STADSNIEUWS. IVr 212. 29e Jaar. Zondag-, 19° Januari 1890. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREÏV. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaarade artikelen uiterlijk legen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fp. jaar» voor de stad; 3 tv. voor geheel Bcügsic, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE WELDADIGHEID EN DE DOODE HAND. Het krislendom is de grondslag der iceldadigheid, welke in 't fransch aldus dienen vertaald te worden: Charitó bien ordonnée, commence par soi-même. Men leze desaangaande de mercuriaal van M. Mesdach de Ter Kiele, uitgespro ken in October 1888, over de goederen der Kerk. Wij zullen op onze beurt eens opzoeken hoeverre het kristendom, ('t welk,volgens u, de H. Kerk wil zeggen), de grondslag der liefdadigheid is; om te beginnen vin den wij: Dat de weldadigheid dient om de open bare armoede te voorkomen. De weldadigheid berust in de ingewan den Yan het menschdom, zij vormt een problema welk dient opgelost te worden door de grondbeginselen die den mensch beheeren in zijne betrekkingen met de algemeene orde. De Kerk heeft al den tijd gehad om dit problema op te lossen. Gedurende de middeleeuwen, T is te zeggen van af 475 lol 1453, dus gedu rende duizend jaren, beeft de kerk alleen de openbare weldadigheid bestuurd en zit kon doen wat haar beliefde. En wat heeft zij gedaan met die lange jaren macht? Laat ze al eenig goed gesticht hebben, ook integendeel heeft zij de twee groott oorzaken van armoede daargesleld, name lijk: de doode hand en de, bedelarij. Want terwijl zij van den eenen kant de armen bijstond, deed zij van den anderen kant dc samenleving ten onder gaan en zij zou met haar verloren zijn geweest zonder het hardnekkig streven der ge meenten, welk den benauwden toestand der staten verhielp. In alle geval zou dit stelsel, met voort te blijven duren, geëindigd hebben me! eene algemeene armoede ie weeg te brengen, want hoe meer de Kerk de lief dadigheid aanspoorde en hoe meer zij de rijkdommen verminderde des te meer verrijkte zij zich en des te 'talrijker ver menigvuldigde zij hare geestelijken, ten aaijeele der huisgezinnen hoe meer al- moezen zij had uit te deelen, des te meer verminderde zij de liefde tot den arbeid en de voortbrenging ten nadeele der samen leving. De omwenteling van 1789 heelt perk en paal aan dien akeligen toestand willen stellen door het lenigen der armoede op den rang der plichten te plaatsen die ten laste van den Staat vallen, en van dan af trachtte de Slaat alleen het vraagstuk te beantwoorden welk de kerk niet had kunnen oplossen. Men weet het overige De wet vernietigde de Doode Hand en de goederen welke zij onvruchtbaar h3d gemaakt, werden weder gegeven aan den handel, aan de nijverheid en aan de vruchtbare bedrijvigheid der menschen. Zij deed de bedelarij ophouden, gaf werk aan de kloeke armen en verleende de anderen onderstand ten huize of in de gestichten. En alzoo ontstonden de besturen vanj Weldadigheidsbureelen en der Burgerlijke Godshuizen. Iloe zou de kalholijken bewijzen dat STRIJDEN, ALTIJD STRIJDEN Den 29 dezer maand zal te Dinant eene Kamerkiezing plaats grijpen. De kandidaat der liberale partij is M. de Sélys-Longchamps, vooruitstrever en democraat, die vroeger reeds met koen heid op de bres stond en die met oude, weinig eerlijke gebruiken, door de papen ingevoerd, wil afbreken en niet met de macht van 't goud wil strijden, maar alleen met de macht van rede en waar heid, met de degelijkheid onzer vrijzinnige volkslievende grondbeginsels, strevingen en inzichten. Dc klerikalen komen voor den dag met zekeren heer Montpellier, provinlieraads- lid, broeder van den tegenwoordigen gou verneur van Namen en van wijlen den bisschop van Luik. Dat zijn zijne eigene titels! Zeker is Y dat de strijd, van beider 9 of 10 ure 's morgens bet jubelpaar ontvan gen op het stadhuis om hun daar zijne ge~ lukvvenschingen op te dragen. Onze beiaard (carillon zegt men te Yperen) gaat zicli ook van bet feest maken en zijne blijde tonen over onze stad laten dreunen; men spreekt nog van