Een eerste tocht. BENOEMING. Burgerwacht van Yperen. Maar eere vooral aan den milden heer Voorzitter, die noch geld noch moeite spaart om ons muziek weerdig le maken van de stad Ypre. Volgens het Nieuwsblad, dus is het muziek wel iets verschuldigd aan M. We- nes, maar het is nog meer verschuldigd aan zijnen voorzitter. Het zijn de lessen niet van den muziekmeester die den won deren voortgang hebben teweeg gebracht, 't is het geld van den voorzitter. Hoe bindt men dat aaneen heeft ergens een fransehe dichter gezegd, en dit is volkomen waar. De voorzitter der Blauwe Kousen, die de verwaandheid beeft alles te kennen en alles te kunnen, die alles wil zijn en overal wil uitmunten, zal zeker gevleid zijn over den lof dien de verslaggever van het Concert hem toezwaait, en nimmer za[ hij zich beklagen over den wierook dien men onder zijnen neus doet branden maar bezat hij het honderdste deel van het verstand dat hij zich zelf en anderen met hem, hem toekennen, hij zou de eerste zijn om te zeggen: Geef aan Cesar wat aan Cesar toekomt, want het is mijn geld en mijne pretentie niet die goede muzikanten maken, maar de ievërachtige pogingen van hem die door zijne wetenschap alles aanwendt om dit doel te bereiken. Dit ware ten minste: KATHOLIEKE ZEDIGHEID. De Pompiers zijn Zondag laatst voor de eerste maal onder de wapens gekomen. Nooit zagen wij eene uitgelezener schaar: mannen die zich in het leger onderschei den hebben met eenigen tijd op dc correc tie en op de strafdivisie te hebben overge bracht, anderen die een blauw verlofpas bekomen hebben, andere nog, die met moeder Juslicia hebben afgerekend,en nog andere die eertijds voor hun gedrag uit het korps zijn gebannen geweest. Kortom, het was eene uitgelczene verzameling. Aan hun hoofd stapten de officieren met den blanken sabel in de hand, in de stati ge houding van kosters die eenen flam beeuw dragen in de groole processie. Commandant Baus, met eene stem als eene klok, gaf het bevel van den optocht: Pompiers en avantover de markt, langs de Bijselstraat, de Lombaard straat rechte naar het arsenaal marclie. En... met de linker voet vooruit stapte onze brandweer als één man naar de aangeduide plaats, waar allen verdwe nen aan het oog der nieuwsgierigen. Men sloot zich op in de manége N° 3, waar de oefening moest plaats hebben, beveiligd tegen de nieuwsgierige blikken der semengeschoolde menigte. Doch aangezien de muren ook oogen en ooren hebben, is het ons te wete ge komen dat de oefening zoo koddig was dat allen bijna barstten van lachen. En niet zonder reden: officieren die niets van den dienst kennen; onder-officieren, die niet min onervaren zijnbrigadiers die niet weten waar loopen en wal doen pompiers die, op eenige kleine uitzonde ringen na, zoo onwetende zijn als hunne oversten, ziedaar wat men hadde kunnen bewonderen. Maar nu, leerlingen zijn geene mees- ters; en na eenige maanden ernstige oefe ningen in het Arsenaal want volgens men ons verzekert is het Arsenaal ter beschikking van den heer Burgemeester gesteld, alle Zondagen van 9 ure 's mor gens tot 4 ure namiddag, na eenige maanden oefening, zeggen wij, zullen zij het durven beslaan hunne manoeuvers in de opene lucht te doen. Maar wat ons nogal zonderling voor komt is dal, terwijl de eene met de brand- pompen in het arsenaal waren, de andere met de beweegbare ladder zich in den koer van 't stadhuis bevonden, waar Bur gemeester Surmont den uitleg gaf over de theorie dezer oefening. En terwijl de kommandant en de onder-luitenanten wa ter en bloed zweetten in het arsenaal,stond luitenant lweinste luisteren op de uitleg gingen van den burgemeester, zonder