bij onze nieuwe pompiers. STADSNIEUWS. 322 3Ie Jaar.Zondag 28" Februari 1892, Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREM. DE REGELTUCHT daarbo: IJS VOOROP BETAALRAAR: Men Schrijft in: ^eren, M »P - P-™** 'Z^X^ Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden ^\t\ onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. ^ISSMML 5 CENTIEMEN HET NUMMER l^r#V X6>.\ Men wordt verzocht alle ho^genaamde artikels uiterlijk tegen j It\g^ Aankondigingen: 10 centiemen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Reklamen: 25 id. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen,zich te WUBISttMA.. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. wenden te Brussel bij VAgence /fams,32,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats Akkoord per maand of per jaar. of te Parijs, 8, tseurspiaais. Yperen, 27" Februari 1892. Het ziet er lief uit bij de nieuwe pom piers, zeer lief zelfs. Wij hebben er Zondag laatst een staaltje van gehad. De pompiers en de leden van het gemeente-muziek, door het schepencollegie uitgenoodigd, zegt men,waren ten één ure in de looneel- zaal vergaderd, waar hen eene maaltijd verwachtte die de grootste lekkerbekken zou hebben doen watertanden: runder- vleesch op zijn vlaamsch, gebraden kalf- vleesch met appelen en kiekens. Vele genoodigden beweren dat die maal tijd niet te vet was en dat er de hartelijk heid tecnemaal ontbrakbij gebrek aan saus goten sommigen bier of wijn in hunne teiloor; anderen, die noch gebraad noch kiekens kregen, brachten hunnen lijd door met dweersdrijven enzich allerhande meer of min beminnelijkheden naar het hoofd te werpen. Terwijl de muzikanten een muziekstukje uitvoex'den, namen de pom piers hunne flesschen wijn en speelden eenc polka op den glazen handboom,zon der zelfs op de gezondheid der arme muzi kanten te drinken. Op een gegeven oogen- blik werd het een oprechte warreboel. De gevoellooze officieren der pompiers lieten hen maar begaan Kortom 't was in de tooneelzaal nog duizendmaal slechter dan op de vischmarkt. Wij bestatigen dat het gedrag van het grootste getal der mannen volstrekt schandalig was. Velen onder hen, die bovenmate geëlen en gedronken hadden ten nadeele der andere, hadden den tijd niet zich van de tafel te verwijderen om, in deze gelegenheid, aan eene natuurlijke behoefte te voldoen. De tooneelzaal en de aanpalende plaatsen zullen nog lang den slank uilwasemen der spijzen die eene tweede bereiding ondergaan hebben. Bij het nagerecht was het gerucht zoo groot, de redetwist zoo hevig, dat een oud-libe raal, de goudsmid Ceriez, onder-luitenant, opstond en trachtte de stilzwijgendheid te doen heerschen; maar de mannen, die zeker waren van de straffeloosheid, of misschien dien arlequin op zijne juiste waarde schatten, hebben hem vierkant uitgelachen De afgevallene Valentin Ceriez, die aan de eeretafel gezeten was, moest, bij het hooren van al dat gerucht, zich den dag van 7n September 1884 herinneren doch er waren hier geene muilperen te deelen of trommels in te slaan. Op het uur der heildronken heeft com mandant Baus, de sleppedrager van Bur gemeester Surmont, zijne mannen aange raden hel voorbeeld hunner voorzaten te volgen. De pompier Doolheeft ge meend er te moeten bijvoegen dal zij het nog beter gingen doen. Ve'.m schoten in een hartélijken lach als zij zagen dat de onderbreker een kerel was die de schoon ste jaren zijner jeugd op de discipline compagnie van Vilvorde had overgebracht. Surmont wierookte de pompiers, Baus wierookte Surmont, Berghman sprak den lof van het gemeentebestuur uil en Struye knabbelde paternosters. Ernest Fraeys, bankier, enz heeft gesproken in den naam der Com missie van het gemeente muziek en zwaaide ook zijn wierookvat rond. Dit merkwaardig banket eindigde om trent 6 ure. Nu zouden wij willen welen wie de kosten van dit banket betalen zal. Zouden het de schatplichtigen zijn Zouden het de heeren Surmont, Berghman en Colaert zijn Zou het de mildadige heer Colaert alleen zijn? Hij die gewoonlijk ALLES op zich neemt. De kalotebladjes zullen ons desaangaan- de wel willen inlichten. Na het banket hebben sommige pom piers geregelde veldslagen geleverd. In eene herberg der Groote Maikt heeft een brigadier met zijne mannen aan den haak gelegen, die, gelijk hij, scheuvel- dronke waren. De wachtmeester Crdie ook een weinig in de wijngaard des Heeren ge wandeld had, werd door zijne onderzaten nogal erg mishandeld. Eenige jonge wachten, die fier waren het uniform te mogen dragen, pochten er op medehulpen der politie te zijn Ook mocht men ze niet van te nabij be zien De dobbele rosten en eenige andere van zijne soort moeten er iets van weten. Op den hoek der Kaai- en der Nieuwe Houimarktstraat, ontmoetten de pompiers Ven Deenen grijsaard, Pieter Derille, ijzergieler. Die gevoelloozen, die hulpen der politie, hebben den moed gehad zich op dien vreedzamen ménsch te werpen, hem met slagen en stampen te overladen, hem ten gronde te smijten en zijne kleederen te scheuren Zal het Gunieentebe&inr:' deze wandaden niet straffen Zal zij mannen bij de pom piers houden, die niet waardig zijn het uniform te dragen? Kan zij oud-veroor deelden, weggejaagde soldaten, deserteurs, zatlappen en dieven aan de politie hech ten? Laatst nog is een clairon der pom piers lol drie maanden gevang veroorreeld geweest voor diefte. Kommandant Baus had gelijk zijne mannen aan te raden het voorbeeld hun ner voorzaten te volgen. Nimmer hebben de gewezen pompiers zich gedragen gelijk dezen die ons kalotebesluur overal opge zocht heeft. Nooit heeft men een oud pompier kunnen verwijten dat zijn gedrag te wenschen liet. Ook mocht er niets te zeggen zijn op het gedrag om in het korps aanvaard te worden, en bij de minste buitensporigheid liet zich de wegzending niet wachten. De pompiers van het oude korps, die van het nieuwe hebben moeten deel maken, kunnen er van getuigen; zij hebben ook kunnen oordeelen over het verschil dat Zondag namiddag bestond. Wij herhalen het, het gedrag der pom piers is SCHANDALIG geweest. Het zal 't katholiek Gemeentebestuur ten eeuwigen dage tot schande, strekken het Pompiers korps gemaakt te hebben van een bijeen- raapsel van mannen zonder eer. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1