STADSNIEUWS. V 217. 2Öe Jaar. Zondag, 23q Februari 1890. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMüDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van 't land. Allenfïichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr, >s jaas's voor de «tad; 3 fr. voor gcbcrl Beigtï Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN IIET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 2o id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ALLE MAN SOLDAAT Dat is wel het grootste schrikbeeld der moeders, die zoo ongaarne hare lieve zo nen naar de kazerne zien trekken. Doch, Alle man Soldaat, zooals de uitstekende redenaar, Pol de Mont, het ons voorhoudt, neemt uitnemend veel, zoo niet alles van dat schrikbeeld weg .Hij bewijst de nood zakelijkheid vaneene degelijke hervorming des legers voor België, met te wijzen op de gebeurtenissen tijdens den Fransch- Duilsclien oorlog in 1870 en tijdens de bloedige werkstakingen in 1886. Hij be treurt het dat hel huidige kiesstelsel in België nooit mannen naar de wetgevende Kamers zenden zal, die vaderlandsliefde genoeg bezitten, om alle partijbelang van kant te zeilen en 's lands onafhankelijk heid door eene stevige zelfsverdediging te verzekeren;want men mag zich niet enkel op de traktaten berusten. Uit al de gebeurtenissen van gewicht, die zich in Europa sinds ruim eene halve eeuw voordeden, blijkt het ten duidelijkste dat de waarborgende mogendheden ons heel graag bij het in stand houden onzer onafhankelijkheid willen behulpzaam zijn, op voorwaarde,echter,dat wij onszelvenin staat stellen onze onzijdigheid te doen eer biedigen. En heeft Frankrijk in 1870 ons niet duidelijk genoeg gezegd: «Wij willen uwe onzijdigheid eerbiedigen, wel te verstaan, zoo gij zelve in slaat zijt ons daartoe te noodzaken Men kome ons nu niet bedodden met die onvaderlandsche en lafhertige taal: van den persoonlijken dienstplicht voort- Vlamingen in bet vlaamsch opgeleid wor- van 60 lot 200 frs. 's jaars hun niet het vloeien moeten. J'deiv erf de walen, door franschsprekendén minste voordeel kan doen, zij weten dat De begoede jongelingen loopen in liet in 't fransch. garnizoensleven geen grooter zedelijk ge vaar dan onze burgers- en werkmanskin deren. Integendeel, door het aanwerven :hel stieltje van herbergier moeilijk nog te Doch om dat model leger Ie kiimien ^ers'ec|llen is. dat de leden der familie die hun zullen opvolgen en er dus hun dagc- ini ichlen moeten onze jongelingen van ]ijkscll dan ooit zullensbii kindsbeen af eene heel andera opleidingverdienen. van meer ontwikkelde jongelieden, zou ontvangen hebben. In de school, door! 0 u u i -i Sommige hadden op eene behoorlijke het verstandelijk gehalte des legers veel liét verplichtend onderwijs en door wa-!som wrekend vóór het overnemen van toenemen. De standen der samenleving pens- en schietoefeningen, moeten zij tol hunnen Café maar dat nieuw patent nog zouden er versmelten en allen zouden meer den krijsdienst voorbereid worden. En eens, is oorzaak dat er weinig personen niet binnen 20 jaar, maar dadelijk moeten'°P gebrekt zijn, met die verhooging van België is in den huidigen toestand van Europa niet meer verdedigbaar. Ja, België is nog verdedigbaar en wanneer wij op onze begrooting zien dut er jaar lijks 45 miljoenen aan het leger gehangen worden en dat het op onzen bodem kri oelt van slruische, kloeke manskerels, dan moet men wel verbaasd staan nog mannen te hooren zulke taal voeren. Om ons leger op een goeden voet lierin- lerichten zegt de redenaar,moet de loting, die bespottelijk en hatelijk is, en hij be wijst zulks op eene doeltreffende wijze, en de plaatsvervanging afgeschaft worden. Hij wijst op de luttel kwade gevolgen en veel, zeer \eel goede, die uit de invoering achting en eerbied voelen voor hunne wederzijdsche rechten. Daarbij de soida- tenlucht werkt op de jeugd aller heil zaamst. Meer nog; wanneer het vaderland be dreigd is, wie zou aarzelen zich rond de driekleurvaan te scharen om dien dierba ren grond legen de uitheemsche overwel digers te verdedigen en er tot zijnen laat sten druppel bloed voor te vergieten. Voorzeker niemand van hen allen, die er wij een goed leger hebben. Daarom drin gen overgangsmaatregelen zich feitelijk aan ons op. Als bloem en kern van het iedereen gedurende eenige maanden onder de wapens zou men, minstens gedurende de 20 eerste jaren, eenige tienduizenden van bestendige troepen of bijzondere korp sen hoeven onder de wapens te houden. Ziedaar de korte, ook al dorre, samen vatting van leeraar Pol de Mont's rede in jaarlijksche lasten, eene herberg duur over te nemen. tier opzijn den naam van Belg te dragen.