Help u zelf. KLERIKALE KAMP. STADSNIEUWS. Nr 330 31e Jaar* Zondag, 24n April 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPERËA. AFGEVAARDIGDEN VAN HET VOORUITSTREVEND VERBOND te Yperen, Dixm rfVtUN i fb-ehvo de postbureelen. Alle affichen bij den dralïBrwwrtnt blad gedrukt, worden on vergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel' bij VAgence /Yarns,52,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: t-50 fp. 's jaap» voor de stad; 3 fp.vooe Bel Buitenlandsche verzendingen, 't port daarbove 5 CENTIEIHEN HET NUMMER Aankondigingen: 10 centiemen den reg Reklamen: 25 id. id. id Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. ALGEMEENE VERGADERING DER TE BRUSSEL. De opening van het Congres was gesteld op 17 April om 10 ure, maar men begint met afgevaardigden te kiezen voor den alge- meenen raad der Progressisten. M. Janson zetelt aan het bureel als voor zitter,en om 10 1/4 ure opent hij het congres. De zaal is eivol. Men schat dat er 5 a 600 afgevaardigden aanwezig zijn. M. Janson wenscht de congresleden wel kom. Het is nu het vierde congres der progres sisten.Wij mogen met vreugde en voldoening een terugblik werpen op den afgedanen weg. De herziening overwint, het algemeen stem recht zegeviert. Wij moeten de openbare meening inlich ten, en de laatste hinderpalen zullen uit den weg geruimd worden. Indien gij vandaag beslist dat het alge meen stemrecht het platform moet zijn der kiezingen van de vooruitstrevende partij,dan zal ook het algemeen stemrecht door de gan- sclie liberale partij als kiesleus worden aan genomen. Andere belangrijke kwestiën zijn onder zocht moeten wordende proportioneele ver tegenwoordiging, liet referendum, en einde lijk de Senaat. De Senaat mag niet afgeschaft worden, wij hebben gezien, in Frankrijk, dat de Se naat veel goeds in heeftmaar hij moet op eenen anderen grond worden ingesteld en de belangen der bevolking vertegenwoordigen. Verschillige sprekers treden op de tribuun en laten hun gedacht hooren over liet refe rendum, het behouden van den Senaat, de vrijheid van den Koning en van het volk. Maar het bijzonderste punt is: het alge meen stemrecht. Het was in de Vlaamsche streken, zegt M. De Poortere van Brugge, dat men het langst heeft gedraald om het algemeen stem recht aan te nemen.Ik mag met vreugde ver kondigen dat in Vlaanderen men thans ook het algemeen stemrecht wil maar gematigd door de proportioneele vertegenwoordiging. Wij mogen ons oud programma niet belie gen. Dus beiden moeten op het programma staan. (Daverende toejuichingen) De minderheid moet zetelen in de gemeen teraden waar de partijen nu konkelfuizen naar eigen goeddunken en zonder toezicht. De evenredige vertegenwoordiging is zoo noodig als het algemeen stemrecht. (Donde rend handgeklap begroet den spreker). Stemming. Het Algemeen Stemrecht zal het plat form wezen der aanstaande verkiezingen; de kandidaten der progressisten moeten er partijganger van zijn'. Aangenomen met algemeene stemmen. Wordt voortgezet). SCHEURING IN HÈT Nog nooit werd een klerikaal blad zoo duchtig afgezweept door herkende katho lieken, als de propere Patriole. M. Ignatius De Beucker, de algemeen, gekende, vlaamsehe,katholieke strijder heeft op dit Jezuïetenblad gedonderd als de duivel op Geeraard! M. De Beucker, ondervoorzitter der Conservatieve vereeniging en bestuurlid van den Neder duit schen Bond en dhr Meeting lieeft de Patriate flink aan den schandpaal gespijkerd. Hij noemde dit blad: Het orgaan der lasteraars, liet schandalig blad der laf- aards, de grootste vijand der vlaamsche bevolking. Die woorden door een klerikaal uitge sproken verwekten op deze vergadering de grootste opschudding. De hevigste katholie ken begroetten die waarheden met de luid ruchtigste toejuichingen en eene ware zege pralende ovatie viel M. De Beucker ten deel. Hij heeft de Patriotards als lafaards en veraders gebrandmerkt en ze afgeschilderd als echte Jezuïeten M. De Beucker, wiens politieke vriend wij niet zijn, maar dien wij als kloeke Vlaming de hand drukken, heeft ditmaal de mannen gebrandmerkt die hem te Antwerpen willen broodrooven en op den bedelzak bren gen, omdat hij zijne Vlaamsche gevoelens verdedigt. Hij heeft daardoor ten overvloede bewe zen,dat de mannen van den Néderduitscheri Bond en van de Conservatieve Vereeniging eenvoudige comedianten zijn.die de Vlaam sche beweging voor hunnen klerikalen win kel exploiteeren BravoM. De Breucker, het gansche katholieke en liberale Vlaamsche land zal uwe moedige, mannelijke houding goedkeu ren en toejuichen zooals het de honderden VlamiDgen van beide gezindheden op den Landdag deden. Een ander klerikaal redenaar, advocaat Hendrickx van Antwerpen, sprong M. De Beucker ter zijde, om hem namens de katho lieken hulde te brengen. Hij ook M. Hendrickx, riep schande over die mannen, die den grijzen strijder zoo las terden. Het lafaardsblad de Patriole is eene schande voor ons land eea blad opgesteld door mannen onwaardig van genoemd te worden. (ovatie)! Wij willen hier de uitdrukkingen niet her halen die M. Hendrickx bezigde om dit las- terblad en zijne opstellers te brandmerken. Ze overtreffen alle gedacht. De scheuring en verdeeldheid heersehen dus ten volle in het Antwerpsch klerikaal kamp. De landdag, van heden heeft dit ten volle bewezen. Laatste Nieuws. Yperen, 23" April 1892. Men herinnert zich nog dat de heer Em. Been jongeling die denbesten aanleg heeft om kunstschilder te worden, aan het stadsbestuur eene subsidie ge vraagd had om zijne studiën voort te zet ten in de Ak adem ie van Antwerpen, en op het ongunstig verslag van den huidigen bestuurder onzer leekenschool alle onder steuning geweigerd werd. Het stadsbestuur heeft eens le meer ge toond hoe onpartijdig hel met zijne inge- DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1