STADSNIEUWS. Volksvrienden. Patiëntie, vrienden. Wanneer Het hooi eiiest. UITSLAG PRIJSKAMPEN VOOR 'T HOORNVEE' Leest de klerikale gazetten van de grootste bedspreien tot de kleinste opneemvodjes en allen, zonder uitzondering kraaien zij den lof van 't werkvolk. Overziet de redevoeringen van klerikale leiders, de aanspraken van bestuurleden in katholieke kringen, godvreezende werklieden vereenigin- gen of andere sussenmaatschappijen ze bezingen de verdiensten van den minderen man en geven hunne teederste genegenheid voor hem in de fraaiste en zoetsappigste bewoor dingen te kennen. Hoort de priesters in hunne ker ken de geuzen zijn de vijanden van het volk, de uitzuigers van den arbeider, de verdrukkers der pach ters, de bedreigers en vervolgers van de rustige kleinburgerij maar de, katholieken O dat zijn de vrien den, de beschermers van de verdruk ten, de leidsmannen en verdedigers der nederigen, de engelenbewaarders voor de rust, het geluk en de wel vaart van de onterfden der fortuin, kortom: de schutsgeesten voor hun tijdelijk leven en hunne zielezalig- heid hiernamaals. Zonder de klerikalen was de Bel gische arbeidsman een verstooteling, een paria, het ongelukkigste schep sel der samenleving Leugenaars! bedriegersellendige tartunps "Wie heeft de wet op de reserve gestemd en zoo den soldatendienst van acht op dertien jaar gebracht? "Wie draagt de schuld, dat de arme duivels alleen moeten optrekken, en de nobele springers en papen van het ranseldragen bevrijd zijn ja, wie houdt de invoering van den persoon lijken dienstplicht tegen Wie heeft de hooge inkomende rechten op het vee gesteld en aan wien is het wijten, dat ons werkvolk geene brok vleesch over de tanden krijgt Wie heeft de drankwet ingevoerd, die schandige wet, welke den gene- ver- of bierdrinker,dus den minderen man, in den bak foefelt of met geld boete straft, en bourgognelekkers en champagnezuipers ongehinderd in hunne braspartijen laat? Wie deed de veroordeelde mijn werkers hunne straf tot den laatsten dag uitdoen en wie stelde represen tant Fandersmissen bijna onmiddel lijk op vrije voeten Wie zond Pourbaix om de zwarte wroeters uit de kooldistrikten op te hitsen Wie betaalde mouehards bij hoopen en wie schoot de opg-eruide mijnwerkers als honden tegen den grond Eindelijk: Wie heeft overal de on derwijzers op straat gesmeten, de scholen gesloten en de leergangen voor volwassenen afgeschaft En wie graaft en ondermijntonver- moeid dag en nacht het officieel on derwijs,om de Belgen onder eenen on- metelijken domphoorn te versmach ten, om de werklieden, dom, plomp, boerseh, kortzichtig, kwezelachtig en fanatiek te houden Wie anders dan de klerikalendie volksvrienden met de tong, maar die volkshaters en volksfoppers met de daad De kleri kalen verprossen de ge- meentekiezingen dat het klettert. Te Yperen hebben ze, na de recht matige zegepraal der liberalen, mef konkelfoeserij en schandige verbre king, de overhand behaald. In Gentbragge bij Gent, hebben de kaloten hemel en aarde bewogen en de ellendigste middelen gebruikt om hunne zetels te kunnen bewaren. Na een paar verbrekingen, kiezingen en herkiezingen, hebben zij eindelijk het hoofd in den schoot gelegd. Zag men schandaliger beesten markt dan te Boom Honderd feiten van broodroof, drukking, vervolging, opzeggen van woning, wegzending van arbeid,vet- vingering en handvulling ziedaar zooveel bestatigde kiesomkooperijen. Slechts zes stemmekens verschil in de beide lijsten en die gekochte kiezing wordt goedgekeurd Blijft lloboken De jappers krijgen er eene ramme ling in kiezing en balloteering. De keus