STADSNIEUWS. Stoffen en liegen. Onze muzieken. Eene collectie AA RUIG A ARBS. ie doen aan den arme, uitsluitelijk aan de zeuraarsparlij beweren dat het kandidaten ïiefdadigheidsbesturen toegelcend.Het Bureel zijn voor de naaste kiezingen en,ofschoon van Weldadigheid trekt sedertdien hetinko- wij met hetgcheim der goden niet bekend men. De kerkfabriek vraagt om hare rechten zijn, zijn wij ook van dit gevoelen. Eh ja! weer te bekomen en om de sommen weder bij gebrek aan oesters eet men mossels, $3 krijgen die, volgens haar, door het Bureel van Weldadigheid onbehoorlijk ontvangen zijn geweest. M. Colaert beweert dat de kerkfabriek in haar recht is. 't Is aan haar van te handelen en zich tot het hooger-bestuur te wenden. M. Gravet denkt dat het inkomen der fon datie in de handen van den pastoor van St- Nicolaus gestort was. Het is hetzelfde niet als de fondatie die aan de kerkfabriek toe kwam M. Colaert antwoordt dat de pastoor o de kerkfabriek onverschillig is. Fondatie Duhayonvoorstel van weder- koop der rent door de erfgenamen verschul digd. M. Gravet begeert te weten of die som in het budjet der kerk van St-Mcolaus ver scheen. M. Colaert. Zij verscheen er nu niet..1 De erfgenamen vragen den wederkoop der gegevene rent door een kapitaal welk door den kanunnik Duhayon overgemaakt was voor eene prijsdeeling in St-Nicoiaus kerk. Gunstig aangenomen. Gemeente eigendommen: ontwerp van vol tooiing der buitenwandeling en verkooping van overschietende gronden. De Burgemeester onderwerpt het plan en denkt dat de zaak eenvoudig genoeg is om er de aanneming van te stemmen. M. de Stuers zou de verzending naar eene Commissie hegeéren. M. Vermeulen drukt de begeerte uit de loten van overschietende gronden in openba re verkooping te zien gesteld worden, 't Is regelmatig en de concurrentie der liellieb- bers kan de prijzen nog vërhoogen. De verzending wordt beslist. De Voorzitter laat weten dat de irap van het belfort op sommige plaatsen dreigt in puitién te vallen en dat er eene herstelling noodig is. De Commissie der monumenten moet er tusschen komen. en welke soort Wat de anderen betreft, de hoogvlie gers, gelijk Mortier, Baus, Demèts, Van Haverland, enz., wij zullen er niet verder over spreken, zij zijn daar ombeloogingen te doen, waarschijnlijk aan zooveel per uur, want in de kalotepartij allen rekenen op de vpt betaalde diensten, in geldspeciën of in beloften, naar keus Men boort ze bemerkingen maken op zaken waarvan zij niet de minste kennis hebben, gelijk een os die dewelsprekend- ïeid van den nieuwen schepen va tl den jurgerst-and zou waardeeren. Het is genoeg dal klaboullcr B. eene domheid uiteen doe en zich naar bel pu bliek keere als om te zeggen: Welnu, wat denkt gij van uw nieuw raadslid, opdat de klakkers van bewondering schreeuwen. Even, telkens dat Ilenrilje, de slcppe- Boulanger-Klets en Cie mogen zich er aan verwachten, en zij zullen 't niet ge stolen hebben. 't Is alsdan dat men zingen zal: O! Bonlanger, II ij gaal zoo geerne meê Met zijnengoudenfrak,als hij kan blinken, Maar 'l is te laat, Zijnen haring niet meer braadt, En hij en zijne kliek beginnen stinken. Onze kalotebladen, die niets doen dan stoffen en boffen met al hetgene de zeu- raarsbende verricht, liegen gelijk tanden trekkers- om le bewijzen dat alles wat du gedaan wordt sedert de aankomst hunner meesters, veel beter is dan voorheen. Dus, als men een klerikaal blad leest, vindt men niets dan ijdelcn waan en lo- genlaal. Voor wat den waan aangaat, met wien'reel te zeilen, houden die boterpapieptjes den zot, als zij'de inschrijvingen te ontvangen ooit eenmaal aan de dear gezel ge weest Snoeven, stoffen en boffen, liegen, be driegen en lasteren, ziedaar de taak der godvruchtige wijwaterkwispels, die de zeuraarsbende willen ophemelen en ver dedigen. Hoeveel zou men hen daarvoor betalen? Gelijk wij liet reeds gezegd hebben, mag het liberale muziek als samengesteld worden