ALLERHANDE TIJDINGEN '""mengelingkn. geestdriftiglijk weivl gebisseerd, alsook in dezen der Dragons de Villars heeft hij be wijzen van veel talent gegeven. Moeilijk zou inen volmaakter uitdrukking kunnen bezitten. Vergeten wij niet M. Strauwen aan te ha len die zich niet alleen laten kennen heeft als uitmuntende begeleider, maar ook als componist. De Forlschritt-marsch, door de Phil- harmonie uitgevoerd, draagt den stempel eens kunstenaars voor wie het Muziek niets meer verholen heeft, zij is zeer medeslepend en meesterlijk getoonzet. Wij hebben met veel voldoening onze oude kennis teruggezien, M. Dekemper. Hij is al tijd den uitgelezen kluchtzanger die in hooge maat de kunst bezit de toehoorders te doen lachen door zijne liedekens die hij met zoo veel geestdrift uiteendoet. Men zou nooit moede zijn hem te aanhooren, en hij, van zijnen kant, beantwoordt met de grootste welwillendheid, aan al de terugroepingen die men niet ophoudt liem te doen. Het instrumentale gedeelte van het Con cert werd ook zeer in aanmerking genomen en onze uitmuntende harmonie deed de uit voering der Ouverture d' Eurgantevan Weber, eener overschrijving van het opera le Prophéte, en der Sérénade Andalouse, van Eilenbergh, met een samenhang en een kleurgevoel die van de Philharmonie eene der meest gewaardeerde kunstgezelschappen van België heeft gemaakt. Wij moeten eene geheel bijzonderlijke melding maken van de Entre acte, walsch van Charlotte Cor day, van Peter Benoot. Dit stuk, dat door twee harmoniën werd uitgevoerd, de eene in de ontvangzaal der Maatschappij, en de andere in de Concertzaal, viel zeer in den smaak en werd warmelijk toegejuicht. Thans zijn wij gekomen aan de muziekan ten solisten, en zeggen wij maar seffens dat de heeren August Flamav en René Duflou, zelve overtroffen hebben. De vooruitgang welke deze twee artiesten gedaan hebben is waarlijk merkweerdig en wij zijn gelukkig hun talent toe te juichen waarmede zij hunne stukken uitgevoerd hebben. Zij strekken tot eere aan de Philharmo nie en beantwoorden weerdiglijk aan de moeite die hunne uitmuntende professors zich gegeven hebben. Eene danspartij volgde op het Concert, en de grootste levendigheid heeft tot 1 1/2 ure niet opgehouden te heerschen onder de tal rijke en blijmoedige dansers. Het huis POLAK-BROOK, van Brussel, al gemeen gekend voor de beste kwaliteiten van gesteenten en de goede smaak van hare bewer kingen, laat weten aan hare talrijke kalanten ten einde de weerde van hare juweeien te doen ken nen, dat van heden af, zij aanstelt om over te nemen, binnen de 6 maanden van den verkoop, tegen muntstukken, met een verlies van 10 °/0 voor den kooper, alle voorwerpen kontant ge kocht in hare magazijnen. Het huis POLAK- BROOK is de eenige die opzoo voordeelige wij ze aanbiedt; zij vermijdt ook aan hare kalanten van alle list. n'die teweeg brengen in openbare verkoopingen, door liquidatien of in gelegen heids verkoopingen. o— Groote mijuontplottins tc Anderlues Vrijdag morgend had de betaling plaats aan de mijnwerkers uit den put nr 2 en in den namiddag aan het personeel van den brandenden put nr 3. Eene lange rij vrouwen in rouwkleeren gehuld, wordt te midden der akeligste stilte op de binnenplaats gevormd. De meesten hunner zijn vergezeld van kleine kinderen, die insgelijks in 'tzwart zijn gekleed, Al deze weduwen en weezeu staren wan hopig voor zich weenen snikkend en verber gen hun aangezicht in hun voorschoot. Alsof er onlusten te vreezen waren, hiel den gendarmen wacht in den omtrek der zaal, waar de betaling plaats had. Nuttelooze voorzorgen Maandag morgend is men in den put nl' 2 gedaald om de gemetselde afsluitingswerken voort te zetten, die de scheiding tusschen de twee putten moeten daarstellen. Er bevindt zich bijna geen volk meer aan de koolmijnen. Men vreest dat onderaardsche ontploffin gen, veroorzaakt door het samenpakken der gassen de ramp nog zullen vergrooten en de stoffelijke schade vermeerderen. Men hoopt dat het werk binnen eene week in den put nr 2 zal kunnen hernomen worden. Eene ploeg werklieden is Dinsdag in den put gedaald. Zij heeft bevonden dat de ver luchting thans op eene normale wijze ge beurt en dat geeue gasuitwaseming de her neming der exploitatie meer belet. Men zal de opstoppingen voortzetten in de gaanderij op eene diepte van 387 meters en aldaar