STADSNIEUWS. woon lijk vrouwen en kinderen) overal wordt opgehitst. Bepaalden deze betoogingen zich met geroep en geschuifel, dan zouden wij een voudig de schouders ophalen en denken dat deze godgeloovige goedzakken, zich eens degelijk hadden vermaakt ten koste hunner geluidorganen; doch, in sommige gemeente, zooals te Saventhem, Waelhem; b. v. b. ging het erger, daar werden de sprekers door boeren overrompeld, twin tig maal sterker in getal dan zij, geslagen en gekwetst, terwijl de overheid der ge meente in de verte achter de gordijn stond te jubbelen van voldoening. Erger nog: ln sommige lokaliteiten za gen wij de gendarmen en veldwachters de grondwet te buiten gaande, zich scharen langs den kant der menigte, in plaats van op te treden als verdedigers der zwakken, als vertegenwoordigers der wel waaraan zij getrouwheid hebben gezworen De stedelingen, die door sommige fa natieke boeren al eens afgetakeld werden, zullen deze in hun hart niet dragen, er zal dus vijandschap ontstaan tusschen beiden en loopt de boer al eens in de stad in een valstrik, waar bij op een paar blauw pogen en dikken neus onthaald wordt, dan zal dit alleenlijk de natuurlij ke gang zijn van hetgeen er op den buiten door hem gedaan werd. Indien de dorpelingen denken dat de grondwet niet moet herzien worden, dat het algemeen stemrecht niet noodig, noch nuttig is, welnu, dat zij eenvoudig te huis blijven en de propagandeurs in de woestijn laten preêken voor eene ledige zaal, in plaats van tc huilen, te schreeuwen en te slagen, want zij stellen zich aan een groot, zonder beroep, echtgenoot van Amelia De- blomme,Lange Thouroutstraat.Carton, Maria, 14 jaren, zonder beroep, Arme Meisjesslraat.Monflu,Basilius,80 jaren, wever, weduwaar van Josephina Bras, Hondstraat. Verloingne, Mathilda, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Desiderius Billiet, Boliingstraat. zeer groot gevaar bloot. In dit seizoen gaat er Zondag voorbij, of wij zien in de provinciesteden bonderden buitenmensehen van beide ge slachten de processien volgen, welke ter ecre van dezen heilige of genen hoogdag plaats hebben. Deze dutsen van goedge- loovigen gaan daar, afgemat van vermoei- 11 is en ontberingen, biddende en zingende. Welnu, dat de stedelingen eens begon nen te trommelen op die weerlooze boe rinnen met hunne kinderen; dal de politie, eens antwoordende op de boeren die hulp vroegen, zegden: gij moest maar te huis blij venzooals het geval was tc Saventhem onder andere, wat zouden de katholieken en de geestelijken zeggen, dat het eene schande was, niet waar? Nochtans, er is een groot verschil tus schen de propaganda van de liberalen en de processien. De liberalen geven hunne voordrachten in gesloten lokalen, waar eenieder binnen mag, doch, ook kan uitblijven indien bet hem niet aanslaat. De processien komt gij tegen, of ze trekken door uwe straal en gij moet ze zien tegen heug en meug, en nochtans, wij liberalen,wij eerbiedigen de denkwijze van die buitenmenschen, zonder eene te- gcnbclooging op touw te zetten, hetgeen ons nochtans veel gemakkelijker zou zijn dan op den buiten. Willen de dorpelingen dus voorzichtig handelen, dat zij naar de slem niet luiste ren van hunnen pastoor, dat zij degene Yperen, 13" Juni 1891. UITSLAG der Paardenloopstrijden, OP ZONDAG 7 JUNI 1891. 1° Prijs der Beschermende leden. (Weiter Handicap) 600 fr. voor alle paar den die sedert -1" Januari '1891, nog geene som van 2000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Afstand: omtrent 1200 meters. 3 mededingers. 1. Gélinard Black Bird 2. de Lichtervelde Lowna 3. Baron Van Loo Jupiter 2° Prijs der Yperlée, tusschen- landsche bereden drafloop (Handicap door afstand).Prijs: 700fr., waarvan 400 fr. aan den eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan den derden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 70 kil. Afstand: ten minste 3000 meters. 