STADSNIEUWS. mm IVr 219. 29e Jaar. Zondag, ®o Ufaart 1899. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEHE1V. Men schrijft in Te Yperen, DIXML'DESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle afïïchen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 's jaars voor de stad; s fp. voor geheel Bcigir, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN' HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 23 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen l frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. FAKKEL EN DOMPHOORN. Liberalen willen de menschen geleerd en verstandig; klerikalen verlangen ze dom en ongeletterd. De eersten zwaaien de fakkel des lichts, de laatster! hanleeren den domphoorn. Hoe slimmer het volk is, hoe minder het zich laat bedriegen; hoe lomper het blijft, hoe beter de klerikale winkel draait. Licht, immer licht! is de leus der vrijzinnige parlij. Weg met de geleerd heid en leve de domphoorn! ziedaar den strijdkreet der zwarte achteruitkruipers. Verstandige burgers laten zich geen' ooren aannaaien; geleerde werklieden kan men geer.' knollen voor citroenen verkoo pen. Lompe dorpsbewoners, daarentegen maakt men wijs al wat men wil; domme boeren gelooven de gekste dingen en laten zich als groote kinderen bij den neus lei den. Een ongeleerde mensch is niets in de wereld; een geleerde is veel en kan nog veel meer worden. 't Is met de ongeleerdheid, dat onze geestelijkheid de buitenkiezers als met eene ijzeren keten gekluisterd houdt. Groote steden zijn liberaal, omdat er bet onderwijs met kwistige handen is was; maar ze begrepen, dat de liberalen dat nietdoeners er zoo rond en dik de aangroeiende jeugd, kost wat kost,'uitzien en dagelijks eenige goede wilden geleerd en verstandig maken; zeflesschen Bourgogne door den onfeil- begrepen, dat karotleering en opstoopen- trekkerij van 'l volk dan amen en uit ware gespeeld en daarom schreeuwden de papen, alsof ze gekeeld werden; daarom vervolgden en broodroofden ze dó onder wijzers; daarom zetleden zij honderden en duizenden familiën overhoop; daarom al leen, brachten zij ons land op twee stappen van den burgeroorlog. Wij liberalen zijn de beste voorstanders van het onderwijs; wij willen de geleerd heid tot in de verste hoeken, de minste gehuchten van ons landeken doen door dringen; wij denken dat een ongeletterde, onbekwaam is zichzelven te besturen en derhalve een nutteloos wezen in de samen leving uitmaakt. baren slokdarm jagen? Wat de bisschoppen betreft, die worden dik en vet 25,000 fr. betaald met vrije woon, om onze grondwet aan te vallen, onze vrijheden in te toonen en de menschen hun brood te benemen en den duivel aan te doen, terwijl onze liberale burgemeesters de dierbare gemeente vrijheden door iedereen doen eerbiedigen en te min ste goed en menschlievend werk ver richten, KEIZER EN SOCIALIST. ITet volgende feit is geene kwak kel, maar eene echte gebeurtenis, verleden Vrijdag in het keizerlijke paleis voorgevallen en door de Duit- Wij liberalen zijn van gevoelen, dot.sche dagbladen meegedeeld, iedere Belg de noodige geleerdheid moe/,] Men weet dat de Raad van State, bezitten, om mei kennis van zaken over'door Wilhelm II benoemd, om zijne Belgische maatschappelijke toestan den te plaatsen. Thans komen in het Hof, bijna anders niet dan hooggeplaatste en gedecoreerde pronkers, eenvoudige Hofjonkers! Yperen, 8" Maart 1890. VrcdegcrccSit. Het ontslag van M. Reynaert, als bijge voegde rechter bij het vredegerecht van 't le kanton Yperen, is aanvaard. Benoeming. M. Dechièvre, kandidaat deurwaarder, bediende bij de greflie des rechtbanks van eersten aanleg le Yperen; is deurwaarder benoemd bij dien rechtbank, in vervan ging van M. Sanly, overleden. Kalle S'ecst. Sedert Zondag zijn kramen en barakken geplaatst op onze Groote Markt, ter gele genheid onzer van ouds bekende koude alle omstandigheden des levens te kunnen sociale politiek ten uitvoer te bren- Katle leest. rondgestrooid; buitengemeenten zijn en blijven klerikaal, omdat hunne bewoners oordeelen, zonder den raad van belang-gen, ook werklieden bevat, hebbende bedriegers te moeten inroepen.j Vrijdag nu, na de morgendzitting, Wij vragen de verslandontwikkeling in onderhield de keizer zich met een de hut van den armen duivel zoowel als in der werklieden en deze laatste, een het paleis van den schatrijken baron. 