serenade, van luchisteking, van vuur werk en van wat weet ik nog. Altoos een schoon feest, welk gegeven, wordt door de geburen der Noord-Rijselstraat, aan M. Ch. Didier en zijne eerbiedweerdige vrouw, die gedut-end hunnen langen levensloop altijd de algemeene achting in Yperen genoten heb ben en thans er de levendige bewijzen van ontvangen. Vertooning. Zondag laatst gaf de Vlaamsche Ster hare 59 vertooning van 't tooneeljaar. Het programma bestond uit 2 tooneelstukken en 2 operetten. In het algemeen gesproken hebben de stukken zeer voldoende vertolkt geweest. Mevrouw Wannyn, van Brussel, die wij kant, hevig zijn zal. Onze vrienden, na- voor eersle maa^ alhier zagen spelen, ui. I, i beeft wonderwel al hare rollen uitgevoerd. melijk, zijn vastbesloten alles in hel werk uj.-f In het stuk Addaoperette in een bedrijf. te stellen om hunnen kandidaad, zoo 1110- was be|. ne^ ajs war0 eigenlijk gebeurd, gelijk, te doen zegepralen. Zij hebben reeds de medewerking ingeroepen en bekomen der ieverigsle en dapperste het christendom de grondslag der welda-!brusse]sche woordvoerders om in de digheid is, daar de Kerk gedurende ^voornaamste gemeerjen van tiet arrondis drie eerste eeuwen niet bel minste erfgoedjsement Dinanl de kiezers een progPamma bezat en zij later maar lol hun bezit toe- (e gaan voordragen en uitleggen. Hoopvol gelaten weid, op voorwaarde eener tol-:en moedjg zjja onze vrienden in het komen onderwerping aan de Staatswetten ölrijdperk geSprongen. san het Keizerrijk. Goed zoo! Alweer een verblijdend feit, Dus de Kerk, zoomin als de openbare oea stichtend voorbeeld, besturen, wanneer zij hare tusschenkomslj Even als te Leuven, te Dinant en verleent in de verzachting Yan het lol des;00k te Namen, waar een senator gestorven armen, oefent met de minste weldadig eil waar de liberalen alreeds ten strijde beid uil, maar enkel stelt zij daden daar schikken zullen voorlaan onze vrien- van politiek ol van administratie. |den overal den strijd aangaan waar het Of men dc kerk aanziet als maatschappij'ook zij. Nooit mag eene partij de wapens of als overheid, zij kan geen ander liartjneèrleggen bezitten als dat van hare bedienaars en j c-r:W v - tvgr; wish van de geloovigen waaruit zij is samen-! gesteld. Zij bezit geene andere inkomen dan die! waarmede de godsvrucht der geloovigen! laar verrijkt .en wanneer zij zich bezig houdt over de armen in hare concilies, Yperen, 18 Januari 1890. Gouden Bruilol't. Maandag aanstaande vieren de ecbtgenoo- ten üidier-Calmein, hun gouden bruiloft, i er dezer gelegenheid richten de geburen synoden ol elders, is het enkel politieke sehoone feesten in om deze gedenkwaardige of geestelijke administratie welke zij uit plechtigheid met luister te vieren, oefent. Onze stadsregeering willende zich verYoe- - 'gen hij de algemeene begeestering gaat te en het gezang dan Zij heeft eene aangena me en lieflijke stem, die klaar en duidelijk de woorden verstaan doet. Alsook in het stuk Joris de Ttcheldekker heeft zij meesterlijk gespeeld, Menige toe schouwer heeft eenen traan moeten weg pinken als zijMev.Wannyn, de rol vertolkte van Therese, dochter van Moreels, oud ti- cheldekker (Cb. Deweerdt), zij ging naar do weversfabriek en werd verleid door haren meester M. Verleien; te laat't huis komende en vreezende haren vader in eenen wanho pende staat te bevinden, was zij zeer verle gen, en doodsbleek kwam zij in de vaderlijke woonst waar haren eigenlijken minnaar, Joris de Ticheldekker zich bevond. Nooit geen droeviger ingrijpender tooneel dat zoo wonderwel als natuurlijk vertoond werd. Wij verhopen dat Mev. Wannyn, nog rae- nigwerf de luidruchtige salvo's der Yperseha toeschouwers zal mogen genieten. De welgekende tooneellisten, Mailliard, en K, Delweerdt, Delmotte en Aernout, hebben ook wonderen van talent aan den dag gelegd. De heer Balmaekers en zijne muziekanten hebben het publiek met aangename muziek stukken verjast, gedurende de tusschen- pozen. Het was een puik avondfeesi, dat op ieder een een voortreiïelijken indruk nagelaten heeft. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1