te vergeten zijn tuitje... pardon! zijne sigaar tusschen zijne fijn gespannen lipjes le houden. En het is in zulke handen dat ons ver licht stadsbestuur de zorg onzer wonin gen gesteld heeft. Hopen wij dat de barmhartige God, die alles voorziet, niet zal toelaten dat er ergens brand ontstaat, vooraleer onze dapperen weten hoe zij het moeten doen om ons ter hulp le komen RlaatscSiappij ter bevordering van het onderwijs door aauseBiowwBug. Y'pcrcn. Maandag, 23 Januari 1892, ten 8 ure 's av., voordracht met oxyhydrisch licht. Onderwerp: Reis door Zwitserland'. De Rhóne-Vallei door den heer R. Cordenier. Namens het bestuur, Eug. Vëulemans. P. S. Maatregelen zullen genomen wor den om de zaal behoorlijk te verwarmen. Personen geen deel makende der maatschappij, betalen een inkomgeld van 70 centiemen. De heer Iweins d'Eeckhoutte, provin ciaal- en gemeenteraadslid, te Yperen, is lid benoemd van de besturende kommissie der Akademie van schoone kunsten en der nijverheidsschool. Wat het verstand toch al le weeg brengtNijverheid en schoone kunsten zullen er veel, zeer veel bij winnen. MAATSCHAPPIJ Schieting van Donderdag 21 Januari. Gewone Cibei. Boedt, Leon 23 23 20 25 23 120 Butaye, Arthur 25 20 20 23 25 115 Minnekeer, Ange 23 25 20 20 25 l lo Masscheleyn, Alphonse 20 23 25 25 20 115 Froidure, Robert 20 25 25 25 20 115 Vermeulen, Henri 25 20 25 25 20 113 Ligy, Albert 25 25 25 20 20 115 Justice, Jean 20 15 23 25 25 110 Gaimant, Arthur 25 20 20 20 25 110 BURGERSTAND van den 15n tot den 22n Januari 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id., 8. Huwelijken: Baeyen, Victor, goudsmid, en Wallaert, He lena, zonder beroep. Sterfgevallen Verraes, Euphemia, G8 jaren,zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Denis, Fidelia, 75 jaren, dagloonster, weduwe van Petrus De- wilde, Meenenstraat. Watteeu, Maria, 32 jaren, dagloonster, echtgenote van Louis Bail- leul, Ste-Goddelievestraat. Claeys, Rosalia, 77 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St-Jacobs- kerkhof. Verniest, Louis, 74 jaren, langza- ger, echtgenoot van Rosalia Vanacker, Wedu westraat. Dekyndt, Amandus, 78 jaren, z.b,,ongehuwd. St-Jakobs-buiten. Goethals, Maria, 58 jaren, kantwerkster, ongehuwd, St- Jakobstraat.Germonpré, Maria, 70 jaren, kloosterlinge, St-Jakobskerkhof. Busschaert, Theodoras, 65 jaren, daglooner, echtgenoot, van Amelia Moerman, Meenenstraat. Rycka- seys, Augustinus, 71 jaren, zonder beroep, weduwaar van Lucie Danse, Boterstraat.- Dumelie, Barbara, 60 jaren, modewerks ei', echtgenoote van Honoratus Lemeire, Rijsel- straat. Donné, Isabella, 69 jaren, dagloon- ster, echtgenoote van Joannus Verminck, Mee nenstraat. Verghote, Coleta, 60 j., dienst meid, ongehuwd, Lombardstraat. Devnese, Rosalia, 61 jaren, zonder beroep, echtgenoote van David Lamahieu, Meenenstraat.Verca- mer, Rosalia, 68 jaren, zonder beroep', weduwe van Ludovicus Delrue, St-Jakobstraat. Van- houtte, Octavia, 56 jaren, kantwerkster, onge huwd, Meenenstraat. Deruyter, Josephus, 6s jaren, daglooner, echtgenoot van Louisa Coolaert, Neèrstraat Bartier, Maria, 55 ja ren, huishoudster, echtgenoote' van Servasius Vanhove, St-Jakobs-buiten. Buseyne, Ame lia, 85 jaren, zonder beroep, ongehuwd, T'hou- routstraat. Dieryck, Maria, 61 jaren, huis houdster, weduwe van Renatus Mahieu, St- Nikolaus buiten. Verhack, Virgima, 72 j., winkelierster, weduwe van Ernest Fockenier, Oude Kleermarkt. Verheylewegen, Albertus, 67 jaren, zonder beroep, eéhtgenoot van Maria Bousson, Rijselstraat. DeGoster, Desiderius, Un sot trouve toojoursun plus sot qui l'admirc,

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3