N* 218. 29e Jaar. Zondagsblad Tan Stad en Arrondissement YPEREN. Zondag, 2° Sfaart 1890 Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alleaffichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-SO fi». 's jaar» voor «Sc «tad; 3 fr. voor geheel Be!@£®, Buitenl^ndsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN IIET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. 1 OVER HET KIESEXAMEN. Zeker is het een plicht voor de libera len, zooveel jongelingen mogelijk met vrij zinnige gedachten aan te zetten, om dat examen af te leggen, bijzonderlijk diegene welke door het wetsontwerp Devolder be dreigd zijn, hun kiesrecht te verliezen. Maar tegen de schandalige verordening en uilvoering dier examens moet hevig protest aongeteekend en de herziening er van geëischt worden. Vooreerst het wordt een algemeene regel de jurij's uit zuivere tjeeven samen te stel len: Een katholieken burgemeester, een katholieke schoolmeester en eene gemeen teonderwijzer, die vroeger katholieke schoolmeester was en er nu in gelukt is die laatste benoeming van een klerikaal gemeentebestuur le bekomen. Welnu, dat is rechtstreeks tegen den geest van de wet, die wil dat in de Jury ten minste één liberaal zetelt, om het ka rakter van onpartijdigheid le hebben. Dat papen-driemanschap doet niet al leen zooveel liberalen mogelijk door de mande vallen, met de noodige punten te weigeren aan de composiliën, die niet het klerikaal herkenningsteken dragen-,maar zij doen bijna al hnnne mannen gelukken, zelfs die welke een bijna zuiver wit papier afgegeven hebben. Maar, hoe is dat mogelijk? zult gij vragen, lezers. Hat wordt toch wel on derzocht, zeker? Gij bedriegt u. Die wet is zoodanig ge maakt, dat zij die wraakroepende partij- aanslagen laat gebeuren, zonder dat er daar iemand iets op te zeggen heeft. Wie niet gelukt in zijn examen, mag in beroep gaan en zijn werk doen onderwer pen aan eene andere jury, die de fouten kan verbeteren van de eerste beoordee laars, wanneer deze te weinig punten toegestaan hebben. Maar hebben zij le veel punten gege ven, hebben zij een brevet van bekwaam heid afgeleverd aan een domoor, die mis schien geen vijf punten verdiende, daar tegen is geen beroep; die fouten kunnen niet verbeterd worden; dat heeft niemand het recht te onderzoeken en de uitspraak van de eerste jury kan niet veranderd "worden. ezelooren een bekwaamheidsbrevet ziet bekomen? Zou het meer dan recht zijn, dat de be roepsjury al de bewerkingen van de eerste jury onderzoeke, of ten minste de compo- tiën van degenen tegen welken er be zwaren ingediend worden, om te welen of zij geen diploma's hebben toegekend aan onbekw3men? Dat is eene zoo redelijke vraag, dat geen enkel eerlijk minister er voldoening zou kunnen aan weigeren! heid tegen elke uitzonderingswet te Is dat niet schandelijk? En moet een liberaal volksvertegen-|zul^n stetemen, alsmede tegen elke woordiger daartegen niet krachtig protes- 7eif.wai^no ,c'ef 31 ...'korting van het alg leeren, bijzonderlijk wanneer men hiJjWaar°die verbintenis niet wordt iedere kiesexamen bekwame jongelingen aangegaan, zullen de socialisten zich ziet mislukken en de grootste klerikale KIE2INGEN IN DUITSCHLAND. Wij hebben eindelijk de uitslagen van de kiezing: 247 gekozen leden en 151 balloteeringen. De neerlaag van de regeeringspartij is volkomen. Al de oppositie partijen hebben merke lijke aanwinsten gedaan, voorname lijk de socialisten, de progressisten en de centrumpartij (cathoiieken). De nationaal liberalen zijn het meest geslagen. Tot hiertoe kan de regeeringspartij slechts op 83 leden tellen, terwijl de verschiliige fracties der oppositie reeds het cijfer van 164 hebben bereikt.Met de balloteeringen zal de verhouding voor de regeering niet verbeteren. Men denkt dat de "roep der socia listen tot 36 leden zal klimmen. Tot hiertoe is de groepen als volgt: 91 katholieken, 50 behoudsgezin de!], 21 vooruitstrevers, 21 socialis in de balloteering onthouden. Daar staan ze nu, Wilhelm en Bismarck, te kijken als twee school knapen die een potje hebben gebro ken: Wilhelm, die meende zijn volk met