beschouwd. Er blijft niets meer te doen dan de muzikanten uit te kiezen,, men kan ze niet al aanvaarden, zoo talrijk zijn dezen die zich aangeboden hebben; aan iedereen zijne ro! aan te wijzen; een goed reglement aan te nemen en dan, voorwaarts, fij vera ars-, trommelslagers en trompetters, de liberalen zijn daar! En dit alles in twee of drie dagen.Den tijd die noodig was om zich aan het bu- de namen op te menen en adena zeggen, bij voorbeeld: Iets dat iedereen verwondert, is het te scheppen.. De speeltuigen, zijn reeds ingekomen drager van sümmeren dan hij is, opstaat fiet versc|,ii; dat allijd van langs om en de eerste vergadering heeft Donderda om te protesteeren namens de politieke n meer uitschijnt tusschen de zittingen 12 dezer, plaats gehad. eerlijkheid en rechtzinnigheid, geheel de bende, op een tceken van den lofwaardi- gen Brouwers slaken bewonderingskreten. van het stadhuis en deze die er thans gehouden worden. Oh! wat schoone klakkersbende! welke tingen het de kalote-1 zedelijke macht 1 en hoe gazeljes wel toekomt te stoffen Men zal beginnen met hel lied van Gretry JFaar kan men beter zijn Welk belang echtte men aan die zit- dan bij zijne goede vrienden f De liberale partij: moet verduiveld leeg gedaald zijn, le Yperen, opdat zulke geestdrift een zoo gemakkelijken door- Wat iedereen nog meer veewonderl in met dc c|eze Weinige woorden, dan het verschi drift waarmede het Ypersch publiek de;tus5chéB de twee soortea van zittingen, is gang vindcu tusschen de beenen van zittingen bijwoont van liet nieuwe stads bestuur. Aangemoedigd door dit uitgelezen ge zelschap voor bel grootste gedeelte samen gesteld uit mannen die leven met de kerk: Yperen, 14" November 1891. Onze zeuraars hebben de specialiteit zich, bij gebrek aan volksgunst, le doen toejuichen door eene klak kersbende samen gesteld uit hef puik der flambeeuwlekkers. Om er zich een gedacht van te maken, moet men zich maar naar de eerstezitting van den gemeenteraad begeven. Op het eerste gelid zult gij er een provinciaal Raadslid nieuw lid der Commissie van de Academie, groote kenner van meubels en.voorbeeld der brug- sche aristocratie en echtgenoot van eene rijke Ypersche vrouw, ziende maatslaan en de klakkersbende- besturen. Gij zult nog eenen geneesheer kunnen bewonderen, die schitterende studiën ge daan heeft in de hoogcschool van Leuven, en wiens levendig verstand gelijk is aan dit vs-a eenen aeïvokaat, die op zoek is-naar eeae plaats welke hem door Bou-langer en uit klokkenluiders, uit kerkzangers en uit kosters, laat de groote zwetser zich misplaatste uitdrukkingen toe bij gebrek aan ernstige bewijzen, tegenover zijne col lega's der minderheid. Dit gedrag kan voor zeer moedig voorkomen bij die mannen die in alle omstandigheden moeten krui pen, maar dat al de ware Yperlingen met misprijzen afkeuren. Ook zullen deze, die niet vervrozen zijn, zich kunnen doen eer biedigen. Een Poperingbenaar, hoe groot zijn hoogmoed en zijne ijdelheid ook zijn mo gen, zaL cr nooit in gelukken, niettegen staande zijn gezwets enzijnen armen priet praat, eenen Yperling le doen uitjouwen die den moéd heeft zijne'tegenstrijdigheden en zijne leugenslraffingen onderden neus te vrij ven. Wij hebben: bet altijd gezegd, de ver deeld heÉzaf van langs om meer heerschcn ic Yperen,waar de bevolking zich zoowel verslond, waarde eendracht en de vriend schap altijd bestaan hebben en dit is tc danken aan de geestelijkheid,die een hoop vreemdelingen in onze stad gelokt heeft die willen heerschen en besturen in tegen strijdigheid met den geest der bevolking, alsof zij in een veroverd land waren. Dit zal niet blijven duréil. De ongeluk- kigen die zich hebben laten uitkoopcn in een oogenblik van opgewondenheid en el lende, dooreen strengen winter veroor zaakt, zullen zich welhaast rond hel liberaal vaandel komen scharen, dat zij nooit had den moeten verlaten, het eenige dal be- u kwaam was het geluk. Rietalleen