|de Ligue te Brussel gehouden. Wellicht Welnu, als die noodlottige omstandigheid za' de lezer hieruit kunnen opmakejï van zich voordoen kan, dan moet men er zich welk eerlijk, edelmoedig, verbever op voorbereiden en iedereen in staat stel len zooveel mogelijk ter verdediging van 't vaderland bij le dragen. Dus iedereen, elke weerbare man,moet in de wapens geoefend zijn. De uilgelezen spreker wikt en weeg1 dan eenige der bijzonderste legerstelsels, die in Europa in zwang zijn, het aan de vakmannen echter over latende te beslis sen welk stelsel bet geraadzaams! en bel doelmatigst in België zou ingevoerd kun nen worden. Flij steunt er vooral op dat er eene groote diensttijd verkorting moge lijk is en den lijd, die nu door een gering deel onzer jongelingschap onder de wapens gesleten wordt, zou heel voordcelig door allen kunnen gedeeltelijk afgedragen wor den. De last ware veel lichter, de gelijk heid volkomen voor allen en het getal afgerichte manschappen ware wel drie dubbel. Hij doet ook uitschijnen hoeverre de vlamiug, die geen fransch kent of ver staat, achter den waal blijft, die al zijnen tijd aan de studie der verschillige vakken wijden kan, terwijl de vlaming dien be nuttigen moet om eene vreemde taal aan te leeren. De Vlamingen moeten dus, door grootsch standpunt de uitstekende maS's landsverdediging beschouwt en uiteenzet. Die edele gedachten diende men onder ons volk le verspreiden. Dan, men mager van overtuigd wezen, door het gezond verstand geleid, zou de massa des volks zich van lieverlede aan onze zijde scharen en ons in slaat stellen, die hervormingen, waarbij hel volk zelve voorzeker het meeste belang heeft, lot tand le brengen. Hel zij zoo! N. P. HET PATENT OP DE HERSEHGEN. Wie heeft da! patent in de Kana-rs voor gesteld? ledereen weet hel. 't Is ons Mouchards- Minislerie. Wie heeft dat patent gestemd? Iedereen weet het nog; 't zijn de kleri kale vertegenwoordigers, die in de vijftig stemmen meerderheid hebben in de Ka mers. Zij meenden zeker dat zij, met dat pa lent op de nieuwe herbergen, al de bazen op hunnen kant zouden gehad hebben en waren zij gelukt, zij zouden zeker die Voegt daarbij dat de eigenaars wier huizen altijd als bierwinkels gediend heb ben, als zij nu ledig komen er maar in 't geheel niet meer van afgeraken, tenzij op voorwaarde van de oude pocht van het beloop van het nieuw patent le verminde ren, ofzein bijzondere huizen te herschep pen, hetgeen zeker veel kosten veroor zaakt. En zoo komt het dat de klerikalen, die meenden in de kiezing voordcel uit dat patentrecht te trekken, nu beginnen te bemerken, dat zij zich bedrogen hebben. En wat zien wij nu in al hun vodden- gazeljes? Het is om zich slap te lachen, ware bet niet zoo deugnielachtig. Zij durven beweren dat hel de schuld is van de liberalen, dat zulk patent gestemd is. Zij moeten waarlijk benauwd zijn en een klein gedacht hebben van het verstand hunner lezers, om zulke brabbeltaal uit te kramen en te hopen, ze le kunnen doen aannemen door de kiezers. Zij durven dus de verantwoordelijkheid niet meer nemen vóór hel kiezerskorps van de door hen gestemde wetten. Zij moeten dus wel van de toekomende nederlaag hunner bedriegersparlij over tuigd zijn, om tot zulke domme en lage middelen hunnen toevlucht te nemen. Yperen, 22" Februari 1X90. Brevet. Door ministerieel besluit van 31 Januari 1890, heeft de heer P.-F. Casicr, wonende in pluim op den hoed gesloken hebben, zij, de Hondstraat, nr 17, te Yperen, een uitvin- de weldoeners der oude herbergiers! Maar wat gebeurt er? Deze ondervinden dat het nieuw patent dingsbrevet bekomen voor een geperfec'.ionneer- de svslema van bakkershoven. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1