BRIEFWISSELINGEN. ïoi'EaiteBE. DS PHILHARMONIE TE EIJSSL. MOORDADIGE GEVECHTEN Burgemeester de gelukkige oudjes den schelmen moeten hem afgewacht hebben om lare de menschen keelt gelijk de vette ver-lijk dit volksaria met meer brio te hooren eerewijn aan, wenschle huil een lang en ^em verraderlijk te vermoorden, want eeni- kens, en we durven kopen dat de goddie-spelen, gelukkig beslaan en gaf dan lezing van kunne huwelijksakten over 50 jaren ge sloten. Daarna begaf de stoel zich naar de Sl-Maartenskerk, waar zij de gewone dO uremis bijwoonden. Na de mis keerden zij naar hel Ouden- ir.annengeslicht lerug, waar de achtbare Godshuizenbestuurders de gelukkigen en hunne familie op een lekker maal onthaal den. Gedurende het nagerecht speelde de muziekskring voor jongens een aantal lieve stukken ter eere der jubilarissen. Het waren gewis genoeglijke stonden, die onder de gelukkigste tellen zullen, welke die brave oudjes ooit beleeft heb ben. Op hun wezen ook straalden aandoe ning, genot en vreugde door, en iedereen deelde in het geluk dier brave ouderlin gen. Het stadsbestuur zal elk koppeltje daar bij nog met een bijzonder geschenk veree ren. Op onze beurt wenschen wij nog maals dat de jubilarissen samen nog lange vreugdevolle dagen te mogen beleven. Ouderlingen Bijsiand. Maandag namiddag was 't volop feest in de Maatschappij van Onderlingen Bij stand, de Oud-Leerlingen der Stads school. Om 4 ure vergaderden de leden in hun lokaal (stadhuis), om zich in stoet en met muziek aan 't hoofd ten huize huns alom beminden Voorzitter, de heer Ver- schaeve, te begeven en het vaandel der maatschappij van daar langs de bijzonder ste straten der stad, naar de overdekte Botermarkt te dragen, waar zij op een smakelijk maal en een lekker glasje ver gast werden. Verscheidene zeer gepaste heildronken werden voorgedragen en met donderende toejuichingen begroet. Nooit zagen wij een feest waar er meer broederlijke ge negenheid, gulle vriendschap, vermaak en begeestering hoerschte. Eene prachtige tombola sloot de vermakelijkheden, die bij iedereen een zoet nadenken nalaten zullen. ïombsia van eïen Schoolpenning. Morgen Zondag, I°n Juni, Tentoonstel ling in de zaal van Sint-Sebastiaao, van 10 ure's morgens tol 1 ure. 's Namiddags, uit oorzaak der Paar denloopstrijden, zal de Tenloonstellin geen plaats hebben. De Tentoonstelling zal voor het overig der maand Juni gesloten blijven, omdat de Koninklijke Maatschappij van Sl-Se- bastiaan het beschik van haar lokaal noo- dig heeft. ge stonden later vond men Decroy badend in nende penneknechten van het k. k. Land het zijn bloed liggen. daarover teenemaal zullen eens zijn metons* Oogenblikkelijk waren er honderden men-' In betrek met de moord Libert da Witte scben ter plaatse. Een kerel deed door zijn wegen zware vermoedens op inwoners van gepraat algauw zware vermoedens op zich RoHeghem-Cappelte. Wij zullende onder wegen en liij werd dan ook met zijnen kame- zoekingeu van bet gerecbtnietvooruitloopen, raad aangehouden. Het zijnde genaamden en onze lezers later welbepaalde inlichtin- Jan üasteleyn en Goemaere Jules. Beiden'gen geven over de parochie welke Becelare zijn in het celgevang te Yperen opgesloten jin zake van fanatisme niets toegeeft, en ter bescheuking van 't gerecht gesteld. 2do moord Nauwelijks was het lijk van Decroy koud,of een tweede gevecht ontstond. Ter gelegenheid paardenloopstrijden, zullen er, in de volgende statiën, verminderin- Zekere Libert, bijgenaamd de Witte, kreeg gen van prijzen zijn op de spoorwegen: 's av. s av. 