ook den put nr 2 van den put nr 3 afsluiten Deze laatste put is en blijft veroordeeld. o— NIEUWE ONTPLOFFING. Een nieuw ongeval had Dinsdag morgen plaats in den put n1' 2 der koolmijnen van Fontaine-l'Evêque, op de grensscheiding van Anderlues. Rond 10 ure, werkten vijf arbeiders aan de instorting van den put op eëtfè diepte van 680 meters. Een hunner laadde eene mijn welke men itateLUag mm doen sprmgeil, wanneer er eensklaps eene ontploffing plaats had. Onmiddellijk werd in het reeds zoo be proefde Anderlues het nieuws verspreid, dat er andermaal eene ontploffing van het grauw vuur verwoestingen had aangericht. De ge ruchten waren overdreven. Eene kardoes dynamiet was op den bodem der mijnen blijven liggen. De slag was ontstaan bij het doorgraven der mijn. Drie gekwetsten. Van de vijf werk lieden, werden er drie lichtelijk getroffen. Een hunner is vader van een meisje in den put nr 3 te Anderlues gedood en wiens lijk nog niet werd opgehaald. De gekwetsten, wier noodkreten men hoorde, werden onmiddelijk boven gebracht en naar hunne woning gevoerd. M. Damaret is ter plaats gekomen om een onderzoek te openen. o— De Thee St. Ghislain is de beste en de oudste zuiverste drank die het bloed reinigt. De doos fr. 1-25. De pillen met de thee fr. 1-50. o EENE IJSELIJKE BROEDERMOORD heeft Zaterdag avond heel do werkersbevol king van Chatelineau in opschudding ge bracht. De misdaad werd gepleegd in het midden der kleine stad Chatelet, op twee honderd meters van het politieburele, in de rue Ste Barbe, eene wijk, gansch door werklie den bewoond. Henri Van Mol, ajusteerder, oud 27 jaar en zijn broeder Victor, oud 23 jaar, ketel maker van stiel, konden het sedert lang niet meer gedeeld krijgen. Het waren overigens twee gevaarlijke kerels die reeds verscheidene jaren gevange nis op hun geweten hadden en die tot dit slag van werklieden behooren welke altijd na de eene of andere euveldaad, de streek moeten verlaten waar zij werken. De moord is in omstandigheden van bui tengewone woestheid gepleegd en voor een belachelijke reden. Omtrent 9 ure 's avonds kwam Henri met zijne vrouw in het huis zijns broeders om er eenen kantoenen halsdoek ter waarde van omtrent 25 centiemen te reklameeren dien zijn broeder hem ontnomen had. Nauwelijks had hij het doel van zijn bezoek bekend gemaakt of er ontstond een hevige twist. Opeens, zonder dat er een slag was gegeven geweest, haalde Victor een revolver uit zijn zak en schoot op zijn broeder. De kogel had dezen juist in het voorhoofd getroffen. Henri draaide drie, viermaal op zich zelve rond en viel als eene massa ten gronde. Hij was niet dood. Men droeg hem op een bed en 's anderdaags 's morgens stierf hij zonder tot bewustzijn te zijn weergekomen. De politie was weldra ter plaats en hield den broedermoorder aan die zich zonder te genstand liet wegleiden. Met moeite kon men hem tegen de woede van het volk behoeden. Het parket van Charleroi kwam tegen 2 u. in 't huis van den moord aan en stelde aan stonds een onderzoek in. Er zijn slechts twee getuigen van den moordde twee schoonzus ters. De verklaringen van den moordenaar lui den: dat hij op zijn broeder geschoten heeft omdat deze zelf met een revolver gekomen was en het inzicht had ervan gebruik te ma ken. Hij zou dus maar geschoten hebben om zijn eigen leven te verdedigen. Overigens, voegde hij erbij, mijn broeder heeft reeds tweemaal gepoogd mij te ver moorden wanneer wij nog te Seraing woon den. Zeker is het dat men werkelijk een gela den revolver in den zak van het slachtoffer gevonden heeft. Aangaande de twee moordpogingen wacht men nieuwe inlichtingen van het parket van Luik. Victor Van Mol is in de gevangenis van Charleroi opgesloten. o— EAU D'ANVERS.Voirannonce 6" page o Publicité dans les Journaux Francais, et autres Journaux Etrangers. Conditions exceptionnellemer.t avantageuses. Agence Havas, 32, rue de la Madeleine, Bruxelles. o— Papieren, Inkt en Pennen, Royal Lyon, te verkoopen ten bureele van dit blad. Vrouioen-logica. ManZie lief vrouwtje, ge moogt het kwalijk nemen of niet. maar dit eten smaakt mij niet! Huisvrouw. Wel, lieve man, ik heb het ge reed gemaakt zooals het keukenboek het voor schrijft en dit zegt dat het zeer smakelijk is 1 beiden spelende lech n dc*r. Maafcaobappij, rAch

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3