Een akelig vooruitzicht. Cavalcade. STADSNIEUWS. ftr 327. 31e Jaar. Zondag, 3" April 1892. Zondagsblad der Stad en het Arr YPEREN. Men schrijft in: te Yperen, Dixmudestraatt8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaarade artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en ouderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel' bij VAgence Ilavas,32,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: tt-50 fp. 'sjaars voor de stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Yperen, 2n April 1892. De Toekomst ziet er lief uitzij zit waarachtig in schoone lakens! Het Jour nal d' pres van Zaterdag 11., in een naamloos artikel, dreigt hare schrijvers en leekenaars met stokslagen, en in een geteekenden brief worden diezelfde per sonen uitgemaakt voor lafaards, zedeloo- zen, enz. Wat de bedreiging van stokslagen be treft, dit verwondert ons niet van wege de over zij beschikken als de gelegenheid zich aanbiedt. Wij weten zeer wel dat zij een aanzienlijk getal stokslagers in hunne gelederen tellen en niets beter vragen dan van tijd lot lijd de liberalen eens te mogen eenen Schotel stokvisch zonder boler op dienen. Welnu, wat verwijt men ons? Eenige artikelen geschreven en eenige tcekeningen gemaakt te hebben, die meer of min de eigenliefde kwetsen van sommi ge hoogvliegers der. zeuraarspariij. Het bewijs dat onze leekeningen treffend zijn en dat onze artikelen hun doel bereiken, is de woede van het godvruchtig Journal d'Ypres, dat ons met stokslagen dreigt en den dood aanjaagt. Zijn wij plichliger dan de broodschrij vers van het Journal d,cYpres en het NieuwsbladWij gelooven het niet, want wij zijn nog verre van hen te evennaren, en moesten wij al de schandelijke en eer- looze artikels opsommen, die sedert eeni- gen tijd in de twee wijwalerkwispels ga zetten verschenen zijn, zeker zouden wij op het achterplan geschoven worden. Wij hebben nochtans stoffe genoeg om onze tegenstrevers aan te vallen maar wij hebben medelijden met hunne verblindheid en wat wij met ernstige en grove woorden zouden moeten berispen, draaien wij in 't belachelijke. Doch nooit zinspelen wij op hetgene het afzonderlijke leven onzer te genstrevers betreft, en indien de eene of andere Esopus zich inbeeldt dat hij erin gelukt is de beesten te doen spreken gelijk menschen, wij mogen ons er over beroe men sommige menschen te hebben doen spreken gelijk redelooze dieren, en den brief van den opsteller van 't Journal d Ypres is er een krachtig bewijs van. Wij willen in geene bijzonderheden tre den nopens dien brief, wij hebben verno men dat moeder Justicia met de zaak be moeid is en wij laten de waardeering vau dit schrijven aan het gerecht over. Een dingen, nochtans, dient hier gezeid te worden Als men eenige geleerdheid bezit, het geluk heeft onafhankelijk te zijn en de middels te hebben om gerust en stil te leven, mep ^»,n ychL iw*:-<.n slecht,, karakter moet liebbenYnTaïde vuilnissen van den k. k. op te rapen en ze in het Journal diYpres en het Nieuwsblad open te spreiden. Hoe meer men in eenen stinkenden pot roert, zegt het spreek woord, hoe meer hij riekt. Daarom zullen wij die heeren, die onze kalotebladjes met hunne proza vervullen, maar altijd laten voortslenteren en eens te meer bewijzen dat indien er ergens lafaards, lasteraars en eerlooze schrijvers bestaan, zij niet in de gelederen der liberalen te vinden zijn. De cavalcade van verleden Zondag was een der prachtigste feesten die wij sedert zeer langen lijd ontmoet hebben. Libera len en katholieken, rijken en armen, allen deden mede om het welgelukken van dit feest, ten voordeele der ongelukkigen van de koolmijnramp van Anderlues. Veel volk was in onze stad verdrongen en iedereen was nieuwsgierig om eene der grootste en mooiste cavalcaden te be wonderen die misschien hier in Yperen nooit meer zal te zien zijn, en in eenen zoo korten tijd was ingericht geweest. Wij moeten er ook bijvoegen dal het weder de grootste schuld is van het wel gelukken der cavalcade, want het liberaal Reusje, dat weel wanneer het mag uit gaan, wil nooit begoten worden, als het met zijne vrienden onze stralen doorwan delt. Wij rekenen het ons tot eenen plicht den Walenkring Cercle IVallon) in het algemeen en de heeren inrichters in het bijzonder geluk te wenschen over het edelmoedig gedacht dat zij gehad hebben een zoo grootsch als wonderbaar feest in te richten, dat zoo wel gelukt is onder alle opzichten. Geenen tegenspoed heeft men ontmoet; geene klacht heeft men gehoord. Onze geachte lezers zullen wel verslaan dat wij in de kleinste bijzonderheden niet kunnen treden, doch wij veroorloven ons eenige woorden te zeggen ter herinnering van het feest. De stoet was onder het commando van diglijk en met veel 'samenhang bestuurd heeft, wij achten ons gelukkig het te bekennen. De tweewielrijders Cycle-Clubvorm de eene zeer koddige groep uit. Die liepen somtijds twee-drie straten vooruit om aan- tekondigen dat de cavalcade achter kwam; men zou gezegd hebben dat het de vlin ders van den stoet waren. De oud-onder-officicren van het leger verbeelden eene groep vaderlandsche strijders ran 1830; hun kostuum herin nerde ons de geschiedenis onzer nationale onafhankelijkheid. Hel muziek van de knechtjes-weezen- school, de Oud-Pompiers (deze waren verkleed in het echte kostuum der kool- mijners), de katholieke fanfaren en het stadsmuziek, hebben hun besten wil ge toond, allen verdienen onzen lof. De wagen van St-Sebastiaansgilde was een oprecht meesterstuk. Onze geluk- wenschen aan den beer ridder Karei Hynderick, voorzitter van de koninklijke maatschappij St-Sebasliaan, voor de ver siering met bloemen aan zijn rijtuig en voor het aanbod der bloemtuilen aan de dames. Een kof jij huis in den Congo, wagen die sierlijk opgetooid was. De congolan- ders bakten er Afrikaansche wafels en deelden ze uit aan het volk. Do wagen der 11ofbouwmaatschappij was met veel smaak versierd. DE TOEKOMS rm halulen, 't ia liet ccnige avgwifievit waar

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1