derstad a de verwaandheid van hem die niet aarzelt zijn wierookvat op zijn eigen neus le ver brijzelen, met die ontstellende stoutheid. Indien er ooit op het stadhuis eene ver zameling van onmachtigen gezeteld heeft, waarvan het meestendeel laatdunkend en met zich zelf sterk ingenomen is, 't is in it baksel van 1" Februari en wij zouden -ns schamen het te bewijzen, aangezien liet publiek die groote mannen reeds op hunne juiste waarde geschat beeft. Voor wat de leugentaal betreft, de broodroovers organen zeggen, Men kende den weg naar het stadhuis niet, men wist niet waar en wanneer de zittingen plaats hadden. Onder het oude bestuur kon de zittings zaal nauwelijks het volk bevatten dal er binnendrong, en indien de liberalen aan het bewind gebleven waren, hadden zij hunne zittingen in de Blauwe zaal ver plaatst, gelijk dit hedendaags gedaan wordt, volgens een gedacht dal onze mees- Iers aan hunne voorzaten ontleend hebben. Ziedaar de waarheid. Dat men niet wist wanneer dc zittingen gehouden werden 1 Maar zij waren aange kondigd in al de kalotegazel ten, zoowel ris in de liberale bladen. En liet publiek was niet ingelicht En het publiek wist niet waar men die zittingen hield O grappenmakers en driedubbele leu genaars 1 En nu voor de rechtzinnigheid-. Het minste voorwendsel was voldoende- om «- de deuren te sluiten en bet publiek buiten te zetten. Wij dagen onze pondpapiertjes uil te zeggen, of er ooit, in geheel- den tijd dal Boulanger misbruik gemaakt beeft van hel ed-uld zijner collega's, eene zitting gehort Boulanger-Klets en Cie. De liberalen, altijd zoowel afgeschil derd door de kalotegazeljes, moeten ook schrikkelijk gierig zijn, om met die blik semende schielijkheid hunnen penning bij te brengen aan het gemeene werk en meer dan genoeg geven om de pastoors niet le verplichten voor dd werk te moeten gaan schooien. Wat is toch dit gebrek aan volksge zindheid of hetgeen men noemen mag de eerste wedervraak van den 1 Februari. En de volksgezindheid van het kalote bestuur, indien wij daar eens over spra ken. dan! Wanneer zal liet muziek der Pompieis eringericht worden 01 zij zal liet worden. Wij twijfelen er niet aan. Maar hoeveel moeite, hoe veel voetstappen, nevens God weet hoe veel weigeringen! Hoeveel beloften,hoeveel drukking, hoeveel bedreigingen, 't is" het gebruik! Men belt aan alle deuren, men vischt al hel oud koper uil, men neemt al de wegioopevs op, men spoelt al de oude clarinetten.cn- 't is die onregelmatige verzameling die het gemeentemitziek zal moeten uilmaken?O! edele draak van den halletoren, gij zult nog schoone dagen wederzien Wij wonen dus dit schouwspel bij, dat troostend is voor de eenen voor de anderen. Twee muzieken die terzelfder tijde eringericht worden, liet liberale muziek en het kalote- of gemeentemuziek.die-beij den verplicht zijn eere te doen aan hunne zending, indien het mogelijk is. Ziedaar dc gelijkenis. Maar liet liberale muziek wordt als bij en droevig ÏG: zserloGpers- van die voorbeeldige voorbehouden. eenen looverslag ingericht, spijts al de B BU„VU hindernissen die van liooger hand komen. maar van het ganscbe land uit te maeen. jen werd met geslolene deuren, vooraleer Het andere, dal reeds in bezit is van De klakkersbende zal haren tijd hebbende dagorde der openbare zitting uitgeput een begin en zich moeilijk zoekt le volle maar wij hopen dal zij nog daèr zul zijn was? jdigéci met de hulp van al de officiëelc,, kunsligeen verdrukkende machten. Ziedaar liet verschil. aanhangers beloofd werd-. Deze-lacht om(je geduchte borsteling-bij te wonen die' Eb het publiek, zelfs wanneer de ftam-l nsaar h-d-fochC dikwijls groen. |£e. liberalen hen bij de. naaste kiezing beeuwlekkers de- zittingen door him be-' minnelijk geknor onderbraken, Is- het G goddelijke rechtvaardigheid I1 Halle: herstelling van den trap van liet belfort, B*SBBKaao£ia«aB<3Z'2ra3££&

De Toekomst (1862-1894) | 1891 | | pagina 2