Schaamteloosheid. BRAND! STADSNIEUWS. IV 310. 3!e Jaar, Zondag 7n Februari 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEItEl. Men schrijft in: te Yperen, Dixmudestraat18,en op al de postbureelen. Alle affiehen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel' bij l'Agence 7/a««5,32,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-5© t'i\ 'sjaar» voor de stad; 3 fiwoor Bclgic. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. >tON CG Aankondigingen: 10 centiemen den rege)'.,^, Reklamen: 25 id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. i|^j Akkoord per maand of per jaar. j^f Yperen, 6" Februari 1892. Voorwaar, de twee kalotegazetjes onzer stad, Journal d'Ypres en Nieuwsblad, stellen geene palen meer aan hunne schaamteloosheid. In hun nummer van Zaterdag laatst prijkte in groole letters het volgende opschrift: £C¥IEIMMii 011 ZEGEPRAAL VAN ln FEBRUARI 1891. En daarop volgt eene opeenstapeling van leugens en valsche beschuldigingen, waarvan onze pagaddersbladjes het mono- polium hebben. Men moet waarachtig van alle gezond versland beroofd zijn om de volgende ongerijmdheden te durven schrij ven: Maandag zal het een jaar geleden zijn dat geheel Yper in de meeste'vreug- de verkeerde. De katholieken waren gekozen, hel stadhuis was veroverd. Neen, katholieke leugenaars, geheel Yper verkeerde in geen vreugde, want de verslagenheid en de verontwaardiging waren zoo groot, dat Yper dien dag gansch in rouw gedompeld was. De ka tholieken waren niet gekozen, maar zij hadden er in gelukt door bedrog, dwang en omkooping de kiezers te verleiden en alzoo de gekozenen van 19 October 1890 omver te werpen. Het stadhuis was niet veroverd, maar het was door alle sluik- sehe middelen ontstolen aan dezen die er welligljjk de meesters van waren. De vreugde hcerschte slechts bij de zeu- raars.die alles hadden aangewend om hun doel le bereiken. Zij heerschte slechts bij de mannen die eene regelmatige kiezing hadden doen verbreken,dank zij de mede plichtigheid van Ministers en bestendige Deputatie,om op hun eeuwig gemak de kie zers voor groote sommen geld uit te koo- pen, de achtbare rechters, voorzitters der bureelen, als verdacht le doen doorgaan en ze te doen vervangen door bereidwilli ge medeplichtigen, die men in al de kalo- tekrochlen der provincie was gaan opzoe ken. De kieskotjes voldeden aan den wensch der zeuraars niet, omdat zij moesten ver vangen worden door andere, waarmede men alle gemak zou vinden om le zeuren en bedrog te plegen. En nog geen jaar zijn die zeuraars aan het bewind en reeds hebben zij alles ge schonden wat de liberalen gesticht had den. Zij hebben een tijdperk van vervol ging en dwingelandij ingericht, zij willen Yperen len gronde helpen, die vreemde indringers, zij breken geld mei hamers zonder dat eene centiem profijt brenge aan de inwoners. Nieuwsblad en Journal d'Ypres, die betaald zijn aan zooveel perkregel om hunne meesters op te hemelen, liegen ge lijk zakkedragers om te doen gefooven dat de kaloten de redders zijn van onze moe derstad. Doch zij zijn in de volstrekte on mogelijkheid een enkel feil aan te wijzen dal tot verbetering in het stadsbestuur zou gestrekt hebben. Liegen en bedriegen, lasteren en eer- rooven is het wachtwoord dezer wijwater- kwispels zij beschuldigen de liberalen niets gedaan te hebben ten voordeele der stad en de grootsche werken die zijn uit gevoerd geweest, daar maken zij geen ge wag van. Wij, die niet betaalt zijn om te boffen en le stoffen met hetgene de liberalen sedert jaren hebben gesticht, wij wijzen slechts op de bestaande bewijzen die van hun goed bestuur getuigen, en wij zeggen dat de zeuraars, al waren zij honderd jaren aan het bewind,nooit liet honderdste deel zullen doen van hetgene de liberalen ge daan hebben. Men moet schaamteloos zijn om te po chen met eene gekochte zegepraal; men moet eerlooszijn om valsche beschuldigin gen in te brengen men moet lafaard zijn om een door bedrog overwonnen tegen strever te beledigen. Deze drij hoedanigheden bezillen de twee kalotegazetjes in den hoogsten graad, en hunne leus is: Liegt, liegt maar altijd, er zal toch altoos iels of wat van overblijven, gelijk de leus hunner mees ters is: Alle middelen zijn goed om le gelukken, want het einde wettigt de middelen! O die valsche Jezuielen Zondag avond, omtrent 8 ure, riep de noodklok de Pompiers te wapen. Een brand was uitgeborsten buiten de Rijsel- p'oort, wijk Berdelen Kot, alias Belle Alliance, in het werkhuis van eenen wagenmaker. Dit klein houten gebouw was welhaast geheel door het vuur ver slonden en de pompiers, niettegenstaande de haast waarmede zij waren toegesneld, vonden niets dan eenige verkoolde en roo- kende overblijfselen, die zij zich verhaast ten geheel uil te dooven. Over veertien dagen, sprekende van dc pompiers, die zich tussclien vier muren verborgen om hur.ne oefeningen te doen, zeiden wij met overtuiging: Hopen wij dat de barmhartige God, die alles voorziet, niet zal toelaten dat er ergens brand ontsta, vooraleer onze dapperen weten hoe zij het moeten doen om ons ter hulp te komen! En inderdaad, had dc brand van verle den Zondag gewichtiger en gevaarlijker moeien zijn, zeker zouden wij ongelukken le betreuren hebben gehad.Ofschoon alles reeds in puin lag toen de pompiers aan kwamen, verloren dc officieren hunne koelbloedigheid, de bevelen werden slecht gegeven, er was noch orde noch samen hang in de uitvoering en alles verging in een geschreeuw en een geloop die veeleer dienden om de wanorde te doen ontstaan, dan om hulp te bieden. Hier waren het darmen die niet goed vastgeschroefd wa ren, en liet water tussclien de voegen lie ten ontsnappen, terwijl de lansier le vergeefs zijne lans heen en weer richtte om de rookende puinen te besproeien; daar had men den darm in eenen gracht geworpen, derwijze dat men, in plaats van water, niets dan modder en slijk uit pompte, en alzoo liet materieel zoodanig bevuilde, dat het welhaast onbruikbaar zou worden. Voegt daarbij het heen en weer geloop der officieren, die niet meer DE

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1