BRIEFWISSELINGEN. De wanorders van Zionnebeke, Schrikkelijke brand. POPERINGHE. Groot Veldconcert andere bekommernis, heeft de balans ge-behalve één: den herbergier der Broods-* Een schrikkelijke brand ontstond in de waarvan 399 binnen den omtrek van maakt, niet van de openbare of gemeente-[einde, beschuldigd van een emmer water magazijnen van de stad, gelegen nevens lijke fortuin, maar van één der kanten slechts dezer fortuin, den kant der schul den en lasten, dit spreekt van zelfs. En 't, is alzoo dat hij, zonder moeite en door eene eenvoudige goocheling met cij fers, er in gelukt is te bewijzen (hij denkt bet ten minste) dat de stadsfinanciën in eenen deerlijken staat zijn, en dat het van pleitbezorger, heeft zich gesteld voor maar aan zijne gelukkige aankomst te de heeren Arthur Criem en Emerie Tem perman, op de verbitterde menigte geworpen te het gebouw van de teeken-, beroep- en hebben, en wier verdediging door Mr La- leerwerkscholen (Akademie), in de Onze heyne zal aangeboden worden.De burger- Vrouwstraat lijke partij was vertegenwoordigd door Mrs Hynderickx en Parmentier, van de balie van Gent, en Laheyne, van de balie van Yperen. Deze laatste, in hoedanigheid danken is dat men de stad van een nakend bankroet zal kunnen redden. De geschiedenis leert ons dat op een ongelukkig tijdstip van de regeering der roomsche keizers, men zekere slachtoffers onteerde vooraleer ze te offeren. Ilier komt het overeen uit. Na de oude bestuurders omver gewor pen te hebben, op de wijze.die men kent, niet tevreden met de zegepraal die men op hen behaald heeft, men zou hun nog wil len de achting hunner medeburgers be nemen,met hen voor onbekwame bestuur ders, zoo niet voor knevelaars te doen doorgaan. Dit is te veel en wij hebben den burge meester niet kunnen toelaten zich een bijvoegsel van gemakkelijk gewonnen lau weren te verschaffen! En T is hetgene de heeren Raadsleden •de Stuers en Brunfaut in den gemeente raad niet toegelaten hebben. twee slachtoffers der woeste en dweepzuchtige daden op den dag van 26 April gepleegd. De heer substilut Dumor- tier vervulde liet ambt van openbaar ministerie. Geheel de zitting, 's morgens en 's na middags, werd ingenomen door het ver hoor der getuigen. Drie-en-twintig getui gen hadden door het parket gedagvaard geweest, drie door de burgerlijke partij, vier-en-twintig door de verdediging. De belangrijkste en de gewichtigste getuige nissen waren deze der heeren Criem en Temperman van Yperen, en Mortier van Gent. Deze laatste was niémand anders dan de voordrachtgever, die zich den 26 April in de Broodseinde had doen aan kondigen, en die er ontvangen werd op de manier dat men weet, door eene tal rijke menigte boeren en Xaverianen, in wilde dieren herschapen. Eene ontelbare menigte bad de verhoor- .zaal ingenomen. Om de getuigen bij hunne uclijk wij, hebben zij de verzonnen cij- naamafroeping door te laten, moesten de ,ers des heeren Surmont verbeterd, zlJ gendarmen beneenen doorgang maken. hebben al de gedane verbeteringen herin nerd en in 't lange en't breede aangehaald, al de aankoopen die gedaan zijn geweest in herplaatsing van overschotten van re- Lening en van onlvangene kapitalen; kort om, al de vermeerderingen der gemeente- fortuin, die verwezenlijkt zijn geweest, en die van de stad Yperen, zoowel ten aanzien der financiën als anderszins, eene der begiftigsle sleden van België gemaakt hebben. Inderdaad, als men den toestand van Yperen vergelijkt met dezen van eenige steden der provincie,die met een klerikaal bestuur voorzien zijn,vindt men dat al bet verschil ten voordeele van Yperen is. Dus, om maar één vergelijkingspunt aan te halen: terwijl de openbare schuld bij ons maar beloopt tot 35 fr. per inwo ner, is zij te Rousselaere, van 50 fr.; te Kortrijk, van 64 ft'.; te Poperinghe, van 67 fr.; te Brugge, van 80 fr. En