Het liberale Oostende. De begraving van A. Ran, J\r 340. 31e Jaar* Zondag, 3n Juli 1892. il I Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPfiREN'. Men schrijft in: te Yperen, DixmudestraatIS,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence IIavas,öï,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: S-50 fr. 'sjaar» tooi» de stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: dO centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen'1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. II Zoozoohet zou dan de liberalen verbo den zijn nog te zegepralen in de Vlaanderen, zelfs in het van ouds-gekend liberaal arron dissement Oostende. Daar verspreiden nu de godgewijde gazet ten dat de ldezing van Oostende zal verbroken worden, waar de liberalen stoutmoedig ge noeg geweest zijn te durven zegepralen. 't Zou een goed begin zijn, geheel in den aard der klerikalen; wat voorsmaak van gematiglieid en rechtvaardigheid. Welhoe! de kiezing van Oostende verbreken, omdat zij liberaal is uitgevallen. De klerikalen zeggen dat er 87 nietige stembrieven zijn. Leugens, er waren er enkel 21. Ongetwijfeld zal men in de Kamer alle mogelijke pogingen in het werk stellen om den gekozene liberaal, M. Alfons Pieters, in balloteering te brengen met den gebuisden Carbon. Daartoe zullen alle middelen inge spannen worden om het cijfer der .volstrekte meerderheid te doen veranderen. Razend zijn de klerikalen, omdat de libe rale partij zoo krachtdadig herleeft te Oostende en dat de heer Pieters geroepen is om burgemeester van de belangrijke bad plaats te worden. Moesten de klerikalen het hart hebben de onrechtvaardigheid en de partijdigheid te verre te drijven, gewis zou dan het liberale Oostende eene schitterende weerwraak ne men. HET SLACHTOFFER van den lafFen moordaanslag «Ier klci'ikalca. Oostende, 24" Juni 1892. Het offer is volbracht. Vrijdag had de ter aardbestelüng plaats van M. Alfons Rau, den geachten medebur ger, het slachtoffer der klerikale moorde naars bende. Gansch onze bevolking was te been Nooit, zelfs niet in de plechtigste omstan digheden, zag men een dergelijken toeloop van volk. Indrukwekkend was de stoet, die den be treurden afgestorvene eene laatste hulde bracht en hem tot zijne grafstede vergezelde. Al wat Oostende telt aan eerlijke en tref felijke burgers, was in den ontzaggelijken stoet aanwezig. Eene haag van duizenden en duizenden toeschouwers was langs beide kanten van de door den stoet doortrokken straten ge schaard, en groette eerbiedig eene laatste maal het stoffelijk overblijfsel van den man,- die door elk werd bemind en geacht. 't Was indrukwekkend! Grootsch! De harmonie Euterpe opende den stoet, en werd gevolgd door de Liberale Voor wacht, voorafgegaan van haar vaandel in rouw gehuld. Daarop volgden 10 prachtige kronen, die elk door twee personen gedragen werden. Vooral de volgende werden opgemerkt van: De liberale kandidaten van 14 Juni. De liberale Vereeniging. De liberale Voorwacht. De Bond der bekwaamheidskiezers. Eenige vrienden met het opschrift: Onzen vriend A.Kau, het slachtoffer der klerikale De fruitverkoopers van Oostende. De visscherij en de mijn-bedienden. Eindelijk bemerkte men nog kronen, ge zonden uit Brugge, Brussel, enz., enz. Na het lijk volgden eerst de vijf minder jarige kinderen en de familie van den afge storvene. Hartverscheurend was het die diep onge lukkige knapen, het lijk van hunnen liefde- vollen vader, hunnen steun en nog zoo doo- digen leidsman, met wankelenden tred en gebogen hoofde te zien opvolgen. De meest versteende harten barstten in tranen los; de droefheid was algemeen. Na de familie stapten de drie gekozenen van 14" Juni, MM. Verbeke, de Sluers en Pielers. Daarop volgden de provinciale raadsleden, de gemeenteraad voltallig, en al wat te Oostende op den naam van eerlijk, recht schapen, treffelijk burger aanspraak mag maken; enkele klerikalen zelfs hadden niet geaarzeld zich, ten teeken van protestatie tegen de handelwijze hunner partij, in den stoet te voegen. Een incident. Toen de stoet de Kaaistraat overtrok, keerde zich een der ongelukkige kinderen van den betreurden afgestorvene naar het huis van zekeren klerikaal, en riep luidkeels door de smart overmand, en den vuist in die richting uitstekende MOORDENAARSMOORDENAARS1 Eene huivering doorliep de samengepakte menigte, en elk deelde in dien kreet van ver ontwaardiging, die het brekend hart van den minnenden zoon ontvloog. Ja, eeuwige schande over de partij en hare kopstukken, die ellendeliogen betaalt tot het plegen van laffe moorden. Op het kerkhof. Langzaam en met moeite baande de ont zaggelijke stoet zich eenen doortocht door de straten. Op de Gemeenteplaats gekomen, werd het lijk in de koets gezet, met rouwkronen over laden, en een laatste maal door het vaandel der Liberale Voorioacht begroet. Op het kerkhof werden twee prachtige Jijkreden uitgesproken. De eerste in name der Liberale en Grondioeltelijke Vereeni ging door M. René van Loo, schrijver; de tweede door M. Pilaies, in name der vrien den en ooggetuigen van den laffen moord aanslag. Deze twee reden verwerkten eenen diepen indruk. Met afscheid. Onvergetelijk blijft in ieders geheugen de herinnering, in ieders hart de aandoening geprent van hetgeen hij zag en voelde op het oogeuWik de.t de lijkkistaan den. kiffon schoot der aarde ging worden toevertrouwd. De oudste zonen wierpen zich op het stof felijk overblijfsel huns teerbeminden vaders omarmden en kusten de kist, besproeiden ze met eenen vloed van tranen en waren wel licht onder zooveel hartewee bezweken, zoo niet de behulpzame hand eens ouden vriends ze tot bedaren had gebracht. Oneen, nooit vergeet men dat zieldoor- grievend geroep van den jongeling: O vader, vader'k zal u nooit meer wederzienl Keer toch weder bij ons Geene pen beschrijft dat smartelijk tooneek Komt, klerikalen, telt die tranen, meet die smart,berekent de gevolgen uwer aanhitsin gen en dweepzucht Doch neen, gij hebt geen hart Het fanatism doodde in u alle gevoel, droogde uwe tranen uit. En toch zult ge de verdiende straf niet ontgaan, uw geweten zal u eeuwig knagen en als de moordenaars van den vader van acht minderjarige kinderen folteren. Schande en vloek over u Oostende, 29n Juni. De klerikalen komen op alle hoeken dei- straten het volgende bericht aan te plakken en tevens met duizenden door de stad te verspreiden 500 fs». beioouing aan dengene, die de personen zal doen kennen welke de valsche geruchten uitgevonden of verspreid hebben, die in omloop zijn jegens de hoeren Staessens, als zouden zij de daders of de opstokers zijn van den aanslag op den persoon van den heer Alphonse Bau. aspai DE TOEKOMST H chvcapzuc'a

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1