'vrijmoedig man, maakte er geen be- Wij eischen het kosteloos, leek, ver-zwaar in openlijk den vorst te be- 'plichtend onderwijs in alle graden en wij kennen, dat hij de socialitische Tenauwernood lezen en schrijven kunnenJzullen niet rusten vóór alle ongeletterd-'grondbeginselen aankleefde Stemt het verplichtend onderwijs,bouwl.heid, alle onwetendheid, alle domheid! Er begon nu daarover tusschen goede scholen, vormt degelijke onderwij-'voor altoos uit de Belgische natie zal weg den keizer en den werkman een zers en het opkomend geslacht is voor gevaagd wezen. (langdurig gesprek, waarin den kei eeuwig tegen de partij verstomping en verkwezeling beveiligd. De opstijgende zon verdrijft de zwartste Moeten geestelijke bedriegers en fana- zer openhartig zijne meening deed tieke volksuitbuiters hierdoor den genade- kennen. slag krijgen dan zal hel blijken, klaar. Zaterdag werd de werkman, even duisternis; de geleerdheid verjaagt het'als de zon, dat fakkel en domphoorn im- als de andere leden van den Raad, domste bijgeloof, kortom: alle uilen schu wen het licht. Onze slimme geestelijkheid weet dat maar al te goed, en daar moet dan ook de reden gezocht en gevonden worden van den verwoeden en schandaligen veldtocht der papen tegen de onderwijswet van 1879. Zij zullen haar niet hebbende schoone ziel van t kind! zoo zongen en schreeuwden ze op alle lonen. En de hui chelaars wisten heel goed, dat de ziel van 't kind nog in de verste verte niét bedreigd mer twee onverzoenbare vijanden geweest aan het feestmaal ten paleize zijn, en hel eeuwig moeten blijven. uitge- noodigd en ook hier sprak de keizer op vereerende wijze met den socia- Een papenblad zegt: dat M. Karei list, zonder echter het socialisme aan Buis, als burgemeester, zooveel trekt te raken. als 49 onderpastoors te zamen. God weet welke verrassingen ons M. Buis heeft als burgemeester der de Staatkunde van den jonge keizer hoofdstad 25,000 fr. juist de jaar- zal bezorgen. wede der rijke bisschoppen. Onze koning der Belgen zoude ook Wat nu die 49 onderpastoors be-'niet slecht handelen wat meer de treft, die zoo maar elk 500 fr. kleine burgerij en ook de werkers zouden winnen, maak dat de ganzen klas op zijn paleis uit te noodigen, wijs. 't Is waarschijnlijk daarmee, om zich goed op de hoogte van alle En lot heden is die naam nog gewet tigd, want verleden Zondag was het zoo bijtend koud,dal men waarlijk bang was het hoekje achter de kachel te verlaten en van de grootste vermaken afzag om te huis te blijven. Daarom ook was er Zondag zeer weinig volk op de Foore. Het is le hopen dal ven nu af mijnheer de Vorst voor goed achterwege blijven zal; want al de kamers der geldbeurzen onzer kooplieden, markt kramers en barakkemannen zouden te hu ren zijn; het is slechts deze dagen dat laalstgenoemde lieden eenen stuiver win nen zullen. Aangaande de vermakelijkheden op de markt, zullen onze buitenlieden zich wel kunnen verlustigen met naar de barakken zooals Excelsior en Libol, te gaan zien; daarenboven de groote kijkkasse, het ont leedkundig museum, de draaimolens, enz. zijn zoovele aanlokselen die ons volk niet versmaadt. Verder heeft men om zich le verzadigen, het hollandsch wafelhuis. En om eene gedenkenis van onze foore mede le dragen zijn er overvloed van kramen, met al wat men uitdenken kan. Zoo dus niets ontbreekt er om onze lus tige jeugd en ook al de bejaarde lieden eenen aangenamen dag te laten doorbren- n Wij hebben zoo even gesproken dat er of begeeren DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 1