nu, heer burgemeester-senator, ga -"oort mol. uwen staal van toestand in te oepenmet te doen gelooven dat de stad ~.cl schulden steekt; dal uwe tegenstre- iers, gelijk gij uwe voorgangers noemt, niets dan verkwisters hebben geweest en Jat het. noodzakelijk, zelfs dringend is eene groole lecning aan te gaan! Het publiek, dat klaar ziel in uwe re keningen, zal weten waaraan bet zich houden moet. Niettegenstaande de uitmuntende voorzorg door den heer voorzitter Dusillion geno men, van deuren en vensters te openen, leerschte er in de zaal lijke hitte. Wanneer de getuigenissen voleind wa-:a|\,e])ran(j ren, heeft M1' Coiaert een incident teweeg' gebracht.Hij heeft voor den burgemeester Vanwollegbem, alleenlijk beticht van scheldwoorden, de scheiding zijner zaak en zijne verzending vóór den rechter van enkele politie gevraagd, kosten ten laste der burgerlijke partij. De heer substilut Dumortier heeft zich 't Is verleden Dinsdag dat de debatten eene onverdrage- Met de grootste snelheid kwamen de troepen en de pompiers met de spuiten en het materiaal. Ziende dat de brand reeds in een te machtig geweld was, hebben zij met wonderen van dapperheid, koelbloe digheid en vastberadenheid,de aanpalende gebouwen trachten le bevrijden; hetgeen met veel moed gedaan geweest is, want de magazijnen zijn muur tegen muur aan de aanpalende huizen en aan de akademie gebouwen, en al wat zich in de magazij nen bevond was droge bouwstoffen, over vloed van voedsel voor den brand. Om 12 -1/2 ure kon men den brand niet beter vergelijken dan aan een smeltoven of aan een laaienden vuurpoel, zoo geweldig en aangejaagd door een hevigen westenwind, zag men de stukken vuur tot in de Rijsel- slraat, zelfs tot op de Groote Markt vlie gen. Door bet geweld kon men in stad alles bemerken gelijk bij klaren dage. Met honderden waren er die hun leven in gevaar stelden; pompiers en soldalen zaten op de daken der aanpalende huizen, om deze le bevrijden, doch zijn er bescha digd; zelfs de vensterramen van de archi tectuurzaal der akademie en een deel van het dak zijn verdwenen. Zonder de moed en de zelfsopoffering van pompiers en soldaten konden een tiental huizen op branden. Donderdag morgend, om 8 ure, was men nog bezig met rookende puinen te blusschen: Van liet magazijn blijft niet anders meer over dan de muren.Alles is lot den grond BURGERSTAND van den 26n Juni tot den 3" Juli 1891, Geboorten: Mannelijk geslacht: 5; vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Nuytten, Karei, zonder beroep,en Van- neste, Emerencia, koopvrouw. Sterfgevallen Melsens, Alexander, 63 jaren, ziften- maker, echtgenoot van Virginia Dumay, 0. Vrouwstraat. Loppens, Maria, 44 jaren,dienstmeid,ongehuwd, Lange Thou- routslraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht: 0; vrouwelijk id.; 0. De schade is overgroot en is nog moei lijk om beramen. De gebouwen zijn door verzekering gedekt. Hoe het vuur ontstaan is, )weel n< niemand. krachtdadig Al voor eciieu boterham. legen: Zondag namiddag kregen de echtge- dit stelsel verzet enden samenhang ge-'noolen X..., opde Kalfvaarl, het maar pleit. M1' Hynderickx, voor de burgerlijke!moeilijk gedeeld, iets wat ook meer dan partij, heeft de zienswijze van liet open-'eens gebeurt. Ter wille van een armzalig deze schandalige zaak vóór de boet- en in allerhaast bare ministerie ondersteund. De rechtbank de uit spraak over liet incident voor veertien1 dagen verschoven. De pleidooien zijn ins gelijks voor veertien dagen uitgesteld, Als laatste bemerking zullen wij er bij voegen dat, bij het zicht dezer verzameling Xaverianen, die wij hebben kunnen be schouwen, indien de voordrachtgever, die zich de zending heeft opgelegd de inboor lingen van Zonnebeke te beschaven, er ooit in gelukt in die hoofden met kalvers- hersens een nieuw gedacht te doen drin gen, men hem stoutweg mag