's av. Vertrek uit Kortrijk, Aankomst in Yperen, Vertrek uit Yperen, Aankomst te Kortrijk, Vertrek uit Hazebrouck, Aankomst te Yperen, Vertrek uit Yperen, Aankomst te Hazebrouck, Vertrek uit Rouselaere, id., Aankomst te Yperen, id., Vertrek uit Yperen, Aankomst te Rouselaere, Prijzen der plaatsen. Gaan-Keeren, ten I ure 10 ten 2 ure 07 ten 7 ure 45 ten 8 ure 45 ten 1 ure 59 's av. ten "i ure 40 's av. ten 6 ure 42 's av. ten 7 ure 50 's av. ten 12 ure 's mid. ten I ure 52 's av. ten 12 u. 50 's av. ten 2 ure 35 's av. ten 6 ure 42 's av. ten 7 ure 16 's av. ruzie met vreemdelingen vrn Rolleghem-Ca- ppelle Seffens werden de messen getrokken en eene ijselijke slachting begon. De Witte na zijne tegenstrevers te hebben gekwetst, ontving een vreeselijken messteek in het lijf, zeeg ten grondeenblies den laatsten adem uit. De daders hebben in allerijl de vlucht ge nomen. Het k.k.Land zegt desaangaande dat Be celare een dier gemeenten fs.waar het gods- lienstig voorschrift vergeten en vergeven onbekend is. (bis) Welnu we zullen de god vruchtige papierkrabbers eens diets maken wat voor eene gemeente Becelare is. Den 6 Februari 1885 werd op aandringen der geestelijkheid de gemeente-meisjeschool die nochtans 30 leerlingen telde, gesloten en mevr. Vanden Weghe Clemencemoeder van 5 minderjarige kinderen werd na 8 jaar en 5 maanden goeden dienst op straat gezet. Dat is één. Den 21 Mei 1S86 vloog de hulponderwijzer Ier gemeenteschool voor jongens, Meersse- man op zijne beurt aan de deur, ofschoon hij een diploma van 2in graad en belooning van het gouvernement bezat en reeds 11 jaar in dienst was. De voorbeeldige ondoi wijzer woonde te Becelare met zijne oude moeder ie geen andere middelen bezat dan de kari ge jaarwedde van haren braven zoon. Dat is twee. Daarna werden de bewaarschool en de s.e} ^omtte S6^en ten voordeele der wereld-j school voor volwassenen beurtelings geslo-^e scno'en> IS eene ware artistieke triomf] ten. Zij telden in 1883-84 respectievelijk 30 N00r ouze muzi°Hanton geweest die in de Kortrijk tot Yperen, 4-00 5-00 2-00 Wevelghem 5-30 2-40 1-70 Meenen 2-70 1-95 1-55 Wervicq 2-25 1 -50 t-o:. Komen 1-50 1-20 0-75 llouthem 1-20 0-90 0-60 Rouselaere 5-00 2-10 1-55 Moorslede 1-80 1-55 0-85 Zonnebeke 1-15 O-90 0-50 Abeele 2-25 1-50 1-05 Poperinghe 1-50 1-05 0-70 Het Concert dat de Philharmonie Maat schappij onzer sta 1 verleden Zondag te Rij- Komende aan de Brouwerij Becker, M. de Voorzitter van het komitoit van den schoolpenning heeft M. Van Merris verwel komt, die door eenige bedankingen geant woord beeft. De stoet heeft zich alsdan naar de Meierij begeven alwaar M. de Meier de wijn van eer heeft aangeboden. Het Muziek Yan Poperinghe dat zich ge- durend geheel den dag niet gespaard heeft, heeft eenige stukken uitgevoerd in do bin nenplaats der Meierij. Het is hier maar eene beschrijving welk wij geven. Later zullen wij ons gedacht zeggen over deze merkweer- dige muziek. M. Géry-Legrand heeft de Muziekanten ontvangen in de zaal van den stederaad. M. de adjunkt Dutilleul en verschillige andere municiepale raadsleden waren er insgelijks tegenwoordig. In eene warme toespraak heeft M. de Meier verklaard dat hij eraan gehouden had M. Van Merris en zijn kunstgezelschap te ontvangen in het municiepaal paleis. Hij heeft hun bedankt omdat zij hunne hulp ko men leenen hebben aan een zoo nuttig werk als dat van den schoolpenning. Hij heeft hun in het geheugen gebracht dat zij de beleefd heid gehad hebben het Volksaria van Rijsel te spelen, en in naam der stad eenen ge denkpenning overhandigende aan M. Van Merris, M. de Meier heeft er bijgevoegd dat zulkdanigo feesten maar de banden nauwer konden sluiten die het fransche aan het fael- gische volk vereenigen. M. Van Merris heeft M. de Meier be dankt, bij heeft zijne hartelijke gevoelens voor Frankrijk uitgedrukt en heeft er bijzon derlijk op gedrukt te zeggen hoeveel genoe gen hij en de leden zijner Maatschappij smaakten met hunne medehulp te mogen leenen aan een liberaal werk. De eerewijn werd alsdan aangeboden en het muziek van Poperinghe heeft zich terug begeven naar de Brouwerij Becker. TS IÏSCELARE. 