7 mededingers. 1. Gte G. Bethune Glaneur 5'" 295 2. A. Herbau Montjoie ö"1 33s 3. G. Poelman Cafouette 3m 34s 3° Prijs van de stad, (Platte vlucht- loop met eisching) 600 fr. voor alle paar den van 3 jaren en daarboven, te eiscben 3000 fr. Afstand: omtrent 1100 meters. 4 mededingers. 1. Gélinard Black Bird 2. Bon Van Loo Caiilc 4° Pt ijs van liet plein, tusschen-m-hlden echter weten vast te klampen landschen ingespannendraflaop.(Handicap aan wra]i- dooi afstand.) Prijs. 700 Ir., waarvan 400j iloncier(ptal personen die van op de aan den eersten, -00 fr. aan den tweeden j-US(. schipbreuk hadden nagegaan, hoor- en 100 fr. aan den derden, vGör alle paarden. nenstraat.Van Egroo,Leopold,49 jaren,'zouden gered hebben zoo zij aanstonds de Moord te Locre. Men schrijft ons dat men Zondag morgen den wagenmaker van het dorp in zijne woning vermoord vond,niet verre van de kerkplaats. De vermoedens we gen op zekeren P... een kerel wiens voor gaande heet slecht is, en die in de ronde van het huis gezien werd. Hij werd te Nieuwkerke aangehouden oor Charles-Louis Baeckelandt die hem in de handen van liet gerecht heeft overgele verd. o Schipbreuk. Roerende redding. Ziellier de bijzonderheden oyer liet vreeselijk drama dat zich Dinsdag ontrold heeft in de haven van Nieupoort. De visscherssloep door drie mannen beva ren was verrast geweest door het tempeest dat sinds 's morgens uit het .Noord-Oosten aangierde. Op het oogenblik dat de boot alle pogingen aanwendde om de havengeul te kunnen binnen varen werd zij omver gesla gen door de lievige rukwinden en de vreese- lijke zeeën. Zij kapseisde op ongevéer hon derd vijftig meters van het staketsel en dob berde welhaast, de kiel naar omhoog op de woedende baren. De drie arme visschers Afstand: ten minsten 4000 meiers. 5 mededingers. 1. Herbau Gaulois 7m 28" 2. Barbieux Papilion 7'n 32s den flauw door het gehuil van het tempeest de noodkreten der drenkelingen. Tusschen hen bevonden zich een dertigtal matrozen die zonder tijd verliezen naar den hangaar liepen, waar de reddingsboot staat. Daar echter vonden zij den bewaker van da vuur 2° 33 4" 3. Cse de Belhune Nana 7,n32, I/2 baak die weigerde den sleutel te geven van v0 n i j den hangaar, onder voorwendsel dat hij 5 Braskamp des Paardenkamp- J -eerst aan zijne oversten moest telepho- neeren om de toelating te vragen de red dingsboot in zee te zetten. Het hulpgeschreeuw kwam tot den groep mannen die woedend op den bewaker vielen en hem met den dood bedreigden zoo hij niet onmiddellijk den sleutel gaf. Dan eerst kon den de moedige visschers de boot krijgen, twintig sprongen er in en vertrouwden zich toe aan onstuimige zee onder liet lcommando van Timmermans van La Panne. Op de grijze kokende golven zag men de reddingsboot dansen en deinen door krach- strijds. KUNSTVOORWERPEN voor de heeren officieren, onder-officieren en brigadiers der Rijschool. Officieren. prijs: Boreale, Fourez, den eigenaar. Witte-Nose, C'e de Borchgrave, Nana, Kestens, 49 Encore, Mahieu, Onder-Officieren en Brigadiers. le Prijs: Van den Berglie, M1 des Logis, Jacques, Brigadier de gendarmerie Nyssens, Maréclial des Logis. Marquis de Trazignies, M1 des Logis. BURGERSTAND van den 5n tot den 12" Juni 1891.. Geboorten: Mannelijk geslacht: C; vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Odaer, Camiel, daglooncr, en Vander- helst, Sylvia, dienstmeid. Sterfgevallen: Dcliem, Juliana, 69 jaren, zonder be- tige armen geroeid naar de wrak die at eene sombere vlek vlotte tusschen het spat tende schuim. Aangrijpend oogenblik, vol vreeselijken angst voor de toeschouwers, die door dit drama tot in merg en been ijsden! Zouden zij de schipbreukelingen kunnen redden of zeiven slachtoffer worden van hunnen moed! Eilaas! men liad te veel tijd verloren door de onzinnige weigering van den bewaker der vuurbaak. Een der visscliers kon slechts gered worden