gelasten de bleeking der negers le ondernemen, te beginnen met de oversten, die juist zoo slim zijn als hunne onderhoorigen. In den nacht van Woensdag-Donderdag laatstleden beeft eene schrikkelijke brand in onze stad gewoed. Om 11 1/2 ure ging de noodklok met geweld aan 'i kleppen, geestige men geheel ief on T sla slraffelijke rechtbank begonnen zijn. Er'ons garnizoen; de trompetters van hel le- verwittigde bolcrliammeke, vlogen zij elkander in 't haar, en vochten dat er de stukken van vlogen. De vrouw, die tegen haren man niet opgewassen is, kreeg natuurlijk het meest stokliaver, hoewel dezen er ook geen koopen moest. Ganscli dc wijk was op spielen, en daar heeft men stonden beleefd. Gevecht. Zondag avond, heel laat reeds, zijn de poppen aan 't dansen gegaan, in eene danskroeg. Eenige piotjes liepen daar de lange sa belslepers der ruiterij in den weg, en het duurde niet lang vooraleer men elkander duchtig het stof uil de kleercn klopte en er zoodanig huilde, vloekte en tierde, dat al de bewoners der buurt ontwaakten. Als die vaderlandsverdedigers genoeg sla gen, muilperen, oorvegen, klauwen en stampen uitgedeeld hadden, trokken zij er van onder. Onnoodig te zeggen dat er wal verbrijzelde glazen en gebroken herberg- plaatselijke uitreiking, en 18 buitendien omtrek. Te beginnen van Zondag, 5 Juli zal het postbureel,gevestigd Grsote Markt, over gebracht zijn, Dixmudestraat, 24. De Philliarmonie is op nieuw in den rouw gedompeld, door het schielijk verlies dat zij komt te onderstaan van een harer oudste en ijverigste leden, M. Fideel Lebbe, Bestierder, en sedert 52 jaren uitvoerend lid van deze Maatschappij De teraardbestelling van den betreurden overledene heeft den 20 Juni laatst plaats gehad, in tegenwoordigheid van een buiten- wonen toeloop van menschen, want Mr Lebbe, was algemeenlijk geëerd en bemind van iedereen, en wij durven zeggen dat hij in geheel de stad niets dan vrienden telde. Volgens gewoonte, heeft de geestelijkheid in deze begraving hare medehulp geweigerd. Men is zoodanig aan hare handelwijze ge woon, dat zij onopgemerkt doorgaat,en men dezelve niet meer inroept. Wij zouden over de handelwijze van de geestelijke hoofden onzer stad niet gespro ken hebben, ware het niet dat een hunner' zich bijzonderlijk heeft doen uitschijnen door zijne dreigende blikken die hij wierp op de leden der Philliarmoniewanneer zij tot de offerande gingen De indruk welke die gekruinde heeft wil len maken is mislukten, als Stoute Karei daardoor heeft mesnen onze muziekanten' den schrik aan te jagen, hij is er wel meê,en indien het mogelijk ware, hij zou zich nog belachelijker maken dan hij zich,sedert zijne aankomst te Poperinghe, gemaakt heeft. bVeld lag. varen een-en-twintig belichten, er onder gcr liepen de slratcn rond om den brand! Telegraaf, begrepen de burgemeester en een der aan le kondigen en in een oogwenk was Gedurende bet 2e kwarlaal van dit jaar, schepen van Zonnebeke. Mr Coiaert bood geheel de stad te been, alsook de burger- beeft liet telegraaf*anloor van Yperen per v'e verdediging aan van al de betichten, lijke en militaire overheden. boie besteld, 417 postverzendingen; De Maatschappij Philliarmonie, oud mu ziek der Sapeurs-Pompiers van Poperinghe, zal Maandag, 6 Juli, 1391, om 6 ure s'a- vonds, in den Hof der Maatschappij, een geven, onder het bestier van M. Eug. Van Elslande. Men zal de muziekstukken uitvoeren die bekroond geweest zijn in den prijskamp van Denain. Ziehier het programma Eerste deel, 1.2* Grande Marclie (Julien Simar) 2. MaritanaOuverture, (Wallace) (lr Prix d'Exécution). 3. Redowa de Concert, (Ch. Dhont) 4. Grand Air Var ié, pour divers instru ments, (Van Bomoortel) (lr Prix de Solis). i. 1 i 1 O I I 11a A11 .I V llllitftn (Directeur tU 1'Académie de Musique de Charleroi)'

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2