Eene nieuwe wapenzaal, Liefdadigheidsfeest. MAATSCHAPPIJ OUD-POMPIERS UITVINDING. ONZE FOIRE. vende den wil uitdrukt begraven te wor den zonder de tusschenkomst der kerk, wanneer bij, overtuigd van de hebzucht der geestelijkheid, begeert naar zijne laat ste rustplaats gedragen te worden zonder gezang, zonder wierook, zonder klokken- geluid, in één woord, zonder tralala, dan, oh! dan is bet een slecht mensch, een godsloöchenaar, een redeloos dier, die niets dan misprijzen en verachting inboe zemt en deze moet niet begravenmaar gedolven worden. Zoo verstaat het de welopgevoede schrij ver van hel Journal d'Ypres. Maar wij, o-n ingewijd en, wij verslaan het anders en zullen ons veroorloven eene vraag voor te stellen. Waarom heeft de geestelijkheid twee maten en twee gewichten? Waarom wei gert zij de godsdienstige begraving aan arme drommels die de middels niet hebben haar te betalen? Over eenige dagen overleed een soldaat die, in een aanval van delirium tremens, zich door den kop had geschoten, en de pasloor-aalmoesemervan St-Nicolaus wei gerde hot lijk in de kerk te ontvangen en eenen de profunctis over den overledene te lezen. Waarom? Hij had geen geld en hij werd gedolven! Eenige. maanden slechts is het geleden dat eene vbouw op dezelfde wijze over leed, zij bewoonde dezelfde parochie en de eérw. heer pastoor stemde toe haar plechtiglij'k te begraven ofschoon zij zich gezelfmoord had. Waarom? Zij Uad gold en de pastoor zag er eene goede winst aan! Nog vroeger, het is nu misschien vier of vijfjaren geleden, een man die gedu rende zijn leven een voorbeeld van on za del ijk held geweest was., die met. jaren lang de ontucht aan te moedigen, zich eene fortuin verschaft had, zelfmoorde zich en stelde alzoo een einde aan een schandelijk leven. Denkt gij dat de geestelijkheid hare tusschenkomst weigerde (M het lijk te begraven f Bij lange niet, er was geld en do groot® tralala kwam op de pinne. Moet men daaruit niet besluiten dat d'e kerk een winkel is, dat de priesters geen anderen God kennen dan liet geld en dat een vijffrankstuk voor hen meer waarde heeft dan al de deugden die men van een christen mensch zou kunnen vergen Waarachtig,de schrijver van het schaam teloos artikel dat het Journal d'Ypres bevatte, heeft eene schoone gelegenheid laten voorbijgaan te zwijgen. De schoone Pauwelszaal, die wij op onze Holle bezitten en die de bewondering verwekt van al die ze gezien hebben, komt in eene wapenzaal herschapen te worden sedert de kalolen op het stadhuis zijn ko men nestelen. 't Is daar dat het nieuwe pompierskorps tabak knauwt, spuwt, en de wapenoefe ning leert, 't is ook daar dat het stads- muziek den stap leert op hel geluid van trommels en klaroenen. Men heeft reeds zoodanig den schoonen vloer dezer prachtige zaal beschadigd met de kolven der geweeren er op te stooten, dat het waarlijk beweenlijk is eene plaals, die zooveel tijd en zooveel geld gekost heeft, voor zulkdanig gebruik te doen dienen en le bederven. Zou de commissie der monumenten,die zich dikwijls met een hoop beuzelarijen bezig houdt, geen einde aan die misbrui ken kunnen stellen Wij vernemen dat dc Cercle JVallon zich voorstelt Half-Vasten eene kavalkade in te richten ten voordeele der familiëu der SLACHTOFFERS VAN DE KOOL MIJNRAMP VAN ANDERLUES. Mochten de heeren inrichters in hunne pogingen stagen en vele giften inzamelen, dit wensehen wij uit ganscher harte. DER STAD YPEREN. De Commissiein hare vergadering van 13" Maart j.l. had besloten een concert in te richten ten voordeele der fcmiiljen der slachtoffers van de mijn ramp van Anderlues De Cerclc Wallon, richt ten voor deele der zei f de Jan ülj en eenem<v>^a,lca- tiïedn, die-zal plaats hebben op Half- Vasten en heeft