gerust laten betijen die in bun dorp be-JrocP> echtgenoote van Hendrik Ferrand/en nog in bedenkelijken toestand. De twee weging en verteer brengen, denkende ;dal!RjverdinghestraatDclaval, Jozef,'anderen waren in de golven verdwenen. booten hadden kunnen in zee steken. o Wel gedaanSommige liberalen roe pen en tieren op de geestelijkheid en wan neer een lid hunner familie komt te sterven, doen zij den lioogsten lijkdienst van 15 tot 1600 fr. doen vieren en dat voor hunne glorie en den coffre-fort van de heeren geestelijken. Een onzer vrienden, M. C..., handelaar, wonende bij te statie te Moesereen, heeft het anders gedaan. Hij heeft, voor hij stierf, zijne familie verzocht van zijne begraving 's namiddags, te 4 ure te doen plaats heb ben, vermits die obis maar eene bagatelle van eenigte franken kost, en drie honderd franks aan den armen te doen geven. Zijn wensch is stiptelijk volbracht geweest, en Vrijdag om 4 ure, heeft zijne teraard- bestelling plaats gehad in de tegenwoordig heid van vele vrienden en kennissen. o— Verschrikkelijk ongeluk. Op den hoek der Evenaarstraat en Koninklijkestraat te Brussel, is men bezig met het opbouwen van een huis toebehoorende aan een bankier der stad. Rond lialf tien was men bezig de groote blauwesteen op te trekken waarop het bal koen moest rusten. De ontzagelijke zware steen rustte reeds op de twee steunpijlers toen eensklaps de vooruitstekende balk van den ophaalboom losgeraakte en naar beneden stortte. Een werkman, de genaamde Basèque met het plaalsen van den steen gelast kreeg de ontzaggelijke massa op 't hoofd en werd er onder verpletterd. De man was op den slag dood. Het lijk was afschuwelijk om zien. De ongelukkige Basèque,te Geneval verblijvende was 53 jaar oud en vader van drij kinderen. Hij was reeds t8 jaar in dienst bij den aannemer welke het huis bouwde. Gelukkiglijk dat de zoon van het slachtoffer, die ook aldaar werkzaam was, ook niet door den blok ge troffen werd. o— Een levenlustige stier. Woensdag op den middag is een stier uit het (slachthuis te Brussel ontsnapt. Het dier had nog geen goesting om zich den kop te laten inslaan en draafde woest en driest door de straten van Brussel. In de Voorspoedstraat liep hij met de oorens in de spiegelruit vau eon glazen maker, de juiste redeneering makende dat die mensch er het beste tegen kon. In nr 30 derzelfde straat wilde de stier een glas gaan drinken, maar 't moet zijn dat de waard aan zulke klanten niet houdt daar hij de deur sloot. Het dier werd in de Toekomststraat ge vangen en heeft, eüaas! nog zelfden dag het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. o Gevolgen der dronkenschap. Vrouw V. B...wonende in de Waaiersstraat te Brus sel, heeft de slechte gewoonte misbruik te malceu van sterke dranken. Gisteren weer bevond zij zich in een her bergje dier straat,en dronk weer verschillige bobijntjes. Zij stak het zesde glas genever aan den mond, toen zij eensklaps ineen zakte op den vloer. Een paar verbruikers snelden toe en wilden de arme vrouw ophelpen. Op het oogenblik dat vrouw V. B... ten gronde zeeg, hield zij een wichtje van zes maanden op den arm. o De kaartjesgevers onzer groote brusselsche statiën, zullen voorzeker Peereboom, den zij in het tegenovergesteld geval ook niet "0 jaren, kleermaker, echtgenoot van Be moedige redders vragen de onmiddel- vrij zijn van een pak slagen, wanneer zij NRginia Moiüei, Meenenstiaal. Pclyl, lijke afstelling van den bewaker. Zij zijn vader der beambten,in hun hart nietdragen, naar de stad komen! iNuthalia, 67 jaren, kantwerkster, echt- bereid voor het gerecht ónder eed te verkla- want des Zondags b. v., moeten ze meer dan genoote van Conslaiitinus Louagie, Mee-ren en te bewijzen dat zij de drie visschers'13 uren dienst per dag dóen. Wij raden die c? namen der paarden n. der eigen. bereden door

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2