wordt verbroken! Eene tweede maal balloteering en nieuwe smering. Zal het vonnis,door de kiezers geveld, nu geëerbiedigd worden Neen, zeggen de klerikale bladen: er zijn drie! feiten van drukking, en.., als zij door het ingestelde onder zoek bewezen worden dan zal er eene: vijfde kiezing moeten gebeuren tus- schen èènen liberaal en één en kleri kaal Kan men onbeschaamder, brutaler bekennen, dat men lloboken wil kle rikaal houden tegen heug en meug coille que coil te Wij zijn uwe meesters en wij zui len liet u doen gevoelen Er zal geween en kransing der tanden wezen! Ziedaar spreuken van klerikale leiders, die we dagelijks meer en meer in toepassing zien brengen. En zooals de klerikalen in zake van kiezingen handelen, zoo gaan ze te werk in alle bestuurlijke, open bare, private en gouvernementeele maatregels, beslissingen, wetten en verordeningen. Vele liberalen zijn hierom bedroefd en mistroostig; ar deren maken zich kwaad bloed, spuwen vuur en vlam cn sakkeren dat hel kraakt. Wij belmoren "olstrckl niet tot de cate gorie der mistroostige of gebelgde libera len. Wij vinden smaak in de willekeurige eu onwettige besluiten der kallekoppon. Eens immers wordt de peer rijp, eens, misschien eerder dan we denken, wordt de minderheid weer meerderheid, eens zijn wij, liberalen, weer meester! En dan: gare la bombe Slag voor slag krijgen de klerikalen dan terug. Oog voor oog, tand voor tand! zal dan de eenige drijfveer onzer handelingen wezen. Wij ook zullen de tanden toonen; wij ook zullen dan doen voelenen duchtig doen voelen dat er mannen aan 't roer staan, die niet bang zijn van pot cn pint, pan en pollepel te breken. Daarom zeggen wc tegen onze ongedul dige partijgenooten: Patiëntie, vrienden! patiëntie Yperen, 25" April 1891. Eene herinnering. 't Nieuwsblad verheugt zich en vertelt aan al wie het hooren Wil dat 't Progrès veroordeeld is geweest om reden van las ter ten opzichte van M. Ernest Fraeys, grondeigenaar te Yperen. Men verslaat dat 't rechtzinnig leuge naarsblad de zaak naar zijne zienswijze uiteen doet. Iedereen weet wat het Pro grès den 2 October den heer Fraeys ten 'laste legde. Wij herinneren ons zelfs in do estaminets kaarten te hebben zien liggen, waarop het Progrès zich waar schijnlijk gesteund heeftom het artikel te schrijven waarvoor het nu veroordeeld is. Wat er van zij, 't Nieuwsblad is in volle blijdschap omdat hel proces ten voor- deele van den aanklager is uitgevallen, en hel aarzelt niet te laten verstaan dat 't Progrès in 't bijzonder en al de liberale bladen in 't algemeen niets dan lastcrbia- den zijn. 't Schijnheilig bladje schijnt vergeten te hebber, dat hel over tijd voor de recht bank gedaagd werd, niet voor geschreven tc hebben dat een eerlijke burger dezer stad koopman in meubels was, maar voor alles aangewend te hebben om het crediet van dien burger te vernietigen cn hem in eens in den afgrond der ellende te storten. De zaak heeft gerucht genoeg gemaakt en het Nieuwsblad werd veroordeeld om eene groote som te betalen tol schadever goeding aan dien burger toegebracht. Van eenen anderen kant herinneren wij ons dat over eenige jaren de toenmalige uitgever van 't i\ ieawsblad hel bezoek ontving van eenen heer, wier schoonmoe der door het blad zoo hevig gelasterd werd, dat hij zijnen toevlucht tot de rechtbanken niet wilde nemen om de eer. zijner familie te wreken, maar dat hij dien smaad wilde wasschen in liet bloed van den lafaard die de eer der vrouwen met zijne vuige pen bezoedelde. De uitgever verschool zich achter het ambtelijk geheim(/e secretprofessionnel), verwittigde den lasteraar van