1" moord. Maandag, 2^ Pinksterdag was de genaamde Frederik Decroy bij zij en 65 leerlingen Dal is drie. Gedurende het schooljaar 1886-S7 telde Ie gemeenteschool nog 116 leerlingen, en. daar de zwartjes de afschaffing derzelve niet konden bekomen, werden gewone en buiten gewone dwangmiddelen bewerkstelligd. O. a. de volgenden 1° Tot onderwijzeres van het handwerk in de gemeenteschool, benoemde de dorps raad eene jufvrouw met een hand. Het doel der pijpokoppen was, de meisjes te dwingen de leergangen bij de nonnen te volgen. 2" Tot plaatselijke schoolinspecteur werd benoemd zekere menheer J. Costenoble,ge wezen leerling van den koofdonderwijzer.Dit gebeurde, den 13 Februari 85 wij preci seeren. 3De hoofdonderwijzer kreeg verbod van den burgemeester, in 't vervolg nog den ca techismus aan zijne leerlingen te onderwij zen. Dal ts vier. De school met God welke in 1881 bestuurd werd door eenen dresseur die voor het be roepshof van Gent 100 fr. boet opliep, voor slagen en kwetsuren, wordt thans gehouden volmaaktheid de verschillige stukken van Te 8 ure begon men de lanen der Espl'a- 'nade te verlichten; in eenige oogenblikken nemen zij een tooverzicht aan. De Muziek van Poperinghe komt aan en neemt plaats het Programma uitgevoerd hebben. Wat de kleine bijzonderheden aangaat, z. au dit uitstapje, wij gelooven niet beter te T kiosk. liet \olk stroomt toe om geene kunnen doen dan het uittreksel te geven van11100*' van Conceit te verliezen; wij begrij- het verslag welke de RijseUche dagbladen pen deze ijverigHeia. want die Muziek, die over het verblijf onzer vrienden in de hoofd plaats van het Noorderdepartement doen. Ziehier wat de Petit Nord zegt, in zijn nummers van Dinsdag 27: Het muziek van Poperinghe. De Maatschappij Philharmonie van Poperinghe is dezen morgend aangekomen met den trein die gewoonlijk binnen is te 9 ure 51 m., en die heden eene uur verachterd was. M. Van Merris en zijne muziekanten werden ontvangen door de leden van het ko- miteitvan den schoolpenning. Op het oogcnllik dat de Maatschappij de wereld door beroemd is, nogeens zijne goede faam gestand gedaan. Het is onmoge lijk een hoogeren graad van volmaaktheid te bereiken in het vertolken der Muziek. Men staat verwonderd over kracht der bassen; de bugels en de trompetten die zoo dikwijls zoo schetterend zijn, bezitten eene fijnheid van uitvoering en eene zeldzame zuiverheid; als samenhang is het onmogelijk grootere volmaaktheid te kunnen eischen. M. Van Elslande, Bestierder van het Muziek, heeft een solo op de fluit mot de vol maaktheid eens meesters. Een donder van re woonst in eene herberg aan't kaarlet),'door Hollevoet, winkelier, en Vermeulen op de plaats der statie kwam, de Réveil Mn- toejuichingen heeft deze meesterlijke uitvoe- sicat, die het muziek van Poperinghe wasiring begroet, die op de aanhoorders een tegengekomen, heeft de Brabangonne aan-lgrooten indruk verwekt heeft. Het algemeen geheven, ouder de toejuichingen der menig-lgevoelen is dat het Concert der Harmonie ce. De muziekanten va i Van Merris hebben, van Poperinghe de groote aantreklijkheid erop geantwoord met do Marseillaise, die der feest was. ook door het publiek toegejuichd werd en door den roep van: Leve Poperinghe! Do stoet is dan vertrokken over de Na de stukken, welke op het program ma stonden, uitgevoerd te hebben, dit uit gelezen kunstgezelschap heeft de Marseil- toen twee zijner kinderen verschrikt en hui-'gewezen schrijnwerker en voor 't oogenblik Groote Markt, het muziek van Poperingheitftse aangepakt, welk zij op eene meester- lende daar binnenstormden zeggende dat er kerkkoster, klokluider, enz. ten hunnen twee mannen waren Ln vermoorden gingen. Decroy haastte zich huiswaarts. die hun al- Dat is vijf. behaalde een echt sukces door het uitvoeren lijke wijs heeft uitgevoerd, van de P'til Quinquinhet uitvoeren van: De bijval was overgroot; eene echte be- Besliut. Met zulke elementen is het dit gekend airken heeft onze bevolking zeer tooging werd aan de artiesten gedaan, die De twee geenszins te verwonderen dat men te Bece-wel bevallen. Ten anderen het is onmoge-'alsdan de Brabangonne hebben uitgevoerd* der S 3V. B B V. ..J .J -j mui, «UHIIO

De Toekomst (1862-1894) | 1890 | | pagina 2