Wij zullen den abonnementsprijs tot op de geringe som van verminderen. Wij noodigen dan ook onze vrienden dat'zij het zich eens te meer voor gezegdjvrieudelijk uit, ons blad zooveel mogelijk houden, wij hopen het nog menig jaar te helpen verspreiden, want de gazet vol te houden om hen nog menigen keer|moet, in het liberaal kamp, den voor- duchlig op de godgewijde kneukels le drachtgever vervangen, tegenover de veel- verd, al hunne listen aan den dag ge bracht, hunne bedoelingen ontmaskerd en hunne bedriegerijen aan den schandpaal gespijkerd. Ja,, reeds 28 jaren is '1 dat ons blad, zonder ophouden, onverpoosd het vaandel van 't liberalism verdedigt en dezer strij ders nieuwen lust geeft om moedig, koen en onversaagd legen het klerikaal ten strijde te trekken. Het is wel eens ge- beu rd dat onze legenslrevers op onze ver dwijning dronken, en juichten en jubel den, maar le vroeg. Wij bleven lot hun groolsten spijt springlevend op de bres en de handen uit de mouw steke, ons helpe meente X... aangekomen waren om, zoo^ Alhoewel nog niemand de arme men» verspreiden, ons ondersleune en neerstig fis de koster zelf zegde, de noodlijdenden schen kon aanwijzen die daar den onder- medewerke voor de goede zaak, den bloei bij te staan en de jeugd in eer en deugd stand der zusters hadden bekomen, toch op le leiden. Zij behoorden tot de orde nam heel de gemeente deel aan het feest van hel Heilig Hart van Jesus, waarvan de hoofdzetel te Antwerpen is. Deze zusiers, die de heilige Drijvuldig- heid verbeelden, betrokken een gewoon renteniershuis met eene stagie en schoo- nen hot, toebehoorende aan den zeer katholieken burgemeester en dat men veranderd had in een schoollokaal. I'ss waren deze nonnekens in kloppen. Dit jaar zal er ons, tijdens de gemeente vuldige politieke sermoenen en den onop- houdenden gewetensdwang in den biecht kiezingen genoeg de gelegenheid toe ge-'stoel. ven. Het zal gewis een strijd om leven ofj Het is de drukpers die dood zijn maar als wij, liberalen, allen opwegen moet om de liberale denkwijze eendrachtig, in dichte gelederen tegen den bij het volk in stand te honden en meer alles verdelgenden vijand optrekken, dan'eu meer veld te doen winnen. daartegen £al de zege aan ons blijven. Als de dompersparlij met hare sluik- Aan u, liberale leiders en strijders, is de plicht daarmede aangewezen. Blijf er niet sche middelen het volk in lispe netten zal te kort aan en gij zult goed werk verrich- trachten te vangen, zal zij ons op haren ten. De drukpers is het doeltreffendste weg overal ontmoeten om 's volks oogeivwapen, waarmede de klerikale partij be te openen en dit tegen het papenjuk te vochten kan worden. Maak van dat wapen helpen vrijwaren. Mochten onze ijvervolle pogingen ge lukken! Mochten wij de goede zaak volop zien zegepralen en het dweepzuchtig kle- rikalism in den afgrond zijuer konkelfoes gerijen yoor eeuwig verdwijnen Daarom mag er niet meer gerust, niet meer geslapen worden. Dat iedereen dus gebruik zooveel gij kunt om den alge- meenen vijand onschadelijk te maken en allen lust tot herbeginnen te benemen. Het zij zoo EE* NONKKHKLOOSTEA Zij waren slechts met drijen, zusterkens van liefde, die over eenige jaren in de ge- de ge meente of reeds gevoelden de builenmen- schen al de weldaden, welke men van de kloosters te verwachten heeft. De kinderen van drie jaren af, mochten kosteloos naar de kloosterschool komen en elk kindje keerde des Zaterdags naar huis met een beeldeken van dezen of genen heiligen. In eene maand konden die paggader- kens al hunnen vader-ons, wees gegroet en al de akten. Er waren meisjes van tien jaar die hunnen kalhechismus kenden van achter lot voren. De groolere jonge dochters kregen alle Zondagen na het lof, onderrichting in de gewijde geschiedenis, oud en nieuw testa ment en alle soortgelijke dingen welke men noodig heeft om zalig te worden, maar die men niet gebruiken kan om de koeien te verzorgen, noch om het land le bewerken. r de getrouwde vrouwen werd er eene congregatie van kristelijke moe ders gesticht, om de inenschen den rech ten weg naar den hemel le wijzen. Zoovele opofferingen uit loutere liefde lot den evennaaste mochten niet onbeloond blijven, alhoewel de zusterkens al die^j^. der eerste verjaring der nederplanting der vrome zusterkens en heel de bevolking deed milde giften, tot ondersteuning van het Heilig HartJesus!... Zoo waren er een vijftal jaren voorbij gegaan het getal zusterkens verdubbelt; het huis eenigzins vergroot en de inkom sten natuurlijkerwijze aangegroeid, dank aan de ijverige lusschenkomst van mijn heerpastoor die daarvoor bij burgemees ter en raadsleden zijn gezag deed gelden. De twee dorpsbewoners, die bekend, stonden niet zeer kerkgezind te zijn, na melijk de beenhouwer en de briefdrager, zochten nog altoos naar het goede wat dio nonnekens gesticht hadden en vonden niets dan wat wij hierboven mededeelden en waarvoor zij ruimschoots vergeld werden. Het eenige wat men wist, dit wasdat die zusterkens dagen en nachten gewaakt hadden bij de sponde van de baronnes, die maanden achtereen, bedlederig was geweest. Volgens de pastoor moest het schrikke lijk. geweest zijn, wat al ontberingen, hoevele slapelooze nachten die geestelijke ziekendiensters hadden doorgestaan alleen uit loutere liefde voor hunnen evenmenscli! Ja maar, beenhouwer en briefdrager wisten ook dal onlangs nog een arme dag- ooner geene zuster kon bekomen voor zijne ziekelijke vrouwop te passen, omdat, zegde moederoverste, zij voor den oogen- blik geene zuster had; dat dit voorwend sel een uitvluchlsel was voor dit zeer arm huisgezin, dit wisten de twee mannen moeite gratis voor niet deden daarom dacht elke boerin goed te doen de eene Alhoewel die liefdezusterkens als arme menschen naar de gemeente waren geko- wat boter of eieren, de andere eenig fruR men, die van de milddadigheid der bui- of eens een kieken naar de nonnekens te tenlieden moesten in T leven blijven; zag zenden, wat in dankbaarheid aangeno- men hun have en goed met de week ver en werd. beleren; geen jaar ging voorbij of hunne Ook zou niemand het gewaagd hebben woning werd vergroot; bij het overlijden de liefderijke zusters door te zenden,wan-'van den eigenaar hadden zij huis en hof neer zij hunne wekelijksche ronde deden aangekocht; en wie nu door de gemeente voor de schamele armen, komt ziel een prachtig gebouw, omringd DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1