helgene hem Ie wachten stond, en deze, die zoo laf als eerloos was, koos het hazenpad en ver wijderde zich voor cenigen tijd, orn aan de welverdiende wraak te ontsnappen. En wij vragen nu, wanneer men zulke grove misdaden op zijn geweten heeft, hoe men het durft bestaan anderen die duizendmaal eerlijker zijn dan hij zelf, voor lasteraars uit te geven. Geloof ons, Nieuwsbladhet ware voorzichtiger te zwijgen en zich de spreuk te herinneren: Spreek nooit van eene koord in liet huis van een gehangene. Het Nieuwsbladdat toch maar altijd de naapcr van hel Journal d'Ypres is, vraagt wanneer de liberalen eindelijk hun concert geven zullen. Hel voegt er spot tend bij: Gaan ze missehien wachten tot dat de souftlage universe! ze weder op het Stadhuis zal brengen? Dan zullen zij te minste een muziek en eene zale hebben. Welnu, Nieuwsblad, om aan uwe nieuwsgierigheid te voldoen gelooven wij te mogen verzekeren dat het concert zal gegeven worden met zooveel, zoo niet met meer luister dan dit der katholieken. Dat de liberalen niet hoeven le wachten haar hetgene gij de soiiifïlage universel noemt en dat zij nooit gebrek aan muzi kanten noch aan zalen zullen hebben. Alvvie zich met de inrichting van het liefdadigheidsconcert heeft bezig gehou den, is te eerlijk, verstaat gij, Nieuws bladveel le eerlijk om zich achter een voorwendsel te verschuilen, ten einde zijne belofte te ontvluchten.In afwachting gij hebt u niet le beklagen, alwie getee- kend heeft, heeft zijne kaarten ontvangen, en uwe zinspelingen toonen nog eens dat gij op eene laffe cn jezuïetische wijze uwe politieke tegenstrevers wilt tergen: Maar geduld: De ki nik gaal zoolang le water tol zij breekt. 't Is nogmaals het schrander Nieuws blad dat dien kreet slaakt. Het eerlijk lasterpapierlje, dat noch mensch noch beest meer kan gerust laten sedert het denkt straffeloos alles le mogen zeggen. Het bepaalt zich niet meer huichelach tig te spreken van Fernand der hooi- marchand en daarna schijnheiliglijk te zeggen:wij hebben nooit den heer Merghe- lynck bedoeld, het durft reeds den naam van dezen ambtenaar in volle letteren in zijne kolommen drukken en vragen of hij nu zal vertrekken of niet. Wij gelooven wel dat het de man niet is die 't vuilblad in den weg staat, maar dal hel veeleer zijne plaats is, die het beoogt, om zekeren teleurgestelden l& troosten over de blauwe schenen die hij onlangs geloopen heeft. De sch rij velaar van bovengemeld pond papiertje kan liet maar niet verdragen dat het hooi cl rest, want bet zucht met veel bekommernis.'t schijnt dat hel raar wordt en dier. Welnu, zooveel te slechter voor u, sch rij vel a ar, want aangezien gij en de andere ezels van. uwe soort met hooi moet gevoederd worden, loopt gij gevaar dik wijls schaarschheid aan eten te hebben. Litiulbonwconsice van Yperen. van de Welke te Yperen, den Zaterdag, 18" April 1891, om 10 1/2 ure des morgens hebben plaats gehad. Prijskamp. Aan het beste lot MELK KOEIEN—volle of bemelkte dieren—ten minste- uit vier koeien bestaande. 7 loten 5o dieren. 1° Prijs: verg. zilv eerm. en premie 125 fr., M. Verraes Ch., Wytschaete; T Prijs: zilveren eerm. en premie 100 fr.,. M. Swyngedouw Ch., Yperen; 5° Prijs: zilveren eerm. en premie 80 fr., M. DecatCh., Ylamertinghe; 4" Prijs: zilveren eerm. en premie 50 fr., M* we Deceuninck, Wervick. i6 Prijskamp. - MELKKOEIEN, faekalf- de of bemelkte dieren. 9 Mededingers. 1° Prijs: verg. zilv. e.-rm. en premie 80 fr., M. Ijepuydt Dösiré, Kemmel; 2' Prijs: zilveren eerm. en premie 50 fr., M. Vanraes Jules, Wervick;

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2