Algemeen stemrecht. MANIFEST flr 317. 31e Jaar, Zondag 24n Januari 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YFEREK. BURGERS, WERKLIEDEN BOEREN Men schrijft in: te Yperen, Discmudeslraat, 18,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3-50 fr. 's jnnrs tooi* de stad; 3 fr. voor België Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen den regel.- Aankondigingen: Reklamen: 25 id. id. -Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. idv id. Deze is eene 'kwestie die voor zekere lieden zeer moeilijk is om op te lossen, want men moet ze goed verstaan om te kunnen zeggen het algemeen stem recht is eene goede zaak. Overal waar men ervan hoort spreken, zijn er altijd onverschilligen; de eene heb ben betrouwen en de andere wantrou wen, en om der, uilslag ervan te welen moet men het eens zien gebeuren. Niettegenstaande dit hebben de kaloten toch oenen grooten schrik, en de meeste liberalen eene groole hoop op het alge meen stemrecht; men moet er ook bijvoe gen dat de wijze van stemmen moet op eene geheel andere manier gaan dan lie- deiijen '1 is daarop dat de liberalen hunne hoop vestigen. Met het tegenwoordig stelsel kunnen de kaloten alle bedriegerijen uitmeten zoo veel het hun lust zooals men weet; terwijl de liberalen rechtzinnig willen zijn, om het hoofd recht en vrij te houden. Wij, van onzen kant,koesteren de hoop dat de liberale partij in Kamers en Senaat, alsook bier te Yperen en in alle groote steden, de voorkeur zullen hebben. Niet alleen zou het wijzigen van stem men moeten veranderd zijn, maar ook nog deoverheerscbing en bedreigingen in kies- knoeierijen, want geen enkel kiezer is nog vrij gelaten zijne stem met zijn gewe ten te doen overeen komen. Daarop zal men terug keeren, wanneer men het geluk zal hebben de veranderin gen te zien gebeuren, op de manier en het geheim van stemmen. Tegenwoordig,(en het is het jaar ervoor), wordt er veel gesproken over het algemeen stemrecht, zelfs de Kamer en de Senaat moeten zich bezig houden met de herzie ning. Het schijnt niet in den smaak te zijn van de kaloten in de Kamers om de grondwets-herziening te bespoedigen. In tegenstrijdigheid ontvangen wij het volgende manifest uit Gent om te toonen hoe de kaloten handelen en den spot drij ven met het volk, en op welke manier zij het volk willen dwingen. Oordeelt AAN ALLE Medeburgers Wij zijn een jaar van gröck'. beteekenis ingetreden. Dank aan de groote propaganda door de Werklieden-Partij en de vooruitstrevende burgers sinds eenige jaren gemaakt, zal in 1892 de Belgische grondwet worden herzien en gewijzigd. Sinds 1830, toen onze vaderen hun bloed hebben geofferd voor de vrijheid van onzen geboortegrond, leven wij onder het juk eener wetgeving, die slechts in het voordeel der rijken en gansch ten nadeele der armen is gemaakt. Onze grondwet, waaraan al'en moeten gehoorzamen, schenkt slechts het burger recht aan hen die fr. 42-32 rechtstreeksche belastingen betalen, (aan slechts 2 Belgen op 100) al de andere,de overgroote meer derheid, worden als nietswaardigen, als hon den buiten het burgerrecht gesloten. Zulk een schandelijke toestand, die na tuurlijk tot groote schade der werklieden, kleine burgers en buitenlieden moet strekken bestaat in die mate in geen enkel be schaafd land der wereld meer. Lang waren de werklieden onverschillig aan dien onmensclielijken toestand; zij droe gen als vrijwillige, onnoozele slaven dit on recht, wat van een diep verval, van eene verregaande gevoelloosheid getuigde. Doch thans zijn de tijden veranderd: Het oude kiesstelsel heeft uitgeleefd Zijne valsclie grondslagen zijn verrot door het onrecht waarop zij werden gevestigd en de mokerslagen, die het van het ontwikkelde volk ontving, doen het ineenstorten Het nieuwe jaar 1892 gaat ons eene nieuice kieswet brengen Zal die ten minste rechtvaardig zijn Dat zal van ons, politieke onterfden, af hangen 't Is onder den drang der miskenden dat de machthebbers gedwongen worden de grondwet te herzien.Maar toch zullen enkele zelfzuchtigen beproeven het burgerrecht aan een groot deel der bevolking te ontrooven. Dat is hetgeen moet worden verhinderd. Dat is hetgeen waarop het volk moet wa ken Drie weken geleden werd te Gent eene grootsc-he vergadering gehouden,waarop bur gers,werklieden en landbouwers uit de voor naamste'plaatsen van "Vlaamscii België den politieken toestand van ons land bespraken en eenstemmig het ALGEMEEN STEMRECHT ah de eenig mogelijke formuul opgaven om voldoening en rechtvaardigheid te schenken. Deze vergadering heeft een grooten weer klank in het land gevonden en opdat hare stem nog wijder worde gehoord, herhalen wij liier de besluiten door al de afgevaardigden in den Ylaamsclien Landdag van 25 Decem ber genomen: Gezien het recht van medebestuur in des lauds zaken heilig en onvervreemdbaar is voor eiken staatsburger die zijne plichten vervult; Gezien dit recht erkend wordt door de grondwet in hare artikels Alle Belgen zijn gelijk voor de wet.» en Alle macht komt uit het volk. Alle aanwezigen verklaren: 't Cijnskiesstelsel in strijd met de na- tuurlijke rechten van den raensch, met de verstandelijke, zedelijke en stoffelijke ont- wikkeling onzer natie en in tegenspraak met de hoofdbeginselen en den geest der Belgische Grondwet. Zij eischen: De onmiddellijke herziening van art. 47 der Grondwet, dat den cijns instelt en de- zes vervanging door het kiesrecht voor alle wetgevende lichamen aan alle Belgen van 21 jaar oud. De Landdag verklaart ook den eisch om vrouwenstemrecht gewettigd, hem overal te zullen steunen en hem te verwezenlijken zoohaast de democratie het bewind in han- den heeft. i) De afgevaardigden, steunende op den 5 CENTIEMEN HET NUMMER.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1