al de voorzitters der maatschappijen van stad uitgenoodigd om gisteren avond bijeen le komen, ten einde over deze zaak te beslissen mij vernemen dat meestal de maat schappijen er deel zullen aan nemen. Het muziek der Oud-Pompiers zal ook hare medeicerking verleen en aan bovengenoemde cavalcadedies zal liet weldadigheids ff est, welke de- Commis sie voornemens was te geven, afschaf fen en eene omhaling doen gedu rende het Concert van morgen Zondag, 20" Maart. cJJe personen, die in hei feest niet kunnen tegenwoordig zijn, o f degene die geen deel maken de* maatschappijgelieven hunne ahnaes te zenden aan M, Achilla Thiehault Rijselstraat, 56. Een zeer verwaand beenhouwerije uit de Rijselslraat doet zich nog al opmerken door zijne vriendelijke houding jegens zijne huurlingen. De vrouw, (de huurlinge] die bij een ander voor 30 centiemen beenen (bijge naamd olingschel had gekocht, was zoo> onvoorzichtig van bij haren huisbaas niet te gaan om dit te koopen, en daaruit spruit voort dat de vrouw, die een konij nenkot nevens haar huis staan heeft, waarvan de beenhouwer gebruik maakt, zich nu verplicht ziel den pacht ervan te betalen. Hoeverre de dwingelandij bij de kalo len te vinden is Het minste dat zij niet begeeren moet dadelijk naar hunne goes ting zijn. Het eenige die zij wensehen is de terug komst der inkwisitie. Onder de talrijke en wonderbare uit vindingen van het menschdom, bevindt er zich eene die men aankondigt om een groot aantal ongelukkigen ter hulp le ko men, aangetast docr pijnlijke gebrekke lijk lieden wij willen spreken van de doofheid. Is er iels dat droeviger is dan het ge hoor te verliezen? Niets meer hooren van hetgeen een ander zegt, alle muzikaal genot, alle aandoenlijke gesprekken moe ten verlaten; zekerlijk neen. Is er iets dat de menschen meer aanteistert dan niets meer te kunnen hooren Een menschenvriend, een vernuft ver stand bezittende komt een volledig genees middel uit le vinden aan dit noodlottig zintuig. Wij willen spreken van de wonderbare gestellen van Mr en Mme M. Meier, ver maarde tandmeesters, Moescroenslraat, 2, te Kortrijk. Nutteloos te zeggen welke vooadeelen er aan zulkdanige ontdekking gelegen zijn. Wij zuilen beter doen aan tc raden dat de personen, die aangetast zijn van deze droevige kwaal, zich zouden wenden bij M. Meier zelve, en gij zult bestaligen, door persoonlij ke uiidervinuingen,%eiken afenst M. Meier aan het publiek bewezen zal hebben, door de uitvinding die wij aan onze lezers mcdedeelen, en in het belang van de ongelukkigen die lijden aan dc droevige kwaal: de DOOFHEID. DE f-RANCO-RUS!SCHE DI ER EN GAAR D E, Het Bestuur vraagt ons aan te kondigen dat er heden Zaterdag en morgen Zondag., te beginnen van tien ure, de clierengaarde zal zichtbaar zijn voor het publiek en dat zij; ih den loop van den dag vertooningen zal geven aan verminderde prijzen. Ziehier: 1B plaats 50 centiemen,. 2C v 30 'A° 20 en laat ooit weten dat er dezen avond, Zater dag en volgende' dagen, om 8 3/2 urejuist, den vermaarden temmer Lardeux in het kot van d'e witte beeren zal' gaan, zocals men weet, dat het de gevaarlijkste en ontembaar- ste aller dieren zijn. Deze dieren gaarde heeft enne- goede faam bij het Ypersch. publiek, genoten.. HET THEATER MORIEDX; Het Bestuur kondigt, ons aan dat het nog slechts eenige dagen op onze fbore zal blij ven Wij, van onzen kant, hebben een kijkje gaan werpen, en mogen zeggen dat het niet beschrijflijk is, de schoonheden die men daar bewonderd. De tafereelen, zoo lieflijk en ar- tiestelijk geschilderd, cle verschillige voor werpen die zich vertoonen zijn wonderbaar, rt is een overzicht der wonderheden die fn de wereld bestaan.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2