zijne fameuze voorstellen te ver bluffen, en Bismarck, die het socia lisme dood en begraven waande. De grijze Staatsman is nog het ge voeligst getroffen. Zijne zon gaat onder, en op de laatste uren zijner loopbaan kan hij den val'voorzien van het gebouw, welks verheffing hem zooveel moeite, en aan Europa zooveel bloed en geldoffers heeft ge kost. verdeeling Yperen, 1" Maart 1890. Ongeval. Zaterdag avond,was de werkman Staes- sen aan de statie aan zijn werk, toen hij uilgleed en viel, met het ongelukkig ge volg dat hij zijn been brak. Men heeft den ongelukkigeopgeraapten naar zijne woonst gedragen, waar een geneesheer hem de noodige zorgen toegediend heeft. Zondag voormiddag, om 11 ure, ging de oppasser van een officier met het paard zijns meesters wandelen. Toen hij de Rijselpoort uit was, kwam de trein aan 'gestoomd, hal paard ging ophol, ijlde di der'slad weer in, liep,nabij het Nazareth, eene 'slok oude Yrouw omver en stampte haren arm le morzel, daarop viel hel paard en de arme jongen, slechts 22 jar ten, 15 keizerlijken, lo nationaal-iM„„f K W I-u 1 n I 1 TM 'bleef beweeg OOS Inrfffin Wanmw liberalen, 14 Polen, 14 Elzassers, 2! 8 democraten, 11 Hanovranen, 1 Deen, 1 anti-joodsgezinde. Aan de balloteering nemen deel: 60 progressisten,62 nationaal-liberalen, 42 behoudsgezinden, 19 katholieken, 58 socialisten, 4 Polen en 2 anti- joodsgezinden. Het midden-comiteit der werklie denpartij heeft de partijgenoten aan- jbevolen in de balloteeringen slechts jvoor die kandidaten te stemmen, die voorafgaandelijk de verbintenis zu len hebben aangegaan bij gelegen- iggen. Wanneer men hem opnam, zag men dat hij den schedel verbrijzeld was. De dood moet oogenblikkel ijk geweest zijn De vrouw werd opgenomen en een ge neesheer, in allerijl ontboden, bestaligde dat de wonden zeer gevaarlijk waren en de vrouw in groot gevaar verkeerde. Die ijselijke ongelukken hebben gansch onze stad overeind gezet en iedereen beklaagd rechtzinniglijk die ongelukkigcn. De 14jarige knaap, Auguste Merveillie, wierp, verleden Maandag, aan de statie, de deur van een beetwagen toe, terwijL.hij zijn hand er in sloot. Weenende en ker mende trok hij huiswaarts met ëen drietal vermorzelde vingers, waarvan een totaal af was. liet eerste vermomd bal, ten voordeelè* van den Wereldlijken Schoolpenning ge geven, is een heel mooi feest geweest. Daar waren zooveel vermomden en niet vermomden, dat het er onmogelijk was eens op zijn gemak te flikkeren. Dat feest zal een schoon stuiverke voor dat uitge- ezen werk opgebracht hebben. Het tweede dansfeest, ten voordeele van t zelfde werk, zal op halfvasten plaats hebben. Moge het ook zooveel bijval ver werven Theater Excelsior Morgen Zondag, 's avonds, opening van de groote barak Excelsior», de grootste die in Frankrijk gereisd heelt en welke in België voor de eerste maal aankomt. Het materiëel en de vertooningen, zoo het schijnt, zijn zeer kostelijk. Deze theater zal slechts 9 dagen in onze stad verblijven en zal dan vertrekken voor Gent en vervolgens naar Holland. De troep is samengesteld uit 35 perso nen; 5 groote en nieuwe aantrekkelijkhe den zullen alle avonden gegeven worden en 2 groote panlominnen: Robert-Macaire en Bertrand zullen ieder der vertooningen sluiten. Prijzen der plaatsen: Fr. 2-50, voorbehoudene stoelen; 2 00, de eerste banken; f-50, de eerste plaats; t-00, de tweede plaats; 0-50, de derde plaats. Meessen zal eindelijk zijn vrederechter hebben; de minister van Justieie heeft niet min dan zes maanden noodig gehad om deze politieke benoeming le doen, want bet heerschap welke hij tot rechter komt te bombardeeren, is de opsteller van een klerikaal voddeblaadje, welke voor zijne smaadartikels en personnaliteiten meer malen met moeder Themis heeft af le re kenen gehad. Er waren nochtans ernstige, zeer be kwame kandidaten, maar tot oneer, tot ongeluk van 't land,worden al de plaatsen gegeven aan de haantjes voorop in de kle rikale partij. Hier, le Yperen, zijn er Ongcleahfecn. ran, tuimel u™, suciaus- de J J k de kasseisleeneu Bal. KindeSijBi.

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1